Ιταλία Σύντομο και οικονομικό ταξίδι στο Μιλάνο

fenia42

Member
Μηνύματα
3.971
Likes
15.476
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θεωρώ ότι η Μύκονος είναι κάτι διαφορετικό αλλά αυτό είναι οφ τόπικ και από άλλο τόπικ. :)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Άριστα τα έγραψες αλλά να σου κάνω μια απλή ερώτηση... εσύ δηλαδή θα πήγαινες χειμωνιάτικα στο Μιλάνο??

Κοίτα να δεις που σε θυμάμαι χειμωνιάτικα Βενετία, μια βδομάδα μάλιστα μετά τη μεγάλη πλημμύρα το '09..Με φουλ ομίχλη, κρύο και βροχή.. Είχες περάσει και καλά νομίζω...
Μήπως ήταν ο κλώνος σου???
Ουπς, σε θυμάμαι και Μιλάνο χειμώνα... Λες να κάνω λάθος???
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Βεβαιότατα... αλλά μάλλον τα χρόνια βαραίνουν και σε σένα... το 2008 ήταν καλή μου το 2008... κάνε όμως και μια προσπάθεια να θυμηθείς που έμενα, που έτρωγα και που πήγαινα... Αν λοιπόν βγάλουμε ένα κοστολόγιο και τα εμφανίσουμε στο φίλο μας μάλλον θα τον πιάσει η καρδιά του...

Συμπέρασμα... μην μπερδεύεσαι... εδώ μιλάμε για nofrills ταξίδια και όχι για υπερπαραγωγές... αν ο φίλος μας έχει την δυνατότητα να μείνει στο Straf, να δίνει 50? το κεφάλι για φαγητό και να κάνει art walks τότε το Μιλάνο είναι τέλειο και το χειμώνα...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
του χαρίζουν γάιδαρο με 9Ε την πτηση και του λέμε να κοιτάει τα δόντια του? αν αξίζει η πόλη το ΣΚ ή οχι, αυτό ναι να το συζητήσουμε. για μένα πχ κ στο κατά πολύ φτηνότερο Bergamo να μείνουν πάλι υπέροχα θα περάσουν..πίτσα στο χέρι, cappuccio στο χέρι, παγωτάκι στο χέρι και ρομανς. η ευτυχία δεν βρισκει στέγη σε 5άστερα μόνο..
Έχει ήδη κανονίσει ταξίδι στο Βέλγιο και το ταξίδι στο Μιλάνο θέλει να το κάνει σώνει και καλά επειδή βρήκε φθηνά εισιτήρια. Αν δεν είχε φράγκα να ζήσει ως φοιτητής, δε θα προσπαθούσε να βάλει το ένα ταξίδι μετά το άλλο, αλλά θα μέτραγε πόσο αυξήθηκε το εισιτήριο του αστικού για το πανεπιστήμιο. Εδώ μιλάμε απλά για μια περίπτωση υπερβολικού ενθουσιασμού που προκύπτει από ένα ξερό φθηνό αεροπορικό, χωρίς το συνυπολογισμό των παραμέτρων που αναλύθηκαν σε πιο πάνω δημοσιεύσεις (καιρός, διαμονή κτλ).
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Είναι δυνατόν ένας φοιτητής να πάει ταξίδι και να μη το χαρεί λόγω καιρού; Εχουμε τρελαθεί τελείως ή γεράσατε όλοι πρόωρα;
Δεν εχει like εδω να κανω; :D
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είναι δυνατόν ένας φοιτητής να πάει ταξίδι και να μη το χαρεί λόγω καιρού; Εχουμε τρελαθεί τελείως ή γεράσατε όλοι πρόωρα;
Σε λίγο θα μας παρουσιάσεις τους φοιτητές που περνάνε τη μισή μέρα παίζοντας τάβλι σε ζεστές καφετέριες, ως εξερευνητές του Βόρειου Πόλου!:innocent:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδή με την κοπέλα μου, είχαμε πει παλιότερα να πάμε Μιλάνο αλλά για διάφορους λόγους δεν πήγαμε. Την περασμένη βδομάδα κλείσαμε για Μπρίζ και Βρυξέλλες, αλλά σήμερα μπήκαμε στον πειρασμό να πάμε Μιλάνο γιατί βρήκαμε πήγαινε έλα, αεροπορικά εισητήρια 18(!!) ευρώ. Και σε ένα μέτριότατο ξενοδοχείο για δυό βράδια 110?. Γι'αυτό, θέλω να σας ρωτήσω, αξίζει να πάμε; Από όσο ξέρω το Μιλάνο δεν έχει τόσο πολλά αξιοθέατα όσα η Ρώμη(έχω πάει) και πιστεύω σε δύο ημέρες θα δούμε αρκετά από αυτά.Κυρίως θέλω να μου πείτε κατά πόσο είναι δυνατόν να μας βγεί φθηνά το ταξίδι στο Μιλάνο, αφού μετά από 10 μέρες φεύγουμε για Μπριζ που είναι το "βασικό" ταξίδι. (φοιτητές είμαστε άρα το μπάτζετ είναι περιορισμένο!) Δεν λέω να καθόμαστε όλη την ώρα στο ξενοδοχείο, αλλά κατά πόσο είναι δυνατόν να μην χρησιμοποιούμε ταξί, να μην κάνουμε περιττά έξοδα κλπ. Ελπίζω να με καταλαβαίνετε. Ευχαριστώ πολύ!
Έχει ήδη κανονίσει ταξίδι στο Βέλγιο και το ταξίδι στο Μιλάνο θέλει να το κάνει σώνει και καλά επειδή βρήκε φθηνά εισιτήρια. Αν δεν είχε φράγκα να ζήσει ως φοιτητής, δε θα προσπαθούσε να βάλει το ένα ταξίδι μετά το άλλο, αλλά θα μέτραγε πόσο αυξήθηκε το εισιτήριο του αστικού για το πανεπιστήμιο. Εδώ μιλάμε απλά για μια περίπτωση υπερβολικού ενθουσιασμού που προκύπτει από ένα ξερό φθηνό αεροπορικό, χωρίς το συνυπολογισμό των παραμέτρων που αναλύθηκαν σε πιο πάνω δημοσιεύσεις (καιρός, διαμονή κτλ).
δεν σε κατάλαβα καλά μάλλον. ας υπολογίσει αυτές τις παραμέτρους όποιος μπορεί και έχει χρόνο. εγώ απάντησα σε αυτά που ρωτάει. μήπως ήταν ασαφείς οι ερωτήσεις του? τι με νοιάζει εμένα για το Βέλγιο κ τα εισιτήρια του αστικού? αυτά είναι προσωπικοί του υπολογισμοί. ρώτησε αν αξίζει και απάντησα. με 18Ε αξίζει και παρααξίζει οποιαδήποτε εποχή. και στη ηλικία αυτή και σε κατάλυμα πολύ φθηνότερο των 55Ε που ανέφερε. και σε παγκάκι υπό βροχή αξίζει..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Βεβαιότατα... αλλά μάλλον τα χρόνια βαραίνουν και σε σένα... το 2008 ήταν καλή μου το 2008... κάνε όμως και μια προσπάθεια να θυμηθείς που έμενα, που έτρωγα και που πήγαινα... Αν λοιπόν βγάλουμε ένα κοστολόγιο και τα εμφανίσουμε στο φίλο μας μάλλον θα τον πιάσει η καρδιά του...

Πωπω ανήλικο δηλαδή ήμουν ακόμα!!!
Άσε μας ρε θείο, ναι, μένεις στα καλύτερα, κάνεις υπερπαραγωγές ταξίδια, δεν αμφιβάλλουμε για αυτό, αλλα το ίδιο κρύο και την ίδια βρόχα έφαγες κι εσύ εκεί..Μην ξεχνάς οτι είσαι και σε μια α' ηλικία,έχεις κάνει τα κουμάντα σου και σε παίρνει να τα κάνεις αυτά, εμείς τα νέα παιδιά δηλαδή τι να κάνουμε?
Τη βγάζουμε καλά και με τα λίγα!!!:bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οι ερωτήσεις του ήταν σαφείς και η απάντησή μου από χθες το βράδυ είναι ότι δεν αξίζει.
σαφεστατη απάντηση και σεβαστή. αλίμονο να συμφωνούσαμε όλοι. είπα κι εγώ τη δική μου. για πιο χαμηλό μπάτζετ Bergamo. εξίσου ωραία. και μονοήμερη αξίζει.
 

dragonver

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Ρε σεις, μία γνώμη ζήτησα, δεν λέει τώρα να μαλώνετε επειδή έχετε διαφορετικές απόψεις σχετικά με το άν αξίζει στο Μιλάνο χειμώνα. Στη Ρώμη που είχα πάει πριν 3 χρόνια Δεκέμβριο και φάγαμε πολύ βροχή η κατάσταση παλευόταν, δεν ξέρω τώρα άν συγκρίνεται με τον ιταλικό βορρά αλλά όπως και να έχει ωραία περάσαμε. Τώρα για το θέμα των εισιτηρίων που ρώτησα θεωρώ ότι ήταν λογική απορία. Απλά στο Μιλάνο αν πάω με το καλό δεν θα κάτσω να φάω σε εστιατόρια, δεν θα πάω ούτε καν σε Osterie θα την βγάλω με McDonalds. Και από τα λεφτά που θα εξοικονομήσω από αυτά θα ανέβω και στο Duomo και θα πάω και στο teatro alla scala. Καφέ δεν θα κάτσω να πιώ αλλά θα το πάρω από κάνα μπάρ στο χέρι για 1,5? από όσο ξέρω και αν θέλω να πιω κάνα ποτό θα πάρω aperitivo. Τόσο ουτοπικά τα έχω στο μυαλό ή μήπως έτσι όπως τα περιέγραψα παραπάνω δεν θα περάσω καλά; Όσο για το Βέλγιο που έχω κλείσει πιο μετά, όντως αυτός που το ανέφερε έχει δίκιο ότι θα κλείσω το Μιλάνο λόγω ενθουσιασμού, απλά Ιταλία ήθελα να ξαναπάω πολύ λόγω του ότι εδώ και μερικούς μήνες μαθαίνω ιταλικά και θέλω να τα μιλήσω!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
αν δεν ειχες να κανεις και αλλο ταξιδι σε 10 μερες, τοτε Ενοιτε και να πηγαινες.
Απλα πρεπει να σκεφτεις οτι στο αεροπλανο, δεν εχεις βαλιτσες, αν χρειαζεσαι πχ υγρο για φακους επαφης, σαμπουαν κλπ θα πρεπει να αγορασεις απο κει. Αν εισαι εξω και θες να παρεις ενα μπουκαλακι νερο θα δωσεις κανα 2ευρω και παραπανω.
επισης . Πηγαινε καλυτερα Βελγιο, δες πως θα κινηθεις εκει, και ποσα λεφτα που δεν υπολογιζες θα σου φυγουν, και μετα θα μπορεις να τα υπολογισεις καλυτερα, και να πας πιο μετα και Μιλανο.
Η ραινερ θα ξαναβγαλει καποια στιγμη προσφορες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.349
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom