Ιταλία Τι θα προτείνατε? Ταξιδι στην Ιταλια.

maria91

Member
Μηνύματα
2.167
Likes
2.013
Κοίτα καταλαβαίνω οργανωτικά το θέμα είναι δύσκολα όταν υπάρχουν πολλές απόψεις στην παρέα, αλλά σοβαρά τώρα, τι ακριβώς έχουν στο μυαλό τους οι φίλοι σου για την Πίζα και θέλουν τόσο πολύ να τη στριμώξουν σε ένα άκυρο κατά τα άλλα δρομολόγιο; Θεωρείς τυχαίο ότι όλες οι φωτογραφίες που θα δεις στο ίντερνετ και στους οδηγούς είναι από την Πιάτσα ντελ Ντουόμο; Που ναι είναι φανταστική, αλλά τα θαύματα σταματάνε κάπου εκεί (μαζί με κανά δυο άλλα σημεία ενδιαφέροντος), να μου έλεγες θέλουν ντε και καλά Σιένα, Φλωρεντία, Σαν Τζιμινιάνο, έστω και Αρέτσο να πω ναι το καταλαβαίνω, αλλά εδώ μιλάμε για μια συγκριτικά - για τα δεδομένα της Τοσκάνης που είναι κρεμ ντε λα κρεμ της Ιταλίας - "φτωχή"πόλη. Έχει νομίζω τραίνο που πάει από Βενετία Πίζα, αλλά μιλάμε για 300 χλμ φεύγα, αν είναι τόσο αναγκαίο βάλε τη διανυκτέρευση εκεί, εγώ σίγουρα δε θα έμενα δεύτερο βράδυ.

Επίσης μια μέρα για τη Νάπολη, χωρίς να έχω πάει θεωρώ ότι πραγματικά αδικεί την πόλη, που σίγουρα είναι πολλά περισσότερα από προθάλαμος της Πομπηίας. Ακόμα και με Πίζα μέσα αξίζει να βάλεις τα εναπομείναντα βράδια εκεί ή στα πέριξ αν πραγματικά δεν σε ψήνει μόνη της η πόλη, λογικά όσοι ξέρουν καλύτερα από ηπειρωτικό ιταλικό νότο μπορούν να σου δώσουν καλύτερες ιδέες.
Εχω μεινει 5 βραδια στη Ναπολη πιστεψε με την ξερω καλα!για να λεω δε αλλαζω τις διαμονες μου στη Ναπολη και Βενετια καποιος λογος θα υπαρχει...το θεμα ειναι τα 3 κενα 24ωρα ποιες πολεις βολευει να δουμε κ τις διανυκτερευσεις αναλογως θα τις βολεψω...δε θα προσπαθησω να πεισω κανεναν με το ζορι να παει αλλου ενω θελει αλλου προφανως,το ταξιδι δε γινετε στα δικα μου θελω αλλα στα δικα τους..δοξα το θεο τρενα εχουν οι Ιταλοι με καποια δρομολογια τα βολευεις και πας σε αρκετες πολεις
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Η Φλωρεντια ειναι κορυφαια επιλογη για 3 διανυκτερευσεις. Η διαμονη στην Πιζα δεν ειναι απαραιτητη. Εμεις ειχαμε παει ημερησια πολυ συντομα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.167
Likes
2.013
Η Φλωρεντια ειναι κορυφαια επιλογη για 3 διανυκτερευσεις. Η διαμονη στην Πιζα δεν ειναι απαραιτητη. Εμεις ειχαμε παει ημερησια πολυ συντομα.
Μαλλον προς σ αυτη την λυση κλινω,εξαλλου Πιζα την ειχα ως μονοημερη εκδρομη κ οχι με διανυκτερευση..βλεπω εχει κ απευθειας τρενο για Ναπολη οποτε μας ερχετε κουτι...
 

xarisro

Member
Μηνύματα
36
Likes
95
Δεν συμφωνώ με ταξίδια άρπα κόλα. Αν μιλάμε για 3 διανυκτερεύσεις, που εγώ το ελάχιστο θα έλεγα 4 διανυκτερεύσεις, προτείνω συνδυασμούς.

Βενετία με Μιλάνο

Φλωρεντία με Πίζα

Νάπολη με Πομπηία

Ρώμη σχέτο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Μαλλον προς σ αυτη την λυση κλινω,εξαλλου Πιζα την ειχα ως μονοημερη εκδρομη κ οχι με διανυκτερευση..βλεπω εχει κ απευθειας τρενο για Ναπολη οποτε μας ερχετε κουτι...
Εχει και νυχτερινο flixbus πολυ φθηνοτερο Φλωρεντια Ναπολη απ ευθειας, αν μπορειτε να κοιμηθειτε σε θεση λεωφορειου, να μη χασετε τοσες ωρες μερα στο τρενο. Το εισιτηριο ειναι ακυρωσιμο, ενω στα τρενα μονο τα ακριβα ακυρωνονται.
 

elenoul

Member
Μηνύματα
19
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Καλησπερα,
Κλεισαμε για 4 βραδια στη Μπολονια. Ξερω πως ειναι αρκετα αλλα δε μας επαιρνε οικονομικα να μεινουμε Φλωρεντια. Ποιες 2 πολεις θα προτεινατε για ημερισια εκδρομη απο Μπολονια;
Σκεφτομουν τη Φλωρεντια σιγουρα (ξερω πως ειναι για περισσοτερες μερες), ετσι για να παρω μια μικρη γευση :)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.577
Likes
4.148
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπερα,
Κλεισαμε για 4 βραδια στη Μπολονια. Ξερω πως ειναι αρκετα αλλα δε μας επαιρνε οικονομικα να μεινουμε Φλωρεντια. Ποιες 2 πολεις θα προτεινατε για ημερισια εκδρομη απο Μπολονια;
Σκεφτομουν τη Φλωρεντια σιγουρα (ξερω πως ειναι για περισσοτερες μερες), ετσι για να παρω μια μικρη γευση :)
Η Μπολονια ειναι κομβος. Πας παντου πολυ ευκολα κ γρηγορα. Σε 1-1.30 ωρα πας ευκολα Βερονα, Μιλανο, Βενετια και εννοειται Φλωρεντια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.900
Likes
12.823
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπερα,
Κλεισαμε για 4 βραδια στη Μπολονια. Ξερω πως ειναι αρκετα αλλα δε μας επαιρνε οικονομικα να μεινουμε Φλωρεντια. Ποιες 2 πολεις θα προτεινατε για ημερισια εκδρομη απο Μπολονια;
Σκεφτομουν τη Φλωρεντια σιγουρα (ξερω πως ειναι για περισσοτερες μερες), ετσι για να παρω μια μικρη γευση :)
Χαίρετε. Μόντενα σίγουρα. Πάρμα, Φεράρα πολύ εύκολα. Και Μόντενα Ραβέννα..
 

paxinos

Member
Μηνύματα
166
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπερα,
Κλεισαμε για 4 βραδια στη Μπολονια. Ξερω πως ειναι αρκετα αλλα δε μας επαιρνε οικονομικα να μεινουμε Φλωρεντια. Ποιες 2 πολεις θα προτεινατε για ημερισια εκδρομη απο Μπολονια;
Σκεφτομουν τη Φλωρεντια σιγουρα (ξερω πως ειναι για περισσοτερες μερες), ετσι για να παρω μια μικρη γευση :)
Καλησπερα. Θα πας λοιπον 2 μερες Μπολονια 1 μερα θες να πας Φλωρεντια .. Εγω θα σου ελεγα να μην πας Φλωρεντια γιατι γι εμενα η Φλωρεντια ειναι η πιο ωραια πολη της Ιταλιας και πιστεψε με εχω παει πανω απο 15 φορες στην Ιταλια και την εχω γυρισει σχεδον ολη απο την Ρωμη και πανω και θα μεινεις με την γλύκα και το παραπονο οτι δεν ειδες τιποτα ... Θα σου προτεινα περα απο τις 2 ημερες στην Μπολονια 1 μερα στην Βερονα και μια ειτε στην Φερραρα ειτε στην Παντοβα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Καλησπερα,
Κλεισαμε για 4 βραδια στη Μπολονια. Ξερω πως ειναι αρκετα αλλα δε μας επαιρνε οικονομικα να μεινουμε Φλωρεντια. Ποιες 2 πολεις θα προτεινατε για ημερισια εκδρομη απο Μπολονια;
Σκεφτομουν τη Φλωρεντια σιγουρα (ξερω πως ειναι για περισσοτερες μερες), ετσι για να παρω μια μικρη γευση :)
Αν νομιζεις οτι η διαμονη στη Μπολονια ειναι πολυ φθηνη, θα εκπλαγεις δυσαρεστα. Καλυτερα να κλεισεις ενα βραδυ στη Φλωρεντια μονο, να τη δειτε 2 μερες απο το πρωι ως το επομενο βραδυ και να μεινετε σε ο,τι φθηνο χρεπι βρεις στη Μπολονια. Ειναι κριμα να εισαι διπλα σ αυτο που θελει η καρδια σου και να μην πας.
 

GeorgeI

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! Σχεδιάζω ένα ταξίδι για Ιταλία τον Ιούλιο. Λόγω χρημάτων και περιορισμένου χρόνου θα μείνουμε οικογενεικώς (3 παιδιά) για 5 βράδια. Άφιξη στο αεροδρόμιο της Βενετίας και αναχώρηση από αεροδρόμιο της Ρώμης. Η σκέψη μου είναι να μείνουμε 2 βράδια Βενετία και 3 Ρώμη... αλλά διαβάζοντας εδώ πόσο ωραία είναι η Φλωρεντία κάνω σκέψεις να το σπάσω σε 2 βράδια - 1 Φλωρεντία- 2 Ρώμη. Παρκαλώ να έχω τις απόψεις/συμβουλές σας! Ευχαριστώ!
 

akatelka

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! Σχεδιάζω ένα ταξίδι για Ιταλία τον Ιούλιο. Λόγω χρημάτων και περιορισμένου χρόνου θα μείνουμε οικογενεικώς (3 παιδιά) για 5 βράδια. Άφιξη στο αεροδρόμιο της Βενετίας και αναχώρηση από αεροδρόμιο της Ρώμης. Η σκέψη μου είναι να μείνουμε 2 βράδια Βενετία και 3 Ρώμη... αλλά διαβάζοντας εδώ πόσο ωραία είναι η Φλωρεντία κάνω σκέψεις να το σπάσω σε 2 βράδια - 1 Φλωρεντία- 2 Ρώμη. Παρκαλώ να έχω τις απόψεις/συμβουλές σας! Ευχαριστώ!
Καλησπέρα,
ίδιο πλάνο ακριβώς κάνουμε κι εμείς (με 1 παιδί και για 6 νύχτες) και ίδια εποχή. Οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν όντως πολύτιμη.
Υποθέτω σκέφτεστε μετακινήσεις με Interrail ? Σαν πρώτο πλάνο έχω Βενετία, Φλωρεντία, Ρώμη, 2 βραδιές σε κάθε πόλη (ίσως 3 στη Ρώμη). Έχω δεύτερες σκέψεις λόγω εποχής και πολυκοσμίας (ειδικά για Ρώμη), αλλά δύσκολο να γίνει άλλη εποχή (ίσως αρχές Σεπτέμβρη εναλλακτικά).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom