Τυνησία Τυνησία " η χώρα που έχει αλλεργία στους κάδους σκουπιδιών, στη νορμάλ οδήγηση και στις στειρώσεις των γατιών. Τύνιδα - Χαμαμετ - Σουσε🇹🇳

MarieAries

Member
Μηνύματα
232
Likes
1.564
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
είναι καθαρά σαν ευρωπαϊκή χώρα
κάτσε, γιατί τα μπερδέψαμε λίγο.

Δεν έγραψα πουθενά ότι είναι Ευρωπαϊκή χώρα η Τυνησία, απλά ανέφερα ότι από τις Αραβικές χώρες είναι ότι πιο κοντά στα Ευρωπαϊκά δεδομένα και ότι εάν σου έκανε τόσο άσχημη εντύπωση, θα δυσκολευτείς ακόμα περισσότερο εάν πας σε κάποια άλλη που αναφέρεις.


Επίσης, το θέμα είναι ρε παιδιά, όταν ταξιδεύουμε εκτός Ευρώπης να αποδεχόμαστε την κουλτούρα της κάθε χώρας, χωρίς να κρίνουμε με τα δικά μας "δυτικά μυαλά". Δεν μπορείς να περιμένεις τα στάνταρ της Ευρώπης στην καθαριότητα, στην οδήγηση, στο φαγητό, κλπ στις υπόλοιπες ηπείρους, πόσο μάλλον στις μουσουλμανικές/Αραβικές χώρες.


Αν δεν είσαι προετοιμασμένος για το τι θα συναντήσεις είναι καλύτερα να μην πας.
Δεν έχει καμιά σχέση με Ευρώπη σε κανένα επίπεδο όλη η βόρειος Αφρική, Όχι ότι έχει η υπόλοιπη΄ εξαίρεση η νότιος Αφρική.
αυτό ακριβώς ανέφερα κι εγώ πιο πάνω, όταν μάλλον δεν είχε ιδέα τι θα αντιμετωπίσει, αλλιώς τα περίμενε και αλλιώς του ήρθαν, δυστυχώς με κάποιες κακοτοπιές.


Λογικά εσένα δεν σου κλέψανε το τσαντάκι ούτε σε δουλεύανε ασταμάτητα στα παζάρια με μεγάλα ποσά ούτε παίζανε μπατσες μπροστά σου τρεις και λίγο ούτε γίνονταν βδέλλες και μετά ζητούσαν λεφτά επειδή ήρθαν μαζί σου μέχρι ένα σημείο.
βασικά εκτός από το τσαντάκι, που όχι, δε μου το κλεψαν και λυπάμαι πολύ που σου έτυχε κάτι τέτοιο, δεν μπορείς να φανταστείς τι δυσκολίες έχω αντιμετωπίσει σε ταξίδια, κυρίως επειδή ταξιδεύω ολομόναχη. Αν τα έβαζα σε λίστα και σου τα έδειχνα, πίστεψε με δε θα ήθελες να πατήσεις σε εκείνες τις χώρες. Απλά κρατάω πάντα τις θετικές αναμνήσεις, και εάν όντως με ακολουθείς στο φβ και είδες τι έγραψα για το Ιράκ, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Είναι κρίμα να απορρίπτεις πολύ όμορφες χώρες επειδή είναι πιο βρώμικες από Ευρώπη, ή επειδή οδηγούν χωρίς τους δικούς μας κανόνες. Ελπίζω οι υπόλοιπες μέρες σου να πέρασαν πιο ευχάριστα.

Και για να το κλείσουμε αυτό, συνήθως δεν μπαίνω σε ιστορίες να σχολιάσω αρνητικά και να κριτικάρω, αλλά επειδή αδικείς την Τυνησία που είναι πραγματικά μία πολύ εύκολη χώρα και δεν έχω ξανα ακούσει από κανέναν τέτοιου είδους παράπονα, δεν μπορούσα να μην αναφέρω τη δική μου άποψη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.296
Likes
42.123
Εγω παλι δεν πιστευω οτι πρεπει "να αποδεχομαστε την κουλτουρα της χωρας που παμε" αν δεν μας ταιριαζει.
Εγω το εχω παθει και με ευρωπαικη χωρα αυτο, γιατι να *αποδεχθω* την κουλτουρα μεθυστακων η χρηστων κανναβης η ελλειψης ατομικης ελευθεριας η κοινωνικων ανισοτητων αν δεν μου παει? Και κριτικα θα σταθω και θα το σχολιασω, αφου αυτα με ενοχλουν σε μια κουλτουρα.
Αυτο δεν κανει οπωσδηποτε κατωτερη την ιστορια η "κακο" εναν ταξιδιωτη.

Γενικα πολυ το εχετε δυσκολεψει το ταξιδι εδω στο φορουμ. Ας παει οπως γουσταρει ο καθενας κι ας δει ο,τι γουσταρει. Δεν περναμε εξετασεις αν ταξιδευουμε "σωστα".
 
Last edited:

Alex Loco

Member
Μηνύματα
361
Likes
1.917
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Παρατηρώ ότι άλλαξε ο τίτλος. Νομίζω πως αυτό είναι καλό, ο προηγούμενος ήταν λίγο "επιθετικός" έστω κι αν αυτό δεν ήταν η πρόθεση.
Συνήθως έχω πιασαρικους τίτλους . Ο συγκεκριμένος δεν μου αρεσε εν τέλη και νομίζω ήταν και άδικος όποτε έγινε η μετατροπή σε κάτι που νομίζει εκφράζει απόλυτα τα πράγματα που έζησα
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
361
Likes
1.917
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Εγω παλι δεν πιστευω οτι πρεπει "να αποδεχομαστε την κουλτουρα της χωρας που παμε" αν δεν μας ταιριαζει.
Εγω το εχω παθει και με ευρωπαικη χωρα αυτο, γιατι να *αποδεχθω* την κουλτουρα μεθυστακων η χρηστων κανναβης η ελλειψης ατομικης ελευθεριας η κοινωνικων ανισοτητων αν δεν μου παει? Και κριτικα θα σταθω και θα το σχολιασω, αφου αυτα με ενοχλουν σε μια κουλτουρα.
Αυτο δεν κανει οπωσδηποτε κατωτερη την ιστορια η "κακο" εναν ταξιδιωτη.
Εννοείται αυτό που λες. Κατανοώ αλλά δεν αποδέχομαι ούτε θα αποθεωσω καταστάσεις αρνητικές. Γενικά το έχω σαν Αλέξης αυτό. Θα γράψω ακριβώς ότι ένιωσα θετικά ή αρνητικά δε θα γράψω για να πάρω το λαικ η την αποδοχή. Λάτρεψα την οικοδέσποινα του τελευταίου μου ξενοδοχείου απίστευτος άνθρωπος που βέβαια δεν είχε καμία σχέση με ισλάμ αντιθέτως ήταν εναλλακτική έζησε χρόνια στο εξωτερικό και είχε τρομερή μόρφωση , εν αντίθεση σιχαθηκα να με πλησιάζουν στο δρόμο και να με πριζουν με ανοησίες με σκοπό το κέρδος .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.296
Likes
42.123
Εννοείται αυτό που λες. Κατανοώ αλλά δεν αποδέχομαι ούτε θα αποθεωσω καταστάσεις αρνητικές. Γενικά το έχω σαν Αλέξης αυτό. Θα γράψω ακριβώς ότι ένιωσα θετικά ή αρνητικά δε θα γράψω για να πάρω το λαϊκό η την αποδοχή. Λάτρεψα την οικοδέσποινα του τελευταίου μου ξενοδοχείου απίστευτος άνθρωπος που βέβαια δεν είχε καμία σχέση με ισλάμ αντιθέτως ήταν εναλλακτική έζησε χρόνια στο εξωτερικό και είχε τρομερή μόρφωση , εν αντίθεση σιχαθηκα να με πλησιάζουν στο δρόμο και να με πριζουν με ανοησίες με σκοπό το κέρδος .
Διαβαζοντας τις ιστοριες σου, δεν ταυτιζεται ο τροπος που ταξιδευεις με τον δικο μου. Αλλα δεν εχει κανεις το δικαιωμα να σου βαζει πηχυ για το που θα πας η μετρητη "αποδοχης κουλτουρας".
Ειδικα απο πολυταξιδεμενους που "εχει ανοιξει το μυαλο τους".
Ο τιτλος δεν ειναι "Αλεξ". Κακως αλλαξε.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
361
Likes
1.917
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Διαβαζοντας τις ιστοριες σου, δεν ταυτιζεται ο τροπος που ταξιδευεις με τον δικο μου. Αλλα δεν εχει κανεις το δικαιωμα να σου βαζει πηχυ για το που θα πας η μετρητη "αποδοχης κουλτουρας".
Ειδικα απο πολυταξιδεμενους που "εχει ανοιξει το μυαλο τους".
Ο τιτλος δεν ειναι "Αλεξ". Κακως αλλαξε.
Χαχα θα με κάνεις να τον αλλάξω ξανά 🤣
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
630
Likes
2.561
Εγω παλι δεν πιστευω οτι πρεπει "να αποδεχομαστε την κουλτουρα της χωρας που παμε" αν δεν μας ταιριαζει.
Εγω το εχω παθει και με ευρωπαικη χωρα αυτο, γιατι να *αποδεχθω* την κουλτουρα μεθυστακων η χρηστων κανναβης η ελλειψης ατομικης ελευθεριας η κοινωνικων ανισοτητων αν δεν μου παει? Και κριτικα θα σταθω και θα το σχολιασω, αφου αυτα με ενοχλουν σε μια κουλτουρα.
Αυτο δεν κανει οπωσδηποτε κατωτερη την ιστορια η "κακο" εναν ταξιδιωτη.

Γενικα πολυ το εχετε δυσκολεψει το ταξιδι εδω στο φορουμ. Ας παει οπως γουσταρει ο καθενας κι ας δει ο,τι γουσταρει. Δεν περναμε εξετασεις αν ταξιδευουμε "σωστα".
Ακριβώς ο,τι σκέφτομαι αλλά δεν μπορώ να τοποθετήσω με συγκροτημένο λογο
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
630
Likes
2.561
Χαχα θα με κάνεις να τον αλλάξω ξανά 🤣
Άλλαξε τον, ήταν πολύ ωραίος ο ορίτζιναλ, τώρα είναι ίδιος με όλους. Κρίμα που μπήκες σε θέση να υπερασπιστείς τα αυτονόητα.

Και προφανώς δεν αποδεχόμαστε κουλτούρες έτσι απλά. Βλέπουμε, παρατηρούμε, κρίνουμε. Όταν μου λένε εδώ πριν καν πατήσω την είσοδο ότι άμα έχω περίοδο δεν μπαίνω, τι να αποδεχτώ από αυτή την κουλτούρα δηλαδή;
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
630
Likes
2.561
κάτσε, γιατί τα μπερδέψαμε λίγο.

Δεν έγραψα πουθενά ότι είναι Ευρωπαϊκή χώρα η Τυνησία, απλά ανέφερα ότι από τις Αραβικές χώρες είναι ότι πιο κοντά στα Ευρωπαϊκά δεδομένα και ότι εάν σου έκανε τόσο άσχημη εντύπωση, θα δυσκολευτείς ακόμα περισσότερο εάν πας σε κάποια άλλη που αναφέρεις.


Επίσης, το θέμα είναι ρε παιδιά, όταν ταξιδεύουμε εκτός Ευρώπης να αποδεχόμαστε την κουλτούρα της κάθε χώρας, χωρίς να κρίνουμε με τα δικά μας "δυτικά μυαλά". Δεν μπορείς να περιμένεις τα στάνταρ της Ευρώπης στην καθαριότητα, στην οδήγηση, στο φαγητό, κλπ στις υπόλοιπες ηπείρους, πόσο μάλλον στις μουσουλμανικές/Αραβικές χώρες.




αυτό ακριβώς ανέφερα κι εγώ πιο πάνω, όταν μάλλον δεν είχε ιδέα τι θα αντιμετωπίσει, αλλιώς τα περίμενε και αλλιώς του ήρθαν, δυστυχώς με κάποιες κακοτοπιές.




βασικά εκτός από το τσαντάκι, που όχι, δε μου το κλεψαν και λυπάμαι πολύ που σου έτυχε κάτι τέτοιο, δεν μπορείς να φανταστείς τι δυσκολίες έχω αντιμετωπίσει σε ταξίδια, κυρίως επειδή ταξιδεύω ολομόναχη. Αν τα έβαζα σε λίστα και σου τα έδειχνα, πίστεψε με δε θα ήθελες να πατήσεις σε εκείνες τις χώρες. Απλά κρατάω πάντα τις θετικές αναμνήσεις, και εάν όντως με ακολουθείς στο φβ και είδες τι έγραψα για το Ιράκ, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Είναι κρίμα να απορρίπτεις πολύ όμορφες χώρες επειδή είναι πιο βρώμικες από Ευρώπη, ή επειδή οδηγούν χωρίς τους δικούς μας κανόνες. Ελπίζω οι υπόλοιπες μέρες σου να πέρασαν πιο ευχάριστα.

Και για να το κλείσουμε αυτό, συνήθως δεν μπαίνω σε ιστορίες να σχολιάσω αρνητικά και να κριτικάρω, αλλά επειδή αδικείς την Τυνησία που είναι πραγματικά μία πολύ εύκολη χώρα και δεν έχω ξανα ακούσει από κανέναν τέτοιου είδους παράπονα, δεν μπορούσα να μην αναφέρω τη δική μου άποψη.
Συγγνώμη αλλά δεν ήταν απλώς αναφορά της δικής σου άποψης.

Και επίσης ο δικός σου τρόπος δεν συμβαδίζει με κάποιου άλλου, κανένας δεν είναι εγγενώς σωστός τρόπος. Ο,τι εκφράζει τον καθένα.

Σε φωτός σου που προστάρες πρόσφατα σε ένα τοπικ, είχες φωτό από δημόσιους χώρους μόνο με άντρες. Εγώ ας πούμε δεν αποδεχομαι μια κουλτούρα που έχει τις γυναίκες μαντρωμενες μέσα ή δεν τις αφήνει να εμφανίζονται σε φωτός. Θα ταξιδέψω εκεί; Μπορεί. Θα αποδεχτώ αυτό το κομμάτι της κουλτούρας; Ποτέ. Λόγος που θα ταξιδέψω εκεί είναι ακριβώς για να δω πως δεν πρέπει να είναι τα πράγματα.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
361
Likes
1.917
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Άλλαξε τον, ήταν πολύ ωραίος ο ορίτζιναλ, τώρα είναι ίδιος με όλους. Κρίμα που μπήκες σε θέση να υπερασπιστείς τα αυτονόητα.

Και προφανώς δεν αποδεχόμαστε κουλτούρες έτσι απλά. Βλέπουμε, παρατηρούμε, κρίνουμε. Όταν μου λένε εδώ πριν καν πατήσω την είσοδο ότι άμα έχω περίοδο δεν μπαίνω, τι να αποδεχτώ από αυτή την κουλτούρα δηλαδή;
Εντάξει θα τον αλλάξω ξανά γιατί έχεις δίκιο δεν είμαι εγώ ο τίτλος τώρα έγινε πολύ κλασικ !! Και στην Τυνησία είχε δύο ειδών καφε. Τα μικτά και αυτά που είχε μόνο άντρες να ρουφάνε ναργιλέ σαν πασάδες. Άντρας είμαι αλλά αυτά είναι αηδιες
 

turms

Member
Μηνύματα
2.091
Likes
2.910
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Συγγνώμη αλλά δεν ήταν απλώς αναφορά της δικής σου άποψης.

Και επίσης ο δικός σου τρόπος δεν συμβαδίζει με κάποιου άλλου, κανένας δεν είναι εγγενώς σωστός τρόπος. Ο,τι εκφράζει τον καθένα.

Σε φωτός σου που προστάρες πρόσφατα σε ένα τοπικ, είχες φωτό από δημόσιους χώρους μόνο με άντρες. Εγώ ας πούμε δεν αποδεχομαι μια κουλτούρα που έχει τις γυναίκες μαντρωμενες μέσα ή δεν τις αφήνει να εμφανίζονται σε φωτός. Θα ταξιδέψω εκεί; Μπορεί. Θα αποδεχτώ αυτό το κομμάτι της κουλτούρας; Ποτέ. Λόγος που θα ταξιδέψω εκεί είναι ακριβώς για να δω πως δεν πρέπει να είναι τα πράγματα.
έτσι το βλέπω k εγώ. Παλιότερα το έβρισκα κάπως ενδιαφέρον να ταξιδέψω σε αραβικές χώρες. Αλλα η συμπεριφορά κάποιων από τις χώρες αυτές, k ειδικά όσων βρίσκονται στην Ευρώπη, k ακόμα πιο ειδικά η συμπεριφορά απέναντι στο γυναικείο φύλο, με έκανε να αλλάξω παντελώς άποψη. Όσο k αν αδικώ κάποιους , k κάποιες χώρες, δεν μπορώ να πάω για τουρισμό (η ως ταξιδιώτης αν θέλετε) σε ένα μέρος που οι γυναίκες δεν επιτρέπεται να κυκλοφορούν k να κάθονται με τους άντρες, η μπορεί να φοβάμαι για την ζωή μου επειδή δεν είμαι της ίδιας θρησκείας.
Το καταλαβαίνω ότι κάποιοι μπορεί k να σκοτώσουν έναν τουρίστα για λεφτά, αλλα όχι k για την θρησκεία...
Δυστυχώς μένουν πολλές χώρες στην απέξω αλλα ο καθένας έχει μια διαφορετική αντίληψη k άποψη ζωής

άσχετο αλλα εγώ πίστευα ότι το Iran είναι πιο κοντά στα ευρωπαϊκά δεδομένα. Λάθος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.365
Μηνύματα
890.294
Μέλη
39.040
Νεότερο μέλος
travelergr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom