Υπερτουρισμός

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
525
Likes
868
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Είναι ο αγριος τρόπος να πεις σε κάποιον ότι δεν χωράνε άλλοι, δεν έχουμε ούτε υπάρχουν οι υποδομές για να σας υποδεχτούμε.
Υπάρχει και ο πιο ήρεμος και ωφελιμιστικος που εφαρμόζεται κατά κόρον και στη χώρα μας ....όταν υπερτιμολογειται το προϊόν... η ξαπλώστρα, η διανυκτέρευση το ακτοπλοϊκό η άλλο εισητηριο είσοδου
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.575
Likes
8.724
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Από που κι ως που οι παραλίες είναι "δικές τους"; Με ποιο δικαίωμα εμποδίζεις οποιονδήποτε να πάει σε μια παραλία; Τι γραφικότητες είναι αυτές;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.908
Likes
27.095
Η γαλήνια γαλάζια ομορφιά του Caló des Moro έχει γίνει viral στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, με αποτέλεσμα 4.000 επισκέπτες και 1.200 αυτοκίνητα να κατεβαίνουν καθημερινά στο δυσπρόσιτο σημείο για να τραβήξουν μια φωτογραφία για το Instagram.
Η είδηση κανονικά δεν είναι ότι θέλουν να διώξουν τους τουρίστες, αλλά τις χιλιάδες μαιντανούς
που πηγαίνουν καθημερινά , όχι για να κάνουν μπάνιο , αλλά να βγουνε φωτογραφίες για το ινστα, τικ-τοκ , κλπ΄.
Είναι μια απομονωμένη περιοχή, αρκετά δύσβατη που χωρά έως 200 άτομα και πηγαίνουν καθημερινά
4000 άτομα. Είναι μέρος που δεν έχει αναψυκτήριο, η εγκαταστάσεις, η ξαπλώστρες και καταλαβαίνεις
κατουρούν και χ@ζουν όπου βρουν. Συν τα δεκάδες μπουκάλια νερό, μπυρες,αναψυκτικά κλπ που
παρατάνε.
Λόγω της δύσκολης πρόσβασης, ήταν μέρος που πήγαινε ο κόσμος να απολαύσει την ηρεμία του και
να κάνει γυμνισμό.
Τώρα δεν μπορεί, γιατί ο κόλος του καθενός ήταν αποτυπωμένος σε δεκάδες φωτογραφίες και βίντεο.
Γι αυτό τα πήραν στο κρανίο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.742
Likes
11.873
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σημείο των καιρών και της μάστιγας των social media.
Το 2020, μεταξύ των δύο καραντινων, πήγα μερικές μέρες Σαντορίνη (ήταν ίσως η μοναδική ευκαιρία που είχα στη ζωή μου να βιώσω τη Σαντορίνη χωρίς ορδές τουριστών και σε νορμάλ τιμές).
Στην Οία αηδιασα. Το μόνο μέρος του νησιού που είχε κόσμο, οι τουρίστες να μη σέβονται το οτιδήποτε (έμπαιναν και πόζαραν σε ιδιωτικές κατοικίες με ταμπέλες "private property" απέξω, σκαρφάλωναν στις σκεπές των εκκλησιών, ακομα και έξω από ένα σχολείο είχε ταμπέλα στα αγγλικα να μη φωτογραφίζουν τους μαθητές). Κανίβαλοι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.770
Likes
15.348
Όταν μια χώρα είναι πανέμορφη,ποικιλόμορφη κ οι συνθήκες ευνοούν(Ελλάδα,Ισπανία,Ιταλία κλπ) δεν είναι παράλογο να έχει πολυ τουρισμο.Παράλογο είναι να τρέχουν όλοι σε συγκεκριμένα μέρη κ μάλιστα την ίδια εποχή.
Μέρη όπως η Μύκονος για μένα είναι πια τελείως εκτός συζήτησης να πάω κ μάλιστα καλοκαίρι.Δεν είναι διακοπές ούτε ταξίδι αυτό.

Τρεχάτε όσο προλαβαίνετε σε μέρη όπου δεν γίνεται εντελώς χαμός(ακόμα).

Η πανέμορφη Τήνος ήταν έτσι τον Μάιο

Πύργος Τήνου
DSC02055.JPG


DSC02056.JPG


Ο καταπράσινος νομός Κιλκίς που κάποιοι νόμιζαν πως θα είμασταν οι μόνοι τουρίστες το Πάσχα,είχε επισκέπτες από 10+ χώρες, χώρια τους Έλληνες.

Πηγαίνετε τώρα.Πάμφθηνο φαγητό,εξαίρετη σχέση ποιότητας-τιμής,παρθένα φύση,αυθεντικά χωριά,καταρράκτες...Μόλις το ανακαλύψουν κι άλλοι θα γίνει χαμούλης.

DSC0182!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.JPG


το πρ.JPG


Μονη.JPG
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.689
Likes
16.628
Τη βαψαμε .. Σαντορινη κατακαλοκαιρο.. θα το κανω ανάποδα ... ανατολη ηλιου στην Οια και βραδυ μπανιο στο Ακρωτηρι και με τον φακό στα αρχαια.. Ας οψεται που η μικρη μου τελειωσε Πανελληνιες και αντε να μην παμε σε κανα νησί; ε μα σε αυτό ειναι αναγκη να πάμε!!!

τι ωραια που ηταν πριν καμια 30ρια χρονια με το μηχανακι παντου, χωρις την πολυκοσμια τη σημερινη..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.769
Likes
51.090
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τη βαψαμε .. Σαντορινη κατακαλοκαιρο.. θα το κανω ανάποδα ... ανατολη ηλιου στην Οια και βραδυ μπανιο στο Ακρωτηρι και με τον φακό στα αρχαια.. Ας οψεται που η μικρη μου τελειωσε Πανελληνιες και αντε να μην παμε σε κανα νησί; ε μα σε αυτό ειναι αναγκη να πάμε!!!

τι ωραια που ηταν πριν καμια 30ρια χρονια με το μηχανακι παντου, χωρις την πολυκοσμια τη σημερινη..
Πρέπει να πάτε κατακαλόκαιρο; Εκτός από όλα τα άλλα θα πεθάνετε κι από τη ζέστη; Πήγαινε τέλη Σεπτέμβρη έστω, σαν άνθρωπος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.258
Likes
41.989
Ας οψεται που η μικρη μου τελειωσε Πανελληνιες και αντε να μην παμε σε κανα νησί; ε μα σε αυτό ειναι αναγκη να πάμε!!!
Ο δικος μου, πιστος στις αρχες της μανουλας, φευγει αυριο Αγγλια μονος του και δεν παταει σε ελληνικο νησι.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.689
Likes
16.628
Ειναι ηδη Κρητη με παρεα, μετά Παρο με άλλη παρεα ε να μην παμε και με τον μπαμπα και τη μαμα αντε μια Σαντορινη μετα Αθηνα Αυγουστο αφου διατιθεται σπιτι κατι Αιγινες Αγκιστρια Σαλαμινες και Αναβυσσους Σουνια κλ και Σεπτεμβριο ισως ψαχνουμε σπιτι για δεν ξερω που και δοξα τω θεω ζωη ναχουμε να τρεχουμε απο δω και απο κει..
εγω ηδη κανω μπανιο σε παραλια οπου ακομα δεν βλέπω κανενα και αυτες απο οτι καταλαβαινω θα ειναι οι καλυτερες μερες του καλοκαιριου μου.. για οδηγο με θελουν.. ο Παγασητικος ειναι λαδι πρωινες ωρες αλλά δεν εχουν κοσμο πολύ οι παραλιες .. φοβουνται αρκετοί..
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.085
Likes
2.502
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μόνο σε μένα αρέσουν οι οργανωμένες παραλίες και το people watching και δε με ενοχλεί ο κόσμος...εντάξει το καταλαβαίνω για τον πάρα πολύ κόσμο ούτε σε μένα αρέσει, αλλά δεν ψάχνομαι να παω σε μέρη χωρίς κόσμο..αν κ το καλοκαίρι βέβαια είναι δύσκολο να βρεις τέτοια κατάσταση. Ίσως να φταίει βέβαια που ταξιδεύω μόνη μου και έχω μία μικρή φοβία, θέλω κόσμο γύρω μου. Αλλά κ γενικά εγώ με το κόσμο το διασκεδάζω. Κ οχι μονο σε παραλίες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.347
Μηνύματα
889.564
Μέλη
39.024
Νεότερο μέλος
Filio Mav

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom