Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.494
Likes
4.564
Μάγκες παρακαλώ τα φώτα σας.

Όταν κατέβεις από το αεροπλάνο και φτάσεις στον έλεγχο διαβατηρίων έχει ένα γκισέ που γράφει visa.
Τι γίνεται εκεί; Εμείς οι Έλληνες και οι υπήκοοι ευρωπαϊκής Ένωσης πρέπει να πάμε εκεί να πληρώσουμε visa; Για 2-3 μέρες στη πόλη στο σφραγίζει αστυνομικός εκεί που περνάνε όλοι χωρίς να πληρώσεις;
Με Ελληνικό διαβατήριο και ταυτότητα δεν πληρώνεις βίζα. Έλεγχο διαβατηρίου και σφραγίδα μόνο.
Έχει πινακίδες, μη σε αγχώνει
 

martine

Member
Μηνύματα
78
Likes
109
Γνωρίζει κανείς εάν το διαβατήριο για Τουρκία πρέπει να έχει 5μηνη ή 6μηνη διάρκεια ισχύος; Γκουκλάροντας μου έβγαλε 5μηνη αλλά θα ήθελα να δω και την εμπειρία κάποιου. Είμαστε οριακά γιαυτό. Έχουμε βέβαια και τις ταυτότητες αλλά πάντα προτιμώ διαβατήριο στα ταξίδια μας.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.494
Likes
4.564
Γνωρίζει κανείς εάν το διαβατήριο για Τουρκία πρέπει να έχει 5μηνη ή 6μηνη διάρκεια ισχύος; Γκουκλάροντας μου έβγαλε 5μηνη αλλά θα ήθελα να δω και την εμπειρία κάποιου. Είμαστε οριακά γιαυτό. Έχουμε βέβαια και τις ταυτότητες αλλά πάντα προτιμώ διαβατήριο στα ταξίδια μας.
5 μήνες https://www.mfa.gr/turkey/ypiresies...ou-episkeptontai-ten-tourkia.html#:~:text=Από την 1η Ιανουαρίου 2015,επιπλέον απαιτούμενη διάρκεια ισχύος διαβατηρίου
 

japetus

Member
Μηνύματα
620
Likes
1.163
5 μήνες https://www.mfa.gr/turkey/ypiresies...ou-episkeptontai-ten-tourkia.html#:~:text=Από την 1η Ιανουαρίου 2015,επιπλέον απαιτούμενη διάρκεια ισχύος διαβατηρίου
Ναι μεν αυτή είναι η νομοθεσία, ειδικά όμως για κατοίκους χωρών που επιτρέπεται η είσοδος και με ταυτότητα, υπάρχει εξαίρεση..
In accordance with international agreements and special legal provisions, the following categories are exempted from this provision:

- Citizens of countries who are allowed to enter Türkiye with their national ID cards in accordance with “European Agreement on Regulations governing the Movement of Persons between Member States of the Council of Europe”
Passport Validity Requirements While Entering Türkiye in Accordance with Law on Foreigners and International Protection / Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.494
Likes
4.564
Ναι μεν αυτή είναι η νομοθεσία, ειδικά όμως για κατοίκους χωρών που επιτρέπεται η είσοδος και με ταυτότητα, υπάρχει εξαίρεση..

Passport Validity Requirements While Entering Türkiye in Accordance with Law on Foreigners and International Protection / Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs
Εγώ θα ερμηνευα την εξαίρεση με διαφορετικό τρόπο. Εξαιρούνται από την προσκόμιση διαβατηρίου τούλ. 5μηνης διάρκειας οι κάτοχοι Ελληνικής κλπ. ταυτότητας.
Οπότε είτε ταυτότητα είτε διαβατήριο που να λήγει μετά από 5 μήνες
 

japetus

Member
Μηνύματα
620
Likes
1.163
Εγώ θα ερμηνευα την εξαίρεση με διαφορετικό τρόπο. Εξαιρούνται από την προσκόμιση διαβατηρίου τούλ. 5μηνης διάρκειας οι κάτοχοι Ελληνικής κλπ. ταυτότητας.
Οπότε είτε ταυτότητα είτε διαβατήριο που να λήγει μετά από 5 μήνες
Έχω μπει με διαβατήριο που έληγε σε ένα μήνα. Οι βούλγαροι άλλωστε, στους οποίους επιτρέπεται και σε εκείνους να μπουν με ταυτότητα, μπορούν να μπουν ακόμα και με ληγμένο διαβατήριο σαν έγγραφο ταυτοποίησης.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Έχω μπει με διαβατήριο που έληγε σε ένα μήνα. Οι βούλγαροι άλλωστε, στους οποίους επιτρέπεται και σε εκείνους να μπουν με ταυτότητα, μπορούν να μπουν ακόμα και με ληγμένο διαβατήριο σαν έγγραφο ταυτοποίησης.
Ας αφήσουμε κατά μέρος τις προσωπικές μας εμπειρίες εισόδου σε μια ξένη χωρά και ας αρκεστούμε στη νομοθεσία και μόνo. Οι Τούρκοι συνοριοφύλακες είναι απρόβλεπτοι και την τρίχα μπορεί να την κάνουν τριχιά.

Countries whose citizens are allowed to enter Türkiye with their national ID’s / Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs


Countries whose citizens are allowed to enter Türkiye with their national ID’s

1. Germany
2. Belgium
3. France
4. Georgia
5. The Netherlands
6. Spain
7. Switzerland
8. Italy
9. Turkish Republic of Northern Cyprus
10. Liechtenstein
11. Luxemburg
12. Malta
13. Portugal
14. Ukraine
15. Greece
16- Poland
17- Bulgaria
18- Hungary
19- Moldova
20- Azerbaijan
21- Romania

Countries whose citizens are allowed to enter Türkiye with their expired passports

1. Germany – Passports expired within the last year / ID’s expired within the last year
2. Belgium - Passports expired within the last 5 years.
3. France - Passports expired within the last 5 years.
4. Spain - Passports expired within the last 5 years.
5. Switzerland - Passports expired within the last 5 years.
6. Luxemburg - Passports expired within the last 5 years.
7. Portugal - Passports expired within the last 5 years.
8. Bulgaria – Valid ordinary passport
 

japetus

Member
Μηνύματα
620
Likes
1.163
Countries whose citizens are allowed to enter Türkiye with their expired passports

1. Germany – Passports expired within the last year / ID’s expired within the last year
2. Belgium - Passports expired within the last 5 years.
3. France - Passports expired within the last 5 years.
4. Spain - Passports expired within the last 5 years.
5. Switzerland - Passports expired within the last 5 years.
6. Luxemburg - Passports expired within the last 5 years.
7. Portugal - Passports expired within the last 5 years.
8. Bulgaria – Valid ordinary passport
Το αλλάξανε πρόσφατα αυτό, δεν το είχα δει, γι αυτό άλλωστε η Βουλγαρία είναι ακόμα σε αυτή τη λίστα πολιτών που μπορούν να μπουν με ληγμένα διαβατήρια.
Κατά τα άλλα, με ελληνικό διαβατήριο μέχρι να αναβαθμιστούν και σε εμάς τα βιομετρικά δεδομένα του για να μπαίνεις με ληγμένο, μπορείς να μπεις στην Τουρκία αρκεί να είναι σε ισχύ, δεν χρειάζεται να υπάρχουν 5 μήνες περιθώριο...
 

AlexFocus

Member
Μηνύματα
38
Likes
105
Δεν πληρωνεις καμια βιζα. Με την Αστυνομικη Ταυτοτητα ειμαι τωρα στην Τουρκια απλα μου δωσανε ενα χαρτακι το οποιο σφραγιστηκε κατα τον ελεγχο και αυριο που επιστρεφω Ελλαδα θα το δωσω πισω. Θελει μια προσοχη να μην χαθει το χαρτακι …… οχι οτι αν το χασεις θα ζησεις Εξπρες του Μεσονυκτιου αλλα μπορει να ταλαιπωρηθεις λιγακι στην επιστροφη.
 
Μηνύματα
41
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Southampton-New York
Δεν πληρωνεις καμια βιζα. Με την Αστυνομικη Ταυτοτητα ειμαι τωρα στην Τουρκια απλα μου δωσανε ενα χαρτακι το οποιο σφραγιστηκε κατα τον ελεγχο και αυριο που επιστρεφω Ελλαδα θα το δωσω πισω. Θελει μια προσοχη να μην χαθει το χαρτακι …… οχι οτι αν το χασεις θα ζησεις Εξπρες του Μεσονυκτιου αλλα μπορει να ταλαιπωρηθεις λιγακι στην επιστροφη.
Η ταυτότητα σου είναι απ' τις γνωστές παλιές η έβγαλες τη καινούργια;
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω στο passport control του αεροδρομίου έχει θυρίδα αναγνώρισης προσώπου; Αν ναι πως περνάς με ταυτότητα;
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
555
Likes
951
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Δεν πληρωνεις καμια βιζα. Με την Αστυνομικη Ταυτοτητα ειμαι τωρα στην Τουρκια απλα μου δωσανε ενα χαρτακι το οποιο σφραγιστηκε κατα τον ελεγχο και αυριο που επιστρεφω Ελλαδα θα το δωσω πισω. Θελει μια προσοχη να μην χαθει το χαρτακι …… οχι οτι αν το χασεις θα ζησεις Εξπρες του Μεσονυκτιου αλλα μπορει να ταλαιπωρηθεις λιγακι στην επιστροφη.
Καλά αυτό δεν ισχύει πέρα για πέρα ποτέ δε μου ζητήθηκε να το παραδώσω απλά είναι αποδεικτικό εισόδου....
Όλα πλέον γίνονται με κάμερες που βγαίνει φωτογραφίες μπαίνοντας και βγαίνοντας...
 

AlexFocus

Member
Μηνύματα
38
Likes
105
@creteheraklion παλια ταυτοτητα εχω με λατινικους χαρακτηρες ομως. Οταν μπηκα ναι στηθηκα μπροστα απο την καμερα αλλα οταν βγηκα οχι.

@Pierre_1976 η αληθεια ειναι οτι κατα την αποχωρηση μου απο την Τουρκια στον ελεγχο αυτοβουλως εδωσα το χαρτακι, το σφραγισε η Αστυνομικινα και μου το εδωσε πισω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.834
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom