Ιταλία Τι θα προτείνατε? Ταξιδι στην Ιταλια.

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.022
Likes
4.689
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπερα! Νέος εδώ και θα ήθελα βοήθεια. Θέλω να κάνω ένα ταξίδι στην Ιταλία κάπου στα μέσα Σεπτέμβρη.. που θα μπου προτείνατε να παω από τα παρακάτω και αν γνωρίζετε πληροφοριες..
1. Μιλανο - cinque terre
2. Μιλανο - φλωρεντια
Θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας.. που θα λέγατε ότι είναι καλύτερο για αυτή την περίοδο που θα πάω στα μέσα Σεπτέμβρη; Απο αξιοθέατα; Φαγητό; Απο τιμές και διαμονή;
ευχαριστώ! Περιμένω τις συμβουλές σας
Εγώ θα πρότεινα τη Φλωρεντία, κυρίως αν δεν έχεις πάει.

Η πόλη είναι υπαίθριο μουσείο, χώρια που έχει δίπλα και το έτερο δέος, τη Σιέννα (που μου άρεσε και περισσότερο, αλλά ήταν και οι συγκυρίες της συγκεκριμένης επίσκεψης εκεί). Επίσης, το ταξίδι εκεί είναι πιο εύκολο να σχεδιαστεί, δεδομένου ότι έχεις λιγότερο από μήνα.

Το Cinque Terre, καλώς ή κακώς χρειάζεται αμάξι για να το δεις όπως του αξίζει. Επίσης, στις μικρές πόλεις και στα χωριουδάκια θα γίνεται ακόμα λίγο ψιλοχαμός φαντάζομαι (λόγω εποχής). Εγώ θα ήθελα περισσότερο καιρό για να σχεδίαζα το ταξίδι εκεί, από τον 1 μήνα που έχεις.

Αν ήθελα ντε και καλά θάλασσα θα πήγαινα Cinque Terre (αν και τα νερά εκεί είναι γενικά ψιλοκρύα), αλλιώς θα επέλεγα τη Φλωρεντία (κυρίως αν δεν είχα πάει).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
1. Το Cinque Terre, καλώς ή κακώς χρειάζεται αμάξι για να το δεις όπως του αξίζει. Επίσης, στις μικρές πόλεις και στα χωριουδάκια θα γίνεται ακόμα λίγο ψιλοχαμός φαντάζομαι (λόγω εποχής).
2. Εγώ θα ήθελα περισσότερο καιρό για να σχεδίαζα το ταξίδι εκεί, από τον 1 μήνα που έχεις.
1. Αμαξι να ψαχνεις παρκινγκ στα χωρια? Ολοι με το τρενακι πανε, δεν ειναι τρελοι να σκαρφαλωνουν στα παρκινγκ εκτος χωριων και να το χρυσοπληρωνουν ×5 φορες για αποσταση 10 λεπτα με το τρενο απο χωριο σε χωριο.
2. Δυο μερες σχεδιασμος. Πτηση Μιλανο, τρενο για Γενοβα, τρενακια για τα χωρια χωρις καμια προκρατηση εισιτηριων, διαμονη στη Γενοβα μη σε ξυρισουν στα χωρια. Εμεις ετσι το καναμε.
Τα χωρια ειναι για 1 ωρα το καθενα, ειναι λιλιπουτεια.
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.103
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Συμφωνώ με @paefstra ,cinque terre δεν γυρνας με τιποτα με αυτοκίνητο. Εμείς φτάσαμε ως corniglia με αυτοκίνητο, το παρκάραμε στο ξενοδοχείο και επειτα γυρνουσαμε με το τρένο στα χωριουδακια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.993
Likes
16.813
Κι εμείς έτσι το κάναμε. Πτήση Μιλάνο, διαμονή Γένοβα που έχει και περισσότερη ζωή το βράδυ, τρένο για τα χωριουδάκια. Μέχρι και Σαβόνα είδαμε με τρένο..
Αν έχεις μέρες μπορείς να δεις πολλά με τρένα.

Επιστρέψαμε βέβαια από Ανκόνα κι έτσι γυρίσαμε κι άλλο κομμάτι της Ιταλίας.
 

lily___

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα, γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ, αλλά κάθε φορά πριν ταξιδέψω ανατρέχω σε αυτά που γράφετε :D
Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια αυτή τη φορά. Ταξιδεύουμε 8/10 νωρίς το πρωί Για Ρώμη και επιστροφή στις 12/10 το βράδυ από Μπολόνια. (Δεν θα μείνουμε Ρώμη, την έχουμε ήδη επισκεφτεί άλλη φορά) Θέλουμε να επισκεφτούμε Φλωρεντία με τουλάχιστον 2 διανυκτερεύσεις και Μπολόνια. Έπειτα από αυτά που διάβασα στο φόρουμ "ψήθηκα" και για μονοήμερη στη Σιένα. Κάπου έχω μπερδευτεί με το πως να μοιράσω τις μέρες.
Δεκτή κάθε συμβουλή :D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Καλησπέρα, γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ, αλλά κάθε φορά πριν ταξιδέψω ανατρέχω σε αυτά που γράφετε :D
Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια αυτή τη φορά. Ταξιδεύουμε 8/10 νωρίς το πρωί Για Ρώμη και επιστροφή στις 12/10 το βράδυ από Μπολόνια. (Δεν θα μείνουμε Ρώμη, την έχουμε ήδη επισκεφτεί άλλη φορά) Θέλουμε να επισκεφτούμε Φλωρεντία με τουλάχιστον 2 διανυκτερεύσεις και Μπολόνια. Έπειτα από αυτά που διάβασα στο φόρουμ "ψήθηκα" και για μονοήμερη στη Σιένα. Κάπου έχω μπερδευτεί με το πως να μοιράσω τις μέρες.
Δεκτή κάθε συμβουλή :D
Απο 11/10 το πρωι ως 12/10 βραδυ φτανει για Μπολονια.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.430
Likes
7.872
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Την Σιένα μπορώ να την συνδυάσω κάπως;
Αν νοικίασεις αυτοκίνητο από Ρώμη μπορείς να περάσεις κατευθείαν από την Σιένα και μετά να πας Φλωρεντία.
Αν όχι μπορείς πάντα να κάνεις μονοήμερη από Φλωρεντία. Είναι 1 ώρα απόσταση περίπου οπότε βγαίνει εύκολα. Αν και της αξίζει διανυκτέρευση κατά τη γνώμη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom