Ιταλία Τι θα προτείνατε? Ταξιδι στην Ιταλια.

Giannisgreen

Member
Μηνύματα
13
Likes
28
Καλησπέρα,
ίδιο πλάνο ακριβώς κάνουμε κι εμείς (με 1 παιδί και για 6 νύχτες) και ίδια εποχή. Οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν όντως πολύτιμη.
Υποθέτω σκέφτεστε μετακινήσεις με Interrail ? Σαν πρώτο πλάνο έχω Βενετία, Φλωρεντία, Ρώμη, 2 βραδιές σε κάθε πόλη (ίσως 3 στη Ρώμη). Έχω δεύτερες σκέψεις λόγω εποχής και πολυκοσμίας (ειδικά για Ρώμη), αλλά δύσκολο να γίνει άλλη εποχή (ίσως αρχές Σεπτέμβρη εναλλακτικά).
Αυτό το πλάνο θέλει παραπάνω μέρες σίγουρα ειδικά αν έχετε και παιδί μαζί σας , αν δεν έχετε κλείσει μείνετε μόνο στο βόρειο μέρος(Βενετια,,Βερόνα,Μπολονια). Αν έχετε κλείσει ήδη θα σας πρότεινα να παραλείψετε την Φλωρεντία και να πάτε μόνο Ρώμη που και πάλι οι μέρες είναι λίγες για να την δείτε.
 

akatelka

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Αυτό το πλάνο θέλει παραπάνω μέρες σίγουρα ειδικά αν έχετε και παιδί μαζί σας , αν δεν έχετε κλείσει μείνετε μόνο στο βόρειο μέρος(Βενετια,,Βερόνα,Μπολονια). Αν έχετε κλείσει ήδη θα σας πρότεινα να παραλείψετε την Φλωρεντία και να πάτε μόνο Ρώμη που και πάλι οι μέρες είναι λίγες για να την δείτε.
Δεν έχουμε κλείσει κάτι ακόμα μιας και ψαχνόμαστε γενικότερα για το τι είναι καλύτερο και από οικονομική άποψη αλλά και από ταλαιπωρία (κόσμου κατα κύριο λόγο). Εξ ου και η αναφορά μου για Ρώμη εκείνη την περίοδο. Αλλιώς περιμένει ένας ενήλικας 1 και 2 ώρες σε ουρές και αλλιώς με παιδί/α (10 ετών στη προκειμένη).
Στα υπόψιν είναι και άλλοι προορισμοί, όπως πχ Νότια Γαλλία, αλλά και άλλοι συνδυασμοί πόλεων στην Ιταλία ή οπουδήποτε. Ο λόγος που λέτε ότι είναι λίγες οι μέρες είναι λόγω των μεταφορών με τα τρένα ? Ή λόγω της τουριστικής περιόδου, οπότε περισσότερες αναμονές κτλ ?
Η αρχική σκέψη να πω ότι ήταν ένα roadtrip στη Τοσκάνη, αλλά με τους υπολογισμούς που έκανα, ένα μέσο συνολικό budget μου έβγαινε κάπου στα 2500-3000 για 2 ενήλικες κι 1 παιδί, οπότε στράφηκα προς τη λύση του τρένου και κατ' επέκταση του Interrail.
 

filippchris

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Εμεις κανουμε το ιδιο απο Παρασκευη, 3 νυχτες Βενετια, 3 νυχτες Φλωρεντια με ενα πρωινο Πιζα,1 μερα Μαρανελλο, και 5 νυχτες Ρωμη.Το μονο που ειναι σε σκεψη, ειναι αν διατεθει μια μερα απο Ρωμη για Πομπηια.
 

Giannisgreen

Member
Μηνύματα
13
Likes
28
Δεν έχουμε κλείσει κάτι ακόμα μιας και ψαχνόμαστε γενικότερα για το τι είναι καλύτερο και από οικονομική άποψη αλλά και από ταλαιπωρία (κόσμου κατα κύριο λόγο). Εξ ου και η αναφορά μου για Ρώμη εκείνη την περίοδο. Αλλιώς περιμένει ένας ενήλικας 1 και 2 ώρες σε ουρές και αλλιώς με παιδί/α (10 ετών στη προκειμένη).
Στα υπόψιν είναι και άλλοι προορισμοί, όπως πχ Νότια Γαλλία, αλλά και άλλοι συνδυασμοί πόλεων στην Ιταλία ή οπουδήποτε. Ο λόγος που λέτε ότι είναι λίγες οι μέρες είναι λόγω των μεταφορών με τα τρένα ? Ή λόγω της τουριστικής περιόδου, οπότε περισσότερες αναμονές κτλ ?
Η αρχική σκέψη να πω ότι ήταν ένα roadtrip στη Τοσκάνη, αλλά με τους υπολογισμούς που έκανα, ένα μέσο συνολικό budget μου έβγαινε κάπου στα 2500-3000 για 2 ενήλικες κι 1 παιδί, οπότε στράφηκα προς τη λύση του τρένου και κατ' επέκταση του Interrail.
Για την Ρώμη μόνο χρειάζεσαι 5-6 μέρες για να την δείς και να την ευχαριστηθείς αν συνυπολογίσεις τις μεταφορές με τρένα που λες, τις ορδές τουριστών και την πραγματικά απάλευτη ζεστη καταλαβαίνεις γιατί δεν σου φτάνουν οι μέρες. Εγώ στην θέση σου θα κοίταζα είτε μόνο για Ρώμη και άντε μια ημερήσια Νάπολη είτε προς Βορρά (Βενετία,Μιλάνο,Μπολόνια) με επίσκεψη στην λίμνη Garda και στην Gardaland. Υπάρχουν πολλές ιστορίες στο φόρουμ κοντά στα θέλω σου για να πάρεις ιδέες.
 

Alexandra ko

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους και από μένα.. Ιργανώνουμε ένα ταξίδι για Τοσκάνη και έχω το εξής πλάνο: να φτάσουμε Μπολόνια από κει να πάμε 2 βραδιά Φλωρεντία 2 Σιένα 2 Μontepulciano 1 βράδυ ρώμη για να πετάξουμε πίσω Ελλάδα από κει. και έχω κάποιες απορίες:
1) σκέφτομαι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και πολύ μου λένε ότι είναι περιττό ποια είναι η γνώμη σας..
2)όσον αφορά τα μέρη τον θεωρείται σωστό συνδυασμό περιοχών η θα προτείνατε κάτι καλύτερο
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.898
Likes
12.804
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους και από μένα.. Ιργανώνουμε ένα ταξίδι για Τοσκάνη και έχω το εξής πλάνο: να φτάσουμε Μπολόνια από κει να πάμε 2 βραδιά Φλωρεντία 2 Σιένα 2 Μontepulciano 1 βράδυ ρώμη για να πετάξουμε πίσω Ελλάδα από κει. και έχω κάποιες απορίες:
1) σκέφτομαι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και πολύ μου λένε ότι είναι περιττό ποια είναι η γνώμη σας..
2)όσον αφορά τα μέρη τον θεωρείται σωστό συνδυασμό περιοχών η θα προτείνατε κάτι καλύτερο
Καλησπέρα. Μετά τη Φλωρεντία, είναι καλή ιδέα να νοικιάσατε αυτοκίνητο, γιατί αλλιώς θα πρέπει να μετακινήστε με λεωφορείο και τα δρομολόγια δεν είναι ιδιαίτερα πυκνά. Σίγουρα δεν θα βολέψουν όταν θα είστε Montepulciano.
Τα μέρη των διανυκτερεύσεων για μένα είναι μια χαρά. Αν δεν βρείτε στο Montepulciano, έχει και άλλα ωραία, μεγάλα χωριά κοντά: Montalcino, Pienza, Cortona κ.α
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.107
Likes
2.607
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@Alexandra ko Ναι να νοικιάσετε οπωσδήποτε αυτοκίνητο μετά τη Σιένα τουλάχιστον, γιατί πως θα πάτε Μοντεπουλτσιάνο?? Δεν έχει εύκολη συγκοινωνία για/από εκεί... Επειδή μόλις γύρισα από αυτά τα μέρη, κ εγώ μοίρασα τις διαμονές μου σε Σιένα και Φλωρεντία και έκανα εκδρομές στα χωριά με οργανωμένα τουρ. Πχ Montepulciano και Pienza πήγα με τουρ από Σιένα, επειδή δεν είχε απευθείας λεωφορείο από Σιένα που έμενα. Γενικά από Σιένα μόνο το Σαν Τζιμινιάνο με βόλεψε το λεωφορείο και πήγα μόνη μου.

Επίσης είναι άλλη η άνεση να έχεις αυτοκίνητο και να κάνεις τη διαδρομή στη πεδιάδα Val D orcia ή το δρόμο του Κιάντι και να σταματάς όπου θες. Και γενικά άλλη ευκολία (εγώ δε ξέρω οδήγηση, οπότε δεν είχα αμάξι)

Εδώ να πω, ωραίο το Montepulciano (αν και εμένα με κέρδισε περισσότερο η Pienza) αλλά πολύ μικρά μέρη, ίσως βαρεθείτε εκεί 2 βράδια, ακόμα κ αν γυρνάτε όλη μέρα. Μήπως να μένατε Σιένα όλες τις μέρες και να κάνατε εκδρομές τριγύρω? Με αμάξι εννοείται
 
Last edited:

dreamy

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας,εγω και οι 2 κολλητές μου επιθυμούμε να πάμε Ιταλία, το διάστημα που μας ενδιαφέρει κυμαίνεται από μέσα Οκτώβρη μέχρι τέλη Νοεμβρίου(λογικά θα έχουν στολίσει κιόλας αυτό το μήνα ;;)Θεωρούμε ότι θελουμε να διαθέσουμε 8-10 μέρες στην Ιταλία.Σιγουρα θελουμε να πάμε Ρώμη και μετά σκεφτόμαστε για βoρεια Ιταλία,καθως είναι πιο ιδανικά το διάστημα που θελουμε; Εσείς τι πιστεύετε ως προς αυτό;Επιπλεον,εχετε να προτείνετε κάποιες άλλες πόλεις, που μπορούμε να επιλέξουμε; Πόσες μέρες θεωρείτε είναι ιδανικό να διαθέσουμε σε κάθε πόλη; Είναι εύκολη η μεταφορά με τα μέσα ; Και αν έχετε και κάποια οικονομικά tips,θα μας βοηθούσε πολύ, σας ευχαριστώ πολύ!!! 🥰
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.393
Likes
49.520
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Καλώς ήρθες!

Αρχικά πρέπει να κοιτάξετε τις πτήσεις σας, γιατί το πλάνο που σχεδιάζετε απαιτεί άλλο αεροδρόμιο άφιξης και άλλο αναχώρησης, για παράδειγμα Ρώμη - Μιλάνο.
Από κει και πέρα να ξέρετε ότι τα μέσα μεταφοράς είναι εξαιρετικά, οπότε μεταξύ των πόλεων δεν έχετε να προβληματίζεστε για μετακίνηση.
Προσωπικά θα επέλεγα κάτι του στυλ Ρώμη, Φλωρεντία, Μπολόνια κτλ, εξαρτάται πάντα από τις πτήσεις όπως είπα.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
299
Likes
3.060
Καλησπέρα στο forum!
18-24 Οκτωβρίου (6 διανυκτερεύσεις) κλείστηκαν τα αεροπορικά (άφιξη και αναχώρηση θα είναι στη Ρώμη) και το πλάνο είναι να κινηθούμε προς Τοσκάνη. Φλωρεντία και Σιένα είναι σίγουρα οι 2 πόλεις που θα πάμε (μάλλον 3 + 2 διανυκτερεύσεις αντίστοιχα, είναι οκ άραγε; ). Πιστεύετε ότι χωράει ακόμα μία πόλη (και ποια; ).
Δεν είμαστε σε φάση να νοικιάσουμε αμάξι (γι'αυτό και αποκλείεται η επαρχία της Τοσκάνης) και θα κινηθούμε με τρένο/λεωφορείο.
 

Frederico12

Member
Μηνύματα
55
Likes
354
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Καλησπέρα στο forum!
18-24 Οκτωβρίου (6 διανυκτερεύσεις) κλείστηκαν τα αεροπορικά (άφιξη και αναχώρηση θα είναι στη Ρώμη) και το πλάνο είναι να κινηθούμε προς Τοσκάνη. Φλωρεντία και Σιένα είναι σίγουρα οι 2 πόλεις που θα πάμε (μάλλον 3 + 2 διανυκτερεύσεις αντίστοιχα, είναι οκ άραγε; ). Πιστεύετε ότι χωράει ακόμα μία πόλη (και ποια; ).
Δεν είμαστε σε φάση να νοικιάσουμε αμάξι (γι'αυτό και αποκλείεται η επαρχία της Τοσκάνης) και θα κινηθούμε με τρένο/λεωφορείο.
Καλύτερα να διανυκτερεύσεις στις 2 πόλεις όπως έχεις προγραμματίσεις για να τις δεις καλύτερα. Αξίζουν.
Επειδή δεν θα είσαι με αυτοκίνητο θα χάσεις χρόνο να προσθέσεις κάτι άλλο.
Αν βρεις σύντομη ημερήσια από Φλωρεντία σε κανενα Τοσκανεζικο χωριό, να το επιχειρήσεις.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
299
Likes
3.060
Καλύτερα να διανυκτερεύσεις στις 2 πόλεις όπως έχεις προγραμματίσεις για να τις δεις καλύτερα. Αξίζουν.
Επειδή δεν θα είσαι με αυτοκίνητο θα χάσεις χρόνο να προσθέσεις κάτι άλλο.
Αν βρεις σύντομη ημερήσια από Φλωρεντία σε κανενα Τοσκανεζικο χωριό, να το επιχειρήσεις.
Ευχαριστώ πολύ!
Αυτές οι δύο πόλεις θα παίξουν σίγουρα. Αναρωτιόμουν για την 6η διανυκτέρευση. Να την προσθέσω σε κάποια εκ των Φλωρεντία και Σιένα ή να πάμε και σε κάποια άλλη μικρή πόλη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.519
Μηνύματα
898.840
Μέλη
39.241
Νεότερο μέλος
kyriakos Reppas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom