Σας πιανει αγχος υγειας πριν τις διακοπες; Πως το αντιμετωπιζετε;

Μηνύματα
458
Likes
1.566
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Το νορμαλ αγχος υπαρχει παντα αλλα σε λογικα επιπεδα,δεν θα το χαρακτηριζα ακριβως αγχος πιο πολυ ανυπομονησια του τυπου αντε να φτασουν οι μερες (2 και σημερα και κλπ),που δεν ειναι απαραιτητα κακο,εχει και ενθουσιασμο μεσα,
Παρολο που εχω ταξιδεψει οπως τα περισσοτερα μελοι πανω απο το μεσο ορο,παντα με πιανει μια ανησυχια πριν την πτηση.Μπηκα πρωτη φορα σε πτηση το 2008,τα τελευταια 3 χρονια μετα τον covid η φοβια μου αυξηθηκε αντι να μειωθει,με αποτελεσμα στο προηγουμενο ταξιδι να παρω και ενα χαλαρωτικο ζαναξακι.Τα προηγουμενα χρονια εκει μεταξυ 20-30 η ανησυχια μου στα αεροπλανα ηταν στο μηδεν.Ευτυχως ημουν τυχερος και δεν εχω πεσει σε κακη πτηση,μονο σε light αναταραξεις.Εχω λιγο μια φοβια τον τελευταιο καιρο μην πεσω σε αναταραξεις και εχω το κακο συνηθειο τελευταια να κοιταω videakia με turbulences .


Eπισης ιστορικο με κριση πανικου δεν ειχα ποτε και η πρωτη τρελη κρισαρα εσκασε στη Βενετια 4 τα ξημερωματα οπου ημουν ετσι για 3 μερες.Εχω γραψει και ταξιδιωτικη ιστορια για αυτο.Με ειχε πειραξει και το φαγητο και απο τοτε εχω μια ανησυχια στο εξωτερικο. Στην Ευρωπη πια καθολου, αλλα στα εκτος Ευρωπης που το νερο δεν ειναι ποσιμο και υπαρχει το travellers diarrhea ,ειναι ενας ανασταλτικος παραγοντας,αλλα εχω το καλο οτι δεν με σταματαει στο να παω και εννοειται συνεχιζω να κλεινω ταξιδια.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.675
Likes
14.167
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα μπορούσε η @underwater ή όποιο άλλο μέλος μας είναι ειδικός στα θέματα ψυχικής υγιεινής να μας γράψει μερικα απλά τιπς πως να διαχειρζόμαστε τα μικρά ή και μεγαλύτερα θέματα άγχους όταν προκύπτουν στα ταξίδια μας;
Βάλτε ένα χεράκι παιδιά γιατί τα γνωστά, έλα μωρέ εύκολο είναι μην αγχώνεσαι, μάλλον πετυχαίνουν το αντίθετο :)
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Εύα το είπες και μόνη σου όσο τρέφεις το φόβο και συνομιλεις μαζί του διογκώνεται. Ένα καλό τιπ είναι να προβάλλεις εικόνες είτε από το παρελθόν που τα κατάφερες είτε αν δεν υπάρχουν τέτοιες, με τον εαυτό σου να απολαμβάνει την πτήση ή οτιδήποτε άλλο.
Το μυαλό εκπαιδεύεται και λειτουργεί σύμφωνα με τις σκέψεις οι οποίες δημιουργούν τα συναισθήματα.
Φυσικά οι ειδικοί ξέρουν πολλά περισσότερα και μπορούν να φανούν πιο χρήσιμοι από εμένα.
Σε κάθε περίπτωση το μότο είναι κάνε αυτό που φοβάσαι
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.799
Likes
12.489
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα μπορούσε η @underwater ή όποιο άλλο μέλος μας είναι ειδικός στα θέματα ψυχικής υγιεινής να μας γράψει μερικα απλά τιπς πως να διαχειρζόμαστε τα μικρά ή και μεγαλύτερα θέματα άγχους όταν προκύπτουν στα ταξίδια μας;
Βάλτε ένα χεράκι παιδιά γιατί τα γνωστά, έλα μωρέ εύκολο είναι μην αγχώνεσαι, μάλλον πετυχαίνουν το αντίθετο :)
Εύα μου επειδή σε αυτά τα ζητήματα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική θεωρώ δεν θα ήταν σωστό να δώσω συμβουλές έτσι χύμα. Θα πω μόνο αυτά τα δύο:

1. Αν κάποιο άτομο αισθάνεται ότι το άγχος του πριν από ένα ταξίδι φτάνει σε πολύ έντονο σημείο, που καταλαμβάνει μεγάλο ποσοστό της σκέψης του και της πνευματικής του ενέργειας, που να επηρεάζει την λειτουργικότητά του και να δημιουργεί "εμμονές" για συγκεκριμένα ζητήματα (πχ υγεία, χρηματα κλπ), καλό είναι να απευθυνθεί σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Το άγχος όταν βρίσκεται σε λειτουργικά επίπεδα είναι χρήσιμο επειδή κρατά το άτομο σε εγρήγορση και το βοηθά να αποφεύγει τους κινδύνους, αλλά όταν φτάνει να επηρεάζει τη λειτουργικότητά του είναι ψυχοφθόρο, όχι καλό και ενδεχομένως να υπάρχει κάτι βαθύτερο που να βγαίνει με αυτό τον τρόπο.

2. Τα ζαναξ και λοιπά αγχολυτικά-ηρεμιστικά προσφέρουν μεν πολύ όμορφη αίσθηση τα άτιμα, αλλά είναι εξαιρετικά εθιστικές ουσίες και παρέχονται μόνο με συνταγογράφηση. Ένας σωστός γιατρός δεν θα τα γράψει χύμα στο κύμα, επειδή ναι μεν οι περισσότεροι από εμάς δε θα μπούμε σε ένα τριπακι να καταφεύγουμε σε αυτά ως εύκολη λύση αν βρεθούν στα χέρια μας, υπάρχουν όμως άτομα που θα το κάνουν. Οπότε προσωπικά αν κάποιος νιώθει μεγάλο άγχος πριν από ταξίδι/πτήση θα πρότεινα να πάρει 1-2 βαλεριανες για να χαλαρώσει (οι calm life είναι πολύ καλές) και αν θελήσει ζαναξ κλπ να απευθυνθεί σε ψυχίατρο για αξιολόγηση και συνταγογράφηση.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.675
Likes
14.167
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστούμε Βάνα μου, εγώ το έγραψα γιατί πολύς κόσμος έχει θεματάκια και δεν ξέρει πως να τα αντιμετωπίσει, οπότε η γνώμη του ειδικού μετράει πολύ περισσότερο.

Από την εμπειρία μου ξέρω πως τα γνωστά τσιτάτα, γιατί αγχώνεσαι και άλλα τέτοια καθόλου δε βοηθούν ίσα ίσα νιώθεις και ηλίθιος επειδή αγχώνεσαι χωρίς λόγο λες και το θέλεις.
Προσυπογράφω για τα ζάναξ κλπ, εγώ που έχω σοβαρότερα θέματα και παίρνω βοήθεια από γιατρό, χαπάκια δεν παίρνω αν δεν είναι απόλυτη ανάγκη.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Εύα επειδή είχα διαβάσει μια ιστορία σου σχετικά με την ακτή Αμαλφι και ένα λεωφορείο που είχες πάρει και σε σόκαρε είναι όντως τόσο άσχημα, να το αποφύγουμε ή αντεδρασες έτσι λόγω φοβίας?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.875
Likes
9.886
Και οχι μονο υγειας… και αγχος μην χασω αεροπλανο, μην ξεχασω διαβατηριο, μην μην μην…
Και τελικα απο το πολυ αγχος συμβαινουν και στην πραγματικοτητα καποια απο αυτα για τα οποια τρωω φρικες γιατι ισως αυθυποβαλλομαι…
π.χ. μου εχει σκασει επειγουσα απονευρωση δοντιου 2 μερες πριν την πτηση οποτε εμφανιστηκα στο αεροδρομιο με το ενα μαγουλο πρησμενο λες και ειχα παιξει ξυλο
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.675
Likes
14.167
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εύα επειδή είχα διαβάσει μια ιστορία σου σχετικά με την ακτή Αμαλφι και ένα λεωφορείο που είχες πάρει και σε σόκαρε είναι όντως τόσο άσχημα, να το αποφύγουμε ή αντεδρασες έτσι λόγω φοβίας?
Με είχαν στριμώξει στη γαλαρία, είχε ατελείωτες στροφές, ζέστη και ιδρωτίλα, νομίζω δε χρειάζεται να έχεις φοβία για να τα βγάλεις ;)
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Με είχαν στριμώξει στη γαλαρία, είχε ατελείωτες στροφές, ζέστη και ιδρωτίλα, νομίζω δε χρειάζεται να έχεις φοβία για να τα βγάλεις ;)
Ευχαριστώ! Χάλια ακούγεται
 

Robert

Member
Μηνύματα
124
Likes
269
Η αλήθεια είναι πως το θέμα της υγείας το υποτιμάω στα ταξίδια μου (κακώς βέβαια).Φυσικά παίρνω πάντα μαζί μου παυσίπονα και αντιφλεγμονώδη αλλά ευτυχώς δεν μου έχουν χρειαστεί ποτέ.Ίσως έχει να κάνει και με την ψυχολογία τελικά,όταν πας ταξίδι και αλλάζει η ψυχολογία σου,δεν σε πιάνει και τίποτα :cool:
Τα μεγαλύτερα άγχη μου είναι μην χάσω ταυτότητα-κινητό-λεφτά και φυσικά πτήση.Ειδικά σε περίπτωση πολύ πρωινής πτήσης επιστροφής,όπου πρέπει να ξυπνήσω μέσα στη νύχτα,να πάρω νυχτερινά λεωφορεία ή τρένα,μέχρι να φτάσω στο αεροδρόμιο και να περάσω και τον έλεγχο ασφαλείας,είμαι σε υπερένταση.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.875
Likes
9.886
Ας πω κ γω το δικό μου πόνο... φέτος μετά το Πάσχα παθαίνω μια ξεγυρισμένη κρίση ιλίγγου που ενώ πέρασε γρήγορα με άφησε για μήνες με ζαλάδες κ αστάθεια...πάντα είχα θέμα, δεν είναι κάτι κακό αλλα δυστυχώς δεν υπαρχει θεραπεία...
Υπαρχει θεραπεια. Σε τι γιατρο απευθυνθηκες; Πρεπει να απευθυνθεις σε νευρολογο ο οποιος θα σου κανει μια ειδικη ασκηση και θα λυθει το προβλημα. Το ξερω απο συγγενικο μου προσωπο που ειχε ταλαιπωρηθει με το ιδιο θεμα.
Αν μενεις Αθηνα και σε ενδιαφερει μπορω (σε πμ) να σου δωσω τα στοιχεια του συγκεκριμενου γιατρου.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.107
Likes
2.607
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Υπαρχει θεραπεια. Σε τι γιατρο απευθυνθηκες; Πρεπει να απευθυνθεις σε νευρολογο ο οποιος θα σου κανει μια ειδικη ασκηση και θα λυθει το προβλημα. Το ξερω απο συγγενικο μου προσωπο που ειχε ταλαιπωρηθει με το ιδιο θεμα.
Αν μενεις Αθηνα και σε ενδιαφερει μπορω (σε πμ) να σου δωσω τα στοιχεια του συγκεκριμενου γιατρου.
Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά αυτό που λες είναι αν είναι ίλιγγος θέσεως. Το δικό μ θέμα προέρχεται μάλλον απ το λαβύρινθο του αυτιού γιατί έχω γενικά θέμα με την ισορροπία μου...τι να πω πηγα σε γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων έκανα εξετάσεις, κ μάλλον είναι απο κει το θέμα.. έχει κ η μάνα μ το ίδιο πρόβλημα κ ξέρω ότι πρέπει να μάθω να ζω μ αυτό...όπως κ να χει μου δυσκολεύει τη ζωη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.200
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom