Τα καλά τα στραβά και τα ανάποδα που συμβαίνουν σ΄αυτή τη χώρα.....

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δε μου κάναν εντύπωση οι δηλώσεις του απλά το ανήρτησα γιατί τον τελευταίο καιρό εσκεμμένα παρουσιάζουν τους Έλληνες σαν τους κορυφαίους ρατσιστές της γης...
Βρε villi τι εντυπωση να σου κανουν; Ο ανθρωπος ειναι ο εμπνευστης της ανηκουστης καμπανιας "Go home or face arrest". Οσοι επισκεφθηκατε προσφατα το Λονδινο καπου θα τα πετυχατε...

 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.790
Βρε παιδιά να μη τα ξαναγράφω...η ανάρτηση είχε σκοπό να ''δείξει'' ότι δεν είμαστε εμεις οι ξενοφοβικοί τίποτε άλλο!Δε γνωρίζω τι γίνεται στο Λονδίνο,έχω κάποιες αναφορές απο γνωστούς που ζουν εκεί αλλά όχι προσωπική εμπειρία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.668
Likes
43.919
Ποιοι???Το 0.5% του 7% που τους ψήφισε?
Σε εκφράζει ως Ελληνίδα ή πιστέυεις ότι εκφράζει τον μέσο Έλληνα?
Ο μέσος Έλληνας το ανέχτηκε και σιώπησε, δεν είναι αθώος.
Αν τον εκφράζει ή όχι, επειδή δεν υπάρχει "εκφρασόμετρο" δεν μπορώ να απαντήσω. Αν η κάλπη είναι ένα είδος "εκφρασόμετρου", το 7% που συμφωνεί είναι τρομακτικό.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.790
Πες με καλόπιστη,πες με ονειροπόλα,χαρακτήρισε με όπως θες αλλά θα συνεχίσω να πιστέυω ότι ο Έλληνας δεν είναι ξενοφοβικός.Δεκτές οι απόψεις όλων αλλά εγώ θα συνεχίσω να πιστεύω αυτό που ένιωσα και νιώθω...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.668
Likes
43.919
Πες με καλόπιστη,πες με ονειροπόλα,χαρακτήρισε με όπως θες αλλά θα συνεχίσω να πιστέυω ότι ο Έλληνας δεν είναι ξενοφοβικός.Δεκτές οι απόψεις όλων αλλά εγώ θα συνεχίσω να πιστεύω αυτό που ένιωσα και νιώθω...
Τότε 7 στα 100 άτομα που συναντάς στο δρόμο ή σχεδόν 1 στα 10 που γνωρίζεις ή συνεργάζεσαι τι σκέφτηκαν και πήγαν στη μοναδική τους ευκαιρία να "εκφραστούν" κάθε 4 χρόνια ως πολίτες αρθρώνοντας ότι μισούν τους ξένους;
Δεν είναι νούμερο απλά, είναι 1 στους 10 γονείς στην παιδική χαρά, ένας στους 10 θαμώνες της καφετέριας που πίνεις καφέ, ένας στους 10 υπαλλήλους μια υπηρεσίας, ένας στους 10 σε μια...εκκλησία. Αν εσένα δεν σε τρομάζει, τότε εντάξει.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.904
Likes
12.833
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Την παρέμβαση του προϊσταμένου της εισαγγελίας Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης προκάλεσαν οι νέες καταγγελίες για παράνομη μεταφορά, αποθήκευση σε εταιρία χωρίς άδεια και διακίνηση από το λιμάνι της πόλης, επικίνδυνων τοξικών, τα οποία προέρχονται από τις εγκαταστάσεις της "Ελληνικός Χρυσός" στην Ολυμπιάδα και το Στρατώνι Χαλκιδικής.
http://m.lifo.gr/now/greece/35566
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Ποιοι???Το 0.5% του 7% που τους ψήφισε?
Σε εκφράζει ως Ελληνίδα ή πιστέυεις ότι εκφράζει τον μέσο Έλληνα?
Ξεχνάς βέβαια τα στρατόπεδα συγκέντρωσης τα οποία έχουν δημιουργηθεί για τους μετανάστες
από την ίδια την πολιτεία με τις ευλογίες της Ε.Ε.,τους ξυλοδαρμούς μεταναστών εδώ και χρόνια
από την Χ.Α,τις καταστροφές των περιουσιών και των σπιτιών τους πάντα με τη συγκάλυψη της
ΕΛΑΣ,τα βασανιστήρια μέσα στα ίδια αστυνομικά τμήματα,τους διωγμούς από τις δουλειές τους,
τους πυροβολισμούς στην Μανωλάδα γιατί διαννοήθηκαν να ζητήσουν τα μεροκάματα τους και
πολλά άλλα.
Ο μέσος Έλληνας που λες villi δεν θα πάει ποτέ να κάνει την δουλειά του μετανάστη αλλά είναι έτοιμος οποιαδήποτε στιγμή να του φορτώσει το φταίξιμο για όλα τα δεινά του.
Εμένα όλα αυτά δεν μου κάνουν εικόνα φιλόξενου,ανεκτικού και πολιτισμένου κράτους.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Πανικός στα παπαγαλάκια, από εκεί που δεν το περίμεναν βρέθηκαν αντιμέτωποι με κάτι άγνωστο γι αυτούς μέχρι σήμερα, την επιχειρηματολογία.
Και εντάξει, από Πρετεντέρηδες και Μιχελάκηδες δεν έχει κανένας απαιτήσεις, το dumb level τους αυξομειώνεται ανάλογα με την περίσταση, αλλά η Σώτη είναι τουλάχιστον θλιβερή.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για ποια επιχειρηματολογία μιλάς; Mήπως για το ό,τι η κοινωνία πρέπει να αποφασίζει για το τι είναι νόμιμο και τι παράνομο; Είμαι περίεργος ποια θα είναι η επιχειρηματολογία του Κατρούγκαλου αν αύριο η κοινωνία αποφασίσει ότι οι καθηγητές πανεπιστημίου πρέπει να απολυθούν επειδή δεν προσφέρουν κανένα απολύτως έργο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.429
Μέλη
39.250
Νεότερο μέλος
sofiamts

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom