Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.411
Τόσο αστείο ήταν;
Το θέμα δεν είναι αν ξεχειλίζει αλλά το μέγεθος από το κυπελλάκι και ναι σε άλλα Ιταλικά μαγαζιά έχω φάει πολύ περισσότερο παγωτό με 2-3 ? και αν ψάξεις σε αναφορές και από άλλους στο internet θα δεις ότι όλοι το ίδιο γράφουν.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Δεν ημουν ειρωνικη. Γελασα γιατι θυμηθηκα πως ειχαμε αντιδρασει εμεις οταν ειδαμε αυτο το μπολακι. Συμφωνω και το ξερω, κι εφαγα φτηνοτερο, περισσοτερο και καλυτερο παγωτο στη Ρωμη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όσο για το κυπελλάκι που πήρα στο χέρι ήταν τόσο μικρό που ένιωσα ότι με κοροϊδεύουν.Στο link πιο κάτω έχει φωτογραφία από το κυπελλάκι που το πουλούσαν πέρυσι 2? ...
http://2.bp.blogspot.com/-Evh0u1LFW4w/Ti3cNRXTfpI/AAAAAAAACA4/asKDFSzfwTY/s1600/IMG_0300.JPG
Γιατί το κυπελλάκι Nirvana που κοστίζει εδώ ?2.20 απ' τα περίπτερα είναι μεγαλύτερο?
 

alpha

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα, με λένε Σταύρο και είμαι φοιτητής στα Ιωάννινα. Θα κάνω πρακτική άσκηση στη Μετεωρολογία από Φλεβάρη στην Ιταλία, συγκεκριμένα στη Ρώμη και την Λαμπεντούσα. Θα ήθελα να μου πείτε τι με συμφέρει να κάνω, ταξίδι με πλοίο ή αεροπλάνο;
έχω κάνει με πλοίο Ηγουμενίτσα - Ανκόνα, αλλά ίσως καλύτερα θα ήταν να πάω Μπριτεζι και από κει με τρένο στη Ρώμη ή δεν αξίζει η ταλαιπώρια και να κλείσω αεροπλάνο από Θεσ/νίκη για Ρώμη;
ξέρει κανείς πώς και αν γλυτώνω λεφτά;
 

Katerina2006

Member
Μηνύματα
56
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη (;)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
H αλήθεια είναι ότι με δεν έχω δοκιμάσει την ιδέα του πλοίου, αλλά επειδή τον τελευταίο καιρό ψάχνομαι για ταξίδι στη Ρώμη έχω μελετήσει αρκετά τα αεροπορικά εισιτήρια. Από Θεσσαλονίκη για Ρώμη με Ryan Air μπορεί να σου βγει σχεδόν τζάμπα!!! Αρκεί να κάνεις καλή έρευνα πρώτα, να έχεις μια σχετική ευελιξία στις ημερομηνίες και να μη θέλεις να πάρεις μαζί σου πολλές αποσκευές. Αν θέλεις να πάρεις πολλά πράγματα (δεν ξέρω πόσο καιρό θα μείνεις) ίσως αξίζει να κάνεις αυτό που σου λέω, δηλαδή ταξίδι μόνο με χειραποσκευή και μια μεταφορική για τα υπόλοιπα. Ψάξε για τιμές μέσω του site της εταιρίας, τουλάχιστον θα έχεις μια πρώτη ιδέα! Και καλή διαμονή!
 

alpha

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ για την απάντηση, για Ryan Air δεν ψάχνω καθώς θα έχω μεγάλο βάρος αποσκευών, αφού θα λείπω 5 μήνες και υπάρχει περίπτωση να είμαι και Γροιλανδία για λίγες μέρες. Οπότε και μόνο ο χειμερινός εξοπλισμός για να τον μεταφέρω με αυτή την εταιρία δεν συμφέρει.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Άντε να πω και εγώ τη μικρή μου παγωτο-εμπειρία από τη 1,5 μέρα που έμεινα στη Ρώμη...Το Della Palma που λέει το manelaki νομίζω οτι καλύπτει όλα τα γούστα, έχει πολλές γεύσεις, καλές τιμές και ποσότητα αλλά για τα προσωπικά μου γούστα μέχρι εκεί...το San Crispino εμένα με κάλυψε περισσότερο, λιγότερες γεύσεις, sorbet μαύρο σύκο κόλαση και γενικότερα μου φάνηκε οτι η ποιότητα αντισταθμίζει την περιορισμένη ποικιλία...Στα υπόλοιπα δεν πρόλαβα να πάω εννοείται. Και στα 2 παραπάνω έπεσα πάνω τους δεν είχα το χρόνο να πάω επίτηδες.
Κατά τα άλλα τη θυσία την έκανα και πήγα στο Μουσείο του Βατικανού (θα έσκαγα...) και δεν το μετάνοιωσα εννοείται καθόλου...
Το Salotto42 πέρασα απέξω μου άρεσε αλλά είχε πολύ κόσμο και ήθελα να κάτσω οπότε για αρχή έκατσα στο Mimi e Coco, ο χώρος απολύτως του γούστου αλλά είχε πολλά ζευγάρια...μου άρεσε πάντως. Μετά κατέληξα Trastevere.
Στο Tram tram δεν πρόλαβα να πάω δυστυχώς αλλά θα το τιμήσω την επόμενη φορά που ίσως να είναι και αρκετά σύντομα.
Στο L'Archetto έπεσα πάνω του μετά από 8 περπάτημα, το τίμησα αλλά η πείνα μου δε με αφήνει να είμαι αντικειμενική...μου φάνηκε αξιοπρεπής οικονομική λύση πάντως!
Και κάτι άσχετο...τα βράδια στο ιστορικό κέντρο της L'Aquila γινόταν το αδιαχώρητο...νόμιζες οτι είσαι στην παλιά Αβραμιώτου...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.601
Likes
29.764
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προχωρει το γηρας, υποχωρει η μνημη...
Ποιος σε πηγε σε αυτο το μαγαζι?
Αν θυμάμαι καλά (που θυμάμαι), το Lonely Planet μας πήγε (επειδή επέμενα εγώ).

προσοχη κ το San Crispino ειναι πολυ καλο! Εχει γευσεις ψαγμενες και αξιζει μια δοκιμη. Δεν ειναι ισως η τζελατερια για ολους..
Συμφωνώ. Και εκτός από συνταγές, έχει και εξαιρετικές μεθόδους παραγωγής και συντήρησης του παγωτού...

Επίσης, εξαιρετικό παγωτό, που ξεκίνησε από ένα κατάστημα και σταδιακά εξαπλώνεται σε όλη την Ιταλία (και όχι μόνο) είναι το GROM. Μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν μόνο στο Βορά (Τορίνο, Μιλάνο κλπ), αλλά φέτος είδα πως έχει ανοίξει και στη Navona...
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.207
...το San Crispino εμένα με κάλυψε περισσότερο, λιγότερες γεύσεις, sorbet μαύρο σύκο κόλαση και γενικότερα μου φάνηκε οτι η ποιότητα αντισταθμίζει την περιορισμένη ποικιλία...
Επικροτώ την επιλογή...κι εγώ σορμπέ σύκο είχα φάει και ήταν τέλειο (το είχα γράψει και στο φόρουμ αν θυμάμαι καλά).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.011
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom