Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Μετά από 100 σελίδες διάβασμα είμαι σίγουρος για δυο πράγματα
α. θέλω οι εκκλησίες να παραμείνουν ανοιχτές νυχθημερόν αν γίνεται
β. αν ξεφύγει κάποιος να του προσφέρει το κράτος δωρεάν ταξίδι στους άγιους τόπους
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.961
Μετά από 100 σελίδες διάβασμα είμαι σίγουρος για δυο πράγματα
α. θέλω οι εκκλησίες να παραμείνουν ανοιχτές νυχθημερόν αν γίνεται
β. αν ξεφύγει κάποιος να του προσφέρει το κράτος δωρεάν ταξίδι στους άγιους τόπους
2 πραγματα που εμαθα τις τελευταιες μερες:
1) πως να ξεχωριζω τον Δαρβινιστη :p
2) πως να ξεχωριζω τον γιατρο απο τον Σαμανο της φυλης.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
562
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Διαβαζω στο TWEET εγκυρου Δημοσιογραφου του BBC Mark Lawen ........

Turkey still claims to have no Coronavirus cases, despite bordering Iran, having one of the world’s biggest airports with connections to all hotspots and a population of 80million. Simply not credible. ....

σε μια γειτονικη χωρα γινεται χαμος με 4000 κροσυματα και απο την αλλη 0 με γειτονικη χώρα την Ν. 4 Παγκοσμιως το ΙΡΑΝ.

Εδω χρηζει να επεμβει για περαιτερω ερευνα και να επιβαλει ΔΙΕΘΝΗ Καραντινα και απόμονωση για αποκρυψη υψιστης Σημασιας στοιχειων που μπορει να οδηγησουν σε Πανδημια και εξοντωση εκκατομυριων αθωων ανθρωπων. Πρεπει και οι Ταξιδιωτικοι Οργανισμοι ανα τον κοσμο και οι Ταξιδιωτες να αντιδρασουν μαζικα.... το θεμα εκτος του οτι εινα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ για την δημοσια ΥΓΕΙΑ μας αφορα και λογω γειτνιασης αλλα και τακτικης ανταλλαγης προιοντων και Ανθρωπων.

Αν δεν παρεμβουν ΔΙΕΘΝΗΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ εδω και να βγουν ομαδικα Οδηγιες που πρεπει να παρεμβουν?

(Η ΗΠΑ εξεδωσε ταξιδιωτικη οδηγια για Ελλαδα λογω προσφυγικου)
Δεν πρεπει να πιεστει η ΕΕ και αλλες μεγαλες χωρες για κυρωσεις στην ΤΟΥΡΚΙΑ???

Turkey still claims to have no Coronavirus cases, despite bordering Iran, having one of the world’s biggest airports with connections to all hotspots and a population of 80million. Simply not credible.
 

poised

Member
Μηνύματα
979
Likes
7.855
Στο Βιετνάμ 17ο κρούσμα μετά από πολύ καιρό (οι άλλοι 16 έχουν αναρρώσει).

Μου το μετέφεραν ως εξής*: Μία κοπέλα που είχε ταξιδέψει στην αδερφή της στην Αγγλία και μετά Ιταλία (Μιλάνο) και Γαλλία και όταν γύρισε δεν το είπε στις αρχές, ήταν άρρωστη μερικές μέρες και πήγε στο νοσοκομείο αφού έπιασε 38ρι πυρετό και δεν έπεφτε. Σε καραντίνα όλη η περιοχή που έμενε στο Χανόι και μαζί και ο πατέρας της, τα πέντε δουλικά στην έπαυλη και ο οδηγός του (όπως καταλαβαίνετε σε πεινασμένους πέσαμε πάλι**). Κλείσανε υποχρεωτικά κάθε μαγαζί σε ακτίνα γύρω από το σπίτι και κάνουν απολύμανση ακόμα και στους δρόμους. Απ' ότι μου λένε την βρίζει το μισό Βιετνάμ στα κοινωνικά δίκτυα (το άλλο μισό ίσως δεν τα χρησιμοποιεί).

* Τα βιετναμέζικά μου είναι σε λίγο καλύτερο επίπεδο από "αγκού" και σαφώς χειρότερα από τρίχρονου οπότε μεταφέρω ότι μου λένε οι επαφές μου εκεί.

** Αστιεύομαι με το ότι κάποιοι φαίνεται να έχουν καταλάβει ότι σε παλιότερο μήνυμα "κατηγόρησα" τους πλούσιους ότι φέρουν τον ιό και το συνέδεσαν με... ρατσισμό εναντίον τους, το προσφυγικό και ό,τι άλλο υπέθεσαν ότι υπονοούσα. Αν και είναι λογικό οι ευκατάστατοι να ταξιδεύουν παραπάνω και άρα να εκτίθενται στον ιό και να το μεταφέρουν πρώτοι δεν σημαίνει κάτι παραπάνω από αυτό (εντάξει δείχνει την αντίθεση με την ευκολία με την οποία κάποιοι επιτίθενται στους - κυρίως φτωχούς - μετανάστες) αλλά ενώ δε θα έπρεπε καν να κάθομαι να γράφω αυτή τη παράγραφο βαριέμαι να διαβάζω 2-3 σελίδες με άκυρα σχόλια και λέω μπας και το προλάβω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.440
Likes
21.609
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Oρίστε και οι οδηγίες

Έλα να κάτσεις στο γραφείο που δουλεύω εγώ κοπελιά και θα σου δείξω τι ωραίο "περίπατο" κάνουν οι οδηγίες :haha:
Όποιος γουστάρει κερνάω και καφέ!... :haha:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
27.974
Ας βγω λίγο (μόνο λίγο) οφ τόπικ.Από την αρχή του έτους,το τονίζω,από την αρχή του έτους
έχουμε στην Ελλάδα 83 νεκρούς από την απλή-την παλιά γρίπη .Αυτήν με τα χαμηλά ποσοστά
θνησιμότητας που και γι αυτήν έμμεσα παίρνουμε τα ίδια μέτρα προστασίας με την άλλη που
κλείνουν σχολεία κλπ Φοβόμαστε την νέα γρίπη γιατί έχει μεγάλα ποσοστά θανάτων και παίρνουμε
μέτρα.Με τα μέτρα αυτά υποτίθεται περιορίζουμε την νέα γρίπη αλλά και την παλιά.
Ναι αλλά από την παλιά στο ίδιο χρονικό διάστημα μετράμε νεκρούς και κανένας δεν λέει τίποτα.
Μάλιστα και από ηλικία 4 χρονών :cry::cry:https://www.kathimerini.gr/1067733/...lada/stoys-83-oi-nekroi-apo-thn-epoxikh-griph
Έξι νεκροί μέσα σε μια εβδομάδα και δεν έχουμε ανοίξει κανένα νήμα ακόμα.!!!
Και έχουμε υποτίθεται φάρμακα,έχουμε εμβόλια.
Ξέχασα,αυτή είναι παλιά και δεν πουλάει,θέλουμε νέο αίμα.
Α! έχει και χαμηλά ποσοστά θνησιμότητας.Λες και αν πεθάνει κάποιος θα πούνε στους δικούς του
Ήταν τυχερός ο μακαρίτης.Ευτυχώς πέθανε από την παλιά,γιατί αν πέθαινε από την καινούρια
θα τον κακολογούσαν που πέρασε από το καφενείο που είχε πάει ο παπάς μετά από τους Άγιους τόπους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.961
Ο Ιατρικος Συλλογος θα τοποθετηθει αραγε;
Απίστευτο και ελληνικό: Λοιμωξιολόγος καλεί τους πολίτες να κοινωνήσουν παρά τον κορονοϊό
https://www.news247.gr/koinonia/gia...koinonisoyn-den-prepei-fovoyntai.7597202.html
Εκανε μεταπτυχιακα στη Mayo Clinic, οπου ολα μπερδευονται γλυκα. Τυχαιο;
https://www.mayoclinic.org/about-mayo-clinic/documentary
 
  • Like
Reactions: GTS

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
562
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Το 2020.... νομίζω ότι θα είναι χρόνια Ταφόπλακα για τους ταξιδιώτες και γενικά όσους ταξιδεύουν.... μπαίνω στο φόρουμ που κάποτε έψαχνα να βρω οδηγίες όμορφα καταστήματα, τιπς για το επερχόμενο ταξίδακι αναψυχής μου που πώς και πώς περιμένω....και δε βρίσκω άλλο θέμα και ορολογία από ...ΝΕΚΡΟΙ..... Καραντίνα..... απομόνωση....
Ακυρωση.......
Πιάνω τον εαυτό μου και εγώ να είμαι αναμεταδότης τέτοιων μηνυμάτων και ειδήσεων....


Ως εκ τούτου δεν μένει παρά να απομακρυνθω για το υπόλοιπο του έτους μιας και η δισεκτη αυτή χρόνια φαίνεται ότι τουλάχιστον ταξιδιωτικά ....δε μας πάει....Σας ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία και ελπίζω σύντομα να καταγράφουμε όλοι για το θέμα που όλους λίγο πολύ μας ενδιαφέρει.
Να προσεχετε
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έξι νεκροί μέσα σε μια εβδομάδα και δεν έχουμε ανοίξει κανένα νήμα ακόμα.!!!
Και έχουμε υποτίθεται φάρμακα,έχουμε εμβόλια.
Ειμαστε ταξιδιωτικο φορουμ. Οχι ιατρικο να συζηταμε για τη γριππη, τον καρκινο, τα καρδιαγγειακα. Στο οφ τοπικ οτι θες.
Εδω συζηταμε για τον ιο επειδη επηρεαζει σοβαρα τα ταξιδια μας. Δυστυχως κ το δικο μου.
Κ μικρο οφ τοπικ παρεα του δικου σου: το εμβολιο της γριππης εχει 45% περιπου αποτελεσματικοτητα. Οι ιοι ειναι παντα ενα βημα πιο μπροστα απο μας. Γι αυτο να μην κανουν εντυπωση τα νουμερα θανατων, υπηρχαν κ θα υπαρχουν δυστυχως.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.207

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.961
Νετφλιξ; ο,τι πρεπει για τη καραντινα μου...
Περα απο τη πλακα, στη κυρια πρεπει να αφαιρεθει η αδεια ασκησης επαγγελματος
OΧΙ. Συμφωνω με @Borealis . Ο Δαρβινισμος λειτουργησε παντα σοφα. Ποιοι ειμαστε εμεις για να επεμβουμε;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.019
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom