Σας πιανει αγχος υγειας πριν τις διακοπες; Πως το αντιμετωπιζετε;

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.769
Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά αυτό που λες είναι αν είναι ίλιγγος θέσεως.
Εγω έχω απο αυτό αλλά δεν μου ειναι πλεον τοσο δυσαρεστη η κατασταση όσο παλιοτερα μιας και διαρκει δεκατα του δευτερολεπτου η δευτερολεπτο.. απλά συνηθίζεις να ζεις ως "ανισορροπος"..
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Μ'αυτα και μ'αυτα και με το να περιμενω τους γιατρους ποτε εχουν "κενο" δεν εκλεισα εγκαιρα εισιτηρια. 😞 Ολη η Ελλαδα φευγει διακοπες Πεμπτη-Παρασκευη-Σαββατο. Κολαση.
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Ας πω κ γω το δικό μου πόνο... φέτος μετά το Πάσχα παθαίνω μια ξεγυρισμένη κρίση ιλίγγου που ενώ πέρασε γρήγορα με άφησε για μήνες με ζαλάδες κ αστάθεια...πάντα είχα θέμα, δεν είναι κάτι κακό αλλα δυστυχώς δεν υπαρχει θεραπεία...αλλά είχε χρόνια να μου αφήσει τέτοιο θέμα μετά...
του Αγίου πνεύματος είχα κλείσει να πάω στην αγαπημένη Ίο κ ταξίδεψα με τρομερό άγχος κ δε χάρηκα τίποτα ούτε στη θάλασσα δε μπήκα..καθομουν στο δωμάτιο κ φοβόμουν να σηκωθω απ το κρεβάτι...πηγα μόνο κ μόνο γιατί είχα προπληρωσει...ταξιδεύω κ μόνη μου κ ποτέ δεν αγχώθηκα ως τώρα αλλά τι θα κάνω αν το ξαναπάθω κ είμαι ταξίδι?
Γι αυτό κυρίως ακύρωσα τη ταξιδαρα στις ΗΠΑ που είχα κανονίσει φέτος ενώ ήταν το ταξίδι όνειρο για μένα σχεδόν ένιωσα ανακούφιση... ελπιζω να το πραγματοποιησω του χρόνου η σύντομα..
Σιγά μη μείνω Αθήνα όμως καλοκαιριατικα
Έχω έρθει Ρόδο τώρα με σκοπό να πάω κ Σύμη ευχηθείτε μου να πάνε όλα καλά γιατί δε με βλέπω να ξαναβγαίνω απ το σπίτι...κ να κάνω κ κάνα μπάνιο επιτέλους
Ολα καλα θα πανε. Μη φοβασαι. Τα κακα ειναι μεχρι να φυγεις.
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Θα μπορούσε η @underwater ή όποιο άλλο μέλος μας είναι ειδικός στα θέματα ψυχικής υγιεινής να μας γράψει μερικα απλά τιπς πως να διαχειρζόμαστε τα μικρά ή και μεγαλύτερα θέματα άγχους όταν προκύπτουν στα ταξίδια μας;
Βάλτε ένα χεράκι παιδιά γιατί τα γνωστά, έλα μωρέ εύκολο είναι μην αγχώνεσαι, μάλλον πετυχαίνουν το αντίθετο :)
Εγω προετοιμαζομαι ψυχαναγκαστικα για καθε κακο ενδεχομενο. Επειδη κανω καμπινγκ αυτο σημαινει αγοραζω πληθος εξοπλισμου που τελικα δε μπορω να κουβαλησω. Οι μισες οικονομιες της χρονιας φευγουν σε γιατρους και αγορες φοβου. Μακαρι να αγοραζα πραγματα με χαρουμενη προσμονη να τα χρησιμοποιησω, και ας μεναν στη ντουλαπα, οπως σνορκελ για το βυθο ή ρακετες...

Επισης συνειδητα αναβαλλω να κοιταξω πραγματα που με αγχωνουν και με δεσμευουν οπως εισιτηρια και δαθεσιμοτητες. Θελω πρωτα να θωρακιστω και μονο οταν νιωσω ετοιμος ψυχολογικα να κλεισω ημερομηνιες. Αποτελεσμα φετος δε θα παω εκει που σχεδιαζα, θα παω αλλου, λιγες μερες μετα, με πολυ πιο ακριβο εισιτηριο. Οσο και να προσπαθεις να κανεις οικονομια, το πιο ακριβο πραγμα ειναι ο χρονος.

Και οσο σκεφτομαι οτι δε θα υπαρχει μερος με σκια να στησω...
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Η αλήθεια είναι πως το θέμα της υγείας το υποτιμάω στα ταξίδια μου (κακώς βέβαια).Φυσικά παίρνω πάντα μαζί μου παυσίπονα και αντιφλεγμονώδη αλλά ευτυχώς δεν μου έχουν χρειαστεί ποτέ.Ίσως έχει να κάνει και με την ψυχολογία τελικά,όταν πας ταξίδι και αλλάζει η ψυχολογία σου,δεν σε πιάνει και τίποτα :cool:
Τα μεγαλύτερα άγχη μου είναι μην χάσω ταυτότητα-κινητό-λεφτά και φυσικά πτήση.Ειδικά σε περίπτωση πολύ πρωινής πτήσης επιστροφής,όπου πρέπει να ξυπνήσω μέσα στη νύχτα,να πάρω νυχτερινά λεωφορεία ή τρένα,μέχρι να φτάσω στο αεροδρόμιο και να περάσω και τον έλεγχο ασφαλείας,είμαι σε υπερένταση.
Εγω μετα απο μια ασχημη περιπετεια στη Ροδο πριν χρονια που εμεινα ξαγρυπνος 3 24ωρα, εχω και τη φοβια οτι δε θα μπορεσω να κοιμηθω.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Κώστα ίσως να ήταν καλύτερα να δώσεις αυτά τα χρήματα που αναγκάζεσαι να πετάς σε ένα ψυχολόγο να σε βοηθήσει να λύσεις το θέμα του άγχους και απο κει και πέρα να περνας καλύτερα και κάνεις και οικονομία ❤🧡💛
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Κώστα ίσως να ήταν καλύτερα να δώσεις αυτά τα χρήματα που αναγκάζεσαι να πετάς σε ένα ψυχολόγο να σε βοηθήσει να λύσεις το θέμα του άγχους και απο κει και πέρα να περνας καλύτερα και κάνεις και οικονομία ❤🧡💛
Εχω την εντυπωση οτι υπαρχουν και δωρεαν. Ετσι μου εχει πει φιλη, οτι κανει εδω και χρονια συνεδριες σε μια δομη κοντα στο Μουσειο, αλλα δεν ξερω ποια.
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Κώστα ίσως να ήταν καλύτερα να δώσεις αυτά τα χρήματα που αναγκάζεσαι να πετάς σε ένα ψυχολόγο να σε βοηθήσει να λύσεις το θέμα του άγχους και απο κει και πέρα να περνας καλύτερα και κάνεις και οικονομία ❤🧡💛
Θεωρεις οτι οι ψυχολογοι ειναι λιγοτερο κλεφτες απο τους γιατρους; Οταν ο γιατρος δεν ντρεπεται να με χειραγωγησει για να βγαλει παραπανω χρηματα, ή οταν συνειδητα δεν κανει σωστα τη δουλεια του, τι εμποδιζει τον/την ψυχολογο να κανει το ιδιο; Καποτε εγραφα καποια πραγματα σε σαιτ ψυχολογιας. Μια "θεραπευτρια" που πληρωνεται σκιωδως απο το σαιτ εγραψε ρατσιστικα σχολια για μια κοπελα που βγαιναμε και με συμβουλεψε να γινω τοξικ μαζι της για λυθουν τα προβληματα μας. Τα αισχη δε κειπουν απο πουθενα. Οπου χρημα και κλεφτης. Γυρισα πισω ενα προιον στα τζαμπο και δε μου βαλαν το σωστο ποσο στο πιστωτικο. Μαγαζια για ειδη καμπινγκ αλλη τιμη στο ιντερνετ, αλλη στο μαγαζι. Ηλεκτρονικα το ιδιο. Και αν δεν ψωνισεις βαζουν τους σεκιουριταδες να σε αγριοκοιτανε στην εξοδο. Ολη η ελληνικη κοινωνια εχει παει στον αποπατο. Εχω ζησει εξω για λιγο διαστημα. Δεν ειμαστε νορμαλ
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Δεν είναι όλοι οι γιατροί, ψυχολόγοι έτσι όμως. Από προσωπική εμπειρία στο λέω αυτό. Μπορούν πραγματικά να βοηθησουν και το κάνουν με επιτυχία. Δεν μιλάω για ψυχολογους σε σαιτ, εγώ δεν θα εμπιστευομουν κάποιον για τον οποίο δεν έχω συστάσεις και δεν συναντώ.
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Δεν είναι όλοι οι γιατροί, ψυχολόγοι έτσι όμως. Από προσωπική εμπειρία στο λέω αυτό. Μπορούν πραγματικά να βοηθησουν και το κάνουν με επιτυχία. Δεν μιλάω για ψυχολογους σε σαιτ, εγώ δεν θα εμπιστευομουν κάποιον για τον οποίο δεν έχω συστάσεις και δεν συναντώ.
Ειπες μεγαλη κουβεντα. Συστασεις. Πρεπει να εχεις γνωστο για τα παντα. Αλλιως δυσκολη η επιβιωση. Ακουστε κατι ευθυμο: Περσι γνωρισα ενα παλικαρι στο καμπινγκ Αμοργου -πολυ εμπειρος στα βουνα, που μου ειπε οτι εχει κονε με παραγοντα του νησιου. Ο παραγοντας αυτος του ειχε στησει σκηνη σε καλο σημειο καμια εβδομαδα πριν να τον περιμενει. 😄
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.675
Likes
14.167
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θεωρεις οτι οι ψυχολογοι ειναι λιγοτερο κλεφτες απο τους γιατρους; Οταν ο γιατρος δεν ντρεπεται να με χειραγωγησει για να βγαλει παραπανω χρηματα, ή οταν συνειδητα δεν κανει σωστα τη δουλεια του, τι εμποδιζει τον/την ψυχολογο να κανει το ιδιο; Καποτε εγραφα καποια πραγματα σε σαιτ ψυχολογιας. Μια "θεραπευτρια" που πληρωνεται σκιωδως απο το σαιτ εγραψε ρατσιστικα σχολια για μια κοπελα που βγαιναμε και με συμβουλεψε να γινω τοξικ μαζι της για λυθουν τα προβληματα μας. Τα αισχη δε κειπουν απο πουθενα. Οπου χρημα και κλεφτης. Γυρισα πισω ενα προιον στα τζαμπο και δε μου βαλαν το σωστο ποσο στο πιστωτικο. Μαγαζια για ειδη καμπινγκ αλλη τιμη στο ιντερνετ, αλλη στο μαγαζι. Ηλεκτρονικα το ιδιο. Και αν δεν ψωνισεις βαζουν τους σεκιουριταδες να σε αγριοκοιτανε στην εξοδο. Ολη η ελληνικη κοινωνια εχει παει στον αποπατο. Εχω ζησει εξω για λιγο διαστημα. Δεν ειμαστε νορμαλ

Μ αυτή τη λογική αν δηλαδή έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα με την υγεία σου, πχ κολικούς νεφρού, δεν θα πας στο γιατρό μην τυχόν σε ανοίξει ενώ θα έπεφτε η πέτρα μόνη της;
Καταλαβαίνεις το παράλογο;
Τώρα αν χρειάζεται σύσταση στην Ελλάδα για τα πάντα είναι μια άλλη συζήτηση.
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Μ αυτή τη λογική αν δηλαδή έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα με την υγεία σου, πχ κολικούς νεφρού, δεν θα πας στο γιατρό μην τυχόν σε ανοίξει ενώ θα έπεφτε η πέτρα μόνη της;
Καταλαβαίνεις το παράλογο;
Τώρα αν χρειάζεται σύσταση στην Ελλάδα για τα πάντα είναι μια άλλη συζήτηση.
Εχω περασει και περιοδους που δεν πηγαινα ατο γιατρο απο ελλειψη εμπιστοσυνης. Κοιτα οποιος ξεκινησει το τριπακι των ψυχολογων πρεπει να εχει πολλη υπομονη και πολλα λεφτα μεχρι να βρει αυτον που θα τον κανει καλυτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.200
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom