Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

mariaj

Member
Μηνύματα
320
Likes
419
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Καλημέρα.Ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο προτιμότερος τρόπος να φτάσω termini απο αεροδρόμιο;Το γρήγορο τρένο ή το λεωφορείο;Θα μείνουμε στο Prati.Το λεωφορείο διάβασα οτι κάνει 55 λεπτά και ξέρετε αν θα πρέπει λόγω κόσμου να βγάλω τα εισιτήρια απο το internet ή να τα πάρω απο εκεί;Φτάνουμε 15.05 στη Ρώμη και μου δίνει δρομολόγιο για το λεωφορείο στις 15.40 και 16.40.Ποιο απο τα δύο δρομολόγια να διαλέξω αν πάω με λεωφορείο;
Θέλω να βγάλω εβδομαδιαίο πάσο για όλα τα ΜΜΜ;Θα το βγάλω απο termini ή απο αεροδρόμιο;Θα μείνουμε 6 μέρες άρα να φανταστώ οτι συμφέρει;
Alkistismaria,το καλύτερο πιστέυω πως είναι αφού φτάσεις στο αεροδρόμιο και παραλάβεις τις αποσκευές σου να ρωτήσεις στο information desk και θα σου πουν που να πας για να πάρεις λεωφορείο για κέντρο!Μην βγάλεις για terravision απ'το internet γιατι σε περίπτωση που καθυστερήσει η πτήση ή οι αποσκευές σου ίσως χάσεις το δρομολόγιο και τα λεφτά σου συνεπώς..Έχει αρκετά λεωφορεία που φεύγουν διαφορετικές ώρες και έτσι κάποιο θα βρεις που θα σε βολέψει και θα σου έρθει αρκετά πιο οικονομικά απ΄το τραίνο;)Μπορείς για την μέρα του γυρισμού όμως να πας στην Via Marsala 29 κοντά στο Termini και να πάρεις απ΄την μέρα που θα φτάσεις εκεί τα εισιτήριά σου για την μέρα που θα φέυγεις,αφού είναι στάνταρ η ώρα που θα πρέπει να είστε στο αεροδρόμιο και θα είστε έτοιμοι για το γύρισμό!!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
320
Likes
419
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Σε αυτό έχεις δίκιο ότι όσα πιο πολλά είναι τα θέματα τόσο πιο δύσκολα θα βρει κάποιος τις πληροφορίες που ζητάει,καθώς επαναλαμβάνονται πολλά πράγματα.Πάντως ThanasisU2 λογικό μου φαίνεται αν δεν έχεις ταξιδέψει πολύ και κυρίως αν είναι το πρώτο σου ταξίδι στο εξωτερικό ένα άγχος να το έχεις.Αχ ,τι ωραίο άγχος που είναι αυτό..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μα αυτό είναι το υπέροχο. Το αναπάντεχο. Ποτέ δε οργάνωνα ένα ταξίδι από πριν, πάρα μόνο στην διαδρομή. Πριν το ταξίδι θα googlaρω ότι ψάχνω, θα κοιτάξω οδηγούς, και μόνο τότε αν δε βρω πληροφορία, θα ρωτήσω εδώ (που και πάλι οι ερωτήσεις μου, δε τις απαντά κανείς :Ρ )
 

mariaj

Member
Μηνύματα
320
Likes
419
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Χαχαχα....εγώ πάλι είμαι τρελή, ρίχνω τρελό διάβασμα πριν πάω κάπου ακόμα και στην ελλάδα για να μάθω όσα περισσότερα μπορώ για το μέρος και να βρω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ,αλλά πάντα ένα άγχος απο την αναμονή σου και μόνο για το ταξίδι το έχεις.Τι καλά να είχαμε μόνο αυτό το άγχος στη ζωή μας:roll:
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, έχει κανείς προσωπική εμπειρία από ενοικίαση moto? Κανένα καλό γραφείο ή κάποιο tip?

Πιστεύω ότι θα είναι καλή φάση να νοικιάσω καμιά βέσπα για μια μέρα.
Τζιανίκολο, κατακόμβες, Άπια Αντίκα και γενικά μια χαλαρή βόλτα...
 

StelinaGi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη & Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Σεϋχέλλες/Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!!
Είμαι καινούργιο μέλος, μόλις 2 ημερών,αλλα πρόλαβα και διάβασα αρκετά απο τα θέματα που αφορούν την Ρώμη, και είμαι πολύ ευτυχισμένη που βρήκα ένα σάιτ επιτέλους που είναι όλες οι πληροφορίες μαζεμένες και βοηθά ο ένας τον άλλον.
Εγώ θα πάω στις 14 του Απρίλη Ρώμη για τρίτη φορά, αλλά για πρώτη χωρίς οργανωμένο γκρουπ. Που σημάινει πως έχω δει τα κλασσικά αλλα ήρθε η ώρα να ανακαλύψω και κάποια άλλα πραγματα για την Ρώμη. Για μένα η Ρώμη είναι μια πόλη που όποτε μιλάω, διαβάζω, συζητώ γι αυτή, νιώθω μια συγκίνηση, και κάθε φορά νιώθω πως γυρίζω σπίτι μου. Οπότε είμαι απίστευτα χαρούμενη που θα ξαναπάω, αλλά και ακόμη περισσότερο που θα κάνω εγω το προγραμμα για μένα και την φίλη μου, για το που θα παμε, τι θα δουμε κτλ. Εδώ είναι που χρειάζομαι και τη βοήθεια απο τα μέλη:D
Για αρχή να πω πως πριν μπω στο σαιτ δεν γνωριζα πως είναι πολιτιστική εβδομάδα.
1. Διαβάζοντας ξένα παρόμοια σαιτ γράφουν σχόλια πως είναι όλα τα μουσεία ανοιχτα, ακόμη και αυτα στο Βατικανό, που εδώ διαβασα πως δεν είναι έτσι. Τι ισχύει τελικά γιατί εχω μια ψιλοσυγχυση με αυτο το θέμα.
2. Μπορεί κάποιος να μου πει αν το Roma Pass είναι για μια μέρα η τρεις; 3.Θα ήθελα σε αυτήν την επίσκεψη να δω κάτι πιο παραδοσιακο, να περπατησω και σε πιο "γειτονιες", να βρω και καμμια λαϊκη αγορά..προς ποια κατευθυνση να κινηθώ;
4. Εχουμε βρει ξενοδοχείο στην περιοχή Παριολι. Κοντά στο ξενοδοχείο υπάρχει στάση για το τραμ απ ότι διάβασα στισ πληροφορίες, δεν είδα όμως κανεναν να μιλά για τα τραμ, αλλα μονο για μετρό η λεωφορεία. Θα βολεψει η συγκοινωνία η με το τραμ θα ειναι δραμα η κατασταση;
5. Και τέλος, αν υπάρχει καποιο αξιοθέατο ιδιαίτερο, και όχι απαραιτήτως γνωστο,που γνωρίζετε και μπορείτε να μου συστήσετε, θα με κανατε ιδιαιτερως χαρουμενη!!!:clap: Ευχαριστώωωωω!!!!:lol:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
κατ αρχην καλως ηρθες Στελινα..
να σου πω πως επειδη κατα καιρους εχουν ανοιχτει απειρα θεματα για την ρωμη, πλεον λιγο δυσκολα οι γνωστες δινουν πληροφοριες γιατι ηδη τα εχουν πει και εχει μαλλιασει η γλωσσα τους η μαλλον το πληκρολογιο τους..

βεβαια εσυ ρωτας συγκεκριμενα πραγματα και ελπιζω να μην αδιαφορησουν και να δωσουν τις πληροφοριες που ζητας..

απλα καλο θα ηταν να πεις τι εχεις δει τις 2 προηγουμενες φορες που πηγες στην ρωμη..

απ αυτα που ρωτας εγω μπορω να σου πω οτι η roma pass ειναι για 3 μερες..
 

StelinaGi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη & Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Σεϋχέλλες/Νέα Υόρκη
giannismits έχεις δίκιο, είναι όλα χιλιοειπωμένα, αλλά ελπίζω να μάθω 2-3 πραγματάκια που είναι ξέρεις "όχι τόσο τουριστικα", μηπως και ανακαλύψω και άλλα πραγματα αυτή τη φορα που θα πάω. Τισ 2 προηγούμενες φορές είδα το Κολοσσαίο, το μουσείο στο Βατικανό, την Σαντα Μαρία Ματζόρε και την Βεριτά, είδα το Πανθεον, Πιατσα Βενετσια, Πιατσα Ναβόνα, Πιάτσα ντι Σπάνια....αυτα σε γενικές γραμμές και ότι μπόρεσα περπατώντας μεσα σε μία μέρα γιατί το ταξίδι μου και τις δύο φορές ήταν μιας βδομάδας αλλά πήγα Ρώμη-Φλωρεντία-Βενετία...και οδικώς...Οπότε δεν είδα και πολλά...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
giannismits έχεις δίκιο, είναι όλα χιλιοειπωμένα, αλλά ελπίζω να μάθω 2-3 πραγματάκια που είναι ξέρεις "όχι τόσο τουριστικα", μηπως και ανακαλύψω και άλλα πραγματα αυτή τη φορα που θα πάω. Τισ 2 προηγούμενες φορές είδα το Κολοσσαίο, το μουσείο στο Βατικανό, την Σαντα Μαρία Ματζόρε και την Βεριτά, είδα το Πανθεον, Πιατσα Βενετσια, Πιατσα Ναβόνα, Πιάτσα ντι Σπάνια....αυτα σε γενικές γραμμές και ότι μπόρεσα περπατώντας μεσα σε μία μέρα γιατί το ταξίδι μου και τις δύο φορές ήταν μιας βδομάδας αλλά πήγα Ρώμη-Φλωρεντία-Βενετία...και οδικώς...Οπότε δεν είδα και πολλά...
υπαρχουν ανθρωποι να σε κατατοπισουν παντως..ειδικα για τις γειτονιες που λες και κατι εκτος τουριστικων περιοχων γιατι εχουν παει πολλες φορες στη ρωμη..

εγω απλα να σου πω πως για τριτη φορα θα πρεπε να πας στον λοφο Gianicolo να κανεις βολτα στην περιοχη του Αβεντινου λοφου,να πας στην περιοχη Trastevere που ειναι απ τις πιο γραφικες (και τουριστικες βεβαια),στο Tetraccio για νυχτερινη ζωη,στην περιοχη San Giovanni να δεις τον ομωνυμο ναο..
 

StelinaGi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη & Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Σεϋχέλλες/Νέα Υόρκη
Καλως σας βρήκα tripakia!!! Αυτό σκεφτόμουν και εγώ σήμερα...αν ειμαι στα καλά μου που πάλι παω Ρώμη...Απλα νομίζω πως είναι κεραυνοβόλος...και αν μπορούσα να πηγαίνω κάθε μήνα, θα πήγαινα!! :) Θέλω φυσικά να πάω και αλλού αλλά αφου μου το πρότειναν, να πω όχι; χαχα!:) giannismits Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τα σημειώνω σαν καλό παιδί που είμαι και αναμένω για ακόμη περισσότερες κι απο άλλους!! :) Αλήθεια, μιας και είπες για νυχτερινή ζωή, υπάρχει; Όχι πως με ενδιαφερει και τόσο αλλα σίγουρα ενδιαφέρει τη φιλη μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.390
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom