Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...Ειδικά το Antico Arco μου έκανε κάτι, θα κλέισω οπωσδήποτε και θα μεταφέρω εμπειρίες...:clap::clap:
Επειδή δεν έχουμε ξαναπάει, την περιοχή Τζανίκολο με ποιο άλλο αξιοθέατο θα μπορούσαμε να στο συνδυάσουμε?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...Ειδικά το Antico Arco μου έκανε κάτι, θα κλέισω οπωσδήποτε και θα μεταφέρω εμπειρίες...:clap::clap:
Επειδή δεν έχουμε ξαναπάει, την περιοχή Τζανίκολο με ποιο άλλο αξιοθέατο θα μπορούσαμε να στο συνδυάσουμε?
Tο βράδυ ειδικά με κανένα...

Ντύσου καλά πάρε πιστωτική και καλή διασκέδαση...
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη
Eυχαριστώ πάρα πολύ όλους σας για τις πληροφορίες σας. Ηταν ένα τέλειο ταξιδι. Επιστρέφω με την δικιά μου ανταπόκριση από την Ρώμη.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Booking.com: hotel Zero6 Guest House, Rome, Italy - 51 Guest reviews. Book your hotel now!

Σκέφτομαι να κλείσω για Ρώμη, 5 διανυκτερεύσεις τέλη Μάρτη, στο παραπάνω guest house, ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με την περιοχή, είναι μεταξύ Οταβιάνο και Λεπάντο (2 λεπτά με τα πόδια), στην περιοχή του Βατικανού.

Μιας και δεν έχουμε ξαναπάει Ρώμη ψάχνουμε κάτι σχετικά κοντά στο κέντρο, μας αρέσει το περπάτημα αλλά θέλουμε να απέχει το πολύ 15 λεπτά με τα πόδια από κέντρο (καταστήματα, εστιατόρια) ώστε να προτιμούμε το περπάτημα από το μετρό. Από όσα διάβασα παραπάνω, θα ήθελα να αποφύγω περιοχές όπως ο σταθμός του Τέρμινι αλλά να μην ανεβούμε και υπερβολικά σε budget.

Τι λέτε για την παραπάνω περιοχή; Είναι βολική για να έχει κανείς πρόσβαση σε φαγητό, κεντρικές πλατείες αλλά και ορισμένα αξιοθέατα; Το μετρό (γραμμή Α) ξέρετε περίπου τι ώρα σταματάει και πόσο κοστίζει; Συμφέρει μάλλον η εβδομαδιαία κάρτα;

Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες που διάβασα εδώ μέσα ... και συνεχίζω να διαβάζω! Ατελείωτες! Είναι σα να έχω ήδη τη Ρώμη μπροστά μου!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Κοντά στο κέντρο, δεν είναι, εκτός κι αν όντως δεν έχεις πρόβλημα να περπατήσεις, αλλά δεν μιλάμε για μικρή απόσταση. Αν ρίξεις μια ματιά στο χάρτη, θα δεις πόσο απέχει. Ουσιαστικά είσαι σχεδόν μέσα στην πόλη του Βατικανού, ενώ π.χ. Piazza di Spagna, Fontana di Trevi, Colosseo, που "ορίζεται" ως κέντρο είναι από την άλλη πλευρά.
Για το Termini, θα συμφωνήσω μαζί σου να μην μείνεις εκεί, όχι επειδή έχει εγκληματικότητα όπως λανθασμένα έχει γραφτεί αλλά γιατί είναι κρίμα να μπορείς να μείνεις αλλού και να επιλέξεις αυτό.
Κάνε μια περαιτέρω έρευνα να δεις αν μπορείς να κινηθείς αλλού.
Τσέκαρε για παράδειγμα, γύρω από το Πανεπιστήμιο, ίσως βρεις κάτι πιο οικονομικό- είναι κέντρο-απόκεντρο και σίγουρα πιο κοντά από το Ottaviano.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.
Τσέκαρε για παράδειγμα, γύρω από το Πανεπιστήμιο, ίσως βρεις κάτι πιο οικονομικό- είναι κέντρο-απόκεντρο και σίγουρα πιο κοντά από το Ottaviano.
τι ακριβώς ειχες στο νου? έτσι από περιέργεια. νότια ειναι ακριβά τα ελάχιστα που υπάρχουν. νοτιοανατολικά-ανατολικά είναι ακομα μακρύτερα και δυτικά δεν υπάρχουν ή πλησιάζεις στο σταθμό πάλι.
για τα υπόλοιπα που είπες συμφωνώ σαφώς. αν είναι να περνάει καποιος τον Τιβερη προς τα δυτικά αξίζει μονο για να μένει στο Τραστέβερε.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Σύμφωνοι σε όλα, ειδικά για τα δυτικά, μόνο Trastevere. Για το κέντρο, αν κατάλαβα καλά με βάση τα γραφόμενα του φίλου που ψάχνει κάτι οικονομικό, αν εξαιρέσουμε το Termini-μακριά- όλα τα υπόλοιπα είναι τσιμπημένα- για να μείνεις σε κάτι καλό.
Πρότεινα την ανατολική πλευρά, έστω και τα ελάχιστα που διαθέτει γύρω από το Πανεπιστήμιο, Policlinico, Castro Pretorio, είναι σαφώς πιο ωραία η περιοχή κι επειδή δεν είναι τουριστική- άρα λιγότερη ζήτηση- ίσως σταθεί τυχερός και βρει κάτι εκεί. Άλλωστε μιλάμε για 2-3 στάσεις με το μετρό από το κέντρο- κέντρο, άλλο που εγώ το έκανα με τα πόδια καθημερινά :D
Θα πήγαινα κι ακόμη πιο ανατολικά, βάση μπάτζετ επαναλαμβάνω- αλλά αφού πάει πρώτη φορά Ρώμη ας περιοριστεί στα πέριξ..
 

LEFTERAKIS

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλημέρα σε όλα τα μέλη του forum. Κατ' αρχήν ένα μεγάλο μπράβο για εκείνους που οργάνωσαν τη χθεσινή συνάντηση στο Μαραθώνα. Περάσαμε αρκετά καλά.
Μία ερώτηση θέλω να κάνω για ξενοδοχεία στη Ρώμη. Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τη διαμονή στην ιταλική πρωτεύουσα, χώρια που την τελευταία φορά που πήγα έμεινα στο Termini και απογοητεύτηκα. Μπορεί να με διαφωτίσει κανείς για ξενοδοχεία που να συνδυάζουν όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή και ποιότητα; ;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Ρε Λευτεράκη η γλώσσα μου έχει γίνει χίπισσα από τα μαλλιά που έχει βγάλει... δεν γουστάρουμε την παρακμή του termini κι ας λέει ο ακατανόμαστος και τα φερέφωνά του ότι θέλουν... αν βρεις το Ripa γύρω στα 100 ευρώπουλα τσίμπα το και άσε τους άλλους να μένουν με τα γυφτάκια στο termini και να νομίζουν πως είναι και ωραία...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.403
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom