Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Μετά τις 3 το βράδυ εννοούσα και όπως είδα έχει ένα στις 3:45.Το εισιτήριο είναι ακριβότερο όμως από την terravision 5 αντί 4(από internet) και μάλλον δεν θα την χρησιμοποιήσω αυτή την εταιρία.

Έχει απλά το πλεονέκτημα ότι έχει λεωφορείο και στις 03:45 ενώ με την terravision θα πρέπει να περιμένουμε μια ώρα ακόμη μέχρι τις 04:40...

Εφόσον δεν έχει στάση στο κέντρο για το αεροδρόμιο θα πάω μέχρι το termini με κάποιο νυκτερινό λεωφορείο μάλλον.Αυτό που μένει είναι να βρω τώρα που είναι οι στάσεις για το νυχτερινό κοντά στο trastevere και στην fontana :D

Θα ψάξω λίγο πρώτα και αν δεν τα καταφέρω θα σας ρωτήσω.

Ευχαριστώ και για την υπομονή σας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
Ευχαριστώ.Το είχα κατεβάσει και πιο πριν.
Δεν μπορώ να καταλάβω απλά σε ποια σημεία είναι οι στάσεις.Σταματάει σε όλες τις στάσεις που είναι πάνω στους δρόμους που περνάει το νυχτερινό;

Βέβαια από ότι θυμάμαι από την προηγούμενη φορά που είχα πάει στις στάσεις που σταματάει το νυχτερινό γράφει με μεγάλα γράμματα σε μια ταμπέλα πχ.Ν5 και αν περπατήσεις έναν δρόμο ευθεία κάποια στιγμή την βρίσκεις την στάση όπως και να έχει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
kabamarou said:
.Σταματάει σε όλες τις στάσεις που είναι πάνω στους δρόμους που περνάει το νυχτερινό;

Βέβαια από ότι θυμάμαι...
ε ναι..μια χαρα θυμασαι..τα ειπες.ολα, εξπερ..
 

nikos23patra

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα
Παιδια ειμαι χαρουμενος γιατι πηγα ρωμη αλλα και λυπημενος γιατι γυρισα.Λοιπον να σας πω λιγα πραγματα, δεν χρειαζετε να παρεις ουτε μετρο περπατιετε ανετα χαζευοντας γυρω-γυρω κρατοντας ενα χαρτι στο χερι γυριζεις μεγαλο μερος της πολης για να μην σου πω σχεδον ολη.Οσο αναφορα το καλο φαι που λετε ολα ειναι σχετικα μπορει εγω να φαω ενα πιατο και να τρελαθω μπορει να φαει καποιος αλλος το ιδιο και να μην του αρεσει,εγω αυτο που εκανα ηταν να γυρναω ολη μερα και οταν πειναγα ετρωγα πιτσα απο διαφορα μαγαζια γυρω γυρω που μου αρεσαν στο ματι μετα ενα παγωτο και συνεχιζα το περπατημα.Μια μερα εκατσα να φαω κανονικα πιο πανω απο την piazza navona και ηταν ολα πολυ νοστιμα,ειμασταν 5 ατομα πηραμε απο ενα πιατο μακαρονια ο καθενας, μια μαργαριτα για την μεση, 3 νερα μεγαλα, και μια σαλατα, η πιτσα λεπτη αλλα γευστικοτατη αν και μαργαριτα τα μακαρονια νοστιμα και δωσαμε 78ευρω.πιστευω ειναι καλα.Καφεδακι στο καφε γκρεκο καλο ηταν στο ορθιο ετσι γιατι στον καταλογο π ειδα ελεγε καπουτσινο 8ευρω,αλλα τον καλυτερο καφε τον πινεις σε καφετεριες μεσα σε γειτονιες ηπια ενα εσπρεσακι σε μια γειτονια το καλυτερο που εχω πιει-δει στην ζωη μου το αρωμα,το καίμακη,ο αφρος που ειχε ο καφες?απιστευτος και μονο 80λεπτα.Παγωτακι οπωσδηποτε πρεπει οποιος παει να φαει νουτελα αλλα την μαυρη οχι την μιση-μιση και βεβαια πιο πανω απο πιατσα ναβονα ειναι ενα μαγαζι που φτιαχνει ροφηματα και εκει πινεις νουτελα με μπανανα η φραουλα η οτι θες,(λατρευω την σοκολατα οπως καταλαβατε) παγωτακι πρεπει να πατε στο gioliti το οποιο εχει 1001 γευσεις το τι ουρα εχει δεν περιγραφετε.επειδη μπορω να γραψω αμετρητα πραγματα σταματαω εδω.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Παιδια ειμαι χαρουμενος γιατι πηγα ρωμη αλλα και λυπημενος γιατι γυρισα.Λοιπον να σας πω λιγα πραγματα, δεν χρειαζετε να παρεις ουτε μετρο περπατιετε ανετα χαζευοντας γυρω-γυρω κρατοντας ενα χαρτι στο χερι γυριζεις μεγαλο μερος της πολης για να μην σου πω σχεδον ολη.Οσο αναφορα το καλο φαι που λετε ολα ειναι σχετικα μπορει εγω να φαω ενα πιατο και να τρελαθω μπορει να φαει καποιος αλλος το ιδιο και να μην του αρεσει,εγω αυτο που εκανα ηταν να γυρναω ολη μερα και οταν πειναγα ετρωγα πιτσα απο διαφορα μαγαζια γυρω γυρω που μου αρεσαν στο ματι μετα ενα παγωτο και συνεχιζα το περπατημα.Μια μερα εκατσα να φαω κανονικα πιο πανω απο την piazza navona και ηταν ολα πολυ νοστιμα,ειμασταν 5 ατομα πηραμε απο ενα πιατο μακαρονια ο καθενας, μια μαργαριτα για την μεση, 3 νερα μεγαλα, και μια σαλατα, η πιτσα λεπτη αλλα γευστικοτατη αν και μαργαριτα τα μακαρονια νοστιμα και δωσαμε 78ευρω.πιστευω ειναι καλα.Καφεδακι στο καφε γκρεκο καλο ηταν στο ορθιο ετσι γιατι στον καταλογο π ειδα ελεγε καπουτσινο 8ευρω,αλλα τον καλυτερο καφε τον πινεις σε καφετεριες μεσα σε γειτονιες ηπια ενα εσπρεσακι σε μια γειτονια το καλυτερο που εχω πιει-δει στην ζωη μου το αρωμα,το καίμακη,ο αφρος που ειχε ο καφες?απιστευτος και μονο 80λεπτα.Παγωτακι οπωσδηποτε πρεπει οποιος παει να φαει νουτελα αλλα την μαυρη οχι την μιση-μιση και βεβαια πιο πανω απο πιατσα ναβονα ειναι ενα μαγαζι που φτιαχνει ροφηματα και εκει πινεις νουτελα με μπανανα η φραουλα η οτι θες,(λατρευω την σοκολατα οπως καταλαβατε) παγωτακι πρεπει να πατε στο gioliti το οποιο εχει 1001 γευσεις το τι ουρα εχει δεν περιγραφετε.επειδη μπορω να γραψω αμετρητα πραγματα σταματαω εδω.
Μπραβο !! Και γω το ιδιο λεω τοσα χρονια και δε ακουει κανεις!
Η μαυρη... νουτελα ειναι η καλυτερη !!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
νουτελα αλλα την μαυρη οχι την μιση-μιση .
Η μαυρη... νουτελα ειναι η καλυτερη !!!
ή κάποια σύγχυση έχετε ή μιλάτε για άλλα πράγματα..
η Nutella είναι brand name και είναι φυσικά ΜΙΑ και ΜΟΝΗ, με ΕΝΑ μόνο χρωμα...αυτό που ΑΓΑΠΑΜΕ!

aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_3_36_Nutella_1.jpg_600px_Nutella_1.jpg

Nutella - Wikipedia, the free encyclopedia
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Οσο αναφορα το καλο φαι που λετε ολα ειναι σχετικα μπορει εγω να φαω ενα πιατο και να τρελαθω μπορει να φαει καποιος αλλος το ιδιο και να μην του αρεσει,εγω αυτο που εκανα ηταν να γυρναω ολη μερα και οταν πειναγα ετρωγα πιτσα απο διαφορα μαγαζια γυρω γυρω που μου αρεσαν στο ματι μετα ενα παγωτο και συνεχιζα το περπατημα.
Τίποτε δεν είναι σχετικό με το καλό φαγητό... εάν πας σε ένα καλό εστιατόριο που φημίζεται για την κουζίνα του και δεν σου αρέσει το φαγητό, τότε δεν φταίει το εστιατόριο αλλά εσύ που δεν ξέρεις να φας... αν κάποιος είναι μαθημένος να τρώει προκάτ πίτσες και παϊδάκια, τότε αν βρεθεί στην Ιταλία και πάει σε μια παραδοσιακή πιτσαρία ή φάει μια μπιστέκα πιθανώς να μην του αρέσει... εσείς τι λέτε, η Ιταλική πίτσα και η μπιστέκα θα φταίνε ή ότι δεν μπορεί να εκτιμήσει το καλό φαγητό?

Προσοχή το σχόλιο μου είναι γενικό και δεν απευθύνεται στον Νίκο...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Traveller said:
Τίποτε δεν είναι σχετικό με το καλό φαγητό... εάν πας σε ένα καλό εστιατόριο που φημίζεται για την κουζίνα του και δεν σου αρέσει το φαγητό, τότε δεν φταίει το εστιατόριο αλλά εσύ που δεν ξέρεις να φας... αν κάποιος είναι μαθημένος να τρώει προκάτ πίτσες και παϊδάκια, τότε αν βρεθεί στην Ιταλία και πάει σε μια παραδοσιακή πιτσαρία ή φάει μια μπιστέκα πιθανώς να μην του αρέσει... εσείς τι λέτε, η Ιταλική πίτσα και η μπιστέκα θα φταίνε ή ότι δεν μπορεί να εκτιμήσει το καλό φαγητό?

Προσοχή το σχόλιο μου είναι γενικό και δεν απευθύνεται στον Νίκο...
Συμφωνώ και επαυξανω!!! Πήγαν κάποιοι γνωστοί μου το καλοκαίρι στη Ρώμη και όταν τους ρώτησα αν έφαγαν καλα μου απάντησαν:' χάλια!!!τα μακαρόνια ήταν αβραστα και οι πίτσες πολυ λεπτές!!!' έλεος!!!!!!

Sent from my iPad using Travel Stories
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
Πήγε ένας γνωστός στην Αππία οδό στο τμήμα που είναι κοντά στην Ρώμη και μου είπε ότι ήταν πολύ όμορφα και ότι έχει και στάση του metro εκεί.Αληθεύει αυτό για την στάση του metro;Είναι τόσο ωραίο μέρος για επίσκεψη;Το ρωτάω γιατί έκανα μια αναζήτηση στο forum και δεν βρήκα τίποτα...
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
839
Likes
917
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Συμφωνώ και επαυξανω!!! Πήγαν κάποιοι γνωστοί μου το καλοκαίρι στη Ρώμη και όταν τους ρώτησα αν έφαγαν καλα μου απάντησαν:' χάλια!!!τα μακαρόνια ήταν αβραστα και οι πίτσες πολυ λεπτές!!!' έλεος!!!!!!

Sent from my iPad using Travel Stories
Χαχαχα αληθεια?? Και εμένα μια συναδελφος τα ιδια...Γελαωωωω!! :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.020
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom