Τυνησία Τυνησία " η χώρα που έχει αλλεργία στους κάδους σκουπιδιών, στη νορμάλ οδήγηση και στις στειρώσεις των γατιών. Τύνιδα - Χαμαμετ - Σουσε🇹🇳

MarieAries

Member
Μηνύματα
232
Likes
1.564
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Οι φωτογραφίες που ανέβασα παραπάνω δείχνουν ότι πιο καθαρό και κοντά σε ευρωπαϊκά δεδομένα δηλαδή αυτό μου λέτε ?? Όσο για την οδήγηση μάλλον μου κάνετε πλάκα και εκεί για κάποιο λόγο που εσείς κρίνετε ότι πρέπει να πείτε κάτι τέτοιο ενώ μόλις το πρωί ήμουν εκεί και ξέρω πολύ καλά τι είδα. Κόντεψα να σε ρωτήσω αν σίγουρα πηγές Τυνησία εντωμεταξυ γιατί εγώ πήγα σε άλλη Τυνησία λογικά
πλάκα να σου κάνω για την οδήγηση? μάλλον δε διάβασες ότι εγώ οδηγούσα 2 εβδομάδες.

Όχι, δεν πήγες σε άλλη Τυνησία, απλά είχες μάλλον κάτι άλλο στο μυαλό σου και δεν κατάλαβες τελικά που πήγες.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
361
Likes
1.917
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
πλάκα να σου κάνω για την οδήγηση? μάλλον δε διάβασες ότι εγώ οδηγούσα 2 εβδομάδες.

Όχι, δεν πήγες σε άλλη Τυνησία, απλά είχες μάλλον κάτι άλλο στο μυαλό σου και δεν κατάλαβες τελικά που πήγες.

Οκ οκ αφού είναι καθαρά σαν ευρωπαϊκή χώρα και οδηγάνε καταπληκτικά εγώ λογικά ζω σε κάνα σύννεφο. Τελοσπαντων οποίος έχει πάει ας κρίνει . Ευτυχώς έχω πάει σε καθαρές χώρες που οδηγάνε νορμάλ . Λογικά εσένα δεν σου κλέψανε το τσαντάκι ούτε σε δουλεύανε ασταμάτητα στα παζάρια με μεγάλα ποσά ούτε παίζανε μπατσες μπροστά σου τρεις και λίγο ούτε γίνονταν βδέλλες και μετά ζητούσαν λεφτά επειδή ήρθαν μαζί σου μέχρι ένα σημείο. Τελοσπαντων ο καθένας με τα βιώματά του
 

Vicks

Member
Μηνύματα
649
Likes
1.952
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
πλάκα να σου κάνω για την οδήγηση? μάλλον δε διάβασες ότι εγώ οδηγούσα 2 εβδομάδες.

Όχι, δεν πήγες σε άλλη Τυνησία, απλά είχες μάλλον κάτι άλλο στο μυαλό σου και δεν κατάλαβες τελικά που πήγες.
Συγγνώμη που πετάγομαι, αλλά γιατί η ένταση; δεν είναι ασυνήθιστο (και δεν το βρίσκω αρνητικό, ίσα-ίσα) να βλέπουμε διαφορετικοί άνθρωποι το ίδιο πράγμα με άλλη ματιά.
Καταλαβαίνω ότι μέχρι στιγμής ο καθένας από τους δυο σας είχε ίσως άλλη εικόνα πριν για τη χώρα, πιθανότατα δε σας ελκύουν/απωθούν τόσο το ίδιο κάποιες καταστάσεις, οκ είναι και τα δύο.
Επίσης, αντιλαμβάνομαι ότι έχετε και διαφορετική ταξιδιωτική εμπειρία, η μία πλευρά είναι πιο πολυταξιδεμένη από την άλλη. Η τελική σούμα για τη χώρα φαίνεται να είναι και για τις δύο πλευρές θετική, γιατί να μη δούμε πώς θα εξελιχθεί η ιστορία χωρίς ένταση;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.609
Likes
5.725
Δυστυχώς και βρώμα υπάρχει και μπιχλα και άσχημη οδική συμπεριφορά στις πόλεις και μεγάλη προσοχή θέλει στο πως θα χειριστείς τις διάφορες αναπάντεχες καταστάσεις με τους ντόπιους, και το φαγητό είναι επικίνδυνο αν δεν το φας εκεί που πρέπει, άλλα και εκεί που πρέπει να το φας δεν ξέρεις αν έχει διακοπεί η αλυσίδα συντήρησης.
Αν δεν είσαι προετοιμασμένος για το τι θα συναντήσεις είναι καλύτερα να μην πας.
Δεν έχει καμιά σχέση με Ευρώπη σε κανένα επίπεδο όλη η βόρειος Αφρική, Όχι ότι έχει η υπόλοιπη΄ εξαίρεση η νότιος Αφρική.
Αγαπάμε βέβαια την αράβικη κουλτούρα, μένουμε ασφαλείς όμως όταν επισκεπτόμαστε.
Κρατάμε τις αποστάσεις.
Το Λα είναι η πρώτη λέξη που πρέπει να μάθει κάποιος και μετά το Σουκρα.
Οι άνθρωποι είναι φιλικοί άλλα κρατάμε αποστάσεις. Είναι κάνονας για όλο τον μουσουλμανικό κόσμο.
Έχω περάσει εξαιρετικά οπού και αν έχω πάει εφαρμόζοντας τους παραπάνω κάνονες.
 
Last edited:

Alex Loco

Member
Μηνύματα
361
Likes
1.917
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Συγγνώμη που πετάγομαι, αλλά γιατί η ένταση; δεν είναι ασυνήθιστο (και δεν το βρίσκω αρνητικό, ίσα-ίσα) να βλέπουμε διαφορετικοί άνθρωποι το ίδιο πράγμα με άλλη ματιά.
Καταλαβαίνω ότι μέχρι στιγμής ο καθένας από τους δυο σας είχε ίσως άλλη εικόνα πριν για τη χώρα, πιθανότατα δε σας ελκύουν/απωθούν τόσο το ίδιο κάποιες καταστάσεις, οκ είναι και τα δύο.
Επίσης, αντιλαμβάνομαι ότι έχετε και διαφορετική ταξιδιωτική εμπειρία, η μία πλευρά είναι πιο πολυταξιδεμένη από την άλλη. Η τελική σούμα για τη χώρα φαίνεται να είναι και για τις δύο πλευρές θετική, γιατί να μη δούμε πώς θα εξελιχθεί η ιστορία χωρίς ένταση;
Νομίζω πως εκεί είναι το θέμα . Επειδή μου έχει τύχει και με άλλο μέλος της σελίδας που έχει πάει σχεδόν παντού , δέχτηκα έντονη κριτική ( αν και έχω δει τον συγκεκριμένο να γράφει μόνο αρνητικά σχόλια παντού ) βλέπω μάλλον κι εδώ ότι βγήκαν οι μεζούρες για το ποιος είναι περισσότερο έμπειρος κι εγώ στη πρώτη απόπειρα στην Αφρική πρέπει να βγω ο αμπαλος . Τελοσπαντων τη κυρία την ακολουθώ και στο Facebook γιατί θαυμάζω τα ταξίδια της δε χρειάζεται να επικρατήσει η άποψη ενός παλαιότερου στο "σπορ" τα ταξίδια δηλαδή . Δεν είμαι ο πιο έμπειρος αλλά ξέρω ακριβώς τι έζησα την τελευταία εβδομάδα
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
361
Likes
1.917
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Δυστυχώς και βρώμα υπάρχει και μπιχλα και άσχημη οδική συμπεριφορά στις πόλεις και μεγάλη προσοχή θέλει στο πως θα χειριστείς τις διάφορες αναπάντεχες καταστάσεις με τους ντόπιους, και το φαγητό είναι επικίνδυνο αν δεν το φας εκεί που πρέπει, άλλα και εκεί που πρέπει να το φας δεν ξέρεις αν έχει διακοπεί η αλυσίδα συντήρησης.
Αν δεν είσαι προετοιμασμένος για το τι θα συναντήσεις είναι καλύτερα να μην πας.
Δεν έχει καμιά σχέση με Ευρώπη σε κανένα επίπεδο όλη η βόρειος Αφρική, Όχι ότι έχει η υπόλοιπη εξαίρεση η νότιος Αφρική.
Αγαπάμε βέβαια την αράβικη κουλτούρα, μένουμε ασφαλείς όμως όταν επισκεπτόμαστε.
Κρατάμε τις αποστάσεις.
Το Λα είναι η πρώτη λέξη που πρέπει να μάθει κάποιος και μετά το Σουκρα.
Οι άνθρωποι είναι φιλικοί άλλα κρατάμε αποστάσεις. Είναι κάνονας για όλο τον μουσουλμανικό κόσμο.
Έχω περάσει εξαιρετικά οπού και αν έχω πάει εφαρμόζοντας τους παραπάνω κάνονες.
Θα συμφωνήσω στα πάντα μαζί σου !!
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
361
Likes
1.917
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Κακως που δεν πηγες Νοτο, Οασεις κλπ...θα σχηματιζες αλλη εικονα για την χωρα και τους ανθρωπους.

Υ.Γ. το προπονητικο διπλωμα γιατι το πηρες ταξιδι? ουτε καν στους αγωνες δεν μας το ζητανε :bleh:
Θα πάω και στο νότο δεν το χάνω !! Απλά τώρα δεν χωρούσαν όλα μαζί ήταν αδύνατο. Χαχαχα το έχω και αυτό μωρέ πάντα μαζί !!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
630
Likes
2.561
Πότε θα σταματήσει σε αυτό το φόρουμ η κατάκριση άμα κάποιος πάει κάπου κ γράψει τα αρνητικά που είδε/βίωσε/σκέφτηκε και η εμπειρία του δεν συμβαδίζει με της πλειοψηφίας; Αυτό δεν είναι και όλο το point, η παρατήρηση και η μεταφορά σκέψεων; Πάμε για να τα βρούμε όλα φανταστικά; Ανεξάρτητα αν τα βρήκε κάποιος άλλος. Τώρα είμαι Μπαλί, φανταστικός προορισμός αλλά έχω να πω κ ένα σωρό αρνητικά ή αν όχι αρνητικά, κάποιες εμπειρίες που μου έφεραν δυσφορία (για παράδειγμα επαιτεία που μου θύμισε περιγραφές Ινδίας που έχω διαβάσει). Πρέπει ντε και καλά όπου πάμε να λέμε τα καλύτερα για τις τοπικές κουλτούρες που έτσι κ αλλιώς μια απλή εικόνα βλέπουμε, ένα προσωπείο και τίποτα παραπάνω. Δεν το καταλαβαίνω αυτό το πράγμα. Κ πώς η εμπειρία κάποιου άλλου είναι το μέτρο που καθορίζει την αλήθεια και η εμπειρία των άλλων υποτιμάται και μειώνεται; Εμένα πιο ενδιαφέροντα μου φαίνονται ποστ σαν αυτό, πάρα άλλη μια ιστορία που τα βρήκε όλα υπέροχα. Εγώ δεν πάω κάπου για να βρω όλα υπέροχα αλλά για να παρατηρήσω, ο,τι είναι αυτό που βλέπω κ αυτό δεν σημαίνει ότι ταυτόχρονα δεν περνάω καλά.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
361
Likes
1.917
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Πότε θα σταματήσει σε αυτό το φόρουμ η κατάκριση άμα κάποιος πάει κάπου κ γράψει τα αρνητικά που είδε/βίωσε/σκέφτηκε και η εμπειρία του δεν συμβαδίζει με της πλειοψηφίας; Αυτό δεν είναι και όλο το point, η παρατήρηση και η μεταφορά σκέψεων; Πάμε για να τα βρούμε όλα φανταστικά; Ανεξάρτητα αν τα βρήκε κάποιος άλλος. Τώρα είμαι Μπαλί, φανταστικός προορισμός αλλά έχω να σύρω κ ένα σωρό αρνητικά. Πρέπει ντε και καλά όπου πάμε να λέμε τα καλύτερα για τις τοπικές κουλτούρες που έτσι κ αλλιώς μια απλή εικόνα βλέπουμε, ένα προσωπείο και τίποτα παραπάνω. Δεν το καταλαβαίνω αυτό το πράγμα. Κ πώς η εμπειρία κάποιου άλλου είναι το μέτρο που καθορίζει την αλήθεια και η εμπειρία των άλλων υποτιμάται και μειώνεται; Εμένα πιο ενδιαφέροντα μου φαίνονται ποστ σαν αυτό, πάρα άλλη μια ιστορία που τα βρήκε όλα υπέροχα. Εγώ δεν πάω κάπου για να βρω όλα υπέροχα αλλά για να παρατηρήσω, ο,τι είναι αυτό που βλέπω κ αυτό δεν σημαίνει ότι ταυτόχρονα δεν περνάω καλά.
Συμφωνώ 100%!!!
 

viktoria

Member
Μηνύματα
171
Likes
451
Αν εξαιρέσεις το κομμάτι με τα σκυλιά και γενικά με τα ζώα και με αυτά που έχω ακούσει για το Βιετνάμ θέλω διακαώς να πάω. Όπως και στο Νεπάλ. Τωρα η Ινδία είναι τεράστια κουβέντα !!
Καλημερα ,Ινδια =ερωτας για εμενα ,δεν ξερω αν ισχυει οτι την Ινδια η τη λατρευεις η τη μισεις εγω παντως την ερωτευτηκα.Εχει ονειρικα τοπια ,νομιζεις οτι αλλαζεις πλανητη,πρεπει να πας θα σου μεινει αξεχαστη η για καλο η για κακο ,παντως αδιαφορη με τιποτα.Τυνησια ειχα παει πριν την Αραβικη Ανοιξη και ηταν σε πολυ κυριλε κατασταση καμμια σχεση με αυτα που δειχνεις,τι να πω δε το περιμενα,παντως ειναι ομορφη χωρα.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
649
Likes
1.952
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παρατηρώ ότι άλλαξε ο τίτλος. Νομίζω πως αυτό είναι καλό, ο προηγούμενος ήταν λίγο "επιθετικός" έστω κι αν αυτό δεν ήταν η πρόθεση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.365
Μηνύματα
890.294
Μέλη
39.041
Νεότερο μέλος
AriaC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom