Σας πιανει αγχος υγειας πριν τις διακοπες; Πως το αντιμετωπιζετε;

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Εμενα με με πιανει γενικα αγχος. Σκεφτομαι ολα οσα μπορουν να πανε στραβα. Τρεχω σε ενα σωρο καταστηματα και ξοδευω λεφτα που θα ηταν καλυτερα να ξοδεψω στις διακοπες μου για powerbank, φακους, σκιαστρα.

Αλλα ισως ακομα χειροτερα με πιανει αγχος υγειας. Το δοντι που με ενοχλει μηνες ειμαι βεβαιος οτι θα χαλασει στις διακοπες. Μια ελια αντιαισθητικη τρεχω να τη βγαλω τις τελευταιες μερες. Ακομα και μια μικρη ενοχληση που αγνοω ολο το χρονο σκεφτομαι οτι θα μου χαλασει την τελειοτητα του καλοκαιριου, ο,τι αν απλα ειχα προλαβει να τη γιατρεψω θα ειχα κανει επιτελους χαρουμενες και ξεκουραστικες διακοπες.

Και φυσικα οι γιατροι περιμενουν σαν την αραχνη ατομα σαν εμενα. Πηγα στον οδοντιατρο. Μου αλλαξε το σφραγισμα, αλλα απο βιασυνη δεν το τροχισε αρκετα για να συγκλινει με το κατω δοντι. "Απο Σεπτεμβρη ελα να στο φτιαξω γιατι δεν εχω κενο".

Στελνω μηνυμα στον δερματολογο οτι δεν παω για απλο ελεγχο αλλα θελω να κανει αφαιρεση της ελιας. Εξυπνος εμπορας, ξερει πως θα με χειραγωγησει "Θελει 10 ημερες να μεινει στεγνη η περιοχη, οχι δε λεω οτι απαγορευεται να μπεις στη θαλασσα, αλλα αν μπεις υπαρχει μικρος κινδυνος μολυνσης, πρεπει να αλλαζεις μαγιο, θα το εχεις αγχος, καλυτερα απο Σεπτεμβρη - ειναι και πολυ επωδυνο το λεηζερ. Αλλα αν θες το κανω, εσυ αποφασιζεις: ΟΚ αποφασισες Σεπτεμβρη, 50 ευρω για 5 λεπτα αχρηστο μπλαμπλα. Δεν πιστευω να σου λειψουν.

Ουφ! 😞

Καλυτερα να μην παω πουθενα μού φαινεται.
 
Last edited:

armar

Member
Μηνύματα
8
Likes
65
Κι εμένα με πιάνει πολύ άγχος για όλα ιδίως τα τυπικά. Πχ μην έχω κάνει λάθος σε κρατήσεις για διαμονή ή μεταφορές. Από το σπίτι μέχρι το αεροδρόμιο ελέγχω 4-5 φορές τα διαβατήρια και τα εισιτήρια. Φοβάμαι πάντα μη χάσω πτήσεις κλπ. Παίρνω όλων των ειδών τα φάρμακα μαζί μου. Αυτές τις μέρες άρχισα πάλι να φοράω μάσκα μη τυχόν και αρρωστήσω πριν το ταξίδι. Να μην πω για το καλοκαίρι του '20 που πήγα Παρίσι και δεν το ευχαριστήθηκα γιατί νόμιζα συνέχεια ότι κόλλησα covid.
Είναι φορές που σκέφτομαι ότι αφού με χαλάει τόσο να μην πηγαίνω πουθενά. Μετά όμως το ξεχνάω.
Πλέον μαζί με τα υπόλοιπα φάρμακα παίρνω και αγχολυτικα που μου έγραψε ο καρδιολόγος γιατί έχω πάει 2-3 φορές με κρίση πανικού
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Εγώ Ευρώπη δεν αγχώνομαι καθόλου παρα μόνο αν δω ότι οι συνταξιδιωτες μου δεν τηρούν τους χρόνους σχετικά με τις μεταφορές. Πχ.θελω να πηγαίνω στο αεροδρόμιο και στους σταθμούς τρένων όταν αλλάζω πόλεις εγκαίρως ακριβώς για να μην αγχώνομαι. Κατά τα άλλα συνηθίζεις να ταξιδεύεις και συνήθως όλα πάνε καλά.
Έχω ταξιδέψει και άρρωστη με αντιβίωση για να μην χάσω το ταξίδι και όντως την επόμενη μέρα συνηρθα και πέρασα τέλεια. Παίζει ρόλο και η καλή ψυχολογία.
Γενικά έχω εμπιστοσύνη στο Ευρωπαικο σύστημα υγείας αν συμβεί κάτι σοβαρό, θεωρώ ότι είναι καλύτερο από το δικό μας.
Τα πάντα μπορούν να συμβούν οπουδήποτε και οποτεδήποτε αλλά αυτό δεν πρέπει να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα!
Οργανώνω καλά το ταξίδι, προσέχω τα πράγματα μου, και έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου ότι μπορώ να ανταπεξέλθω.
Ακόμα κι όταν έπαθα κρίση πανικού μέσα στο αεροπλάνο μετά από χρόνια πτήσεων (!!! Έπαθα σοκ με τον εαυτόμου, πως μου συνεβη αυτό) το πολέμησα, πήγα και ξαναπήγα μέχρι που το ξεπέρασα.
Να θυμάστε ότι όλα αντιμετωπιζονται και στραβή να γίνει υπάρχουν λύσεις
 

andpsy

Member
Μηνύματα
326
Likes
777
Επόμενο Ταξίδι
Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
κατά κανόνα όχι, δεν παίζει άγχος, ειδικα σε κάποια ταξίδια, τελευταία μέρα εκλεισα ξενοδοχείο, ειδα καποια προτεινόμενα αξιοθέατα κτλ. ήμουν σε φαση "πάμε και κ' ότι δούμε"
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.895
Ναι, εχω τεραστιο αγχος υγειας, οχι δικης μου αλλα αυτων που μενουν πισω.
Πως το αντιμετωπιζω: δεν κλεινω πολυ μακρινα ταξιδια ωστε να μπορω να επιστρεψω στις επομενες ωρες και φροντιζω να εχω μαζι μια καρτα να χρεωσω εισιτηρια της ιδιας μερας οσο κι αν κοστιζουν.
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Ναι, εχω τεραστιο αγχος υγειας, οχι δικης μου αλλα αυτων που μενουν πισω.
Πως το αντιμετωπιζω: δεν κλεινω πολυ μακρινα ταξιδια ωστε να μπορω να επιστρεψω στις επομενες ωρες και φροντιζω να εχω μαζι μια καρτα να χρεωσω εισιτηρια της ιδιας μερας οσο κι αν κοστιζουν.
Κι εγω κατι παρομοιο. Προπερσι μου ειπε η μανα μου τη μερα που εφευγα οτι κολλησε κοβιντ. Και περσι με τον καυσωνα τον μεγαλο ανησυχησα. Ελπιζω να παει στο χωριο φετος που ειναι κι η θεια μου.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.675
Likes
14.167
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αυτά δεν είναι τίποτα...Που να δείτε πως είναι να ταξιδεύεις όταν υποφέρεις από κρίσεις πανικού. Και δεν παίρνεις αγωγή.

Ωραίο νήμα γιατί μπορεί να είναι παράδειγμα για άλλους ότι δεν ταξιδεύουμε πάντα ενώ είμαστε στο 100% της σωματικής κ ψυχικής μας υγείας αλλά παρόλα αυτά βρίσκουμε τρόπο να ανεχόμαστε/ξεπερνάμε, διαχειριζόμαστε το πρόβλημά μας.

Θέλει πολύ περισσότερο θάρρος από όσους είναι απόλυτα υγιείς και όσοι έχουν παρόμοιο θέμα με καταλαβαίνουν.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
684
Likes
2.203
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
?
Παιδιά, μόλις είδα το θέμα δεν το πίστευα.
Παραλίγο να ακυρωθεί ταξίδι στο Περού λόγω κολικού νεφρού, πέρασα δέκα μέρες μέσα σε μία απίστευτη αγωνία. Ο δεύτερος υπέρηχος έδειξε τελικά ότι η πέτρα έφυγε, στις δύο μέρες από την αναχώρηση.
Το άγχος για την υγεία, και τη δική μου και των μεγαλύτερων σε ηλικία μελών της οικογένειας που μένουν πίσω, το είχα πάντα. Κάνω στο μυαλό σενάρια, τι θα γίνει αν συμβεί κάτι, πού θα πάω, ποιος θα είναι μαζί μου... πολύ αγχωτικό παιδιά, έχει φτάσει σε μακρινά ταξίδια να περνάει η μέρα και να λέω "ουφ, ούτε σήμερα έπαθα κάτι".
Δεν ξέρω πώς και αν αποβάλλεται, ευτυχώς δε φτάνει σε κρίσεις πανικού που έχω να πάθω πια πάνω από 25 χρόνια, αλλά είναι θεματάκι.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.107
Likes
2.607
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ας πω κ γω το δικό μου πόνο... φέτος μετά το Πάσχα παθαίνω μια ξεγυρισμένη κρίση ιλίγγου που ενώ πέρασε γρήγορα με άφησε για μήνες με ζαλάδες κ αστάθεια...πάντα είχα θέμα, δεν είναι κάτι κακό αλλα δυστυχώς δεν υπαρχει θεραπεία...αλλά είχε χρόνια να μου αφήσει τέτοιο θέμα μετά...
του Αγίου πνεύματος είχα κλείσει να πάω στην αγαπημένη Ίο κ ταξίδεψα με τρομερό άγχος κ δε χάρηκα τίποτα ούτε στη θάλασσα δε μπήκα..καθομουν στο δωμάτιο κ φοβόμουν να σηκωθω απ το κρεβάτι...πηγα μόνο κ μόνο γιατί είχα προπληρωσει...ταξιδεύω κ μόνη μου κ ποτέ δεν αγχώθηκα ως τώρα αλλά τι θα κάνω αν το ξαναπάθω κ είμαι ταξίδι?
Γι αυτό κυρίως ακύρωσα τη ταξιδαρα στις ΗΠΑ που είχα κανονίσει φέτος ενώ ήταν το ταξίδι όνειρο για μένα σχεδόν ένιωσα ανακούφιση... ελπιζω να το πραγματοποιησω του χρόνου η σύντομα..
Σιγά μη μείνω Αθήνα όμως καλοκαιριατικα
Έχω έρθει Ρόδο τώρα με σκοπό να πάω κ Σύμη ευχηθείτε μου να πάνε όλα καλά γιατί δε με βλέπω να ξαναβγαίνω απ το σπίτι...κ να κάνω κ κάνα μπάνιο επιτέλους
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.675
Likes
14.167
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχω έρθει Ρόδο τώρα με σκοπό να πάω κ Σύμη ευχηθείτε μου να πάνε όλα καλά γιατί δε με βλέπω να ξαναβγαίνω απ το σπίτι.
αυτό ακριβώς είναι το κλειδί, αν αφήσεις το φόβο να σε καταβάλει μπορεί να μην ξαναπάς πουθενά. Προφανώς και δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται αλλά θα πρέπει με μικρά βήματα να κάνεις αυτό που θέλει η ψυχή σου ακόμη και με φόβο προκειμένου να μην κατακτά έδαφος η φοβία.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Ας πω κ γω το δικό μου πόνο... φέτος μετά το Πάσχα παθαίνω μια ξεγυρισμένη κρίση ιλίγγου που ενώ πέρασε γρήγορα με άφησε για μήνες με ζαλάδες κ αστάθεια...πάντα είχα θέμα, δεν είναι κάτι κακό αλλα δυστυχώς δεν υπαρχει θεραπεία...αλλά είχε χρόνια να μου αφήσει τέτοιο θέμα μετά...
του Αγίου πνεύματος είχα κλείσει να πάω στην αγαπημένη Ίο κ ταξίδεψα με τρομερό άγχος κ δε χάρηκα τίποτα ούτε στη θάλασσα δε μπήκα..καθομουν στο δωμάτιο κ φοβόμουν να σηκωθω απ το κρεβάτι...πηγα μόνο κ μόνο γιατί είχα προπληρωσει...ταξιδεύω κ μόνη μου κ ποτέ δεν αγχώθηκα ως τώρα αλλά τι θα κάνω αν το ξαναπάθω κ είμαι ταξίδι?
Γι αυτό κυρίως ακύρωσα τη ταξιδαρα στις ΗΠΑ που είχα κανονίσει φέτος ενώ ήταν το ταξίδι όνειρο για μένα σχεδόν ένιωσα ανακούφιση... ελπιζω να το πραγματοποιησω του χρόνου η σύντομα..
Σιγά μη μείνω Αθήνα όμως καλοκαιριατικα
Έχω έρθει Ρόδο τώρα με σκοπό να πάω κ Σύμη ευχηθείτε μου να πάνε όλα καλά γιατί δε με βλέπω να ξαναβγαίνω απ το σπίτι...κ να κάνω κ κάνα μπάνιο επιτέλους
Όλα καλά θα πάνε, θα το δεις, μην το σκέφτεσαι καν.
Μπες στη θάλασσα και χαλάρωσε, τίποτα κακό δεν θα γίνει. Μη χάσεις και τη Σύμη! Είναι υπέροχη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.195
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom