Συμπιεσμένη καμπίνα

mariabaia

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Παιδιά θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Για άτομα με αναπνευστικά προβλήματα, υπάρχουν συμπιεσμένες καμπίνες για ταξίδι με αεροπλάνο & αν ναι, επιβαρύνεται με επιπλέον κόστος;
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.270
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τι είναι αυτό πάλι;Ο ασθενής με αναπνευστικό πρόβλημα πριν το ταξίδι ας συμβουλευτεί το γιατρό(πνευμονολόγο) του κι εκείνος θα τον καθοδηγήσει κατ΄αρχάς αν είναι σε θέση να ταξιδέψει(ανάλογα με το βαθμό αναπνευστικής ανεπάρκειας)και αν ναι τι φάρμακα χρειάζεται να έχει μαζί του κλπ.
Αυτό για καμπίνα συμπίεσης πρώτη φορά τ΄ακούω..
 

mariabaia

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Σας ρωτάω διότι πρίν 1 χρόνο περίπου είχα επεισόδιο πνευμονοθώρακα. Φυσικά & πρίν ταξιδέψει κάποιος πρέπει να συμβουλευτεί το γιατρό του, & να γίνουν κάποιες εξετάσεις. Σας ρωτάω διότι εάν εξακολουθεί το πρόβλημα να υφίσταται, ο γιατρός μου είχε αναφέρει τη λύση της συμπιεσμένης καμπίνας ώστε να μπορεί να ταξιδέψει κάποιος ούτως ή άλλως. Για να το λέει φαντάζομαι ότι ισχύει, & γιαυτό προσπαθώ να μάθω, μιάς & ίσως αν όλα είναι καλά, θα ταξιδέψω. Αν όχι, θα πρέπει να ψάξω για εναλλακτικές...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μάλλον έχεις καταλάβει κάτι λάθος από ότι σου έχει πει ο γιατρός σου.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
επεισόδιο αυτόματου (αν δεν κάνω λάθος στο όνομα) πνευμονοθώρακα είχε η αδερφή μου πριν κάποια χρόνια σε σημείο να μείνει νοσοκομείο για πολύ καιρό, ευτυχώς αποφύγαμε την επέμαβαση... αλλά αυτό για την συμπιεσμένη καμπίνα πρώτη φορά το ακούω...
η κοπέλα έχει κάνει ένα σωρό ταξίδια από τότε στην τουριστική θέση παρακαλώ....
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
27.965
το θεμα ειναι καθαρα ιατρικο
συμβουλεψου τον γιατρο σου και μονο, αν σου επιτρεψη να ταξιδεψεις,ειδικα αν το περιστατικο ειναι προσφατο.
δεν υπαρχη ξεχωριστη συμπιεσμενη καμπινα
 

mariabaia

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Οκ παιδιά. Μιας & αρχές του χρόνου θα επισκεφτώ το γιατρό για καθοδήγηση, θα τον ρωτήσω να με ενημερώσει & για τα τότε λεγόμενά του. Ευχαριστώ όλους.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Maria το μόνο που μπορεί να μου έρθει στον νου είναι ο θάλαμος αποσυμπίεσης (!!!) που χρησιμοποιούν οι δύτες!
 

mariabaia

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Κοιτάχτε, όταν συνέβη το επεισόδιο, ήμουν λίγο εκτός πραγματικότητας & επειδή άκουσα πολλές συμβουλές απ τον γιατρό, ναι, μπορεί να τις μπέρδεψα στο μυαλό μου ή να κατάλαβα λάθος. Θυμάμαι να μου λεει όσον αφορά τα ταξίδια με αεροπλάνο, να μην ανυσηχώ ότι θα είναι πρόβλημα, διότι υπάρχουν ειδικές καμπίνες που θα μου επιτρέπουν τα ταξίδια. Τώρα, δεν ξέρω κατα πόσο είναι αληθινό αυτό ή αν θα έχω πρόβλημα σε πολύωρες πτήσεις. Μιας & τον τελευταίο καιρό λοιπόν, συζητάμε με τον σύντροφό μου σοβαρά ένα ταξίδι στη Γαλλική Πολυνησία, ήρθε η ώρα να το ψάξω & να δώ πώς θα προχωρήσω. Πέραν απ τις εξετάσεις που θα γίνουν & ότι άλλο ιατρικό χρειαστεί, ήθελα να πάρω μια ιδέα για το άν κάποιος έχει ακούσει κάτι πάνω σε αυτό το θέμα. Αρχές του χρόνου που θα γίνουν όλα αυτά, θα σας πώ αν υφίσταται τελικά & η ερώτησή μου.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Πάντως όντως, όπως αναφέρεται και πιο πάνω, όλες οι καμπίνες επιβατικών αεροπλάνων είναι συμπιεσμένες άρα αν έχεις σκοπό να πας ταξίδι με C130 ξανά σκέψου το :xmas_cheesygrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.546
Μηνύματα
899.855
Μέλη
39.263
Νεότερο μέλος
Sissy Chachla

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom