Γαλλία Στην Αλσατια...

Maryjoy

Member
Μηνύματα
26
Likes
77
Καλησπέρα σας. Κάποιος που έχει προσωπική εμπειρία , το Κολμάρ την περίοδο 22-27 Δεκεμβρίου, είναι στολισμένο καθώς και τα μαγαζιά ανοιχτά? Μου είπε ένας γνωστος πως όχι, αλλά δεν τον πολύ εμπιστεύομαι
ανοιχτα θα ειναι, συμφωνα με τις ημερομηνιες που εχουν δωσει,ομως να ξερεις οτι κλεινουν αρκετα νωρις και οι αγορες και τα μαγαζια.
 

princess*

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σας! Σκεφτόμαστε πάνω κάτω το ίδιο προγραμμα με το πιο πάνω @AteNo. Άφιξη Βασιλεια 11/12 η ώρα 15:00 και επιστροφή από Βασιλεια στις 18/12 αναχώρηση στις 06:30 (2 ενήλικες και ένα παιδι 5χρ.) Ουσιαστικά έχουμε 6 ημέρες γεμάτες. Θα θέλαμε να επισκεφτούμε σίγουρα Στρασβουργο, Colmar, Eguisheim κτλ αλλά το τελικό πρόγραμμα δεν το έχουμε διαμορφώσει ακόμη. Θα ήθελα να ρωτήσω:
  1. Δεν έχουμε στα πλάνα να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο. Πόσο εύκολο είναι να μετακινηθείς σε αυτή την περιοχή και να επισκεφτείς τα χωριουδάκια;
  2. Σκεφτόμαστε δυο διανυκτερεύσεις στο Στρασβουργο και μια διανυκτέρευση Colmar. Τι νομίζετε; Πού θα προτείνατε για διαμονή;
  3. Επίσκεψη στην Βασιλεια αξίζει; Ίσως για την τελευταία μέρα λόγω του ότι η πτήση επιστροφής αναχωρεί πολύ πρωί. Έχω δει την εισήγηση της @mariath για διαμονή στο Saint Louis και το έχω στα υπόψη, αλλά μήπως χρειάζεται να αφιερώσουμε και λίγη ώρα στην πόλη της Βασιλειας;
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
372
Likes
1.209
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Καλησπέρα σας! Σκεφτόμαστε πάνω κάτω το ίδιο προγραμμα με το πιο πάνω @AteNo. Άφιξη Βασιλεια 11/12 η ώρα 15:00 και επιστροφή από Βασιλεια στις 18/12 αναχώρηση στις 06:30 (2 ενήλικες και ένα παιδι 5χρ.) Ουσιαστικά έχουμε 6 ημέρες γεμάτες. Θα θέλαμε να επισκεφτούμε σίγουρα Στρασβουργο, Colmar, Eguisheim κτλ αλλά το τελικό πρόγραμμα δεν το έχουμε διαμορφώσει ακόμη. Θα ήθελα να ρωτήσω:
  1. Δεν έχουμε στα πλάνα να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο. Πόσο εύκολο είναι να μετακινηθείς σε αυτή την περιοχή και να επισκεφτείς τα χωριουδάκια;
  2. Σκεφτόμαστε δυο διανυκτερεύσεις στο Στρασβουργο και μια διανυκτέρευση Colmar. Τι νομίζετε; Πού θα προτείνατε για διαμονή;
  3. Επίσκεψη στην Βασιλεια αξίζει; Ίσως για την τελευταία μέρα λόγω του ότι η πτήση επιστροφής αναχωρεί πολύ πρωί. Έχω δει την εισήγηση της @mariath για διαμονή στο Saint Louis και το έχω στα υπόψη, αλλά μήπως χρειάζεται να αφιερώσουμε και λίγη ώρα στην πόλη της Βασιλειας;
διαβασε προσεκτικα το προγραμμα. Ειμαι σιγουρος οτι θα το βρεις οπως το θες κι εσυ Γαλλία - Γερμανία - Ελβετία - Αλσατια & Μελανας Δρυμος.Περιοδεια 5 ημερων σε Ελβετια-Γαλλια-Γερμανια (550Km-19 πολεις & 3μερη)
 

princess*

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Σε ευχαριστώ πολύ! Το έχω ήδη διαβάσει και αποθηκεύσει για περαιτέρω μελέτη.
Παρόλα αυτά είχατε ενοικιάσει αυτοκίνητο αν κατάλαβα σωστά. Πόσο εύκολο είναι αν χρησιμοποιήσουμε απλά τις συγκοινωνίες ;
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
372
Likes
1.209
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Σε ευχαριστώ πολύ! Το έχω ήδη διαβάσει και αποθηκεύσει για περαιτέρω μελέτη.
Παρόλα αυτά είχατε ενοικιάσει αυτοκίνητο αν κατάλαβα σωστά. Πόσο εύκολο είναι αν χρησιμοποιήσουμε απλά τις συγκοινωνίες ;
Δεν είχα κάνει σύγκριση τιμών,αλλά άκουσε με.
Η απόφαση είναι υποκείμενικη,ΑΛΛΑ...
Περιήγηση, χωρίς αυτονομία κινήσεων ΔΕΝ γίνεται.
Για να επισκέπτεσαι συγκεκριμένα μέρη (ιδίως όταν είναι πολλές πόλεις κ αξιοθέατα) το ΙΧ είναι απαραίτητο.
Σκέψου,πας με συγκοινωνία στον σταθμο Colmar και πρέπει να κάνεις περιήγηση,αλλά παράλληλα να πρέπει να πας στην συγκεκριμένη ώρα στο λεωφορείο για Eguishiem και να πρέπει να γυρίσεις σε ορισμένη ώρα,για να προλάβεις το λεωφορείο για επιστροφή στο Colmar κι από εκεί να πάρεις λεωφορείο για τον επόμενο προορισμό.
Κόλαση!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.434
Likes
4.557
Καλησπέρα σας! Σκεφτόμαστε πάνω κάτω το ίδιο προγραμμα με το πιο πάνω @AteNo. Άφιξη Βασιλεια 11/12 η ώρα 15:00 και επιστροφή από Βασιλεια στις 18/12 αναχώρηση στις 06:30 (2 ενήλικες και ένα παιδι 5χρ.) Ουσιαστικά έχουμε 6 ημέρες γεμάτες. Θα θέλαμε να επισκεφτούμε σίγουρα Στρασβουργο, Colmar, Eguisheim κτλ αλλά το τελικό πρόγραμμα δεν το έχουμε διαμορφώσει ακόμη. Θα ήθελα να ρωτήσω:
  1. Δεν έχουμε στα πλάνα να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο. Πόσο εύκολο είναι να μετακινηθείς σε αυτή την περιοχή και να επισκεφτείς τα χωριουδάκια;
  2. Σκεφτόμαστε δυο διανυκτερεύσεις στο Στρασβουργο και μια διανυκτέρευση Colmar. Τι νομίζετε; Πού θα προτείνατε για διαμονή;
  3. Επίσκεψη στην Βασιλεια αξίζει; Ίσως για την τελευταία μέρα λόγω του ότι η πτήση επιστροφής αναχωρεί πολύ πρωί. Έχω δει την εισήγηση της @mariath για διαμονή στο Saint Louis και το έχω στα υπόψη, αλλά μήπως χρειάζεται να αφιερώσουμε και λίγη ώρα στην πόλη της Βασιλειας;
1. Μπορείτε να μετακινήστε χωρίς αυτοκίνητο αλλά θα χρειαστεί πολύ καλό προγραμματισμό και προεργασία για τις ώρες τρένων-λεωφορείων για να δείτε όσα περισσότερα γίνεται, δεδομένου ότι θα νυχτώνει και νωρίς.
2. την πρώτη ημέρα προτείνω διανυκτέρευση στο Φράιμπουργκ που είναι πολύ όμορφο και μπορείτε να πάτε την επομένη το πρωί και μέλανα δρυμό προς Τριμπεργκ, τα χωριά με τα ρολόγια κούκους. Μετά 2 ημέρες Στρασβούργo και μία Κόλμαρ. Για ξενοδοχεία δες κανένα Ibis έχει πολλά.
3. Εννοείται πως αξίζει η Βασιλεία για την τελευταία ημέρα να τη δείτε..
 
Μηνύματα
810
Likes
708
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Καλησπέρα σε όλους,
Σκέφτομαι να επισκεφτώ την Αλσατία και τα εισιτήρια που βρίσκω είναι στο Baden/Karlsruhe. Θα ήθελα να επισκεφτούμε εκτός των χωριών και του Colmar και το Europa Park. Πού θα μου προτείνατε να κλείσω όσο πιο κεντρικά γίνεται μεταξύ Κολμαρ- Europa Park και φυσικά αεροδρομίου? Χωριό ή ακόμη και συγκεκριμένο κατάλυμα ευπρόσδεκτο.
Σημ. Θα έχω όχημα, αλλά η πτήση φθάνει αργά το βράδυ.
 

psyhas

Member
Μηνύματα
63
Likes
86
Καλησπέρα σε όλους,
Σκέφτομαι να επισκεφτώ την Αλσατία και τα εισιτήρια που βρίσκω είναι στο Baden/Karlsruhe. Θα ήθελα να επισκεφτούμε εκτός των χωριών και του Colmar και το Europa Park. Πού θα μου προτείνατε να κλείσω όσο πιο κεντρικά γίνεται μεταξύ Κολμαρ- Europa Park και φυσικά αεροδρομίου? Χωριό ή ακόμη και συγκεκριμένο κατάλυμα ευπρόσδεκτο.
Σημ. Θα έχω όχημα, αλλά η πτήση φθάνει αργά το βράδυ.
Δεν έχω να προτεινω καποιο χωριο, απλα ηθελα να ρωτησω γιατι οχι στο Στρασβουργο. Ομορφη πολη, κεντρική θεση για να πας παντου. Αν το απορρίπτεις λογω ακρίβειας, κατανοητο, παντως σαν πολη αξιζει.
 

Kostas78

Member
Μηνύματα
45
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σε όλους,
Σκέφτομαι να επισκεφτώ την Αλσατία και τα εισιτήρια που βρίσκω είναι στο Baden/Karlsruhe. Θα ήθελα να επισκεφτούμε εκτός των χωριών και του Colmar και το Europa Park. Πού θα μου προτείνατε να κλείσω όσο πιο κεντρικά γίνεται μεταξύ Κολμαρ- Europa Park και φυσικά αεροδρομίου? Χωριό ή ακόμη και συγκεκριμένο κατάλυμα ευπρόσδεκτο.
Σημ. Θα έχω όχημα, αλλά η πτήση φθάνει αργά το βράδυ.
Κοντά στο Κολμάρ είναι το Eguisheim, το οποίο είναι ένα από τα πιο όμορφα χωριά. Τα εστιατόρια στην Αλσατία έχουν περιορισμένο ωράριο και καλό είναι να έχεις κάνει κράτηση.
Στο europa park να κατεβάσετε στα κινητά σας την εφαρμογή του πάρκου και να κάνετε χρήση του virtual line για να γλιτώσετε τις μεγάλες ουρές. Σε κάποια παιχνίδια βρέχεσαι πολύ, αν έχετε παιδιά καλό είναι να έχετε μαζί σας αδιάβροχα. Να περάσετε τέλεια.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
160
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Αφου θα έχεις οχημα θα μπορεις να κινηθεις πολυ εύκολα .Νομιζω και εγω Στρασβουργο ειναι η καλυτερη επιλογη ειδικα αν επισκεφθεις την περιοχη Χειμώνα .Ισως καπου εξω απο το Στρασβουργο για να είναι πιο οικονομικα +παρκινγκ .Προσοχη με τα εστιατορια στα χωρια ,κρατηση και να τηρειτε το ωραριο γιατι οντως θα πεινάσετε .Εμεις είχαμε μεινει Καλοκαιρι σε αυτο
Chambre D'hôtes Du Zellberg που ήταν οκ και γυρίσαμε την περιοχή ,δεν ξερω αν σε βολευει .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.527
Μηνύματα
899.153
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom