Υεμένη ΤΟ νησί (by hydronetta & babaduma)

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αδημονώ για την χλωρίδα-πανίδα-ιστορία της Σοκότρα.
Το υποσχεθήκατε!!! :xmas_cheesygrin:
Δε μπορεί, δε μπορεί, θα ψάξω για κρυφές κάμερες στο σπίτι... Αλλιώς δεν εξηγείται τέτοια ενόραση!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
:xmas_cool::xmas_cool:
 

leprechaun

Member
Μηνύματα
25
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδία, Μπαλί
καλέ?!που είναι το παρακάτω?πότε βγαίνει το επόμενο επεισόδιο..?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
καλέ?!που είναι το παρακάτω?πότε βγαίνει το επόμενο επεισόδιο..?
Έχουμε μείνει στο 4 κεφάλαιο που βρίσκεται κάπου στο #75 ποστ (6η σελίδα). Η συνέχεια αυτού δια χειρός του συνοδοιπόρου μου αναμένεται από Κυριακή σύμφωνα με το Reuters. Λίγο πριν την αλλαγή, Καλή Χρονιά εύχομαι, με υγεία και πολλά ταξίδια :xmas_confused:
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.994
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
δεν έχω κανένα θέμα να περιμένω μέχρι την Κυριακή που δρομολογείτε η συνέχεια, δεν έχω κανένα θέμα να καθυστερήσετε κιόλας, και την επόμενη Κυριακή να βγει ας βγει. Διότι αν κάθε συνέχειά σας είναι σαν το προηγούμενο κεφάλαιο, προσωπικά σας δίνω όσο χρόνο χρειάζεται. τ' αγαπάτε αυτό που κάνετε και φαίνεται
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Υεμένη και Σοκότρα... Αυτό είναι ταξίδι... Υπομονή μέχρι την Κυριακή!
Εξαιρετικές φωτογραφίες αλλά εντύπωση μου κάνανε τα βίντεο. Εκπληκτική ανάλυση! Τι βιντεοκάμερα χρησιμοποιήσατε?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.746
Likes
6.486
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Με τόσες λεπτομέρειες, φωτό και video είναι σαν να έχουμε πάει σ αυτή την πόλη με τα 3α, (μου είχε ξεφύγει...) κι αν συνεχίσει έτσι η ιστορία δεν θα χρειαστεί να πάμε και μεις ούτε Σοκότρα.
οι ντόπιοι δεν διαμαρτυρόταν για τις φωτό/video;
επίσης είδατε κάποια δυσφορία για αλλόθρησκους/ευρωπαίους; η χώρα είναι μου φαίνεται στη μαύρη λίστα των δυτικών.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
:xmas_twisted:
Με τόσες λεπτομέρειες, φωτό και video είναι σαν να έχουμε πάει σ αυτή την πόλη με τα 3α, (μου είχε ξεφύγει...) κι αν συνεχίσει έτσι η ιστορία δεν θα χρειαστεί να πάμε και μεις ούτε Σοκότρα.
οι ντόπιοι δεν διαμαρτυρόταν για τις φωτό/video;
επίσης είδατε κάποια δυσφορία για αλλόθρησκους/ευρωπαίους; η χώρα είναι μου φαίνεται στη μαύρη λίστα των δυτικών.
Ευχαριστουμε για τα καλά σου λόγια. Είπαμε να είμαστε λίγο αναλυτικοί για να γίνει απολαυστική η ιστορία. Σας να σας είχαμε μαζί!
Οι ντόπιοι εφόσον ήταν άντρες δεν διαμαρτύρονταν ιδιαίτερα για τις φωτογραφίες, βέβαια προσπαθούσαμε να τραβάμε όσο διακριτικότερα μπορούσαμε (σαν παπαράτσι). Για τις γυναίκες άλλη ιστορία. Μέχρι που κοντέψανε να μας χυμηξουνε στη Σοκότρα στην ιδέα ότι τις φωτογραφίζουμε. Είναι ταμπού. Εγώ εκανα ότι τραβούσα αλλού, ξαφνικά γύρναγα τη μηχανή και τσακ τραβούσα ότι μπορούσα...
Δυσφορία για αλλόθρησκους καμμία. Η χώρα ήταν και τωρα ακόμα περισσότερο είναι στην μαύρη λίστα. Δεν φείδεται ταξιδιωτικών οδηγιών όπως είχε γράψει κι ο babaduma.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σύντροφοι (συνοδοιπόροι και μη) καλημέρα σας και καλή (καλύτερη) χρονιά σε όλους!

Ένα σχόλιο-διαπίστωση σχετικά με την επιθυμία ή άρνηση για φωτογράφιση των ντόπιων: Γενικά μου έμεινε η εντύπωση ότι ήταν περισσότερο αρνητικοί απέναντι στον hydronetta - κι αυτό όχι γιατί ήταν πιο άγριος ή προκλητικός αλλά, νομίζω, επειδή κατά κάποιον τρόπο "φοβόταν" τη μηχανή του - ογκώδης, με τηλεφακούς, στα μάτια τους ίσως έμοιαζε για κάμερα (που ήταν και κάμερα) και έπαιρναν αμυντική στάση. Η δική μου μηχανή, κόμπακτ και διακριτική, δεν εντοπιζόταν εύκολα και δεν προκαλούσε άμεσες αντιδράσεις. Η ποιότητα των φωτογραφιών και των βίντεο, βέβαια, δεν συγκρίνεται, αλλά απ' τη στιγμή που το είχαμε "δίπορτο", λειτουργούσαμε συμπληρωματικά. Επίσης, στη Σοκότρα τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά γενικά, μου τύχανε περιπτώσεις που γυναίκες ζήτησαν να φωτογραφηθούν! :xmas_lol:

Και κάτι ακόμη που μέχρι χθες αγνοούσα, σήμερα το πρωί το έμαθα και σας το μεταφέρω:

Εκείνος ο Υεμενίτικος "καφές" που μας σέρβιραν στη Σανα'ά και ο Hydronetta επιτυχώς βάφτισε "καρδαμόζουμο", λέγεται Qishir και είναι ένας γλυκός "καφές" που παρασκευάζεται όπως το τσάι: Κόκκοι φρέσκου καφέ εμποτίζονται σε βραστό νερό και το "ζουμί" σερβίρεται με ζάχαρη και κάρδαμο, κανέλλα ή τζίντζερ (τον είχα ρωτήσει τον σερβιτόρο, ακαβούρντιστος φρέσκος καφές μου είχε πει, αλλά λεπτομέρειες δεν έδωσε και ούτε νομίζω ότι μπορούσα να αποσπάσω λόγω των φτωχών αγγλικών του).
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αχ βρε babaduma αυτό για το καφέ θα πρέπει να ζητήσω να ενταχθεί στην ιστορία. Είναι σημαντικό και δεν είχα μπει στην διαδικασία να το ψάξω. Ίσως αν είναι εφικτό έστω και καθυστερημένα να μας επιτραπεί να ξαναποστάρουμε το κεφάλαιο με τη πληροφορία αυτή
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Υεμένη και Σοκότρα... Αυτό είναι ταξίδι... Υπομονή μέχρι την Κυριακή!
Εξαιρετικές φωτογραφίες αλλά εντύπωση μου κάνανε τα βίντεο. Εκπληκτική ανάλυση! Τι βιντεοκάμερα χρησιμοποιήσατε?
Δεν ξέρω αν μέσω youtube έχεις επιχειρήσει να τα δεις σε υψηλή ανάλυση (εξαρτάται από τη ταχύτητα σύνδεσης).

Είναι τραβηγμένα σε full HD (1920Χ1080) με την φωτογραφική μηχανή DSLR Canon 60D.
Tα αρχεία στη συνέχεια τα επεξεργάζομαι ή με το πρόγραμμα cyberlink ή με το απλούστερο Windows Live Movie Maker και τα αποθηκεύω στον υπολογιστή σαν mpg2 ή wmv αντίστοιχα σε υψηλή ανάλυση. Μετά τα ανεβάζω στο youtube.
Αν σε ενδιαφέρει το θέμα και δεν θέλεις να πας σε τόσο ακριβή λύση μια πολύ καλή εναλλακτική σε κόμπακτ φωτογραφική μηχανή που τραβά υψηλής ανάλυσης βίντεο 1280x720 pixels, 30fps - Motion JPEG, είναι η Panasonic Lumix TZ7 που έχω και ομολογώ ότι είδα βίντεό της και είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ! Πλέον με τις αναλύσεις βίντεο που έχουν οι ψηφιακές φωτογραφικές και τις μνήμες που φθάνουν 32GB νομίζω ότι δεν υπάρχει νόημα να κουβαλάς και βιντεοκάμερα.

Επίσης επιμένω: Τραβάτε φωτό σε φορμά 16:9 αν διαθέτετε τηλεόραση LCD/plasma, που πλέον έχουν USB θύρες και δέχονται στικάκια ή εξωτερικούς σκληρούς. Tίποτα ωραιότερο από το να γεμίζει η οθόνη από τις εικόνες των ταξιδιών σας (χωρίς ενοχλητικές μαύρες μπάρες δεξιά αριστερά). Κανένα μόνιτορ δεν προσφέρει τέτοια απόλαυση. Βάζεις και τη μουσικούλα σου και απολαμβάνεις με τη παρέα σου ένα υπέροχο slide show (ακόμα καλύτερα αν είναι συνδεδεμένη με υπολογιστή)
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
:xmas_twisted:

Είπαμε να είμαστε λίγο αναλυτικοί για να γίνει απολαυστική η ιστορία. Σας να σας είχαμε μαζί!
Ο στόχος επιτυγχάνεται και με το παραπάνω...:xalara:
Καταλαβαίνεις βέβαια πόσο ψηλά βάζεις τον πήχυ με τέτοια παρουσίαση ?:p
Το νου σου...:bleh: :innocent:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.342
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom