Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μα και αν ακόμα κάποιος ψάχνει χρηστικές πληροφορίες για Ρώμη, δεν πρόκειται να βρει άκρη με τα εκατοντάδες θέματα που ανοίγονται συνέχεια. Πρέπει κάπως να περιοριστεί η ευκολία να ανοίγονται παρεμφερή ή ίδια θέματα για ένα προορισμό όταν οι ερωτήσεις μπορούν να απαντηθούν σε ανοικτά θέματα.

Sent from my iPod touch using Travel stories
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα.Ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο προτιμότερος τρόπος να φτάσω termini απο αεροδρόμιο;Το γρήγορο τρένο ή το λεωφορείο;Θα μείνουμε στο Prati.Το λεωφορείο διάβασα οτι κάνει 55 λεπτά και ξέρετε αν θα πρέπει λόγω κόσμου να βγάλω τα εισιτήρια απο το internet ή να τα πάρω απο εκεί;Φτάνουμε 15.05 στη Ρώμη και μου δίνει δρομολόγιο για το λεωφορείο στις 15.40 και 16.40.Ποιο απο τα δύο δρομολόγια να διαλέξω αν πάω με λεωφορείο;
Θέλω να βγάλω εβδομαδιαίο πάσο για όλα τα ΜΜΜ;Θα το βγάλω απο termini ή απο αεροδρόμιο;Θα μείνουμε 6 μέρες άρα να φανταστώ οτι συμφέρει;
 

giorgos_i20

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
Καλημέρα.Ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο προτιμότερος τρόπος να φτάσω termini απο αεροδρόμιο;Το γρήγορο τρένο ή το λεωφορείο;Θα μείνουμε στο Prati.Το λεωφορείο διάβασα οτι κάνει 55 λεπτά και ξέρετε αν θα πρέπει λόγω κόσμου να βγάλω τα εισιτήρια απο το internet ή να τα πάρω απο εκεί;Φτάνουμε 15.05 στη Ρώμη και μου δίνει δρομολόγιο για το λεωφορείο στις 15.40 και 16.40.Ποιο απο τα δύο δρομολόγια να διαλέξω αν πάω με λεωφορείο;
Θέλω να βγάλω εβδομαδιαίο πάσο για όλα τα ΜΜΜ;Θα το βγάλω απο termini ή απο αεροδρόμιο;Θα μείνουμε 6 μέρες άρα να φανταστώ οτι συμφέρει;
Σκέψου τη λύση του shuttle bus π.χ αυτό airport shuttle rome | Airport Shuttle Rome, Civitavecchia transfer Cruise port, Fiumicino, Ciampino
Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό (αφού μάλιστα σκέπτεσαι το γρήγορο τρένο)
Θα γλιτώσεις ταλαιπωρία...:cool:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Aπο Fiumicino για Τερμινι ειναι 4 ευρω με τη terravision και κανει 55 λεπτα. Bus transfer from Fiumicino airport to Rome ? Terravision Μαλλον αυτο εννοεις οταν λες λεωφορειο. Νομιζω σε συμφερει, ποσο ποιο φτηνο να βρεις;; Η καρτα συμφερει σιγουρα τοσες μερες που θα μεινετε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτή η συζήτηση δε βγάζει πουθενά... υπάρχουν 5-6 τρόποι για να μεταβείς απ' το Φιουμιτσίνο στη Ρώμη... σταθμίζεις τα δρομολόγια, την τιμή και τη διάρκεια και επιλέγεις.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
manelaki εσύ terravision χρησιμοποίησες;
Ναι. Μια χαρα ηταν. Δε μπορουμε ομως να σου πουμε ποιο δρομολογιο να παρεις. Οποιο προλαβεις πρωτο, θα πας εκει απ'οπου φευγουν τα λεωφορεια και υπαρχουν εκει υπαλληλοι που θα σου βγαλουν εισητηριο.
Δε ξερω ποσο πολυ κοσμο θα εχει κι αν πρεπει να βγαλεις απ'το ιντερνετ, αν και δε νομιζω να αντιμετωπισεις προβλημα.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Απλά ρωτάω γιατί φτάνουμε 15.05 και αν θα προλάβω να πάρω βαλίτσα να βρω το terminal 3 και να προλάβω το λεωφορείο των 15.40;
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Απλά ρωτάω γιατί φτάνουμε 15.05 και αν θα προλάβω να πάρω βαλίτσα να βρω το terminal 3 και να προλάβω το λεωφορείο των 15.40;
Δεν θυμαμαι, δε μπορω να βοηθησω γιατι εμεις στο αεροδρομιο βγαλαμε και roma pass οποτε αργησαμε λιγακι. Δεν ειμαι και πολυ εμπειρη απο πτησεις κτλ αλλα ετσι οπως το σκεφτομαι νομιζω δε το προλαβαινετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.531
Μηνύματα
899.375
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom