Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

domino

Member
Μηνύματα
324
Likes
304
Καλησπέρα σε όλους,

Χρειάζομαι την γνώμη σας! Έχουμε κλείσει εισιτήρια καθώς τα βρήκαμε αρκετά οικονομικά με άφιξη στο Βροτσλαβ στις 25/10 και επιστροφή από Βαρσοβία στις 30/10 . Ξέρω οτι οι μέρες είναι λίγες για όλα όσα θέλω να κάνω, όμως έτσι έχουν τα πράγματα. Ευτυχώς φτάνουμε στις 11 το πρωί και φεύγουμε στις 19:00.
Τα διλήμματα που έχω είναι τα εξής :
1ο σενάριο 25/10 διαμονή Βροτσλαβ 26-28/10 διαμονή Κρακοβία (αναχώρηση απόγευμα απο Κρακοβια) 29-30/10 Βαρσοβία. Υπάρχει η σκέψη να νοικιάσουμε αυτοκίνητο, ούτως ώστε φεύγοντας απο Βροτσλαβ να πάμε απευθείας Άουσβιτς, και να γλιτώσουμε κάπως χρόνους.
2ο σενάριο είναι να φύγουμε απευθείας από το αεροδρόμιο του Βροτσλαβ για Κρακοβία και να μοιράσουμε τις μέρες 25-28 Κρακοβία και μετά Βαρσοβία.

Όσοι έχετε επισκεφθεί την Πολωνία τι λέτε ;;;

Αξίζει να θυσιάσουμε την μέρα για το Βροτσλαβ;
Αξίζει να επενδύσουμε στο έξτρα κόστος ενοικιάσεις αυτοκινήτου; ( να αναφέρω ότι θα είναι η πρώτη φορά που θα το τολμήσουμε, πράγμα που προσθέτει ένα μικρό έξτρα άγχος)
Να μην νοικιάσετε. Εξαιρετικά και φτηνα τραίνα
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.431
Likes
7.878
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπέρα σε όλους,

Χρειάζομαι την γνώμη σας! Έχουμε κλείσει εισιτήρια καθώς τα βρήκαμε αρκετά οικονομικά με άφιξη στο Βροτσλαβ στις 25/10 και επιστροφή από Βαρσοβία στις 30/10 . Ξέρω οτι οι μέρες είναι λίγες για όλα όσα θέλω να κάνω, όμως έτσι έχουν τα πράγματα. Ευτυχώς φτάνουμε στις 11 το πρωί και φεύγουμε στις 19:00.
Τα διλήμματα που έχω είναι τα εξής :
1ο σενάριο 25/10 διαμονή Βροτσλαβ 26-28/10 διαμονή Κρακοβία (αναχώρηση απόγευμα απο Κρακοβια) 29-30/10 Βαρσοβία. Υπάρχει η σκέψη να νοικιάσουμε αυτοκίνητο, ούτως ώστε φεύγοντας απο Βροτσλαβ να πάμε απευθείας Άουσβιτς, και να γλιτώσουμε κάπως χρόνους.
2ο σενάριο είναι να φύγουμε απευθείας από το αεροδρόμιο του Βροτσλαβ για Κρακοβία και να μοιράσουμε τις μέρες 25-28 Κρακοβία και μετά Βαρσοβία.

Όσοι έχετε επισκεφθεί την Πολωνία τι λέτε ;;;

Αξίζει να θυσιάσουμε την μέρα για το Βροτσλαβ;
Αξίζει να επενδύσουμε στο έξτρα κόστος ενοικιάσεις αυτοκινήτου; ( να αναφέρω ότι θα είναι η πρώτη φορά που θα το τολμήσουμε, πράγμα που προσθέτει ένα μικρό έξτρα άγχος)
Να κάνετε το πρώτο σενάριο, αν σας βαστάνε τα πόδια σας. Μην το χάσετε το Βρότσλαβ, του αξίζει 1 μέρα (ή και παραπάνω).

Έχω ταξιδέψει και με τους 2 τρόπους στην Πολωνία, αυτοκίνητο και τραίνο. Και τα 2 βολικά κι εύκολα.
Απλά αν επιλέξετε τραίνα να κλείσετε σχετικά νωρίς τα εισιτήρια τους (ασ πούμε μια εβδομάδα πριν) γιατί σε κάποια δημοφιλή μπορεί να μη βρείτε τελευταία στιγμή.
Αν πάλι νοικιάσετε αυτοκίνητο να το παραλάβετε λίγο πριν φύγετε από Βρότσλαβ και να το παραδώσετε αμέσως μόλις φτάσετε Βαρσοβία για να γλυτώσετε 2-3 μέρες ενοικίαση.
 

gusboc

Member
Μηνύματα
37
Likes
161
Σκέφτομαι ένα ταξίδι στην Πολωνία (άφιξη σε Βαρσοβία ή Κρακοβία ή Κατοβίτσε), από 01 Ιαν μέχρι 06 Ιαν. Θέλω να ρωτήσω αν είναι ακόμα στολισμένες χριστουγεννιάτικα οι πόλεις τότε ή τα ξεστολίζουν όλα μετά τα Χριστούγεννα, όπως γίνεται κι αλλού στην Ευρώπη (πχ Γερμανία)?
 
Μηνύματα
81
Likes
374
Σκέφτομαι ένα ταξίδι στην Πολωνία (άφιξη σε Βαρσοβία ή Κρακοβία ή Κατοβίτσε), από 01 Ιαν μέχρι 06 Ιαν. Θέλω να ρωτήσω αν είναι ακόμα στολισμένες χριστουγεννιάτικα οι πόλεις τότε ή τα ξεστολίζουν όλα μετά τα Χριστούγεννα, όπως γίνεται κι αλλού στην Ευρώπη (πχ Γερμανία)?
Το Βρότσλαβ είναι πολύ ωραίο!!!! Δες λίγο και εδώ ;)
Πολωνία - Πολωνία Καλοκαίρι 2015
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.398
Likes
49.585
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Σκέφτομαι ένα ταξίδι στην Πολωνία (άφιξη σε Βαρσοβία ή Κρακοβία ή Κατοβίτσε), από 01 Ιαν μέχρι 06 Ιαν. Θέλω να ρωτήσω αν είναι ακόμα στολισμένες χριστουγεννιάτικα οι πόλεις τότε ή τα ξεστολίζουν όλα μετά τα Χριστούγεννα, όπως γίνεται κι αλλού στην Ευρώπη (πχ Γερμανία)?
Βρέθηκα φέτος το τριήμερο των φώτων σε Κατοβίτσε & Κρακοβία. Οι στολισμοί κρατάνε κανονικά, μάλιστα στο Κατοβίτσε κρατούσε και η Χριστουγεννιάτικη αγορά στην πλατεία, εν αντιθέσει με τη δεύτερη που είχε μαζευτεί, έχοντας ως εναλλακτική μια μικρότερη κάτω από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό της πόλης.
 

gusboc

Member
Μηνύματα
37
Likes
161
Βρέθηκα φέτος το τριήμερο των φώτων σε Κατοβίτσε & Κρακοβία. Οι στολισμοί κρατάνε κανονικά, μάλιστα στο Κατοβίτσε κρατούσε και η Χριστουγεννιάτικη αγορά στην πλατεία, εν αντιθέσει με τη δεύτερη που είχε μαζευτεί, έχοντας ως εναλλακτική μια μικρότερη κάτω από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό της πόλης.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Αν τελικά προκριθεί η επιλογή της Πολωνίας για ταξίδι στις αρχες του χρόνου, θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις/συμβουλές για εκεί ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.200
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom