Γεωργία Φλερταροντας τη Γεωργία

domino

Member
Μηνύματα
324
Likes
304
Τελευταια ερωτηση: εστω οτι θελω να παμε Γεωργια μονο για να βαλουμε μια φθηνη καρφιτσα και για να δουμε 2 πολεις και καθολου βουνα και μοναστηρια, καμια ημερησια στη φυση. Ενα 5ημερο φτανει? Σε ποσες μερες καλυπτεται η Τυφλιδα? Φτανουν 2 μερες ολοκληρες και 2 μερες Κουταισι?
Κουταισι, μισή μέρα. Μην πας, μείνετε Τυφλίδα. Εάν έχετε διαβατήριο να πάτε δυο μέρες στο Γερεβαν και να επιστρέψετε από εκεί.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.500
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κουταισι, μισή μέρα. Μην πας, μείνετε Τυφλίδα. Εάν έχετε διαβατήριο να πάτε δυο μέρες στο Γερεβαν και να επιστρέψετε από εκεί.
Εδώ να πω κι εγώ ότι αν κάποιος θέλει να κάνει ένα city break 3 ημερών ας μείνει μόνο Τιφλίδα.
Εκτός κι αν φτάσει από τη μια πόλη και επιστρέψει από την άλλη.
Αλλά αν το αεροπορικό είναι προς και από Τιφλίδα καλύτερα να μη μπλέκει με Κουτάισι μόνο και μόνο για το ίδιο το Κουτάισι, είναι και κάποιες ώρες η διαδρομή και οι μαρσρούτκες δε φημίζονται για την άνεσή τους. 😃
Τα highlights της Γεωργίας είναι πρώτα από όλα τα βουνά και δευτερευόντως η Τιφλίδα. Τα υπόλοιπα, χαριτωμένα μεν, υποδεέστερα δε.

(Οι μαρσρούτκες για Αρμενία -εγω είχα κάνει με μια τέτοια το Τιφλίδα-Γερεβαν- είναι πιο μοντέρνες και άνετες από εκείνες που κάνουν το Τιφλίδα-Κουτάισι που είναι οι κλασικές)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.996
Likes
20.080
Εδώ να πω κι εγώ ότι αν κάποιος θέλει να κάνει ένα city break 3 ημερών ας μείνει μόνο Τιφλίδα.
Εκτός κι αν φτάσει από τη μια πόλη και επιστρέψει από την άλλη.
Αλλά αν το αεροπορικό είναι προς και από Τιφλίδα καλύτερα να μη μπλέκει με Κουτάισι μόνο και μόνο για το ίδιο το Κουτάισι, είναι και κάποιες ώρες η διαδρομή και οι μαρσρούτκες δε φημίζονται για την άνεσή τους. 😃
Τα highlights της Γεωργίας είναι πρώτα από όλα τα βουνά και δευτερευόντως η Τιφλίδα. Τα υπόλοιπα, χαριτωμένα μεν, υποδεέστερα δε.

(Οι μαρσρούτκες για Αρμενία -εγω είχα κάνει με μια τέτοια το Τιφλίδα-Γερεβαν- είναι πιο μοντέρνες και άνετες από εκείνες που κάνουν το Τιφλίδα-Κουτάισι που είναι οι κλασικές)
Συμφωνώ, τα εγραψα άλλωστε κ πιο πάνω. Για μένα το πρόβλημα με τις ματρουσκες δεν είναι η άνεση, άνετες τις βρήκα, είναι αν θα βγεις ζωντανός από εκεί.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.500
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για μένα το πρόβλημα με τις ματρουσκες δεν είναι η άνεση, άνετες τις βρήκα, είναι αν θα βγεις ζωντανός από εκεί.
Ισχύει, αυτό είναι ένα ζήτημα σε πολλές χώρες που τις έχω χρησιμοποιήσει.
Η Γεωργία δε με φρικαρε τόσο όσο άλλα μέρη (χωρίς να σημαίνει ότι την βρήκα κομπλέ), ενώ η διαδρομή προς Αρμενία μου φάνηκε σε γενικές γραμμές πιο "κυριλέ".
 

Papaya

Member
Μηνύματα
35
Likes
40
Γεια στην ομαδα!

Παμε Γεωργια και προσγειωνομαστε ξημερωματα 26ης Οκτωβρη με αναχωρηση 4 Νοεμβριου στις 6 το πρωι.
Το προγραμμα που εχω στο μυαλο μου ειναι ως εξης

26+27 Οκτωβρη - 2 γεματες μερες στην Τιφλιδα
28 Οκτωβρη αναχωρηση για Stepantsminda σταση Ananuri Και Gudauri
29+30 Oκτωβρη Gergeti και οδηγηση εκει γυρω (Juta, Sno, Gveleti)
31 Οκτωβρη αναχωρη για Borjomi σταση Mtskheta
1+2 Νοεμβρη Borjomi (Rabati, Vardzia αν βγει και στο Borjomi Reserve)
3 Νοεμβρη επιστρογη Τιφλιδα βραδυ και στασεις Gori και Uplistsikhe
Συντομη διανυκτερευση Τιφλιδα και πτηση ξημερωματα Δευτερας

Πως το βλεπετε;
Καθε συσταση για φαγητο καλοδεχουμενη!
 

domino

Member
Μηνύματα
324
Likes
304
Γεια στην ομαδα!

Παμε Γεωργια και προσγειωνομαστε ξημερωματα 26ης Οκτωβρη με αναχωρηση 4 Νοεμβριου στις 6 το πρωι.
Το προγραμμα που εχω στο μυαλο μου ειναι ως εξης

26+27 Οκτωβρη - 2 γεματες μερες στην Τιφλιδα
28 Οκτωβρη αναχωρηση για Stepantsminda σταση Ananuri Και Gudauri
29+30 Oκτωβρη Gergeti και οδηγηση εκει γυρω (Juta, Sno, Gveleti)
31 Οκτωβρη αναχωρη για Borjomi σταση Mtskheta
1+2 Νοεμβρη Borjomi (Rabati, Vardzia αν βγει και στο Borjomi Reserve)
3 Νοεμβρη επιστρογη Τιφλιδα βραδυ και στασεις Gori και Uplistsikhe
Συντομη διανυκτερευση Τιφλιδα και πτηση ξημερωματα Δευτερας

Πως το βλεπετε;
Καθε συσταση για φαγητο καλοδεχουμενη!
Στον σχεδιασμό μου ξεκιναω απο το ποιο μακρυνο μέρος και ειμαι στο τέλος κοντα στο αεροδρομιο επιστροφής.
Πολύ βουνό, είστε περιπατητες ;
Έχετε παει στο αλλο κομματι της χώρας και είναι εκτός;
Με πιθανες βροχές η και χιόνι; να είστε ευέλικτοι για αλλαγές.

Με ποιο σφιχτό πρόγραμμα πατε και δυο τρείς μερες Μπακου η Γιερεβαν
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.375
Likes
3.818
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
2,5 μέρες Borjomi ?? (έστω κ με την ημερήσια προς Vardja) -- too much
 

Papaya

Member
Μηνύματα
35
Likes
40
Στον σχεδιασμό μου ξεκιναω απο το ποιο μακρυνο μέρος και ειμαι στο τέλος κοντα στο αεροδρομιο επιστροφής.
Πολύ βουνό, είστε περιπατητες ;
Έχετε παει στο αλλο κομματι της χώρας και είναι εκτός;
Με πιθανες βροχές η και χιόνι; να είστε ευέλικτοι για αλλαγές.

Με ποιο σφιχτό πρόγραμμα πατε και δυο τρείς μερες Μπακου η Γιερεβαν
ΣΥμφωνω στο πρωτο σκελος αλλα προσγειωνομαστε 4 το πρωι και μου φαινεται δυσκολο να σηκωθουμε το πρωι και να φυγουμε αμεσως.
Περιπατητες δεν ειμαστε! :) Θελουμε να δουμε τη φυση της και τα επιβλητικα βουνα της.
Δεν εχουμε ξαναπαει Γεωργια αλλα θεωρω οτι θα σφιξει πολυ να παμε και kutaisi (θα ηθελα και Sighnaghi).
Το εχω στο νου μου οτι θα εχουμε θεμα με καιρο ενδεχομενως, θελω να πιστευω οτι θα παει καλα!
Οσο για Γιερεβαν /Μπακου, προτιμω να μεινουμε στη χωρα.

2,5 μέρες Borjomi ?? (έστω κ με την ημερήσια προς Vardja) -- too much
Εννοεις οτι ειναι πολυ;; Δε θα κανουμε ενα ζεστο μπανακι ,μια 2ωρη πεζοπορια στα δαση;
Μια βολτα μεχρι το μουσουλμανικο Rabati και τα γυρω μοναστηρια βρε αδερφε!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
888
Likes
11.923
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Οπως έχει γράψει και πιο πάνω η @underwater τα highlights της Γεωργίας είναι πρώτα από όλα τα βουνά και έχοντας γυρίσει πρόσφατα από εκεί συμφωνώ απόλυτα.Η εποχή όμως που πηγαίνετε δεν ξέρω αν είναι και η πιο καλή για να τα χαρείτε,σε τόσο μεγάλο υψόμετρο που θα ανεβείτε φοβάμαι ότι ο καιρός θα σας προβληματίσει,μακάρι να πέσω έξω.2,5 μέρες στο Stepantsminda είναι πολλές εφόσον δεν είστε και περιπατητές.Η απόσταση μέχρι το χώρο στάθμευσης για τους καταρράκτες στο Gveleti είναι 30-40 λεπτά,από εκεί το πόσο θα μείνετε εξαρτάται από το εάν θα πάτε και στους 2 καταρράκτες.Τι αυτοκίνητο θα έχετε ? Προσέξτε να ενημερώνεστε για τους δρόμους,όταν ήμουνε εγώ εκεί πριν 10 μέρες ο δρόμος για την κοιλάδα της Juta ήταν κλειστός,δεν ξέρω πως θα είναι στο τέλος Οκτωβρίου.Αν μείνετε 2 μέρες στο Borjomi να πάτε την μία μέρα στη Vardzia (στάση στο Akhaltsikhe για να δείτε το ανακαινισμένο φρούριο,η πόλη δεν λέει τίποτα και στο κάστρο Khertvisi) και την άλλη να προτιμήσετε να δείτε τα σπήλαια της περιοχής και όχι τα μοναστήρια.Εφόσον πάτε στη Vardzia δεν αξίζει τον κόπο να πάτε και στο Uplistsikhe,το δε Gori είναι μόνο το μουσείο του Στάλιν.Το Sighnaghi και η περιοχή του δεν λέει και πολλά.Εάν σας βγαίνουν και παραπάνω μέρες υπεραξίζει να πάτε στην Mestia-Ushguli,μου άρεσε πολύ περισσότερο από το Stepantsminda,αλλά το επαναλαμβάνω,δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσει ο καιρός.Εμείς ανεβήκαμε και στις μαγικές λίμνες Koruldi στα 2770 μέτρα αλλά το θεωρώ λίγο απίθανο να μπορέσετε να ανεβείτε τόσο ψηλά εκείνη την εποχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.340
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom