Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Παλι καλα..νομιζα ειναι ειδος ποτου..
Λιγο πιο ξεκαθαροι δεν γινεται να ειμαστε? ουτε "περιοχη Μοντι" καταλαβαινω, ουτε μεταμφιεση τι θα πει. Εκτος αν ορισμενα ποστ απευθυνονται σε αυγκεκριμενο κοινο.οποτε πασο κ πειτε τα μεταξυ σας που καταλαβαινεστε..
Καλοπροαιρετα παντα, μην αρχισετε τα βιολια παλι..
Μόντι είναι γνωστή από την αρχαιότητα η περιοχή πάνω από τα αυτοκρατορικά φόρα. Στην αρχαιότητα ήταν πυκνοκατοικημένη και τα κτίρια σχεδόν ισουψή με τα σημερινά. Τα σύνορα τα σημερινά δεν ταυτίζονται με τα αρχαία καθώς Μόντι θεωρειται σήμερα και η περιοχή του Λατερανού ή οι περιοχές με τα μνημεία γύρω από τα φόρα. Οι ρωμαίοι κάτοικοι (ίσως οι παλιότεροι) όμως θεωρούν ότι το Μόντι φτάνει λίγο κάτω από τη Ματζόρε.
Το πως λειτουργούν παράνομα Μπαράκια με την ιδιότητα των Βιβλιοπωλείων, μπορεί να το αντιληφθεί ο καθένας κάνοντας μια βόλτα στα στενά του. Από πάνω βλέπεις πινακίδες λιμπρερια και μεσα πίνουν ποτά. Όλα αυτά για την λειτουργία τους δεν τα είδα μόνο εγώ πριν δυό χρόνια που έμεινα εκεί, αλλά μου τα εξήγησαν φίλοι Ιταλοί κάτοικοι της περιοχής, που δεν είχαν λόγο να διαβάλουν τη Ρώμη. Για λινκ δυστυχώς ξέρεις ότι, για όσους με εμπιστεύονται, αποτελώ πηγή από μόνος μου. Μην ανησυχείς δεν έχω αυτή την απαίτηση από σένα.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Coco, στο κεντρο για χαλαρο ποτο και ωραια ατμοσφαιρα

1. :::FLUID - Cocktail & Wine Bar::: coktail bar σε μινιμαλ στυλ που σερβιρει και aperitivo καθε απογευμα με αξιολογο και ποιοτικο μπουφε,
στην υπεροχη via del governo vecchio πισω απο τη Ναβονα

2. ___ Salotto 42 ___ κλασσικο στεκι (αγαπημενο πολλων συμφορουμιτων)
με υπεροχη θεα στις κολωνες της Piazza di Pietra (κοντα στο Πανθεον)

To enoteca palatium ειναι ωραια οινοθηκη εστιατοριο αλλα δεν ειναι μπαρακι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το πως λειτουργούν παράνομα Μπαράκια με την ιδιότητα των Βιβλιοπωλείων, μπορεί να το αντιληφθεί ο καθένας κάνοντας μια βόλτα στα στενά του. Από πάνω βλέπεις πινακίδες λιμπρερια και μεσα πίνουν ποτά. Όλα αυτά για την λειτουργία τους δεν τα είδα μόνο εγώ πριν δυό χρόνια που έμεινα εκεί, αλλά μου τα εξήγησαν φίλοι Ιταλοί κάτοικοι της περιοχής, που δεν είχαν λόγο να διαβάλουν τη Ρώμη. Για λινκ δυστυχώς ξέρεις ότι, για όσους με εμπιστεύονται, αποτελώ πηγή από μόνος μου. Μην ανησυχείς δεν έχω αυτή την απαίτηση από σένα.
"παράνομα μπαράκια"? στη Ρώμη?λες να πίνουν ποτά χωρίς άδεια?
ωραία τα λες. αλλά εγώ θα ξαναπώ ότι αν τα λες για συγκεκριμένο κοινό καλώς. καλύτερα αν τα έλεγες σε σόσιαλ θέμα. εδώ δεν γίνεσαι κατανοητός. ούτε με ζώγια ούτε με "περιοχή Μοντι". δεν θα χρησιμοποιούσα καθόλου αυτη τη λέξη ως μετάφραση της αντίστοιχης ιταλικής. περιοχή είναι κάτι πολυ γενικότερο και ασαφές. δεν θα σου κάνω επίδειξη ιταλικών που σίγουρα ξέρεις καλύτερα, όπως όλα εξάλλου, θα μας πει καμμιά καθηγήτρια ιταλικών την κατάλληλη λέξη για το rione. ως τώρα άνετα καποιος καταλάβαινε την περιοχή του τωρινού πρωθυπουργού. που κι αυτή όπως και το rione Monti ειναι γεμάτη μπαρ. αρκετοί την αποκαλούν κέντρο της Movida..υπερβολή, αφού έχει μεταφερθεί αλλού πλέον. αλλά αυτά δεν πολυενδιαφέρουν και τα ξέρεις καλύτερα πάντα εσύ, οι ιταλοί φίλοι σου και όσοι σε εμπιστεύονται. εμένα που δεν με εμπιστεύονται με υποχρεώνουν να μιλαω με λινκ.

Il rione Monti uno dei piu antichi quartieri di Roma che ospita la movida notturna romana tra locali di musica dal vivo e pub...
Locali rione Monti
La zona, fitta di trattorie, bar e locali vari,
http://it.wikipedia.org/wiki/Monti_(rione_di_Roma)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
"παράνομα μπαράκια"? στη Ρώμη?λες να πίνουν ποτά χωρίς άδεια?
ωραία τα λες. αλλά εγώ θα ξαναπώ ότι αν τα λες για συγκεκριμένο κοινό καλώς. καλύτερα αν τα έλεγες σε σόσιαλ θέμα. εδώ δεν γίνεσαι κατανοητός. ούτε με ζώγια ούτε με "περιοχή Μοντι". δεν θα χρησιμοποιούσα καθόλου αυτη τη λέξη ως μετάφραση της αντίστοιχης ιταλικής. περιοχή είναι κάτι πολυ γενικότερο και ασαφές. δεν θα σου κάνω επίδειξη ιταλικών που σίγουρα ξέρεις καλύτερα, όπως όλα εξάλλου, θα μας πει καμμιά καθηγήτρια ιταλικών την κατάλληλη λέξη για το rione. ως τώρα άνετα καποιος καταλάβαινε την περιοχή του τωρινού πρωθυπουργού. που κι αυτή όπως και το rione Monti ειναι γεμάτη μπαρ. αρκετοί την αποκαλούν κέντρο της Movida..υπερβολή, αφού έχει μεταφερθεί αλλού πλέον. αλλά αυτά δεν πολυενδιαφέρουν και τα ξέρεις καλύτερα πάντα εσύ, οι ιταλοί φίλοι σου και όσοι σε εμπιστεύονται. εμένα που δεν με εμπιστεύονται με υποχρεώνουν να μιλαω με λινκ.

Il rione Monti uno dei piu antichi quartieri di Roma che ospita la movida notturna romana tra locali di musica dal vivo e pub...
Locali rione Monti
La zona, fitta di trattorie, bar e locali vari,
Monti (rione di Roma) - Wikipedia
Τουλάχιστον έχεις καταλάβει τι έχεις γράψει εσύ? γιατί τι έγραψα εγώ σίγουρα δεν κατάλαβες (ή κάνεις). Για τα παράνομα μαγαζιά θα σου βρω φωτογραφίες, ίσως να χρειαστεί να περιμένεις να ξαναπάω (μη στεναχωριεσαι δεν θα ξοδευτώ υπάρχει η ράιαν). Αν και είμαι σιγουρος ότι μπορεις να τις βρεις μόνος σου πριν από μένα, μια και τα παίζεις τα λινκ στα δάκτυλα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.971
Likes
15.474
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ πάντως δε καταλαβαίνω un cazzo
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το βρίσκεις πολύ ωραία ιδέα να μεταμφιέζονται μπαράκια σε βιβλιοπωλεία? γιατί αυτό συμβαίνει στην περιοχή του Μόντι, όπου μετά από κινητοποιήσεις των κατοίκων έχει απαγορευτεί η λειτουργία μπαρ (πλην της πλατείας της Ουκρανικής εκκλησίας). Τώρα αυτό με τη Ζώγια τι σχέση έχει...
γιατί τι έγραψα εγώ σίγουρα δεν κατάλαβες (ή κάνεις).
μα δεν το είπα σε τουλάχιστον 2 ποστ ότι δεν κατάλαβα? αυτό δεν έγραψες? τι εννοούσες "περιοχή Μόντι"? την περιοχή που κατοικεί ο σημερινός πρωθυπουργός? ή το rione Monti? αν το 2ο απλά δεν λέγεται στα ελληνικά "περιοχή". στα ουσιωδη: η λειτουργία των μπαρ δεν έχει απαγορευτεί φυσικά στο rione Monti όπου σφυζει από ζωή τη νύχτα. έχει σταματήσει η χορήγηση νέων αδειών σε συγκεκριμένους δρόμους με περιφερειακό νόμο του 2006. όπου ρυθμίζεται πού κ πώς γίνεται η χορήγηση νέων αδειών. το πού γίνεται αυτό εξαρτάται
απο δρόμο σε δρομο όχι από περιοχή. δεν χωρίζουν τη Ρώμη σε περιοχές αλλά λαμβάνουν υπόψη την ιδιαιτερότητα καθε δρόμου. για όποιον έχει όρεξη και ξέρει ιταλικα ας διαβάσει την κείμενη νομοθεσια:
http://www.municipioromacentrostorico.it/pdf/deliberazione_33_anno09.pdf
ελπίζω να έγινα κατανοητός. όταν γινόμαστε κατανοητοί αποφεύγονται και αρκετές παρεξηγησεις. για τα "παρανομα" εξακολουθώ να ενίσταμαι. η νομοθεσια για το αλκοόλ είναι πολύ αυστηρη και δεν νομίζω κάποιος να ρισκάρει ποινικό αδίκημα κ να χορηγεί αλκοόλ χωρίς άδεια. κι αν το κάνει ακόμα πιο δύσκολα θα γίνεται αυτό αντιληπτό στο δρομο από τουρίστες.
Εγώ πάντως δε καταλαβαίνω un cazzo
εγώ δεν κατάλαβα εγω, πώς να καταλάβεις εσύ?:haha::haha: πλάκα κάνω..
περιορίσου να βρεις την κατάλληλη λέξη για το rione. σε σένα αναφερόμουν πριν..;)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Μάλιστα, δηλαδή όλο το πρόβλημα το δικό σου ήταν ότι δεν ανέφερα το rione (και μπερδεύτηκες με τον πρωθυπουργό!!!???) κρίμα...καλά λένε το δις εξαμαρτείν ουκ... (και αφορά φυσικα εμένα που συνέχισα συζήτηση μαζι σου, καλά να πάθω).
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.971
Likes
15.474
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
εγώ δεν κατάλαβα εγω, πώς να καταλάβεις εσύ?:haha::haha: πλάκα κάνω..
περιορίσου να βρεις την κατάλληλη λέξη για το rione. σε σένα αναφερόμουν πριν..;)
To ξέρω ότι εμένα γύρευες :)
Στο θέμα μας τώρα : έχω να πω ότι πλέον η μετάφραση αποδίδεται ελεύθερα και όχι κατά λέξη. Το rione θα το απέδιδα ως " περιοχή" .
Για την υπόλοιπη διαμάχη σας δε θα πάρω θέση. :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μάλιστα, δηλαδή όλο το πρόβλημα το δικό σου ήταν ότι δεν ανέφερα το rione (και μπερδεύτηκες με τον πρωθυπουργό!!!???) κρίμα...καλά λένε το δις εξαμαρτείν ουκ... (και αφορά φυσικα εμένα που συνέχισα συζήτηση μαζι σου, καλά να πάθω).
με τα αυτογνωσιακά σου προβλήματα δεν δύναμαι να ασχοληθώ.
δεν κοιτάζω προσωπα κ ονόματα αλλά την πληροφορία που γράφεται και διαβάζεται από τους αναγνώστες του φόρουμ.
απλά ήσουν ασαφής, το ουσιωδες το ανέφερα πριν. δεν ήταν η λέξη rione αλλά η απαγόρευση λειτουργίας μπαρ σε περιοχή της Ρώμης. αυτό ΔΕΝ ισχύει. η "περιοχή" (για σένα) , το rione (για μένα) Μόντι είναι γεμάτο μπαρ που λειτουργούν κανονικά με άδειες του περιφερειακού νόμου που είχα πριν στο λινκ.
όποιος έχει πληροφορία και λινκ περί του αντιθέτου των όσων λέω, πολύ ευχαρίστως ας τα παραθέσει. δεν έχω μπαρ στη ρώμη κ ποσώς με ενδιαφέρει αν κάνω κ λάθος. θα ήταν ενδιαφερον να το μάθω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
To ξέρω ότι εμένα γύρευες :)
Στο θέμα μας τώρα : έχω να πω ότι πλέον η μετάφραση αποδίδεται ελεύθερα και όχι κατά λέξη. Το rione θα το απέδιδα ως " περιοχή" .
Για την υπόλοιπη διαμάχη σας δε θα πάρω θέση. :)
grazie mille cara..;)
αφού είναι ελεύθερη η μετάφραση εγώ θα το απέδιδα ως δημοτικό διαμέρισμα, γειτονιά, μια και αναφέρεται μόνο σε πόλεις. αν είιχε αναφερθεί ο ιταλικός όρος θα ήταν σαφέστερο.
"διαμάχη"? για μένα δεν υφίσταται καμμία διαμάχη, εκτος του αιωνίου war... δεν έχω διαμάχες με πρόσωπα κ ονόματα σε φορουμ. μόνο αντιθέσεις κ ενστάσεις επί των γραφομένων.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
To ξέρω ότι εμένα γύρευες :)
Στο θέμα μας τώρα : έχω να πω ότι πλέον η μετάφραση αποδίδεται ελεύθερα και όχι κατά λέξη. Το rione θα το απέδιδα ως " περιοχή" .
Για την υπόλοιπη διαμάχη σας δε θα πάρω θέση. :)
Δεν νομίζω να είναι ελεύθερη η μετάφραση είναι κανονικότατη. Δεν έχω λεξικό εδώ που είμαι αλλά το googletranslate έτσι το δίνει (μπες και δέστο). Αλλά αρκετά με τις παπαριές δεν θα μάθω στα γεράματα αλμπάνικα Ιταλικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.341
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom