Γεωργία Φλερταροντας τη Γεωργία

Papaya

Member
Μηνύματα
35
Likes
40
Οπως έχει γράψει και πιο πάνω η @underwater τα highlights της Γεωργίας είναι πρώτα από όλα τα βουνά και έχοντας γυρίσει πρόσφατα από εκεί συμφωνώ απόλυτα.Η εποχή όμως που πηγαίνετε δεν ξέρω αν είναι και η πιο καλή για να τα χαρείτε,σε τόσο μεγάλο υψόμετρο που θα ανεβείτε φοβάμαι ότι ο καιρός θα σας προβληματίσει,μακάρι να πέσω έξω.2,5 μέρες στο Stepantsminda είναι πολλές εφόσον δεν είστε και περιπατητές.Η απόσταση μέχρι το χώρο στάθμευσης για τους καταρράκτες στο Gveleti είναι 30-40 λεπτά,από εκεί το πόσο θα μείνετε εξαρτάται από το εάν θα πάτε και στους 2 καταρράκτες.Τι αυτοκίνητο θα έχετε ? Προσέξτε να ενημερώνεστε για τους δρόμους,όταν ήμουνε εγώ εκεί πριν 10 μέρες ο δρόμος για την κοιλάδα της Juta ήταν κλειστός,δεν ξέρω πως θα είναι στο τέλος Οκτωβρίου.Αν μείνετε 2 μέρες στο Borjomi να πάτε την μία μέρα στη Vardzia (στάση στο Akhaltsikhe για να δείτε το ανακαινισμένο φρούριο,η πόλη δεν λέει τίποτα και στο κάστρο Khertvisi) και την άλλη να προτιμήσετε να δείτε τα σπήλαια της περιοχής και όχι τα μοναστήρια.Εφόσον πάτε στη Vardzia δεν αξίζει τον κόπο να πάτε και στο Uplistsikhe,το δε Gori είναι μόνο το μουσείο του Στάλιν.Το Sighnaghi και η περιοχή του δεν λέει και πολλά.Εάν σας βγαίνουν και παραπάνω μέρες υπεραξίζει να πάτε στην Mestia-Ushguli,μου άρεσε πολύ περισσότερο από το Stepantsminda,αλλά το επαναλαμβάνω,δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσει ο καιρός.Εμείς ανεβήκαμε και στις μαγικές λίμνες Koruldi στα 2770 μέτρα αλλά το θεωρώ λίγο απίθανο να μπορέσετε να ανεβείτε τόσο ψηλά εκείνη την εποχή.
Ποπο απογοητευση! Λες να παμε εκει και να μην καταφερουμε να δουμε βουνα; Με διαμονη τι εκανες;
Εκλεινες λαστ μινιτ;
Koruldi θα ηθελα πολυ... Οπως και mestia αλλα θεωρω οτι θα ειναι ανεφικτο.
Αμαξι θα κλεισουμε (δεν εχουμε κλεισει ακομη) Προτεινεις κατι;
Αρα overall πως να κινηθω;
Σ ευχαριστω πολυ για το μηνυμα.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
888
Likes
11.923
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Ποπο απογοητευση! Λες να παμε εκει και να μην καταφερουμε να δουμε βουνα; Με διαμονη τι εκανες;
Εκλεινες λαστ μινιτ;
Koruldi θα ηθελα πολυ... Οπως και mestia αλλα θεωρω οτι θα ειναι ανεφικτο.
Αμαξι θα κλεισουμε (δεν εχουμε κλεισει ακομη) Προτεινεις κατι;
Αρα overall πως να κινηθω;
Σ ευχαριστω πολυ για το μηνυμα.
Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά ο καιρός χαλάει εκείνη την εποχή.Θα ρωτήσω κάποιον τοπικό ξεναγό και θα επανέλθω με πιο έγκυρες και φρέσκες πληροφορίες.Να ξέρετε όμως (το έχουν γράψει ήδη πολλοί) ότι οι Γεωργιανοί οδηγούν χάλια,θέλει μεγάλη προσοχή.
 

Papaya

Member
Μηνύματα
35
Likes
40
Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά ο καιρός χαλάει εκείνη την εποχή.Θα ρωτήσω κάποιον τοπικό ξεναγό και θα επανέλθω με πιο έγκυρες και φρέσκες πληροφορίες.Να ξέρετε όμως (το έχουν γράψει ήδη πολλοί) ότι οι Γεωργιανοί οδηγούν χάλια,θέλει μεγάλη προσοχή.
Ναι το διαβασα! Σ ευχαριστω!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.836
Borjomi πως θα πάτε;Θα νοικασετε ΙΧ με οδηγό;Ή τελικά θα κλείσετε αμάξι και θα οδηγείτε εσείς;Καλύτερα νομίζω να μην πάρετε το ρίσκο να οδηγήσετε εκεί
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.996
Likes
20.080
Οπως έχει γράψει και πιο πάνω η @underwater τα highlights της Γεωργίας είναι πρώτα από όλα τα βουνά και έχοντας γυρίσει πρόσφατα από εκεί συμφωνώ απόλυτα.Η εποχή όμως που πηγαίνετε δεν ξέρω αν είναι και η πιο καλή για να τα χαρείτε,σε τόσο μεγάλο υψόμετρο που θα ανεβείτε φοβάμαι ότι ο καιρός θα σας προβληματίσει,μακάρι να πέσω έξω.2,5 μέρες στο Stepantsminda είναι πολλές εφόσον δεν είστε και περιπατητές.Η απόσταση μέχρι το χώρο στάθμευσης για τους καταρράκτες στο Gveleti είναι 30-40 λεπτά,από εκεί το πόσο θα μείνετε εξαρτάται από το εάν θα πάτε και στους 2 καταρράκτες.Τι αυτοκίνητο θα έχετε ? Προσέξτε να ενημερώνεστε για τους δρόμους,όταν ήμουνε εγώ εκεί πριν 10 μέρες ο δρόμος για την κοιλάδα της Juta ήταν κλειστός,δεν ξέρω πως θα είναι στο τέλος Οκτωβρίου.Αν μείνετε 2 μέρες στο Borjomi να πάτε την μία μέρα στη Vardzia (στάση στο Akhaltsikhe για να δείτε το ανακαινισμένο φρούριο,η πόλη δεν λέει τίποτα και στο κάστρο Khertvisi) και την άλλη να προτιμήσετε να δείτε τα σπήλαια της περιοχής και όχι τα μοναστήρια.Εφόσον πάτε στη Vardzia δεν αξίζει τον κόπο να πάτε και στο Uplistsikhe,το δε Gori είναι μόνο το μουσείο του Στάλιν.Το Sighnaghi και η περιοχή του δεν λέει και πολλά.Εάν σας βγαίνουν και παραπάνω μέρες υπεραξίζει να πάτε στην Mestia-Ushguli,μου άρεσε πολύ περισσότερο από το Stepantsminda,αλλά το επαναλαμβάνω,δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσει ο καιρός.Εμείς ανεβήκαμε και στις μαγικές λίμνες Koruldi στα 2770 μέτρα αλλά το θεωρώ λίγο απίθανο να μπορέσετε να ανεβείτε τόσο ψηλά εκείνη την εποχή.
Τέλος Οκτωβρίου για Μεστια μάλλον απίθανο. Δεν υπάρχει πρόσβαση. Μόνο καλοκαίρι. Φθινόπωρο μόνο Κασμπεγκι, κάθεσαι ανετα 2 βραδια. Παίρνεις και το τελεφερίκ πριν το Καζμπεγκι, την εποχή εκείνη θα είναι εμπειρία.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
888
Likes
11.923
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Ναι το διαβασα! Σ ευχαριστω!
Λοιπόν η απάντηση που είχα από τον ξεναγό είναι ότι την εποχή που θα πάτε θα έχει κρύο αλλά όσον αφορά το Stepantsminda και το Gveleti πιστεύει ότι ο δρόμος θα είναι ανοικτός, για την Juta όμως ίσως όχι και προτείνει να είστε έτοιμοι να "substitute Juta with something else" Τελικά πόσες μέρες θα έχετε στη διάθεση σας ?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.500
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τέλος Οκτωβρίου για Μεστια μάλλον απίθανο. Δεν υπάρχει πρόσβαση.
Πριν μερικά χρόνια είχα κλείσει Μέστια για τέλος Σεπτέμβρη, αλλά επειδή είχε έντονες χιονοπτώσεις αλλάξαμε το πρόγραμμα και η συγκεκριμένη περιοχή μου έμεινε απωθημένο (για επόμενη επίσκεψη).
Οπότε συμφωνώ ότι δύσκολο για τέλος Οκτωβρίου.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.996
Likes
20.080
Τουσετι και Μεστια μόνο καλοκαίρι. Ο δρόμος προς Καζμπεγκι είναι ανοιχτός όλο το χρόνο γιατί περνάνε πολλές νταλίκες για τα σύνορα με Ρωσία. Αν κλείσει θα είναι για κάποιες ώρες μόνο, μετά τον ανοίγουν.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.118
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Κανείς δεν ενδιαφέρεται για Μπατούμι; Το χώνω οπωσδήποτε στο πρόγραμμα, κυρίως για τα κτίρια που έχει αφήσει πίσω η ελληνική παροικία.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.828
Likes
7.258
Πριν μερικά χρόνια είχα κλείσει Μέστια για τέλος Σεπτέμβρη, αλλά επειδή είχε έντονες χιονοπτώσεις αλλάξαμε το πρόγραμμα και η συγκεκριμένη περιοχή μου έμεινε απωθημένο (για επόμενη επίσκεψη).
Οπότε συμφωνώ ότι δύσκολο για τέλος Οκτωβρίου.
Τέλη Οκτώβρη με σχεδόν καλοκαιρινό καιρό στην Τιφλίδα και εντελώς τυχαία έπεσα στην γιορτή τους την Tibilisoba. Συνιστάτε.

Κανείς δεν ενδιαφέρεται για Μπατούμι; Το χώνω οπωσδήποτε στο πρόγραμμα, κυρίως για τα κτίρια που έχει αφήσει πίσω η ελληνική παροικία.
Αγαπάμε Μπατούμι. Έφαγα το καλύτερο Χατσαπούρι σε ολόκληρη τη γεωργία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.340
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom