Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

efinetrino

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
καλησπερα στο φορουμ!

εχω την εξης απορια..

ετοιμαζομαι για ταξιδι στην αγγλια μεσω ryanair (55χ40χ20) κ το ερωτημα ειναι το εξης...

ως φωτογραφος εχω την τσαντα της μηχανης μου (lowerpro video dslr 250aw) η οποια εχει διαστασεις 48χ33χ25 και φανταζομαι αυτη η τσαντα θα θεωρηθει ως χειραποσκευη που θα εχει μεσα τον εξοπλισμο μου +λαπτοπ κτλ και αλλο ενα σακιδιο πλατης με διαστασεις 50χ35 για τα ρουχα μου κτλ.
θα χρεωθω παραπανω ή οχι? εχω μπερδευτει!

ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Μηνύματα
2.003
Likes
6.348
Καλησπέρα,
Όπως μάλλον διάβασες στους όρους της αεροπορικής, επιτρέπεται μία τσάντα καμπίνας με μέγιστες διαστάσεις τάδε, συν ακόμη μία μικρή τσάντα μέγιστων διαστάσεων τάδε. Η εταιρεία μπορεί ανά πάσα στιγμή να κάνει έλεγχο στις χειραποσκευές, και φυσικά μπορεί να χρεώσει τα ανάλογα πρόστιμα. Οπότε, ο καθένας αποφασίζει αν και πόσο ρισκάρει.
Προσωπικά ρισκάρω, αλλά έχοντας back up την πιθανότητα να φορέσω κανένα μπουφάν παραπάνω ή να στριμώξω οτιδήποτε οπουδήποτε. (Έχω βάλει το σώμα της μηχανής στη μία τσέπη και το φακό στην άλλη κάποτε :D )
Και πάλι, προσωπικά νομίζω θα είσαι εντάξει, αλλά αν τυχόν πέσει προστιματάκι, δε φταίω ;)
Εσύ διαλέγεις.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
καλησπερα στο φορουμ!

εχω την εξης απορια..

ετοιμαζομαι για ταξιδι στην αγγλια μεσω ryanair (55χ40χ20) κ το ερωτημα ειναι το εξης...

ως φωτογραφος εχω την τσαντα της μηχανης μου (lowerpro video dslr 250aw) η οποια εχει διαστασεις 48χ33χ25 και φανταζομαι αυτη η τσαντα θα θεωρηθει ως χειραποσκευη που θα εχει μεσα τον εξοπλισμο μου +λαπτοπ κτλ και αλλο ενα σακιδιο πλατης με διαστασεις 50χ35 για τα ρουχα μου κτλ.
θα χρεωθω παραπανω ή οχι? εχω μπερδευτει!

ευχαριστω εκ των προτερων!
Καλησπέρα,
δε μπορείς να παρεις δύο χειραποσκευές δωρεάν. Δικαιούσαι μία με τις διαστάσεις 55χ40χ20 (που η τσάντα μηχανής τις ξεπερνάει με το 25) και άλλη μία μικρή βοηθητική τσάντα μέχρι 35χ20χ20.
 

efinetrino

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
ευχαριστω για τις απαντησεις σας!εχω δει σε πολλα φορουμ να λενε πως εκτος της χειραπσκευης που δικαιουσε,τις πιο πολλες φορες δεν εχει υπαρξει προβλημα για ενα ακομα σακιδιο πλατης μικροτερο της χειραποσκευης.αλλα κ παλι αυτο δε με καλυπτει γτ θελω να νιωθω ασφαλης κ εννοειται σε καμια περιπτωση δεν θελω να αφησω τον εξοπλισμο μου να παει με τις βαλιτσες!οποτε μαλλον θα πρεπει να χρεωθω μια εξτρα βαλιτσα εκτος τις χειραποσκευης για ναμαι απολυτως σιγουρη,τι λετε?
 
Μηνύματα
2.003
Likes
6.348
ευχαριστω για τις απαντησεις σας!εχω δει σε πολλα φορουμ να λενε πως εκτος της χειραπσκευης που δικαιουσε,τις πιο πολλες φορες δεν εχει υπαρξει προβλημα για ενα ακομα σακιδιο πλατης μικροτερο της χειραποσκευης.αλλα κ παλι αυτο δε με καλυπτει γτ θελω να νιωθω ασφαλης κ εννοειται σε καμια περιπτωση δεν θελω να αφησω τον εξοπλισμο μου να παει με τις βαλιτσες!οποτε μαλλον θα πρεπει να χρεωθω μια εξτρα βαλιτσα εκτος τις χειραποσκευης για ναμαι απολυτως σιγουρη,τι λετε?
Εσύ αποφασίζεις :) Οι κανόνες είναι κανόνες, ο καθένας έχει τις προσωπικές του εμπειρίες από το θέμα, ό,τι και να σου πούμε εμείς είναι περιττό.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
ευχαριστω για τις απαντησεις σας!εχω δει σε πολλα φορουμ να λενε πως εκτος της χειραπσκευης που δικαιουσε,τις πιο πολλες φορες δεν εχει υπαρξει προβλημα για ενα ακομα σακιδιο πλατης μικροτερο της χειραποσκευης.αλλα κ παλι αυτο δε με καλυπτει γτ θελω να νιωθω ασφαλης κ εννοειται σε καμια περιπτωση δεν θελω να αφησω τον εξοπλισμο μου να παει με τις βαλιτσες!οποτε μαλλον θα πρεπει να χρεωθω μια εξτρα βαλιτσα εκτος τις χειραποσκευης για ναμαι απολυτως σιγουρη,τι λετε?
Για να είσαι σίγουρη αυτό να κάνεις, και εκτός της βαλίτσας που θα πληρωσεις θα δικαιούσαι και τα αλλα δύο που γραφω παραπάνω. Αλλά πρόσεξε η χειραποσκευή που θα κρατήσεις για να εχεις στην καμπίνα να χωραει στο μεταλλικό κουτι που έχουν για να τις μετρανε γιατι στο τελος αν γινει η στραβη θα αναγκαστείς να πληρωσεις και αυτη σαν βαλίτσα.. Τα 5εκ. παραπανω ειναι ουσιαστικά το παχος της βαλιτσας και δε θα χωραει ανετα.. Αν ξεπερνας λίγο το ύψος ή το πλάτος κατι γινεται γιατι μπαινει απλά εξέχει λίγο (σε κάποια αεροδρόμια έχουν όρθια και σε κάποια "ξαπλωτά" κουτιά).. Αν η δική σου είναι μαλακή και πιεζεται ώς τα 20εκ. μπορει και να χωράει βέβαια..
 

efinetrino

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
αναγκαστικα αυτο θα κανω για ναμαι σιγουρη κ βλεπουμε για τη επομενη φορα! ;)
ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.938
Likes
12.891
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
αναγκαστικα αυτο θα κανω για ναμαι σιγουρη κ βλεπουμε για τη επομενη φορα! ;)
ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!
Αυτό που λέει η @echo2011, είναι ότι πρέπει οι χειραποσκευές να χωράνε εδω: http://www.travelstories.gr/community/threads/Χειραποσκευή-ryanair.37873/page-22#post-636545
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
59
Likes
44
Καλησπερα σας, ενω εχω αρκετες φορες κλεισει απο ryanair, στο τελευταιο ταξοδι που εκλεισα για Μπολονια για τον Απριλη, μου ερχεται καθημερινα email για να κανω check in τις χειραποσκευες μας με 5€ την καθεμια για την καθε διαδρομη, μιας και μονο ενα τσαντακι επιτρεπεται κατω απο την θεση. Τι στο καλο συνεβη ξαφνικα? :shock:
Εχω παραγγειλει για βαλιτσα 15 κιλων, αλλα τωρα μας αναγκαζουν να πλξρωνουμε και τις χςιραποσκευες?

2. Η νέα εποχιακή υπηρεσία Check-in χειραποσκευής, σας δίνει την δυνατότητα να τσεκάρετε την χειραποσκευή σας (1 χειραποσκευή των 10 κιλών). Πλέον όταν κάνετε check in online με μόνο €5. Η υπηρεσία μπορεί να προστεθεί όταν κάνετε check-in στην ιστοσελίδα μας (δεν είναι διαθέσιμη μέσω της εφαρμογής μας ή στο αεροδρόμιο). Επομένως μόνο μία μικρή (τοποθετούμενη κάτω από την θέση) τσάντα (35 x 20 x 20εκ) επιτρέπεται στην πτήση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.556
Μηνύματα
901.032
Μέλη
39.288
Νεότερο μέλος
notatourist

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom