Σας πιανει αγχος υγειας πριν τις διακοπες; Πως το αντιμετωπιζετε;

Vicks

Member
Μηνύματα
684
Likes
2.203
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
?
Εγω μετα απο μια ασχημη περιπετεια στη Ροδο πριν χρονια που εμεινα ξαγρυπνος 3 24ωρα, εχω και τη φοβια οτι δε θα μπορεσω να κοιμηθω.
Το έχω πάθει στην Αίγυπτο. Πρέπει να κόντευα βδομάδα άυπνη, ζόμπι. Κουτούλαγα όλη την ημέρα στις γύρες και όταν ερχόταν η ώρα να κοιμηθώ και ήμουν σίγουρη με τόση κούραση ότι θα έπεφτα ξερή, τίποτα, γαρίδα το μάτι, alert όλο το βράδυ. Χάλια... Σε καταλαβαίνω.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
684
Likes
2.203
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
?
Μ αυτή τη λογική αν δηλαδή έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα με την υγεία σου, πχ κολικούς νεφρού, δεν θα πας στο γιατρό μην τυχόν σε ανοίξει ενώ θα έπεφτε η πέτρα μόνη της;
Καταλαβαίνεις το παράλογο;
Τώρα αν χρειάζεται σύσταση στην Ελλάδα για τα πάντα είναι μια άλλη συζήτηση.
Μη λέτε για κολικό νεφρού, please! :p
 

Vicks

Member
Μηνύματα
684
Likes
2.203
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
?
Εχω περασει και περιοδους που δεν πηγαινα ατο γιατρο απο ελλειψη εμπιστοσυνης. Κοιτα οποιος ξεκινησει το τριπακι των ψυχολογων πρεπει να εχει πολλη υπομονη και πολλα λεφτα μεχρι να βρει αυτον που θα τον κανει καλυτερα.
Καταλαβαίνω πως το λες αλλά αν βρεις τον κατάλληλο, η επίσκεψη στον ψυχολόγο είναι από τα καλύτερα δώρα στον εαυτό σου, αξίζει κάποιες θυσίες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Θεωρεις οτι οι ψυχολογοι ειναι λιγοτερο κλεφτες απο τους γιατρους; Οταν ο γιατρος δεν ντρεπεται να με χειραγωγησει για να βγαλει παραπανω χρηματα, ή οταν συνειδητα δεν κανει σωστα τη δουλεια του, τι εμποδιζει τον/την ψυχολογο να κανει το ιδιο;
Εχω περασει και περιοδους που δεν πηγαινα ατο γιατρο απο ελλειψη εμπιστοσυνης. Κοιτα οποιος ξεκινησει το τριπακι των ψυχολογων πρεπει να εχει πολλη υπομονη και πολλα λεφτα μεχρι να βρει αυτον που θα τον κανει καλυτερα.
Μπορεις να κανεις συνεδριες δωρεαν. Εχει μια χρονοβορα γραφειοκρατια, αλλα αν το χρειαζεσαι, γινεται, σε δημοσια δομη ψυχικης υγειας.
Μπορεις να κανεις ημιαμοιβομενες απο το δημοσιο σε ιδιωτη αν τρεξεις διαγνωση.
Μπορεις να κανεις συνεδριες με συμβολικο ποσο σε φορεα που ο ψυχολογος ελεγχεται απο εποπτη αρα δεν θα σε κλεψει, με συμβολικη αμοιβη.
Γενικα θελει πολυ ψαξιμο, αλλα ο ιδιωτης τους 50ρικου δεν ειναι μονοδρομος, το λεω επειδη σε απασχολει το θεμα του οικονομικου,
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.875
Likes
9.886
Θεωρεις οτι οι ψυχολογοι ειναι λιγοτερο κλεφτες απο τους γιατρους; Οταν ο γιατρος δεν ντρεπεται να με χειραγωγησει για να βγαλει παραπανω χρηματα, ή οταν συνειδητα δεν κανει σωστα τη δουλεια του, τι εμποδιζει τον/την ψυχολογο να κανει το ιδιο; Καποτε εγραφα καποια πραγματα σε σαιτ ψυχολογιας. Μια "θεραπευτρια" που πληρωνεται σκιωδως απο το σαιτ εγραψε ρατσιστικα σχολια για μια κοπελα που βγαιναμε και με συμβουλεψε να γινω τοξικ μαζι της για λυθουν τα προβληματα μας. Τα αισχη δε κειπουν απο πουθενα. Οπου χρημα και κλεφτης. Γυρισα πισω ενα προιον στα τζαμπο και δε μου βαλαν το σωστο ποσο στο πιστωτικο. Μαγαζια για ειδη καμπινγκ αλλη τιμη στο ιντερνετ, αλλη στο μαγαζι. Ηλεκτρονικα το ιδιο. Και αν δεν ψωνισεις βαζουν τους σεκιουριταδες να σε αγριοκοιτανε στην εξοδο. Ολη η ελληνικη κοινωνια εχει παει στον αποπατο. Εχω ζησει εξω για λιγο διαστημα. Δεν ειμαστε νορμαλ
Καταρχας εισαι σιγουρος οτι το ατομο που σε συμβουλευε ον λαιν ηταν ψυχολογος και οχι συμβουλος ψυχικης υγειας (απο τους οποιους εχουμε γκωσει) ή wannabe ψυχολογος ή και καποιος εντελως ασχετος; Στον κορωνοιο καποια ατομα απο την παρεα της 14χρονης κορης μου ειχαν φτιαξει προφιλ στο ινσταγκραμ ως «ψυχολογοι» και εδιναν συμβουλες σε αλλα ατομα. Παρενεβην η ιδια για να το «κλεισουν».
Επισης, με το φτωχο μου το μυαλο εισπραττω απο πλευρας σου μια δυσπιστια-καχυποψια-ελλειψη εμπιστοσυνης γενικα -προς γιατρους, εμπορους, τοπικους παραγοντες και ουτω καθεξης- που ενας ψυχολογος θα σε βοηθουσε να διαχειριστεις.
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Καταρχας εισαι σιγουρος οτι το ατομο που σε συμβουλευε ον λαιν ηταν ψυχολογος και οχι συμβουλος ψυχικης υγειας (απο τους οποιους εχουμε γκωσει) ή wannabe ψυχολογος ή και καποιος εντελως ασχετος; Στον κορωνοιο καποια ατομα απο την παρεα της 14χρονης κορης μου ειχαν φτιαξει προφιλ στο ινσταγκραμ ως «ψυχολογοι» και εδιναν συμβουλες σε αλλα ατομα. Παρενεβην η ιδια για να το «κλεισουν».
Επισης, με το φτωχο μου το μυαλο εισπραττω απο πλευρας σου μια δυσπιστια-καχυποψια-ελλειψη εμπιστοσυνης γενικα -προς γιατρους, εμπορους, τοπικους παραγοντες και ουτω καθεξης- που ενας ψυχολογος θα σε βοηθουσε να διαχειριστεις.
Λογικα ατομο απο ιδιωτικη σχολη. Αλλα με την τελευταια σου προταση δικαιολογησες την δυσπιστια μου. Γιατι ο κοσμος μας ειναι αυτος που ειναι. Μονο αν εχεις μεγαλωσει πολυ πολυ προστατευμενα δεν γνωριζεις απο πρωτο χερι οτι οι παντες ειναι απατεωνες. Τι θα μου πει ο ψυχολογος; Οτι τα περιστατικα που θα του διηγηθω δεν συνεβησαν ποτε; Γιατι αν ειναι κοριτσακι που τελειωσε τη σχολη και ξεκινησε να δουλευει, ειναι σα να εχουμε ζησει σε διαφορετικους πλανητες. Και οχι δεν πιστευω οτι επαρκουν τεσσερα χρονια θεωρητικης μελετης για να γινει καποιος αποτελεσματικος. Ειναι απαραιτητη η εμπειρια ζωης. Οταν πηγαινω στους γιατρους πολλες φορες κουβαλαω καταγραφικο ηχου και εχω καταγραψει πραγματα μηνυσιμα. Δεν θα κανω μηνυση ποτε, αλλα μπορω να τα βαλω να παιξουν σε οποιον μου πει οτι υπερβαλλω. Η καταγραφη ειναι πολυ σημαντικη αμυνα των αδυναμων απεναντι στις μορφες εξουσιας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.875
Likes
9.886
Λογικα ατομο απο ιδιωτικη σχολη.
Αλλο λεω εγω αλλο λες εσυ. Το θεμα δεν ειναι αν ο ψυχολογος τελειωσε δημοσια ή ιδιωτικη σχολη αλλα αν ειναι οντως ψυχολογος.

Αλλα με την τελευταια σου προταση δικαιολογησες την δυσπιστια μου. Γιατι ο κοσμος μας ειναι αυτος που ειναι. Μονο αν εχεις μεγαλωσει πολυ πολυ προστατευμενα δεν γνωριζεις απο πρωτο χερι οτι οι παντες ειναι απατεωνες.
Ναι ειναι δυσκολο να βρεις ανθρωπους εντιμους, αξιοπιστους ή της ιδιας ηθικης με σενα, αλλα δεν ειναι αδυνατο.
Τι γενικευση ειναι αυτη; Αν ολοι ειναι απατεωνες, εσυ που κατατασσεις τον εαυτο σου; Στους απατεωνες ή εισαι η μια και μοναδικη εξαιρεση στα δισεκατομμύρια της υφηλιου;



Τι θα μου πει ο ψυχολογος; Οτι τα περιστατικα που θα του διηγηθω δεν συνεβησαν ποτε;
Ολο λαθος

Γιατι αν ειναι κοριτσακι που τελειωσε τη σχολη και ξεκινησε να δουλευει, ειναι σα να εχουμε ζησει σε διαφορετικους πλανητες.
Αν ειναι αγορακι;

Και οχι δεν πιστευω οτι επαρκουν τεσσερα χρονια θεωρητικης μελετης για να γινει καποιος αποτελεσματικος. Ειναι απαραιτητη η εμπειρια ζωης. Οταν πηγαινω στους γιατρους πολλες φορες κουβαλαω καταγραφικο ηχου και εχω καταγραψει πραγματα μηνυσιμα. Δεν θα κανω μηνυση ποτε, αλλα μπορω να τα βαλω να παιξουν σε οποιον μου πει οτι υπερβαλλω. Η καταγραφη ειναι πολυ σημαντικη αμυνα των αδυναμων απεναντι στις μορφες εξουσιας.
Προσεξε μην σου κανουν εκεινοι μηνυση ομως που κανεις παρανομες καταγραφες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.200
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom