Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
H χειρότερη ώρα να κλείσεις για τα μουσεία του Βατικανού... τότε είναι που μπαίνουν οι ορδές των γκρουπς.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
320
Likes
419
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Εχουμε βγαλει εισητηριο για οργανωμενη ξεναγηση στις 2,αν ειμαστε στις 12 εκει προλαβαινουμε να ανεβουμε στον τρουλο?ακομα κ αν ανεβεις μεχρι ενα σημειο με το ασανσερ ειναι εξισου ζορικος
Αν στις 2 πρέπει να είστε στα μουσεία του Βατικανού νομίζω ότι προλαβαίνετε να ανέβετε στον τρούλο του Αγίου Πέτρου πρώτα αλλά για να δείτε με την ησυχία σας την εκκλησία μέσα θα πρέπει ίσως να ξαναπάτε μόλις τελειώσετε με τα μουσεία για να μην τρέχετε,αλλιώς να της ρίξετε μια ματιά στα γρήγορα πριν πάτε στα μουσεία,αν δεν σας βγαίνει το πρόγραμμα αλλιώς.Όσο για τον τρούλοέχεις δύο επιλογές:Η πρώτη είναι να πληρώσεις 5Ε και να ανέβεις όλα τα σκαλιά με τα πόδια και η δεύτερη να πληρώσεις 7Ε και ανέβεις με το ασανσερ μέχρι ένα σημείο.Ακόμα και το ασανσερ να πάρεις θα πρέπει να ανέβεις γύρω στα 600 σκαλιά με τα πόδια μέχρι να φτάσεις στην κορυφή και προς τα πάνω όντως για κάποια ώρα ανεβάινεις σε ένα πολύ κλειστο σημείο,αν δεν έχεις θέμα κλειστοφοβίας κτλ δηλαδή δεν θα έχεις θέμα,ακόμα και εγώ που έχω ανέβηκα.Οταν φτάσεις πάνω όμως η θέα θα σε αποζημιώσει,αξίζει με χίλια:)
 

giorgos_i20

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
Όσο για τον τρούλοέχεις δύο επιλογές:Η πρώτη είναι να πληρώσεις 5Ε και να ανέβεις όλα τα σκαλιά με τα πόδια και η δεύτερη να πληρώσεις 7Ε και ανέβεις με το ασανσερ μέχρι ένα σημείο.Ακόμα και το ασανσερ να πάρεις θα πρέπει να ανέβεις γύρω στα 600 σκαλιά με τα πόδια μέχρι να φτάσεις στην κορυφή και προς τα πάνω όντως για κάποια ώρα ανεβάινεις σε ένα πολύ κλειστο σημείο,αν δεν έχεις θέμα κλειστοφοβίας κτλ δηλαδή δεν θα έχεις θέμα,ακόμα και εγώ που έχω ανέβηκα.Οταν φτάσεις πάνω όμως η θέα θα σε αποζημιώσει,αξίζει με χίλια:)
Μην αγχώνεστε βρε παιδιά για τον τρούλο και τα σκαλοπάτια. Ο οποιοσδήποτε με απλά ανεκτή φυσική κατάσταση και φυσιολογικό βάρος δε θα έχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.:cool:
 

mariaj

Member
Μηνύματα
320
Likes
419
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
τελεια. :mad:
δεν το ηξερα ποτε να παμε στον αγιο πετρο;

Κοίταξε τον Φεβρουάριο που είχα πάει κι εγώ,την ίδια ώρα είχα κλέισει τα εισητήριά μου και δεν μπορώ να πω οτι ο κόσμος που ήταν μέσα με ενοχλούσε,δεν γινόταν και ο χαμός,νορμαλ πράγματα.Και αφού έχεις κλείσει μέσω ιντερνετ τα εισητήρια όσο κόσμο και να έχει έξω δεν θα περιμένεις κι εσύ στην τεράστια ουρά,έχει άλλη πολύ μικρότερη για αυτούς που τα έχουν κλείσει μέσω ιντερνετ;)
 

mariaj

Member
Μηνύματα
320
Likes
419
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
εσυ πηγες μετα το βατικανο στον αγιο πετρο;ποση ωραεφαγες στο βατικανο;
Καλά εμένα άσε με, πήγα 4 φορές στον Άγιο Πέτρο μέχρι να μπορέσω να μπω μέσα:shock:Την πρώτη φορά πάω αλλά είχα αργήσει για τα μουσεία και έκανα στροφή και έφυγα,επιστρέφω δεύτερη φορά μετά τα μουσεία αλλά γινόντουσαν κάτι εκδηλώσεις με τον Πάπα,δεν κατάλαβα τί ακριβώς που έπρεπε να έχεις κάτι ειδικές προσκλήσεις για να μπεις μέσα και δεν το γνώριζα, έτσι φεύγω πάω στο Castel Sant'Angelo και ξαναπάω μετά στον Αγιο Πέτρο αλλά ακόμα δεν είχαν τελειώσει οι εκδηλώσεις και έτσι έφυγα απ'το Βατικανό για να επιστρέψω την επόμενη μέρα που συνεχιζόντουσαν οι εκδηλώσεις και να πάω άλλες δύο φορές μέχρι που τελικά καταφέραμε να μπούμε αφού είχαν τελειώσει..Αφού είχα απογοητευτεί στο τέλος λέω πάει θα φύγω απ'την Ρώμη χωρίς να δω τον Αγιο Πέτρο..Τελικά όπως σου ανέφερα πήγα πρώτα στα Μουσεία όπου έφαγα κοντά ένα δίωρο και τα είδαμε σχεδόν όλα,είναι αρκετά πρέπει να ξέρεις.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
320
Likes
419
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Κόιτα δεν είναι κάτι που θα σε τρελάνει είναι η αλήθεια,αλλά είναι ένα ιστορικό μνημείο όπως και να το κάνουμε που θεωρώ αξίζει να το επισκεφτείς,έχει ένα καφέ μέσα στο κάστρο με πολύ όμορφη θέα που μπορείς να κάτσεις να πιεις έναν καφέ ή να τον πάρεις στο χέρι και να το πιεις στο όρθιο,εγώ επειδή είχε πολύ κόσμο δυστυχώς έκατσα μέσα..Πάντως αξίζει να πας μέχρι εκεί έστω για να κάνεις μία βόλτα στην ομώνυμη γέφυρα που είναι έξω απ'το κάστρο!Και αν τελικά μπεις μέσα να ανέβεις στην κορυφή, έχει κι απο εκεί πολύ όμορφη θέα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.106
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
giorgos_i20 said:
Μην αγχώνεστε βρε παιδιά για τον τρούλο και τα σκαλοπάτια. Ο οποιοσδήποτε με απλά ανεκτή φυσική κατάσταση και φυσιολογικό βάρος δε θα έχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.:cool:
Απο φυσικη κατασταση ειμαστε οκ,αυτο που με εχει τρομαξει ειναι αυτο με την κλειστοφοβια που ενα θεματακι το εχω αν ειναι για πολυ ωρα
 

mariaj

Member
Μηνύματα
320
Likes
419
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Απο φυσικη κατασταση ειμαστε οκ,αυτο που με εχει τρομαξει ειναι αυτο με την κλειστοφοβια που ενα θεματακι το εχω αν ειναι για πολυ ωρα
Κι εγώ έχω ένα θεματάκι με την κλειστοφοβία αλλά δεν θα έχεις θέμα,αφού ανέβηκα εγώ θα ανέβεις κι εσύ,όπως είπε και ο giorgos_i20 δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα απ'τη στιγμή που είστε σε νορμαλ κατάσταση,θα ανεβείτε σιγα-σιγά και όλα οκ!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.106
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
mariaj said:
Κι εγώ έχω ένα θεματάκι με την κλειστοφοβία αλλά δεν θα έχεις θέμα,αφού ανέβηκα εγώ θα ανέβεις κι εσύ,όπως είπε και ο giorgos_i20 δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα απ'τη στιγμή που είστε σε νορμαλ κατάσταση,θα ανεβείτε σιγα-σιγά και όλα οκ!
Αυτο με καθησυχαζει καπως;-)οταν επιστρεψω θα γραψω εντυπωσεις !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.370
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom