Turkish Airlines Τurkish Airlines

thalia tsif

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.110
Θενκ γιου ε μίλιον για τις απαντήσεις!
Ότι καλύτερο ήταν η απάντηση στο 3. πραγματικά , ήταν σαν να μου έδωσες φάρμακο χαλάρωσης.

Πετάμε 28/08 και "ΙΣΩΣ" γυρνάμε 30 Σεπτεμβρίου. Αλλά είναι open...
Μπορεί να γυρνάμε και μαζί ή και ίσως να συναντηθούμε...εγω πρωτη φορα Ιαπωνία αλλά ο φίλος μου δεύτερη.κανατε και railpass?
 

L33T

Member
Μηνύματα
120
Likes
221
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Δεν είναι πάντα έτσι για το 3. Το έχω δει σε πτήσεις που είμαστε καμια 15αρια άτομα από connection flight σε connection flight και έχουν όντως connection ambassador και μας πάει όλους μαζί, αλλά και όχι αντίστοιχα. Και επειδή αμφιβάλλω εάν θα υπάρχουν και άλλοι που θα κάνουν το δρομολόγιο Τόκιο-Κωνσταντινούπολη-Θεσσαλονίκη, μάλλον πως θα βρείτε το gate μόνοι σας.

Αλλά μη σε πιάνει πανικός, το δύσκολο είναι να κάνεις την μεγάλη πτήση. Άπαξ και φτάσεις Κωνσταντινούπολη και έχει αργήσει η πτήση και χάσεις την επόμενη, το να σε βάλουν στην επόμενη πτήση για Θεσσαλονίκη είναι το μόνο εύκολο.
Οκ ,πάνω που χαλάρωσα... You must be fun at parties! (πλάκα κάνω)

Μου έχουν πει ότι στην Κωνσταντινούπολη το αεροδρόμιο είναι γίγαντας,και ότι έχει μέχρι και σκούτερ για να προλάβεις, και ότι χάνεσαι.Τώρα , η πτήση η μεγάλη είναι ...οκ ας πούμε αλλά ενδιάμεσο connection 1 ώρα μου κάνει κάπως , δηλαδή τι... θα κατέβω από το αεροπλάνο μαζί με το κόσμο θα προχωρήσουμε προς έξοδο και θα πρέπει να ρωτήσω ,που στο καλό είναι τα connection flights ώστε "να ξανάμπω" να περάσω έλεγχο κτλ ; Δηλαδή μου φαίνεται κάπως ,γιατί που θα προλάβω να περάσω έλεγχο και να βρώ και το gate? κατέβασα τον χάρτη του αεροδρομίου στο κινητό μου, έκανα και ένα tour με βίντεο στο Youtube από άτομα που έχουν κατέβει εκεί ,να "καταλάβω" λίγο το μέγεθος και φοβήθηκα μόνο που το είδα...
 

L33T

Member
Μηνύματα
120
Likes
221
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Μπορεί να γυρνάμε και μαζί ή και ίσως να συναντηθούμε...εγω πρωτη φορα Ιαπωνία αλλά ο φίλος μου δεύτερη.κανατε και railpass?
σίγουρα εφόσων θα είμαι ήδη εκεί όταν θα έρχεστε εσείς.
Όχι ,δεν κάναμε γιατί θα έχουμε μια βάση για 2 εβδομάδες ,και από εκεί και πέρα ότι βρέξει ας κατέβασει.
Όσο για τα υπόλοιπα , 1η φορά βγαίνω εκτός Ευρώπης , όχι απλά δεν έχω ιδέα ... αλλά μιλάμε ντίπ-για-ντίπ.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
880
Likes
11.888
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
ή επειδή είναι η ίδια εταιρεία, δεν σε βγάζουν καν ,και απλά περπατάς σε χωριστό διάδρομο;
Εμείς πέρσι όταν επιστρέφαμε από το Ουζμπεκιστάν δεν είχαμε καμία τέτοια εξυπηρέτηση,πήγαμε με όλο τον κόσμο και έπρεπε να ξαναπεράσουμε τον έλεγχο ασφάλειας.Η ανταπόκριση ήταν μετά από 1,5 ώρα και την προλάβαμε τρέχοντας οριακά,βοήθησε το ότι και η πρώτη πτήση δεν είχε καθυστέρηση.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.806
Likes
1.157
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Εμείς πέρσι όταν επιστρέφαμε από το Ουζμπεκιστάν δεν είχαμε καμία τέτοια εξυπηρέτηση,πήγαμε με όλο τον κόσμο και έπρεπε να ξαναπεράσουμε τον έλεγχο ασφάλειας.Η ανταπόκριση ήταν μετά από 1,5 ώρα και την προλάβαμε τρέχοντας οριακά,βοήθησε το ότι και η πρώτη πτήση δεν είχε καθυστέρηση.
για transfer flight γιατι περάσατε ξανα ελεγχο ασφαλειας? σε κάθε περίπτωση όταν το εισητηριο ειναι ενιαίο η αεροπορικη φερει την ευθηνη να σε παει εγκαιρως στο σημειο μετεπιβιβασης, εννοειται πρεπει να ενημερωσεις το προσωπικο και να ρωτησεις εγκαιρως.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.110
για transfer flight γιατι περάσατε ξανα ελεγχο ασφαλειας? σε κάθε περίπτωση όταν το εισητηριο ειναι ενιαίο η αεροπορικη φερει την ευθηνη να σε παει εγκαιρως στο σημειο μετεπιβιβασης, εννοειται πρεπει να ενημερωσεις το προσωπικο και να ρωτησεις εγκαιρως.
Έτσι ξέρω και εγώ.. εμείς περάσαμε έλεγχο στο gate..είχαμε μια ωρα και μεις ..είχε άνθρωπο που σου έλεγε που να πας..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.640
Likes
10.158
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Οκ ,πάνω που χαλάρωσα... You must be fun at parties! (πλάκα κάνω)

Μου έχουν πει ότι στην Κωνσταντινούπολη το αεροδρόμιο είναι γίγαντας,και ότι έχει μέχρι και σκούτερ για να προλάβεις, και ότι χάνεσαι.Τώρα , η πτήση η μεγάλη είναι ...οκ ας πούμε αλλά ενδιάμεσο connection 1 ώρα μου κάνει κάπως , δηλαδή τι... θα κατέβω από το αεροπλάνο μαζί με το κόσμο θα προχωρήσουμε προς έξοδο και θα πρέπει να ρωτήσω ,που στο καλό είναι τα connection flights ώστε "να ξανάμπω" να περάσω έλεγχο κτλ ; Δηλαδή μου φαίνεται κάπως ,γιατί που θα προλάβω να περάσω έλεγχο και να βρώ και το gate? κατέβασα τον χάρτη του αεροδρομίου στο κινητό μου, έκανα και ένα tour με βίντεο στο Youtube από άτομα που έχουν κατέβει εκεί ,να "καταλάβω" λίγο το μέγεθος και φοβήθηκα μόνο που το είδα...
Προτιμάς να είσαι χαλαρός και να φας την κρυάδα μετά ή να είσαι προετοιμασμένος; :)

Από την στιγμή που είναι ενιαίο το εισιτήριο, δε θα πρέπει να σε αγχώνει ό,τι και να γίνει. Προφανώς και θέλεις να προλάβεις τη πτήση, αλλά και να μη τη προλάβεις, θα σε βάλουν στην επόμενη.

Βγαίνεις από την πτήση, κοιτάζεις τις οθόνες, βλέπεις σε ποιο terminal πρέπει να πας και κατευθύνεσαι αναλόγως. Τους έχω δει και κυκλοφορούν με κάτι ηλεκτροκίνητα αμαξάκια, εάν είναι και είσαι σε τόσο διαφορετικό terminal, ρώτα κάποιον να σε πάει.
 

L33T

Member
Μηνύματα
120
Likes
221
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Προτιμάς να είσαι χαλαρός και να φας την κρυάδα μετά ή να είσαι προετοιμασμένος; :)

Από την στιγμή που είναι ενιαίο το εισιτήριο, δε θα πρέπει να σε αγχώνει ό,τι και να γίνει. Προφανώς και θέλεις να προλάβεις τη πτήση, αλλά και να μη τη προλάβεις, θα σε βάλουν στην επόμενη.

Βγαίνεις από την πτήση, κοιτάζεις τις οθόνες, βλέπεις σε ποιο terminal πρέπει να πας και κατευθύνεσαι αναλόγως. Τους έχω δει και κυκλοφορούν με κάτι ηλεκτροκίνητα αμαξάκια, εάν είναι και είσαι σε τόσο διαφορετικό terminal, ρώτα κάποιον να σε πάει.
Καλά ναι ,πλάκα κάνεις πρώτο ταξίδι εκτός και να μη προετοιμαστώ; για αυτό σας ρωτάω. Να είμαστε φούλ κομπλέ , αν και το φιλαράκι με λέει υπερβολικό που κάθομαι τα ψάχνω τόσο ,αλλά άσε τώρα μη τρέχουμε τελευταία στιγμή και δούμε τον ουρανό με τα άστρα :D
Ας μας πάει smooth η φάση όσο να'ναι
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
880
Likes
11.888
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
για transfer flight γιατι περάσατε ξανα ελεγχο ασφαλειας?
Και όμως περάσαμε ξανά,το ίδιο έγινε και φέτος στην Αντις Αμπέμπα πετώντας για τη Ναμίμπια,ξανά έλεγχος,ως και τα παπούτσια μας έπρεπε να βγάλουμε
 

Hayate

Member
Μηνύματα
926
Likes
5.938
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Κωνσταντινούπολη καμία φορά κάνει 30-40 λεπτά το αεροπλάνο να παρκάρει από τη στιγμή που θα προσγειωθεί...1 ώρα με έλεγχο που περνάς όταν έρχεσαι εκτός Ευρώπης χωρίς ambassador δύσκολα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και όμως περάσαμε ξανά,το ίδιο έγινε και φέτος στην Αντις Αμπέμπα πετώντας για τη Ναμίμπια,ξανά έλεγχος,ως και τα παπούτσια μας έπρεπε να βγάλουμε
Και εμένα μου έχει συμβεί σε μετεπιβιβαση να ξανά περάσω έλεγχο ασφαλείας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom