Υπερτουρισμός

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.942
Δεν το καταλαβαινω το τσουβαλιασμα "ολοι". Πολλοι απο τους συμπολιτες μας ειναι κτηνη και πολλοι φιλοτιμοι ανθρωποι. Το τι υπερισχυει ειναι θεμα δημοκρατιας και τιποτε δεν γινεται χωρις τη συναινεση των πολιτων που εξεταζουν τα συμφεροντα τους.
Γράψε λάθος για το όλοι
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
751
Αφήνω αυτό το άρθρο εδώ. Είναι από Γενάρη αλλά τώρα ετυχε να το διαβασω. Είναι ενδιαφέρον γιατί θίγει εν μέρει το θέμα του υπέρ τουρισμού ως προς την επιλογή των και καλά "hot" σημείων είτε είναι για εστιατόριο ποτό κτλπ.

Στην ουρά για την «καλύτερη πίτσα του κόσμου» — Του M. Hulot | LiFO
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
873
Likes
883
Αν είναι να μπορούν τα αλάνια να χρησιμοποιούν τη AI για να δείχνουν τους εαυτούς τους σε διάφορα μέρη και να λένε ότι έχουν πάει, τότε θα προκύψουν άλλα θέματα....
Δεν θα γινεται χρηση για να δειξουν οτι εχουν παει. Θα πηγαινουν. Εικονικα μεν, ευχαριστα δε. Και καποιες φορες αυτο θα αρκει και δεν θα χρειαζεται να πανε δια ζωσης.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.568
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν ήταν ακριβώς αυτή η σκέψη μου... Αν η Τεχνητή Νοημοσύνη χρησιμοποιηθεί έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να παράγει πειστήρια που να αποδεικνύουν οτι είναι κάπου κάποια συγκεκριμένη χρονική στιγμή ενώ δεν είναι, τότε νομίζω εγείρονται άλλα πιο σοβαρά θέματα που δεν έχουν καμία σχέση με τα ταξίδια, αλλά ούτε και με το παρόν νήμα, οπότε θα βγούμε και εκτός θέματος.

Δεν θα γινεται χρηση για να δειξουν οτι εχουν παει. Θα πηγαινουν.
Καλά γι αυτό δεν χρειάζονται την ΑΙ για να το κάνουν, ήδη τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης τους το παρέχουν απλόχερα!
Κατ' άλλα.... έχω πάει, έχω πάει! :agnes overjoyed:
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
751
Η ΑΙ ηρθε και θα ειναι η μεγαλυτερη τεχνολογικη επανασταση για εμενα. Η προηγουμενη ητανε το internet! Η προηγουμενη απο αυτη ητανε η βιομηχανια και παει λεγοντας. Για να μην βγω εκτος θεματος οι αλλαγες που θα φερει σε ολους τους τομεις ανα τον κοσμο θα ειναι μεγαλες και οπως σε καθε μεγαλες ανακαλυψεις θα υπαρξουνε σημαντικα ωφελη και μειονεκτηματα. Στα ταξιδια θα ειναι οντως πολυ ενδιαφερον πως θα λειτουργησει ολο αυτο... Λετε να εχουμε προσομοιωση σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου με συνθηκες αναλογως του πελατη... ???( Βενετια χωρις κοσμο, Μυκονο στο nammos να εισαι πρωτη ξαπλωστρα και παει λεγοντας... :haha: )
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.568
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εύστοχο άρθρο!

Μία πρώτη σκέψη μου για την ΑΙ στα ταξίδια ήταν οτι θα με βοηθούσε να έχω πρακτικές πληροφορίες για μία χώρα που μόνο ένας άλλος ταξιδιώτης που έχει πάει θα μπορούσε να μου δώσει. Έχοντας συνεχώς ανανεωμένα δεδομένα η ΑΙ για μία χώρα, θα μπορούσε να μου απαντήσει για άλλες απαιτήσεις που μπορεί να έχει μία χώρα κατα την είσοδο σε αυτήν πέρα απο τη βίζα, για οδική κατάσταση δρόμων σε χώρες και μέρη που είναι αδύνατο να βρεις, για αξιόπιστο τοπικό οδηγό που μπορεί να ικανοποιήσει τον τρόπο με τον οποίο θέλω να ταξιδέψω στη χώρα και να λύσει πιο εύκολα τυχόν διαδικαστικά ζητήματα, για το που μπορώ να βρω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε μέρη που φαντάζει αδύνατο αυτό (κάποιο τοπικό γιατρό ή τοπικό ιατρείο όταν βρίσκεσαι στου διαόλου το πάτερο) κτλ.

Με λίγα λόγια δεν θα χρειαζόταν να περιμένω να βρω κάποιον που έχει πάει εκεί που θέλω να πάω, και να κάνει εκεί αυτό που θέλω να κάνω και εγώ, και να μου απαντήσει κιόλας στις απορίες μου, γιατί κακά τα ψέματα κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να σου δώσει τέτοιες απαντήσεις.

Όλα τα παραπάνω θα είχαν σημαντικές επιπτώσεις σε ταξιδιωτικές πλατφόρμες, ταξιδιωτικούς οδηγούς και ταξιδιωτικά φόρουμ (καλή ώρα), τα οποία θα πρέπει να προσαρμοστούν ανάλογα για να επιβιώσουν και αν. Η Τεχνητή Νοημοσύνη είναι το μέλλον μας (μας αρέσει, δεν μας αρέσει) και πρέπει να το λάβουμε σοβαρά υπ 'οψιν!
 

bandit650

Member
Μηνύματα
668
Likes
3.083
η απορια μου σχετικα με αυτες τις επενδυσεις οπως αυτη στη αστυπαλαια η και αλλου οπου χρειαζονται τεραστιες εκτασεις συνηθως και πλαγιες ολοκληρες, ειναι ποιος και με ποιο τροπο εχει στη κατοχη του αυτη τη εκταση;
Οπου και να πας βλεπεις σπιτια να χτιζονται σε πλαγιες μεχρι που γεμιζει ολη η πλαγια ως την κορυφη.
Ποιος ειχε στη κατοχη του ολοκληρο βουνο;;
με τι συμβολαιο το απεκτησε και το πουλησε;
 

Georgie

Member
Μηνύματα
68
Likes
300
Όπως και να κάτσει η προσομοίωση μέσω AI στα ταξίδια θα είναι για λόγους μόνο πρακτικούς. Ας πούμε να έχεις μια εικόνα από τη περιοχή που θα μείνεις, η στην επιλογή μιας πόλης κλπ κλπ.
Η κάτι σα περιήγηση για Ανθρώπους που δε μπορούν να βρεθούν εκεί για διάφορους λόγους.
Το οποίο είναι πολύ θετικό.

Τα συναισθήματα όμως που έχεις όταν φτάνεις σε ένα προορισμό η όταν ξυπνάς σε μια νέα χώρα δε μπορεί να στα δώσει καμία τεχνητή νοημοσύνη και ούτε πρόκειται να στα δώσει ποτέ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομιζω θα παιξει πολυ το ταξιδι στο χρονο στην ΑΙ. Θα ειναι φοβερο να μεταφερεσαι στην Αρχαια Αγορα, να εισαι μεσα σε μαχες, να ακους συναυλιες αιωνων πριν.
 

dammys

Member
Μηνύματα
422
Likes
832
Όπως και να κάτσει η προσομοίωση μέσω AI στα ταξίδια θα είναι για λόγους μόνο πρακτικούς. Ας πούμε να έχεις μια εικόνα από τη περιοχή που θα μείνεις, η στην επιλογή μιας πόλης κλπ κλπ.
Η κάτι σα περιήγηση για Ανθρώπους που δε μπορούν να βρεθούν εκεί για διάφορους λόγους.
Το οποίο είναι πολύ θετικό.

Τα συναισθήματα όμως που έχεις όταν φτάνεις σε ένα προορισμό η όταν ξυπνάς σε μια νέα χώρα δε μπορεί να στα δώσει καμία τεχνητή νοημοσύνη και ούτε πρόκειται να στα δώσει ποτέ.
Τα συναισθήματα φίλε μου κι αυτά δεν είναι όπως ήταν παλιά..
Δεν ανακαλύπτεις τπτ γιατί έχεις σχεδιάσει το ταξίδι ήδη ...
Δεν αναμειγνύεσαι με τον κόσμο γιατί είσαι all inclusive..
Δεν συναναστρέφεσαι ντόπιους γιατί κρύβονται να περάσει ο υπερτουρισμός...
Δεν φτιάχνεις προσωπικές σχέσεις γιατί πας σε αλυσίδες ξενοδοχείων και όχι στα ενοικιαζόμενα ή ΄στο μικρό ξενοδοχειάκι μιας οικογένειας..
Δεν σε εξυπηρετεί το προσωπικό , δεν τρως το ωραιότερο φαγητό γιατί οι υπάλληλοι τα έχουν φτύσει από την πολλή΄ δουλειά και απλά βγάζουν λεφτά κι εσύ μόνο φωτογραφίες για τα social media..

Η Τ.Ν θα φέρει κοσμογονικές αλλαγές στη αλληλεπίδραση των μηχανών με τους ανθρώπους αφού θα είναι καλύτερή καθώς η μηχανή μαθαίνει από τη διεπαφή με τους χρήστες αλλά το τρομαχτικό είναι ότι μπορεί και να μιμείται κινήσεις, συμπεριφορές και να φτιάχνει μέσω τής μίμησής (κάμερα) ΜΟΝΗ της τον αλγόριθμο χωρίς να χρειάζεται προγραμματιστής. Ακόμα το ΝΕΟ είναι οι έξυπνες κάμερες που θα μπορούν να γνωρίζουν αντικείμενα, συναισθήματα και συμπεριφορές και να αντιδράσουν. Σε πρώτη φάση φαίνεται η Τ.Ν να κάνει τη χαμαλοδουλειά (π.χ κώδικας για ένα blog ή ιστοσελίδα )και ο άνθρωπος ειδικός να επικεντρώνεται να διορθώνει τις αστοχίες και να εξειδικεύει το εκάστοτε προϊόν.
Και φυσικά η Τ.Ν αναπτύσσεται σε τομείς όπου υπάρχουν χορηγοί ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.032
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom