Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Σύμφωνα με τις προτάσεις σας έχω σημειώσει τα:
1)Ristorante Polese, στην piazza Sforza Cesarini
2)Clemente alla Maddalena
3)Trattoria romana, Armando Al Pantheon dal 1961
4)pasquino: Locali a Roma - ristoranti
5)Antico Arco
6)Benvenuti da "Checchino dal 1887"
7)Trattoria "da Marcello
8))CasaCopelle
9)Maccheroni
10)Settimio All'Arancio
11)ciampini
12)Edy

Φαντάζομαι ότι στα 5 και 6 είναι απαραίτητη η κράτηση. Περιμένω συμβουλές!!


 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ποπο! Στο 1 και να μην θέλει, θα κάνεις, μη μείνεις με την όρεξη στο ...χέρι.
Δεν έχω κάνει ποτέ κράτηση εκεί, μάλλον τυχερή θα ήμουν. Αν ο καιρός κιόλας είναι καλός.....σε βλέπω να κάθεσαι με τις ώρες και να τρως και να πίνεις και να απολαμβάνεις την περιρέουσα ατμόσφαιρα!!
Τώρα για τα άλλα, κάτσε να έρθει ο Σαμίωνας ή να τα θυμηθώ αν θέλει κρατήσεις..πάει και καιρός βλέπεις...:D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γνωμη μου κανε κρατηση εδω στα σιγουρα του φορουμ, που ειναι δοκιμασμενα, γιατι εγω που πηγαινα οπου να 'ναι, την πατησα πολλακις.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Σύμφωνα με τις προτάσεις σας έχω σημειώσει τα:
1)Ristorante Polese, στην piazza Sforza Cesarini
2)Clemente alla Maddalena
3)Trattoria romana, Armando Al Pantheon dal 1961
4)pasquino: Locali a Roma - ristoranti
5)Antico Arco
6)Benvenuti da "Checchino dal 1887"
7)Trattoria "da Marcello
8))CasaCopelle
9)Maccheroni
10)Settimio All'Arancio
11)ciampini
12)Edy

Φαντάζομαι ότι στα 5 και 6 είναι απαραίτητη η κράτηση. Περιμένω συμβουλές!!


απο την δικη μου εμπειρια..
το 4 δεν θελει κρατηση..
το 9 και το 12 θελουν οπωσδηποτε..
οχι πολλες μερες πριν..2 μερες πχ. πριν ειναι μια χαρα νομιζω!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σύμφωνα με τις προτάσεις σας έχω σημειώσει τα:
1)Ristorante Polese, στην piazza Sforza Cesarini
2)Clemente alla Maddalena
3)Trattoria romana, Armando Al Pantheon dal 1961
4)pasquino: Locali a Roma - ristoranti
5)Antico Arco
6)Benvenuti da "Checchino dal 1887"
7)Trattoria "da Marcello
8))CasaCopelle
9)Maccheroni
10)Settimio All'Arancio
11)ciampini
12)Edy

Φαντάζομαι ότι στα 5 και 6 είναι απαραίτητη η κράτηση. Περιμένω συμβουλές!!


εννοείς για γευμα ή δείπνο? έχεις καταληξει σε αυτά? αλλιώς διάλεξε 3-4 και κάνε τις κρατήσεις. 3-4 κ 6-10 απαραίτητη το βράδυ. στο 3,10 όχι για γεύμα αλλά να πας νωρίς.τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω. μίκρυνε λίγο τη λίστα κ βαλε το tram tram.
γιατι εγω που πηγαινα οπου να 'ναι, την πατησα πολλακις.
από τη μια πλευρά μια σοφή κουβέντα. από την άλλη αποδεικνύει την ιδιορρυθμία της περίπτωσής σου, που τόσοι ειδικοί δεν μπορούν να εξιχνιάσουν. πώς γίνεται δηλ να την πατήσει καποιος στο φαγητό στη Ρώμη...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Στα 5,6,9,10 που έχω πάει και τα ξέρω βεβαίως και θέλεις κράτηση... τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω και δεν θυμάμαι ποιός τα έχει προτείνει για να πω αν αξίζουν συνεπώς δεν γνωρίζω αν θέλουν κράτηση...

Δυο λόγια για τα προτεινόμενα...

Το 5 είναι ακριβό, κυριλέ και παίζει μάλλον για special εξόδους... το φαγητό είναι μεν άριστο αλλά στυλιζαρισμένο... αν δεν παίζει τρυφερό τετ α τετ καλύτερα να μην πας...

Το 6 έχει ιδανικό location για after καταστάσεις... τρως και μετά τα μπαράκια είναι σε απόσταση βολής... είναι λίγο τσιμπιμένο με δύσκολη αλλά καταπληκτική Ρωμαική κουζίνα... αν δεν είσαι των ψαγμένων γεύσεων ίσως και να σε απογοητεύσει... έχει εξαιρετική κάβα...

Το 9 είναι ένα μοδάτο κεντρικό με εξαιρετικό κλασσικό φαγητό... ειδικά οι πάστες είναι ακτύπητες... μεγάλο του προσόν το location, δυο βήματα από την Navona και το σκηνικό του... όταν θα κάνεις την κράτηση ζήτησε φορτικά να καθήσεις επάνω...

Το 10 είναι απλά φανταστικό... καταπληκτικό location ιδανικό κυρίως για μεσημεριανό... γεμάτο ντόπιους με ελάχιστους τουρίστες... τα ραβιόλια με πορτοκάλι και το τιραμισού του είναι λόγος επίσκεψης στη Ρώμη... προσοχή... σερβίρει μέχρι της 2.30 το μεσημέρι...

Να πω και άλλα δύο... το ένα είναι πρόταση του ακατανόμαστου που την τίμησα και τον δικαίωσα... TRAM-TRAM... παλιομοδίτικο με μικρό menu κλασσική Ιταλική ταβέρνα... τα γλυκά του και οι βόνγκολες του δεν παίζονται... υπολόγιζε στα 35? το άτομο με απλό κρασί...

Το Piccolo Abruzzo είναι μια προσωπική μου ανακάλυψη... πήγαινε βράδυ, κάνε 3-4 μέρες πριν κράτηση και μην φας καλά το μεσημέρι... όταν θα γυρίσεις απλά πες μου τις εντυπώσεις σου... στα 45?...

Καλή όρεξη...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
από τη μια πλευρά μια σοφή κουβέντα. από την άλλη αποδεικνύει την ιδιορρυθμία της περίπτωσής σου, που τόσοι ειδικοί δεν μπορούν να εξιχνιάσουν. πώς γίνεται δηλ να την πατήσει καποιος στο φαγητό στη Ρώμη...
Το μονο ευκολο. Περα απο τα 20-30-50 μαγαζια που προτεινονται εδω μεσα (που δεν τα εχω δοκιμασει βεβαια, απλα σας εμπιστευομαι), ολα τα αλλα χαλια πρεπει να ειναι...
 

Μαρια μυτ.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Πηγα Ρωμη πριν απο 2 μηνες κ εμεινα σε ενα υπεροχο ξενοδοχειο..una hotel rome.. διπλα στο termini κ πολυ καινουργιο...πηγαινε και θα με θυμηθεις..απλα υπεροχο!
 

kanlen

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βαλενθια
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγκασκαρη
"enoteca antica" , κοντά στα ισπανικά σκαλιά,google it για λεπτομέρειες νομίζω ότι είναι εξαιρετικό για μεσημέρι και για κρασί σε ποτήρι ,αν είσαι λάτρης το βράδυ! δύσκολα θα πέσεις έξω σε φαγητό στη Ρωμη.να αποφύγεις τα τουριστικά και σίγουρα θα απολαύσεις!

ευχαριστώ για τα παραπάνω θα τιμήσω όσα περισσότερα μπορώ με την πρώτη ευκαιρία!!
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Μετά από αναζήτηση στο forum στην ίδια λίστα κατέληξα και εγώ!!

Απλά λόγω του ότι θα είμαστε για 1η φορά και 4 μόνο μέρες, δεν ξέρω τι ώρες θα μπορούμε να πάμε για φαγητό...Είναι τόσα πολλά αυτά που θέλουμε να δούμε και τόσες λίγες οι μέρες που από τώρα δε μπορώ να ξέρω αν την τάδε μέρα θα βολέψει την τάδε ώρα να πάμε γα φαγητό και να χρειαστεί να αφήσουμε κάτι στη μέση...:roll:
Αν δεν κάνω κράτηση δηλαδή πόσο αναμονή μπορεί να έχω? Μισή ώρα? 1 ώρα?
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Κατα τη γνωμη μου καλο ειναι να κανεις κρατηση, ειδικα αν θελεις να πας βραδυ και οπωσδηποτε εαν ειναι σαββατοκυριακο.. Μην τ αφησεις στην τυχη, εκτος αν εχεις εναλλακτικες.. υπαρχει περιπτωση να σου πουν να ξαναπερασεις σε λιγη ωρα ή ακομη και να σου πουν οτι λυπουνται και να σε διωξουν ευγενικα, μου εχει τυχει ακομη και σε τρατορια αυτο.. επισης πριν πας δες λιγο τις ιστοσελιδες τους για τα ωραρια και τις ημερες λειτουργιας για να κανεις τον προγραμματισμο σου, πολλα πχ ειναι κλειστα δευτερα ή κυριακη..
Το Cafe Ciampini (ανοιγει απο τον Απριλιο και μετα),
το Casa Copelle
και το Antico Arco ειναι απο μονα τους λογοι να επισκεφθεις τη Ρωμη
στο Αntico Arco να κανεις οπωσδηποτε κρατηση και να πας βραδυ,με την ευκαιρια αυτη θα δεις και το τζανικολο, η ολη εμπειρια ειναι υπεροχη, γεματη εκπληξεις που κρατανε ως το επομενο πρωι .. δεν λεω παραπανω, θα τα δειτε στην πραξη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.434
Μέλη
39.250
Νεότερο μέλος
sofiamts

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom