Υπερτουρισμός

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.872
Βασικά είναι η δική του άποψη γιατί εγώ στην Αστυπάλαια μίλησα με 10δες ντόπιους που διαφωνούσαν με την επένδυση...Δεν ξέρω αν θα γίνουν πλούσιοι καν οι ντόπιοι όπως διαφημίζεται...
Συχνά τα τουριστικά χωριά έχουν μέσα μαγαζιά,εστιατόρια κλπ κ ΔΕΝ αφήνουν χρήμα σε ντόπια χέρια...Για να δούμε..
Επειδη κατι περιεργο παιζει και στην Ιο εδω και χρονια που κοντευει να γινει ιδιοκτητο νησι, 10δες ντοπιοι διαφωνουν οπως μας ειπαν αλλα και 10δες πουλανε σε καλη τιμη και τη μανα τους, οχι μονο ο,τι οικοπεδο εχουν, στο ιδιο ατομο. Θα δουμε.
 
Μηνύματα
458
Likes
1.565
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Λυπαμαι παρα πολυ για αυτο που εμαθα σημερα για την Αστυπαλαια .Σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι κατα της αναπτυξης ,οπως σε πολλα μερη που εχω παει παραπονιομαστε οτι δεν υπαρχουν καν υποδομες ,λιγοστα καταλυμματα κλπ κλπ.Αλλα αυτα περι χωρια τουριστικα δεν ειναι αναπτυξη αλλα το ακριβως αντιθετο,βιαζουν τουριστικα ενα τοσο ομορφο και αυθεντικο νησι,γεμιζοντας all inclusive .Σιγουρα καποια πιο μεγαλα νησια τυπου Κρητη,Κερκυρα ,Κως μπορει να μην με σοκαρε τοσο καθως ειναι μεγαλα και μπορουν να το υποστηριξουν.Εαν γινει αυτο θελω να θυμαμαι στην Αστυπαλαια οπως οταν ειχα παει πρωτη φορα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.993
Likes
16.812
Λυπαμαι παρα πολυ για αυτο που εμαθα σημερα για την Αστυπαλαια .Σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι κατα της αναπτυξης ,οπως σε πολλα μερη που εχω παει παραπονιομαστε οτι δεν υπαρχουν καν υποδομες ,λιγοστα καταλυμματα κλπ κλπ.Αλλα αυτα περι χωρια τουριστικα δεν ειναι αναπτυξη αλλα το ακριβως αντιθετο,βιαζουν τουριστικα ενα τοσο ομορφο και αυθεντικο νησι,γεμιζοντας all inclusive .Σιγουρα καποια πιο μεγαλα νησια τυπου Κρητη,Κερκυρα ,Κως μπορει να μην με σοκαρε τοσο καθως ειναι μεγαλα και μπορουν να το υποστηριξουν.Εαν γινει αυτο θελω να θυμαμαι στην Αστυπαλαια οπως οταν ειχα παει πρωτη φορα.
Ακριβώς.Δεν σημαίνει πως αν διαφωνείς είσαι κατά της ανάπτυξης.

Άλλο να γίνει ένα μπουτίκ καλό ξενοδοχείο,άλλο ένα τεράστιο τουριστικό χωριό,μεγαλύτερο από τους υπάρχοντες οικισμούς .

Βέβαια λένε πως έγινε μόνο προέγκριση:rolleyes:...θα δείξει

Screenshot 2024-08-26 at 13-14-17 Αστυπάλαια Τι απαντά το ΥΠΕΝ για το τουριστικό χωριό.png
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
3.795
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το ανέβασα κι εγώ στην προηγούμενη σελίδα
Υπερτουρισμός

Μου έκανε εντύπωση γιατί οι ντόπιοι μου έλεγαν πως δεν πιστεύουν ό,τι θα γίνει τελικά κ πως δεν κάνει για το νησί τέτοιου μεγέθους επένδυση...

Γίνεται φασαριά κ στα σόσιαλ γιατί μουτζα τις αντιδράσεις του κόσμου κάποιοι -νομίζω ξενοδόχοι σε άλλα μέρη- όπως ο Κοκοτος το υπερασπίζονται φανατικά κ λένε πως αυτοί που θέλουν παρθένο τον τόπο αν δουν πως θ'αποκτήσουν περιουσία όπως ο παππούς του στην Ελούντα,θα αλλάξουν γνώμη...

Η Αστυπάλαια έχει δρόμο ακόμη
Ας απαντήσει κάποιος στον κο Κοκοτο και στον καθε νεοφιλελε συντάκτη των "free press" ότι άλλο το μέγεθος (και κατά συνέπεια και οι περιβαλλοντικες επιπτώσεις) σε ένα μικρο νησί όπως η Αστυπάλαια το οποίο έχει μια συγκεκριμένη πεπερασμένη φερόμενη ικανότητα ανάπτυξης, και άλλο μεγαλης έκτασης περιοχές όπως η Μεσσηνία η το Λασίθι στις οποίες αναφέρεται. Αλλά ξέχασα εδώ κάποιοι πέρσι βάφτισαν το κίνημα της πετσέτες "λαϊκισμό".
Edit: Προς τιμήν του ο κύριος Κοκοτος αναγνωρίζει ότι χρειάζεται ακόμα πολύ δρόμο το green project της Αστυπάλαιας...Κρίμα όμως που δεν βλέπει την περιβαλλοντικη ζημιά που τέτοιες επενδύσεις μπορεί να προκαλέσουν
 

alma

Member
Μηνύματα
3.993
Likes
16.812
Ας απαντήσει κάποιος στον κο Κοκοτο και στον καθε νεοφιλελε συντάκτη των "free press" ότι άλλο το μέγεθος (και κατά συνέπεια και οι περιβαλλοντικες επιπτώσεις) σε ένα μικρο νησί όπως η Αστυπάλαια το οποίο έχει μια συγκεκριμένη πεπερασμένη φερόμενη ικανότητα ανάπτυξης, και άλλο μεγαλης έκτασης περιοχές όπως η Μεσσηνία η το Λασίθι.
Δεν είμαι σίγουρη φίλε πως θα συμφωνήσει ό,τι κ αν του απαντήσουν.

Ένας έλεγε για την Κίμωλο στο τουίτερ πως τώρα έχει κόσμο,ενώ παλιά ήταν παρθένο μέρος, κ ο Κοκοτός καμάρωνε πως ένα γνωστός του Πέρσης γεννημένος Γερμανία,αγοράζει στην Κίμωλο....Η Κίμωλος έχει ακόμα λιγότερο κόσμο από την Αστυπάλαια.

Για κάποιους το να αγοράσουν-επενδύσουν ξένοι από όλο τον πλανήτη στα ελληνικά νησιά είναι εκ προϊμίου θετικό... :oops:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.872
Ας απαντήσει κάποιος στον κο Κοκοτο και στον καθε νεοφιλελε συντάκτη των "free press" ότι άλλο το μέγεθος (και κατά συνέπεια και οι περιβαλλοντικες επιπτώσεις) σε ένα μικρο νησί όπως η Αστυπάλαια το οποίο έχει μια συγκεκριμένη πεπερασμένη φερόμενη ικανότητα ανάπτυξης, και άλλο μεγαλης έκτασης περιοχές όπως η Μεσσηνία η το Λασίθι στις οποίες αναφέρεται. Αλλά ξέχασα εδώ κάποιοι πέρσι βάφτισαν το κίνημα της πετσέτες "λαϊκισμό".
Edit: Προς τιμήν του ο κύριος Κοκοτος αναγνωρίζει ότι χρειάζεται ακόμα πολύ δρόμο το green project της Αστυπάλαιας...Κρίμα όμως που δεν βλέπει την περιβαλλοντικη ζημιά που τέτοιες επενδύσεις μπορεί να προκαλέσουν
Καλε μου ανθρωπε, χωρις τη συναινεση των κατοικων, τιποτε απο αυτα δεν μπορει να προχωρησει. Και η αποκτηνωση των νησιωτων ειναι συμμαχος.
Δεν υπαρχει "κακος επενδυτης" αν δεν στηριζεται απο υπευθυνους πολιτες που δεχονται να τα λουστουν.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.942
Και θα τα λουστουν και κανεις δεν μπορει να αποτρεψει αυτον τον αιωνιο κανονα.
Ότι κάνουμε στην ζωή μας ή δεν κάνουμε , έχει επιπτώσεις.
Είτε θετικές , είτε αρνητικές.
Ειναι ενηλικες, οχι ανηλικα.
Φυσικά. Γι αυτό τα κανάλια δουλεύουν υπερωρίες για την δική μας "σωστή" ενημέρωση.
Όλοι "αντιδρούμε" αλλά τρέχουμε να ενημερωθούμε από τα τίμια κανάλια που ενδιαφέρονται για το καλό μας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.872
Ότι κάνουμε στην ζωή μας ή δεν κάνουμε , έχει επιπτώσεις.
Είτε θετικές , είτε αρνητικές.

Φυσικά. Γι αυτό τα κανάλια δουλεύουν υπερωρίες για την δική μας "σωστή" ενημέρωση.
Όλοι "αντιδρούμε" αλλά τρέχουμε να ενημερωθούμε από τα τίμια κανάλια που ενδιαφέρονται για το καλό μας.
Δεν το καταλαβαινω το τσουβαλιασμα "ολοι". Πολλοι απο τους συμπολιτες μας ειναι κτηνη και πολλοι φιλοτιμοι ανθρωποι. Το τι υπερισχυει ειναι θεμα δημοκρατιας και τιποτε δεν γινεται χωρις τη συναινεση των πολιτων που εξεταζουν τα συμφεροντα τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.032
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom