Ιταλία Τι θα προτείνατε? Ταξιδι στην Ιταλια.

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Γεια σας παιδιά!! Σκέφτηκα να κανω δώρο ενα διημεράκι στον δικο μου στην ιταλια μιας που η ryanair εχει φτηνα εισητηριακια για ρωμη πιζα και μιλανο! πιστευετε οτι αξιζει να πας για ενα σαββατοκυριακο σε καποιο απο αυτα ή καπου αλλου?? και αν ναι σε ποιο θα προλαβω να δω τα πιο πολλα!! ευχαριστω!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
3.340
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Eνταξει,ο διαθεσιμος χρονος ειναι ελαχιστος.Για Ρωμη δεν το συζητω,αν οι ωρες πτησεων ειναι βολικες ισως μπορεις να παρεις μια σχετικα καλη δοση Μιλανου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.093
Likes
6.553
Γεια σας παιδιά!! Σκέφτηκα να κανω δώρο ενα διημεράκι στον δικο μου στην ιταλια μιας που η ryanair εχει φτηνα εισητηριακια για ρωμη πιζα και μιλανο! πιστευετε οτι αξιζει να πας για ενα σαββατοκυριακο σε καποιο απο αυτα ή καπου αλλου?? και αν ναι σε ποιο θα προλαβω να δω τα πιο πολλα!! ευχαριστω!!
Αυτό το ταξιδάκι θα το κάνεις για ν΄απολαύσεις τις Ιταλικές πόλεις και όχι για να δεις τα πιο πολλά αλλά να χαλαρώσεις, να φας το φαγητάκι σου, το παγωτάκι σου και να τρελαθείς στις βόλτες!

Κλείσε 3 σερί π.σ.κ και στις 3 πόλεις για να συγκρίνεις μόνη σου!

Γενικά τσέκαρε τις ώρες πτήσεων και σε όποιο προορισμό έχεις τις περισσότερες ώρες διαθέσιμες πήγαινε εκεί. Με σειρά ευκολίας από άποψη χρόνου Πίζα-Μιλάνο-Ρώμη. Απλά προσοχή στο Μιλάνο το αεροδρόμιο για το οποίο πετάει η Ryanair είναι στο Bergamo και θες σίγουρα μία ώρα για να φτάσεις στο κέντρο, όπως μία ώρα θες+- και από Πίζα για Φλωρεντία, αν το σκεφτείς αυτό.
 

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Καλημερα καλημερα:).Ταξιδευουμε και εγω με τον αντρα μου στις 16 Οκτωβριου,φτανουμε στο Μιλανο στις 12:30 (Malpensa) και θελουμε να φυγουμε κατευθειαν για Βενετια οπου εχω κλεισει δωματιο στο hotel Florida στο Cannaregio http://www.booking.com/hotel/it/flo...TLP91HQcgS25160648177;sid=3dae85915c4d6.Ειναι πολυ κοντα στο σιδηροδρομικο σταθμο και απο τα πιο οικονομικα που βρηκα (115 e) με ιδιωτικο μπανιο..Θα μεινουμε δυο μερες και μετα θελουμε να επισκεφτουμε για μια μερα τα cinque Terre με μια διανυκτερευση στη Γενοβα και μετα για 2 μερες στη λιμνη Komo.Eκτος απο τη Βενετια δεν εχω κλεισει αλλου ξενοδοχειο και η αληθεια ειναι οτι εχω χαθει λιγο μεσα στις τοσες πληροφοριες εδω μεσα:confused:..Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:Για Βενετια που σκεφτομαστε να παρουμε τραινο και λογω πιθανης καθυστερησης της πτησης δεν κλεινουμε θεση,ξερει κανεις ποσο ειναι το εισιτηριο της τελευταιας στιγμης;Εχει παει κανεις προσφατα;Για CinqueTerre και Κομο θα νοικιασουμε αυτοκινητο απο Μιλανο και αναρωτιεμαι αν οι τρεις μερες που διαθετουμε ειναι πολυ λιγες..αλλα δεν θελω να χασω τιποτα απο τα δυο...
 

greco

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
3.340
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Περα απο το θεμα του χρονου που παιζει ρολο στην περιπτωση της φιλης,η Γενοβα δεν αξιζει για 1-2 διανυκτερευσεις?Ελεγα καποια στιγμη να τη δω σε συνδυασμο με Τορινο και 5 Γαιες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Περα απο το θεμα του χρονου που παιζει ρολο στην περιπτωση της φιλης,η Γενοβα δεν αξιζει για 1-2 διανυκτερευσεις?Ελεγα καποια στιγμη να τη δω σε συνδυασμο με Τορινο και 5 Γαιες.
Ολες οι πολεις αξιζουν. Αλλες λιγοτερο,αλλες περισσοτερο.
Η Γενοβα ανηκει στις πρωτες. Με Portofino, San Remo ακομα κ τη la Spezia στην ιδια περιοχη...σιγουρα πρεπει να εχεις πολυ χρονο να περασεις και απο τη Γενοβα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Περα απο το θεμα του χρονου που παιζει ρολο στην περιπτωση της φιλης,η Γενοβα δεν αξιζει για 1-2 διανυκτερευσεις?Ελεγα καποια στιγμη να τη δω σε συνδυασμο με Τορινο και 5 Γαιες.
Πρώτα απόλα το ταξίδι που σκέφτεται η φίλη έχει βασικά σχεδιαστικά λάθη... η Βενετία δεν συνδιάζεται με 5terre και Γένοβα αλλά με Πάδοβα, Βερόνα, Γκάρντα, Μπέργκαμο, Μιλάνο και Κόμο... επίσης πιστεύω ότι 2 μέρες στη Βενετία είναι ελάχιστες, όπως επίσης πως το αυτοκίνητο είναι υπεραπαραίτητο... πιστεύω ότι τουλάχιστον θα νοικιάσει αυτοκίνητο από την Βενετία για το υπόλοιπο ταξίδι της...

Όπως σοφά λέει ο Samion η Γένοβα, χωρίς να είναι άσχημη, δεν νομίζω ότι αξίζει να την προκρίνεις την στιγμή που μπορείς να μείνεις στα 5terre ή στην γύρω από το Πόρτο Φίνο περιοχή... η Γένοβα σίγουρα αξίζει μια μέρα αλλά ο μόνος λόγος που θα την προέκρινα σαν βάση για την γύρω περιοχή είναι ο οικονομικός... είναι αλήθεια ότι αυτά τα μέρη δεν είναι και τα φτηνότερα στην Ιταλία...
 

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Διανυκτερευση Γενοβα?γιατι? Στα 5terre να μεινετε να μη χασετε χρονο.
Σκεφτομουν να μοιρασουμε τη διαδρομη.Απ οτι ειδα ειναι γυρω στη 1 ωρα και κατι απο Μιλανο και απο οτι διαβασα εδω, τα Cinque Terre προλαβαινεις να τα δεις στη 1 μερα..(λεμε να δουμε μονο τα τρια Vernazza Manarola και Riomaggiore)Ειπαμε λοιπον να παμε Γενοβα με αυτοκινητο και μετα τραινο για Vernazza επιστροφη το απογευμα Γενοβα ,διανυκτευρεση και αναχωρηση το επομενο μεσημερι για Κομο..Κακη ιδεα;Σκοτωμα;Οποια αλλη προταση η ιδεα δεκτη με ευχαριστηση...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ανήκω σ'εκείνους που τα 5terre δεν του είπαν και πολλά. Να παραβλέψει κανείς Παδοβα, Βιτσέντζα, Βερόνα, Μπέργκαμο προς χάριν τους όπως προείπε ο Traveller το θεωρώ χασιμο χρόνου
 

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Πρώτα απόλα το ταξίδι που σκέφτεται η φίλη έχει βασικά σχεδιαστικά λάθη... η Βενετία δεν συνδιάζεται με 5terre και Γένοβα αλλά με Πάδοβα, Βερόνα, Γκάρντα, Μπέργκαμο, Μιλάνο και Κόμο... επίσης πιστεύω ότι 2 μέρες στη Βενετία είναι ελάχιστες, όπως επίσης πως το αυτοκίνητο είναι υπεραπαραίτητο... πιστεύω ότι τουλάχιστον θα νοικιάσει αυτοκίνητο από την Βενετία για το υπόλοιπο ταξίδι της...

Όπως σοφά λέει ο Samion η Γένοβα, χωρίς να είναι άσχημη, δεν νομίζω ότι αξίζει να την προκρίνεις την στιγμή που μπορείς να μείνεις στα 5terre ή στην γύρω από το Πόρτο Φίνο περιοχή... η Γένοβα σίγουρα αξίζει μια μέρα αλλά ο μόνος λόγος που θα την προέκρινα σαν βάση για την γύρω περιοχή είναι ο οικονομικός... είναι αλήθεια ότι αυτά τα μέρη δεν είναι και τα φτηνότερα στην Ιταλία...
Ευχαριστω για την απαντηση..Σκεφτομαστε να παρουμε τραινο για Μιλανο-Βενετια-Μιλανο και μετα ενοικιαση αυτοκινητου..Αν ειναι να παρουμε αυτοκινητο απο Βενετια και να το αφησουμε μετα στο Μιλανο,μηπως συμφερει καλυτερα να το παρουμε απο την αρχη;Αλλα μετα δεν θα εχουμε προβλημα με το παρκινγκ;Αντιλαμβανομαι και εγω οτι τα Cinque Terre δεν πολυ-εχουν σχεση με την ολη διαδρομη αλλα θελω τοσο πολυ να τα δω..που η οποια κουραση της διαδρομης ερχεται τελευταια..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σκεφτομουν να μοιρασουμε τη διαδρομη.Απ οτι ειδα ειναι γυρω στη 1 ωρα και κατι απο Μιλανο και απο οτι διαβασα εδω, τα Cinque Terre προλαβαινεις να τα δεις στη 1 μερα..(λεμε να δουμε μονο τα τρια Vernazza Manarola και Riomaggiore)Ειπαμε λοιπον να παμε Γενοβα με αυτοκινητο και μετα τραινο για Vernazza επιστροφη το απογευμα Γενοβα ,διανυκτευρεση και αναχωρηση το επομενο μεσημερι για Κομο..Κακη ιδεα;Σκοτωμα;Οποια αλλη προταση η ιδεα δεκτη με ευχαριστηση...
Και σκοτωμα και κυριως πασαλλειμμα. Οχι τα 5 terre ειναι 5 κ οχι 3. Και αξιζουν ολα. Κ οι μεταξυ τους πεζοπορικες διαδρομες. Δεν ειναι για ξεπετα μισης μερας.ακολουθησε οτι εγραψε ο Traveller. Δεν γινεται οοοολα σε ενα ταξιδι τοσο συντομο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.360
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom