Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εφοσον το φθηνο ξενοδοχειο ειναι κατι που δεν το αποφευγεις οπως ειπες ,καλυτερα κεντρο παρα περιφερειακα.
Απο το Τερμινι ναι μπορεις να περπατησεις και να πας και Κολοσσαιο και σε ολα τα αλλα κεντρικα αξιοθεατα.Μονο Αγιο Πετρο-Βατικανο δεν πας απο κει με τα ποδια.
Μην ανησυχεις για το Τερμινι ...στα ειπαν και οι προηγουμενοι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εννοειται κεντρο. Τα περιφεριακα (οχι μονο στη Ρωμη) ειναι για τις εκθεσεις και τα γκρουπ.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Εμεις είχαμε μείνει στο Hotel Eurostars International Palace | Eurostars Hotels και ήταν τελεια. Κεντρικοτατο, σε καλή τιμή και με υπέροχο πρωινό!

α,σε αυτο ειχα μεινει και γω παλιοτερα...καλο ξενοδοχειο οντως ,περιπου στη μεση της via nationale.Δε θα το λεγα και κεντρικοτατο αν υποθεσουμε οτι το κεντρο είναι σε μια ακτινα γυρω απο το πανθεον,γιατι θελει αρκετο περπατημα μεχρι εκει(παντως εμεις μονο με τα ποδια κινουμαστε ) αλλα ειναι μια καλη επιλογη αν το πετυχεις σε λογικη τιμη....επισης μια και αναφερθηκε το ξενοδοχειο να πω οτι το καφε ακριβως απεναντι (il gusto λεγεται) έχει εξαιρετικο τιραμισου ,απο τα καλυτερα που έχω φαει στη ρωμη.....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αν η σχέση σου με την τέχνη είναι να διαβάζεις μικυ μάους ναι η Galleria Borghese δεν σου λέει τίποτε..

Τολμώ να πώ πάντως ότι το "Centre Belge de la Bande Dessinée" στις Βρυξέλλες μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον ως μουσείο από τη Borghese... Και δεν έχω δει ένα και δυο μουσεία τέχνης....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τολμώ να πώ πάντως ότι το "Centre Belge de la Bande Dessinée" στις Βρυξέλλες μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον ως μουσείο από τη Borghese... Και δεν έχω δει ένα και δυο μουσεία τέχνης....
α ναι έχεις δίκιο να τονίζεις την υποκειμενικότητα του θέματος. κι εγώ έχω συναντήσει πολυταξιδεμένους που νόμιζαν ότι το "Bernini" είναι ένα κοκτειλ..(αλά bellini). προφανώς θα υπάρχουν κι άλλοι που ο Μίκυ τους φαινεται πιο ενδιαφέρων από ένα Canova. το τελευταίο καμμία σχεση με σοκολατάκια. τετοια βρίσκει κανείς μαζί με ενδιαφεροντα μουσεία στην πόλη που είπες. τύφλα να χει η Ρωμη μπροστά της..
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Χαιρετώ τους Ιταλόφιλους! Πρόκειται να πάμε τον Απρίλιο στη Ρώμη και επειδή για εμάς το καλό φαγητό είναι συνώνυμο του ταξιδιού, έχω κρατήσει πολύ καλές σημειώσεις από τις προτάσεις σας στο forum.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι: οι κρατήσεις στα εστιατόρια είναι απαραίτητες; και αν ναι, πόσες μέρες πριν θα πρέπει να κάνω κράτηση;
Γιατί κάπου διάβασα ότι καλό θα είναι να κάνεις κρατήσεις πριν καν ταξιδέψεις στη Ρώμη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ωραία εποχή πας στη Ρώμη....αχ..αν σου κάνει και καλό καιρό, θα μπορείς να απολαύσεις και έξω το φαγητό σου, ειδικώς μεσημέρι για μένα ήταν απόλαυση αυτό σε ορισμένα μέρη.
Τώρα για τις κρατήσεις, χρειάζεται σε κάποια ναι, αλλά εξαρτάται σε ποια αναφέρεσαι για να σου πούμε. Τι λένε οι σημειώσεις σου; :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.404
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom