Ιταλία Τι θα προτείνατε? Ταξιδι στην Ιταλια.

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.904
Likes
12.832
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριές. Βρηκα τελικά στην περιοχή castello ξενοδοχείο είναι καλή περιοχή?

ξέρετε τι ώρα ξεκινάνε τα βαπόρια τα πρωινά της κυριακής?Απο που μπορώ να βρω εισητήρια διαρκείας για βαπόρια?
Η περιοχή castello γενικά μου άρεσε. Είναι μεγάλη περιοχή. Για να σου πούμε περισσότερα βάλε λινκ για το ξενοδοχείο.
Για τα βαπορέτι : http://www.actv.it/en/movinginvenice/movinginvenice
Όσον αφορά στον καιρό και στις πλημμύρες, για τις οποίες ρωτάς κι αλλού: Το ταξίδι θα το κάνεις Οκτώβριο, μήνα του φθινοπώρου και όπως καταλαβαίνεις παντού στην Ευρώπη η πιθανότητα βροχής είναι αυξημένη. Το φαινόμενο των πλημμυρών είναι άσχετο με τις βροχές. Ονομάζεται aqua alta και είναι έντονο το φθινόπωρο και τον χειμώνα, κυρίως Νοέμβριο και Δεκέμβριο. Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ: http://www.comune.venezia.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/EN/IDPagina/22795#2e7dd7
Σε εμάς είχε τύχει (επισκεφθήκαμε Νοέμβριο τη Βενετία). Δεν πλημμυρίζει όλη η πόλη μόνο συγκεκριμένα σημεία και το όλο θέμα το είχαμε δει ως ένα ακόμα αξιοθέατο αυτής της υπέροχης πόλης.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Εμείς μείναμε στην περιοχή Santa Croce μπροστά από τη στάση San Stae του βαπορέτο.Μια χαρά είναι 4 μέρες στη Βενετία και μπορείς να κάνεις και ημερήσια στα νησάκια(Murano,Burano).Η περιοχή όμως που μου άρεσε περισσότερο είναι το Dorsoduro.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Να πω κι εγώ πως η περιοχή που είχαμε μείνει ήταν σε απόσταση αναπνοής από τη γέφυρα Ριάλτο (Cannaregio) που είναι το κέντρο του μεγάλου καναλιού αλλά μάλλον είναι δύσκολο να βρείς οικονομικό ξενοδοχείο σ'αυτή την περιοχή.Είναι όμως όλα στα πόδια σου, η πλατεία του Αγ. Μάρκου είναι 10 λεπτά από κει και η τέλεια περιοχή του San Polo.
Αυτό ήταν https://www.booking.com/hotel/it/al-palazzo-lion-morosini.el.html?sid=c9e7151622e09ba60bdf0a2b43f786fc;dcid=4;ucfs=1;checkin=2014-10-14;interval=4
αλλά η τιμή τότε που ήταν και περίοδο καρναβαλιού ήταν 40% πιο φτηνό.

Βέβαια το πολύωρο περπάτημα και το χάσιμο στα στενά είναι αναπόφευκτο σε όποια περιοχή και να μείνεις.Οπότε απόλαυσε το!

Η ημερίσια κάρτα που είχαμε πάρει πριν 3 χρόνια κόστισε 22 ευρώ και θα την πάρεις από τα κιόσκια που θα βρείς σε όλη την πόλη και κοντά στις αποβάθρες.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
κάποιοι μου έχουν πεί ότι δεν έχει να κάνεις και κάτι ιδιαίτερο.
Κακές παρέες κάνεις.
Με το τρένο για Βενετία πας από Milano Centrale. Οπότε από Bergamo θα πρέπει να πας Milano Centrale.
Θέσεις θα έχει στο τρένο. Αν αγοράσεις από τώρα τα εισιτήρια ίσως να βρεις καλύτερη τιμή online στο site της trebitalia. Όμως τα εισιτήρια που είναι σε προσφορά είναι non refundable, οπότε αν χάσεις το τρένο, χάνεις και το αντίτιμο.
Όσον αφορά την acqua alta, να προσθέσω σε αυτά που σου είπαν οι υπόλοιποι, ότι λιγότερες πιθανότητες για acqua alta έχει όταν δεν έχει πανσέληνο ή νέα σελήνη, χωρίς αυτό να είναι απόλυτο.
Επειδή κι εγώ το βίωσα το φαινόμενο, δεν είναι κάτι που θα σου χαλάσει το ταξίδι. Πουλάνε κάτι πλαστικά λίγο αντιαισθητικά overboots που φοράς αν θες πάνω από τα παπούτσια σου, αν δεν έχεις ή δεν θες να βάλεις γαλότσες. Στήνουν τις passerelle πάνω στις οποίες περπατάς. Δεν επηρεάζεται όλη η πόλη. Η πλατεία του San Marco είναι το πιο χαμηλό σημείο στην πόλη οπότε επηρεάζεται πρώτο. Έχουν σύστημα προειδοποίησης με σειρήνες που ηχούν 2-3 ώρες πριν. Ανατριχιαστικός ήχος, προσθέτει στη μαγεία που έχει το μέρος ούτως ή άλλως. Και το φαινόμενο, επειδή είναι κύμα, έρχεται και φεύγει, οπότε κρατάει κάποιες ώρες μόνο συνήθως.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Κακές παρέες κάνεις.
Με το τρένο για Βενετία πας από Milano Centrale. Οπότε από Bergamo θα πρέπει να πας Milano Centrale.
Θέσεις θα έχει στο τρένο. Αν αγοράσεις από τώρα τα εισιτήρια ίσως να βρεις καλύτερη τιμή online στο site της trebitalia. Όμως τα εισιτήρια που είναι σε προσφορά είναι non refundable, οπότε αν χάσεις το τρένο, χάνεις και το αντίτιμο.
Όσον αφορά την acqua alta, να προσθέσω σε αυτά που σου είπαν οι υπόλοιποι, ότι λιγότερες πιθανότητες για acqua alta έχει όταν δεν έχει πανσέληνο ή νέα σελήνη, χωρίς αυτό να είναι απόλυτο.
Επειδή κι εγώ το βίωσα το φαινόμενο, δεν είναι κάτι που θα σου χαλάσει το ταξίδι. Πουλάνε κάτι πλαστικά λίγο αντιαισθητικά overboots που φοράς αν θες πάνω από τα παπούτσια σου, αν δεν έχεις ή δεν θες να βάλεις γαλότσες. Στήνουν τις passerelle πάνω στις οποίες περπατάς. Δεν επηρεάζεται όλη η πόλη. Η πλατεία του San Marco είναι το πιο χαμηλό σημείο στην πόλη οπότε επηρεάζεται πρώτο. Έχουν σύστημα προειδοποίησης με σειρήνες που ηχούν 2-3 ώρες πριν. Ανατριχιαστικός ήχος, προσθέτει στη μαγεία που έχει το μέρος ούτως ή άλλως. Και το φαινόμενο, επειδή είναι κύμα, έρχεται και φεύγει, οπότε κρατάει κάποιες ώρες μόνο συνήθως.
Ετσι μουρχεται να ξαναπαω Βενετία μονο για αυτο...!!.. :) :)
 

@irinoulas@

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Να σας ρωτήσω κατι..Τα τρένα έχουν καθυστέρηση ή φευγουν πάντα στην ώρα τους?

Στο trenitalia μου λέει ότι παίρνω τρένο απο Bergamo και απ΄εκεί κάνει στάση στο Centrale που μου είπατε και συνεχίζει για Βενετία.Κάνω λάθος? Μήπως εννοεί να πάω με λεοφωρείο απο Bergamo στο Centrale?
 
Last edited by a moderator:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Στο trenitalia μου λέει ότι παίρνω τρένο απο Bergamo και απ΄εκεί κάνει στάση στο Centrale που μου είπατε και συνεχίζει για Βενετία.Κάνω λάθος? Μήπως εννοεί να πάω με λεοφωρείο απο Bergamo στο Centrale?
Όχι, παίρνεις το τρένο από Bergamo, φτάνεις Milano Centrale και αλλάζεις τρένο για Βενετία.
Μόνο που ο σταθμός τρένου στο Bergamo δεν είναι στο αεροδρόμιο, δεν ξέρω πώς πας, ας απαντήσει κάποιος που ξέρει.
Όσον αφορά το αν καθυστερούν τα τρένα, δεν έχω δει κάτι τέτοιο εγώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.904
Likes
12.832
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να σας ρωτήσω κατι..Τα τρένα έχουν καθυστέρηση ή φευγουν πάντα στην ώρα τους?

Στο trenitalia μου λέει ότι παίρνω τρένο απο Bergamo και απ΄εκεί κάνει στάση στο Centrale που μου είπατε και συνεχίζει για Βενετία.Κάνω λάθος? Μήπως εννοεί να πάω με λεοφωρείο απο Bergamo στο Centrale?
Γενικά στα τρένα της Ιταλίας δεν μου έχουν τύχει καθυστερήσεις.

Το site σου δείχνει δρομολόγια τρένων. Με τρένο πας από Bergamo - Centrale στο Μιλάνο, εκεί κατεβαίνεις για να αλλάξεις τρένο για Βενετία. Ο ενδιάμεσος σταθμός μπορεί να μην είναι πάντα το Μιλάνο. Στο Bergamo θα σου κόψουν και τα δυο εισιτήρια για τις δυο διαδρομές. Εσύ απλά θα πρέπει να βρεις την σωστή αποβάθρα. :)
 

@irinoulas@

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Σας ευχαριστώ οι πληροφοριές σας ήταν πολύ βοηθητικές...Θα ήθελα να μου πείτε όσοι την έχετε επισκεφθεί που να πάω τι να κάνω τι να δώ, που να καθίσω για φαγητό.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
839
Likes
916
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είναι ακριβή η διαμονή στη Φλωρεντία δυστυχώς.. Aν θες ρίξε μια ματιά σ'αυτό που μείναμε εμείς.
http://www.booking.com/hotel/it/crocini.html

Δε τρελαθήκαμε κιόλας αλλά από όλα όσα είχα δει τότε ήταν το μόνο κάτω από 150 ευρώ με τουαλέτα στο δωμάτιο, πρωινό και καλά σχόλια. Αλλά δες superior δωματιο γιατί τα economy ήταν κακοσυντηρημένα.. Τον νοέμβριο βλέπω είναι πολύ οικονομικό (τον μάη που πήγαμε είχε 120 η βραδιά και το νοέμβρη βλέπω 50-60 με πρωινό). Η περιοχή του είναι ήσυχη, 5-10 λεπτά απ'το σταθμό των τρένων, και άρα έχει λίγο περπάτημα (15-20 λεπτά) ως τα αξιοθέατα..
Καλημερα.. Εγω ειχα μεινει στο Hotel Machiavelli Palace, οικονομικο, στα 65 ευρω μας βγηκε αλλα ειχαμε παει Ιανουαριο, με πρωινο, και γενικα ηταν γλυκουλικο... 10 λεπτα με τα ποδια απο Duomo... Ριξε μια ματια και σ αυτο..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.904
Likes
12.832
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σας ευχαριστώ οι πληροφοριές σας ήταν πολύ βοηθητικές...Θα ήθελα να μου πείτε όσοι την έχετε επισκεφθεί που να πάω τι να κάνω τι να δώ, που να καθίσω για φαγητό.
Έχεις διάβασμα! Ψάξε τα θέματα που σε ενδιαφέρουν
από εδώ
http://www.travelstories.gr/community/search/1127610/?q=βενετια&o=date&c[title_only]=1&c[node]=19
και εδώ
http://www.travelstories.gr/community/search/1127631/?q=βενετια&t=post&o=date&g=1&c[node]=99
και εδώ
http://www.travelstories.gr/communi...=date&c[title_only]=1&c[node]=57&c[prefix]=21
και βέβαια από τον ταξιδιωτικό οδηγό
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικοί-Οδηγοί.203/?prefix_id=480
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Για το τρένο διάβασα κάπου ότι είναι προτιμότερο να πάει κάποιος από Bergamo-Brescia και μετά να πάρει το γρήγορο για Βενετία.Δεν ξέρω,ας δει η φίλη και αυτή την επιλογή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.368
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom