Ιταλία Τι θα προτείνατε? Ταξιδι στην Ιταλια.

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
717
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
καλησπέρα, στο σαιτ go euro έχει άλλες τιμές απο τις κανονικές τιμές που εχει το σαιτ με τα τρενα της περιοχής ,ειναι σιγουρα οκ το σαιτ . το έχεις χρησιμοποιήσει?
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει το site για να κλείσω εισιτήρια, μόνο για να τσεκάρω τιμές και χρόνο. Αλλά και αν δοκιμάσεις να κλείσεις, νομίζω σε πετάει στο site της εκάστοτε εταιρείας.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Θα ήθελα τη γνώμη όσων γνωρίζουν την περιοχή της λίμνης Κόμο. Πού είναι προτιμότερο να μείνουμε 2 βράδια τέλος Μάρτη, στο Μπελάτζιο ή στο Μενάτζιο;
 

greco

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
3.340
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εαν εχετε αποκλεισει το Μιλανο και το Κομο ως βασεις,απο γραφικοτητα το Bellagio υπερτερει κατα τη γνωμη μου.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 1 δ/ν Βερόνα, 2 δ/ν σε παραλίμνιο χωριό της λίμνης Κόμο και 1 δ/ν στο Μπέργκαμο. Πέρα απ' τη γραφικότητα αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ευκολία πρόσβασης και σε άλλα μέρη ενδιαφέροντος πέριξ της λίμνης (θα έχουμε βέβαια αυτοκίνητο αλλά θα κινηθούμε και με φέρυ πχ. για τη Βαρένα), αλλά και να έχει μια σχετική ζωή το μέρος που θα διανυκτερεύσουμε (μην είναι και τελείως νέκρα απ' τα απόγευμα και μετά ;)).
 

greco

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
3.340
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Για ζωη το βραδυ δεν ξερω γιατι τη λιμνη την ειδα εχοντας ως βαση το Μιλανο και ηταν καλοκαιρι.Ας μιλησουν οι πιο γνωστες,υποθετω ομως οτι στα χωρια η κινηση το βραδυ την εποχη που θα πας θα ειναι περιορισμενη.Ισως στο Κομο να ειναι καλυτερα τα πραγματα.Οι αποστασεις ετσι κι αλλιως ειναι μικρες.
Παρεμπιπτοντως,ορθη η επιλογη της διανυκτερευσης και στη Βερονα,απο τις ωραιοτερες πολεις της Ιταλιας.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.284
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Η γνωμη μου να διανυκτερευσετε στην πολη του Κομο και να πηγαινετε στα παραλιμνια χωρια για επισκεψη..πηγα Ιουνη και η κινηση το βραδυ περιοριζεται.Η πολη του Κομο δεν εχει κατι σπεσιαλ,αλλα πιο οικονομικα ξενοδοχεια και περισσοτερες επιλογες για φαγητο .
Η μια νυχτα ΜΟΝΟ που περασα στην Βερονα ηταν το λαθος του ταξιδιου.Ειναι στα υπ οψιν για του χρονου,υπεροχη πολη!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.092
Likes
6.552
http://www.pisa-airport.com/downloads/orari_2013-2014_lucca.pdf

Εχω το παραπάνω πρόγραμμα λεωφορείων από Lucca για Πίζα(αεροδρόμιο). Θα μου πει τώρα κάποιος 2013/14 γράφει δεν βλέπεις; Ωραία βλέπω απλά δεν μπορώ να βρω κάποιο για το 2015.
Αλλά αυτό δεν είναι το ''πρόβλημα'', μιας που κάτω από τις ημέρες που λειτουργεί η γραμμή έχει ένα $ και ένα #, όπου το πρώτο όταν λειτουργούν τα σχολεία και το δευτερο όταν υπάρχουν σχολικές διακοπές. Οπότε να υποθέσω πως εγώ που θέλω να κάνω τη διαδρομή Ιούλιο μήνα κοιτάω αυτό #; Ή εννοεί γενικά τις αργίες, οπότε επειδή είναι ημέρα παρασκευή κοιτάω το $;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 1 δ/ν Βερόνα, 2 δ/ν σε παραλίμνιο χωριό της λίμνης Κόμο και 1 δ/ν στο Μπέργκαμο. Πέρα απ' τη γραφικότητα αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ευκολία πρόσβασης και σε άλλα μέρη ενδιαφέροντος πέριξ της λίμνης (θα έχουμε βέβαια αυτοκίνητο αλλά θα κινηθούμε και με φέρυ πχ. για τη Βαρένα), αλλά και να έχει μια σχετική ζωή το μέρος που θα διανυκτερεύσουμε (μην είναι και τελείως νέκρα απ' τα απόγευμα και μετά ;)).
Νομιζω η δυτικη πλευρα ειναι αξεπεραστη. Θα εμενα Κομο για χαμηλο κοστος (40-50 4στερο εκτος κεντρου) και ζωη. Λιγα μερη εχουν ζωη. Μετα το Como, Cernobbio τα Lenno, Tramezzo, Lezzeno (grotta dei bulberi...). Αξιζει απο Menaggio φερυ ως Bellaggio με το ΙΧ κι απο κει νοτια. Βαρεννα με φερυ.

η κινηση το βραδυ την εποχη που θα πας.
Ποτε θα παει? Τελος μαρτη δεν ειναι κ χειμωνας...
 

elmina

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Κ εγώ ετοιμάζω ταξίδι τέλη Μάρτη στο Μιλάνο για 3 βράδια. Μόνο τα αεροπορικά είναι κλεισμένα. Θέλω να επισκεφτώ τις λίμνες Κόμο κ Λουγκάνο αλλά δεν ξέρω αν η εποχή είναι κατάλληλη για αυτές κ αν αξίζει η διανυκτέρευση εκεί ή απλά διανυκτέρευση στο Μιλάνο ως βάση κ ημερήσια εκδρομή σ αυτές. Τα φώτα σας..
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Γεια σας!! Ειμαι καινουριο μελος στην παρεα σας, οποτε ζητω προκαταβολικα συγνωμη για την ασχετοσυνη μου!! Σας διαβαζω καιρο κ ταξιδευω νοερα μαζι σας, αλλα ηρθε η ωρα να ζητησω κ γω με τη σειρα μου τα φωτα σας κ τη βοηθεια σας!!
Το θεμα εχει ως εξης.. πριν κατι μερες πεταχτηκε η ιδεα για ενα 7ημερο στους γειτονες μας, για τους οποιους κ τρεφω ιδιαιτερα αισθηματα!! Λεμε για τις 20 ιουλιου περιπου, παρεα 3-4 ατομων!
Μη με μαλωσετε.... κ διαβασα κ εψαξα αρκετα, απο την ωρα που μου τρυπωσε η ιδεα!!!!
Και κατεληξα στο εξης: προτιμω την βορεια ιταλια. Συγκεκριμενα, μου πηρε τα μυαλα η λιμνη como, ερωτευτηκα τις cinque terre κ θα μου αρεσε να παω Τοσκανη κ Verona.

Και τωρα ειναι η δυσκολη ωρα των ερωτησεων...
1) εχουν καμια βαση οι σκεψεις μου ή να αρχισω να κοβω? Δε θα το 'θελα, να σας πω!
2) επειδη τωρα ψαχνομαι, θα μου χρειαζοντουσαν προτασεις κ για αλλα ομορφα μερη! Δε θελω να ανακαλυψω γυρνοντας,για αλλη μια φορα, πως 1 ωρα μακρυα υπηρχε ενας μικρος παραδεισος, που δεν ειδα!
3) κ βασικοτερο!! προτεινετε αυτοκινητο μεσω ανκονας, ή καλυτερα αεροπορικως κ μετα νοικιασμα απο κει??

Ψαχνω κ διαβαζω εννοειται, αλλα οι γνωμες κ οι προτασεις ολων ειναι καλοδεχουμενες οσο δε παει!!
Ευχαριστω ιδιαιτερα οποιον θα εχει την ορεξη να με βοηθησει!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.092
Likes
6.552
Έχουν βάση οι ιδέες σου αλλά κάτι θα πρέπει να κόψεις. Ας πούμε μπορείς να συνδυάσεις Πίζα-Σιένα-Σαν Τζιμινιάνο-Φλωρεντία-Λούκα-Πίζα ή λίμνη Como και την ευρύτερη περιοχή ή Πίζα-Φλωρεντία-Λούκα-5terre κάπως έτσι τέλος πάντων.

Αεροπορικό και από εκεί αυτοκίνητο.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Και κατεληξα στο εξης: προτιμω την βορεια ιταλια. Συγκεκριμενα, μου πηρε τα μυαλα η λιμνη como, ερωτευτηκα τις cinque terre κ θα μου αρεσε να παω Τοσκανη κ Verona.
Αφού περιπλανηθείς σε ξεμυαλίστρες και ερωτεύσιμες λίμνες, πόλεις και χωριά, εγώ σου προτείνω να προσθέσεις στο πρόγραμμά σου και μια (μη σου πω και δυο) διανυκτέρευση στο κοσμοπολίτικο και πανέμορφο Μιλάνο - αξίζει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.337
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom