Ιταλία Σύντομο και οικονομικό ταξίδι στο Μιλάνο

dragonver

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Επειδή με την κοπέλα μου, είχαμε πει παλιότερα να πάμε Μιλάνο αλλά για διάφορους λόγους δεν πήγαμε. Την περασμένη βδομάδα κλείσαμε για Μπρίζ και Βρυξέλλες, αλλά σήμερα μπήκαμε στον πειρασμό να πάμε Μιλάνο γιατί βρήκαμε πήγαινε έλα, αεροπορικά εισητήρια 18(!!) ευρώ. Και σε ένα μέτριότατο ξενοδοχείο για δυό βράδια 110?. Γι'αυτό, θέλω να σας ρωτήσω, αξίζει να πάμε; Από όσο ξέρω το Μιλάνο δεν έχει τόσο πολλά αξιοθέατα όσα η Ρώμη(έχω πάει) και πιστεύω σε δύο ημέρες θα δούμε αρκετά από αυτά.Κυρίως θέλω να μου πείτε κατά πόσο είναι δυνατόν να μας βγεί φθηνά το ταξίδι στο Μιλάνο, αφού μετά από 10 μέρες φεύγουμε για Μπριζ που είναι το "βασικό" ταξίδι. (φοιτητές είμαστε άρα το μπάτζετ είναι περιορισμένο!) Δεν λέω να καθόμαστε όλη την ώρα στο ξενοδοχείο, αλλά κατά πόσο είναι δυνατόν να μην χρησιμοποιούμε ταξί, να μην κάνουμε περιττά έξοδα κλπ. Ελπίζω να με καταλαβαίνετε. Ευχαριστώ πολύ!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Επειδή με την κοπέλα μου, είχαμε πει παλιότερα να πάμε Μιλάνο αλλά για διάφορους λόγους δεν πήγαμε. Την περασμένη βδομάδα κλείσαμε για Μπρίζ και Βρυξέλλες, αλλά σήμερα μπήκαμε στον πειρασμό να πάμε Μιλάνο γιατί βρήκαμε πήγαινε έλα, αεροπορικά εισητήρια 18(!!) ευρώ. Και σε ένα μέτριότατο ξενοδοχείο για δυό βράδια 110?. Γι'αυτό, θέλω να σας ρωτήσω, αξίζει να πάμε; Από όσο ξέρω το Μιλάνο δεν έχει τόσο πολλά αξιοθέατα όσα η Ρώμη(έχω πάει) και πιστεύω σε δύο ημέρες θα δούμε αρκετά από αυτά.Κυρίως θέλω να μου πείτε κατά πόσο είναι δυνατόν να μας βγεί φθηνά το ταξίδι στο Μιλάνο, αφού μετά από 10 μέρες φεύγουμε για Μπριζ που είναι το "βασικό" ταξίδι. (φοιτητές είμαστε άρα το μπάτζετ είναι περιορισμένο!) Δεν λέω να καθόμαστε όλη την ώρα στο ξενοδοχείο, αλλά κατά πόσο είναι δυνατόν να μην χρησιμοποιούμε ταξί, να μην κάνουμε περιττά έξοδα κλπ. Ελπίζω να με καταλαβαίνετε. Ευχαριστώ πολύ!
ποσα θες να ξοδεψεις περιπου στο Μιλανο??
Πατε καλυτερα Βελγιο, και οταν γυρισετε αν θελετε πατε και Μιλανο
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Επειδή με την κοπέλα μου, είχαμε πει παλιότερα να πάμε Μιλάνο αλλά για διάφορους λόγους δεν πήγαμε. Την περασμένη βδομάδα κλείσαμε για Μπρίζ και Βρυξέλλες, αλλά σήμερα μπήκαμε στον πειρασμό να πάμε Μιλάνο γιατί βρήκαμε πήγαινε έλα, αεροπορικά εισητήρια 18(!!) ευρώ. Και σε ένα μέτριότατο ξενοδοχείο για δυό βράδια 110?. Γι'αυτό, θέλω να σας ρωτήσω, αξίζει να πάμε; Από όσο ξέρω το Μιλάνο δεν έχει τόσο πολλά αξιοθέατα όσα η Ρώμη(έχω πάει) και πιστεύω σε δύο ημέρες θα δούμε αρκετά από αυτά.Κυρίως θέλω να μου πείτε κατά πόσο είναι δυνατόν να μας βγεί φθηνά το ταξίδι στο Μιλάνο, αφού μετά από 10 μέρες φεύγουμε για Μπριζ που είναι το "βασικό" ταξίδι. (φοιτητές είμαστε άρα το μπάτζετ είναι περιορισμένο!) Δεν λέω να καθόμαστε όλη την ώρα στο ξενοδοχείο, αλλά κατά πόσο είναι δυνατόν να μην χρησιμοποιούμε ταξί, να μην κάνουμε περιττά έξοδα κλπ. Ελπίζω να με καταλαβαίνετε. Ευχαριστώ πολύ!

Και μεις υπήρξαμε φοιτητές αλλα με περιορισμένο budget αυτό που είχα στο μυαλό μου ηταν αν βγαίνω για να πιω 1-2 καφέδες στο Ψυρρή (που ήταν και στα φόρτε του)..Τώρα εσύ πως καταφέρνεις να έχεις ηδη κλείσει να γυρίσεις το μισό Βέλγιο και θες και μεσα σε 10 μέρες να πας και Μιλάνο..Εσύ ξέρεις!Πάντως επειδή φαντάζομαι πως τα εισητήρια τα βρήκες με την Ryan,θα σου πρότεινα να πατε τώρα το ταξιδάκι σας στο Βέλγιο και να βάλεις στην άκρη τα 400~Ε που θα σου φύγουν στο Μιλάνο,και οταν με το καλό γυρίσετε βλέπεις τι έμεινε και κινείσαι!!Φθηνά θα είναι ακόμα τα εισητήρια!!Και το Μιλάνο δεν φευγει..Εν ολίγοις ενα-ενα πιστέυω θα τα ευχαριστηθείς και καλύτερα!Καλά να περάσετε οτι κ αν αποφασίσεις!!
 

dragonver

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
400? στο Μιλάνο για δύο μέρες? Δεν πάω για ψώνια! Εγώ έλεγα να μου έβγαινε κάνα 100άρι το άτομο! Το έψαξα και για πιο μετά για Μιλάνο αλλά μετά από μάρτιο οι τιμές έφευγαν κοντά στο 50άρι. Δεν λέω και πάλι "τζάμπα" είναι αλλά τα 18? είναι 18?. Άσχετο αλλά γιατί σ'όλους τους προορισμούς προχωρώντας μέσα στο 2012 οι τιμές ανεβαίνουν;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Την περασμένη βδομάδα κλείσαμε για Μπρίζ και Βρυξέλλες, αλλά σήμερα μπήκαμε στον πειρασμό να πάμε Μιλάνο γιατί βρήκαμε πήγαινε έλα, αεροπορικά εισητήρια 18(!!) ευρώ. Και σε ένα μέτριότατο ξενοδοχείο για δυό βράδια 110?. Γι'αυτό, θέλω να σας ρωτήσω, αξίζει να πάμε; Από όσο ξέρω το Μιλάνο δεν έχει τόσο πολλά αξιοθέατα όσα η Ρώμη(έχω πάει) και πιστεύω σε δύο ημέρες θα δούμε αρκετά από αυτά.Κυρίως θέλω να μου πείτε κατά πόσο είναι δυνατόν να μας βγεί φθηνά το ταξίδι στο Μιλάνο, αφού μετά από 10 μέρες φεύγουμε για Μπριζ που είναι το "βασικό" ταξίδι. (φοιτητές είμαστε άρα το μπάτζετ είναι περιορισμένο!)
Κοστολογώ το χρόνο μου ακριβότερα απ' το να τον σπαταλήσω πραγματοποιώντας ένα μέτριο ταξίδι, πετώντας με μια μέτρια εταιρεία και μένοντας σε ένα μέτριο ξενοδοχείο.

Πραγματικά, απορώ πως η Ryanair σας έχει βάλει στο τριπάκι να οργανώνετε τον ελεύθερο χρόνο και τις εκδρομές σας γύρω από το πρόγραμμα πτήσεών της.

Το έψαξα και για πιο μετά για Μιλάνο αλλά μετά από μάρτιο οι τιμές έφευγαν κοντά στο 50άρι.
Μιλάμε για 50 ολόκληρα ευρώ???:shock:

Άσχετο αλλά γιατί σ'όλους τους προορισμούς προχωρώντας μέσα στο 2012 οι τιμές ανεβαίνουν;
Το καλοκαίρι κάνει ζέστη.
 

dragonver

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Κοστολογώ το χρόνο μου ακριβότερα απ' το να τον σπαταλήσω πραγματοποιώντας ένα μέτριο ταξίδι, πετώντας με μια μέτρια εταιρεία και μένοντας σε ένα μέτριο ξενοδοχείο.

Πραγματικά, απορώ πως η Ryanair σας έχει βάλει στο τριπάκι να οργανώνετε τον ελεύθερο χρόνο και τις εκδρομές σας γύρω από το πρόγραμμα πτήσεών της.


Μιλάμε για 50 ολόκληρα ευρώ???:shock:


Το καλοκαίρι κάνει ζέστη.
Ε, τι να κάνω; Αφού βρήκα με 18?. Φοιτητής είμαι, δεν με πολυνοιάζουν οι πολυτέλειες, θα είναι ένα ωραίο ταξίδι και μετράει για μένα αυτό που θα δώ. Για να κάνω αυτό το ταξίδι φίλε μου από τα λεφτά που μου δίνουν κάθε εβδομάδα θα κρατήσω στην άκρη. Οπότε και τα 40 τόσο ευρώ θα μου κάνουν διαφορά. Ελπίζω να καταλαβαίνεις την θέση ενός φοιτητή που έχει το μικρόβιο των ταξιδιών και θέλει να τα πραγματοποιεί σε καιρούς χαλεπούς.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Φυσικά και να πάτε...Άσε τους άλλους να λένε...Πάρε το κορίτσι και στην τελική δεν έγινε και τίποτα να την βγάλετε οικονομικά..Panzerotti στο χέρι απ τον θρυλικό Luini,καφεδάκια και άντε να περάσετε καλά,νέα παιδιά είστε!!!
Ο καθένας "φτιάχνει" το ταξίδι του σύμφωνα με τη τσέπη του, την ηλικία του και τα ενδιαφεροντά του...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Ε, τι να κάνω; Αφού βρήκα με 18?. Φοιτητής είμαι, δεν με πολυνοιάζουν οι πολυτέλειες, θα είναι ένα ωραίο ταξίδι και μετράει για μένα αυτό που θα δώ. Για να κάνω αυτό το ταξίδι φίλε μου από τα λεφτά που μου δίνουν κάθε εβδομάδα θα κρατήσω στην άκρη. Οπότε και τα 40 τόσο ευρώ θα μου κάνουν διαφορά. Ελπίζω να καταλαβαίνεις την θέση ενός φοιτητή που έχει το μικρόβιο των ταξιδιών και θέλει να τα πραγματοποιεί σε καιρούς χαλεπούς.
Μα αυτό υποθέτω σου εξηγούν όλοι... κάνεις ένα ταξίδι σε άσχετη εποχή μόνο και μόνο γιατί βρίσκεις τα εισιτήρια 18?... είναι λογική τώρα αυτή?

Καταλαβαίνω πως είσαι φοιτητής και τα βγάζεις τσίμα τσίμα αλλά να δώσεις έστω και αυτά τα λίγα για να πας ένα ταξίδι χειμωνιάτικα στο Μιλάνο δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα λογικό, γιατί απλά λόγω καιρού υπάρχει περίπτωση να μην περάσεις καλά... μάζεψε αυτά τα 30? διαφορά λοιπόν και το κάνεις 2-3 μήνες αργότερα ή μάζεψε άλλα 50? ακόμα και κάτσε μια μέρα παραπάνω... η ένστασή μου δεν είναι ούτε για την εταιρία, ούτε για το ξενοδοχείο, ούτε για το φαγητό, φοιτητές είσαστε δεν ψάχνετε για πολυτέλειες όπως λες ... είναι για την εποχή και μόνο...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.971
Likes
15.476
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είναι δυνατόν ένας φοιτητής να πάει ταξίδι και να μη το χαρεί λόγω καιρού; Εχουμε τρελαθεί τελείως ή γεράσατε όλοι πρόωρα;
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.003
Likes
2.122
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Να πατε τωρα οπου και οπως μπορειτε γιατι αργοτερα... ασε δε σου λεω να μη χαλασω την εκπληξη!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.093
Likes
6.552
Φιλε μου πηγαινε οπου μπορεις,οποτε σου παρουσιαζεται η ευκαιρια,φυσικα απο οικονομικης πλευρας.

Τις συνθηκες της διαμονης σου,το πως θα περασεις δεν θα τις επηρεασει ο καιρος εφοσον εχεις καλη παρεα και τη διαθεση να δεις πραγματα.

Και για εμενα ενα φθηνο ξενοδοχειο που καλυπτει τα βασικα,μιας και το μονο που θα το χρειαστεις θα ειναι ο υπνος.
Τις υπολοιπες ωρες θα εισαι εξω.
 

dragonver

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δηλαδή είναι δυνατόν να την βγάλουμε με κάτω από 100 το άτομο, ε; Τα εισιτήρια στο μετρό είναι 1,5?;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.349
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom