Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι σίγουροι...είναι καλά παιδιά (δε μου έμοιασαν...:D). Τους είπαν οτι μετά τις 11 το βράδυ απαγορεύεται ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβαν....
Κουλο κι αυτο ....για να δουμε τι θα πει και ο μετρ (you know who) ..και αν αλλοι ειχαν αναλογη εμπειρια.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Είναι επειδή έπιναν μπύρα (εισαγώμενη)... Αν έπιναν Κιάντι, δε θα τους έγραφαν! :)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Σε μεγάλα τμήματα του ιστορικού κέντρου, που κατοικούνται ακόμη, υπάρχει θέμα με τη λειτουργία των μπαρ και μεγάλες κοινητοποιήσεις από τους μόνιμους κάτοικους. Η Ρώμη είναι ίσως το μοναδικό μέρος στο κόσμο που λειτουργούν μπαράκια μεταμφιεσμένα σε βιβλιοπωλεία. Βέβαια το λογικό είναι το πρόστιμο να πληρώνεται από τους παρανομούντες ιδιοκτήτες και όχι από τους χρήστες πελάτες, ειδικά που είναι ξένοι και δεν γνωρίζουν τους νόμους.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πάντως κι εμένα μου φαίνεται πολύ κουλό...πραγματικά, περιμένω να δω αν ξέρει ο Samion τίποτα ή αν έχει πέσει στην αντίληψη κάποιου άλλου. Πάντως οι αστυνομικοί αφού τους έγραψαν χωρίς να τους εξηγήσουν τίποτα μετά φώναξαν έναν και τους είπε στα αγγλικά οτι μπορεί να μη φτάσει και ποτέ η κλήση Ελλάδα...:roll:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πάντως κι εμένα μου φαίνεται πολύ κουλό...πραγματικά, περιμένω να δω αν ξέρει ο Samion τίποτα ή αν έχει πέσει στην αντίληψη κάποιου άλλου. Πάντως οι αστυνομικοί αφού τους έγραψαν χωρίς να τους εξηγήσουν τίποτα μετά φώναξαν έναν και τους είπε στα αγγλικά οτι μπορεί να μη φτάσει και ποτέ η κλήση Ελλάδα...:roll:
Σορρυ για την οφ τοπιά ..αλλα ΚΛΑΙΩ:haha::haha::haha::haha:
Εκτος απο λεφτοφαγοι ..ειμαστε και κλησοφαγοι:haha::haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και μετα μου λετε για διασκεδαση στη Ρωμη και μλκιες... Ουτε μπυρα σαν ανθρωπος δεν μπορεις να πιεις εκει!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η αλήθεια είναι πως δεν το γνώριζα, αλλα διαβάζω πως απο 17/12/11 ισχύει το διάταγμα της απαγόρευσης του αλκοόλ στους δημόσιους χώρους απο τις 23:00 εως τις 06:00..
Ε, έτσι είναι, μαζί με το κραχ έρχεται και η ποτοαπαγόρευση... :)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.106
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καμία νέα πρόταση για ωραίο φαγητο στο κέντρο της Ρώμης υπάρχει?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως κι εμένα μου φαίνεται πολύ κουλό...πραγματικά, περιμένω να δω αν ξέρει ο Samion τίποτα ή αν έχει πέσει στην αντίληψη κάποιου άλλου. Πάντως οι αστυνομικοί αφού τους έγραψαν χωρίς να τους εξηγήσουν τίποτα μετά φώναξαν έναν και τους είπε στα αγγλικά οτι μπορεί να μη φτάσει και ποτέ η κλήση Ελλάδα...:roll:
πολύ καλούς και χαλαρούς τους βρίσκω τους αστυνομικούς. με πολυ μεγάλη καθυστερηση και μετά από δεκάδες βανδαλισμούς, φασαρίες και πίεση των κατοίκων υιοθετήθηκε ένας νόμος που εφαρμόζεται και χαλαρά. για τη μη κατανάλωση αλκοόλ σε δημόσιους χώρους. νόμος που υπάρχει στην Ισπανία από δεκαετίας, στο Ηνωμένο Βασίλειο, στις ΗΠΑ (από 30ετίας...), Καναδά κλπ κλπ. δεν είναι επί του θέματος να σχολούμαστε με άλλες χώρες, ενδεικτικά τις ανέφερα.
Και μετα μου λετε για διασκεδαση στη Ρωμη και μλκιες... Ουτε μπυρα σαν ανθρωπος δεν μπορεις να πιεις εκει!
α ναι αυτό να λέγεται. μεθυσμένος να φωνασκείς και να ουρείς στο δρόμο μόνο στο ηνωμένο βασίλειο μπορείς. προσοχή όμως, όχι στη Σκωτία γιατι πας μέσα. και οι ψηλομύτες εκεί δεν έχουν καμμία σχέση με τους ιταλούς συναδελφους τους..
Η αλήθεια είναι πως δεν το γνώριζα,
και φυσικά δεν το γνώριζες..αυτό μας έλειπε μία sapienza να μεθοκοπάει επί των δρομων ως γνήσια βρεταννίς..mio Dio..:haha:

Drinking in public - Wikipedia, the free encyclopedia
Botell
List of alcohol laws of the United States by state - Wikipedia, the free encyclopedia
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Αγαπητέ Samion διευκρίνησα οτι τα παιδιά δεν είναι ρεμάλια ούτε άγγλοι στο Λαγανά...:D. Μετά από περπάτημα όλο το βράδυ είπαν να κάτσουν να πιουν μια μπύρα (330ml μισή δηλαδή), ούτε μεθυσμένοι ήταν ούτε τίποτα ένα ζευγαράκι ήταν! Εγώ την ερώτηση την έκανα όχι για να κατηγορήσω τους Ιταλούς (αν και θεωρώ απαράδεκτο να σε γράφουν και να μη σου εξηγούν το λόγο στα αγγλικά) αλλά για να ρωτήσω αν τυχόν κάποιος από εσάς γνωρίζει κάτι περισσότερο και αν θα τους έρθει η κλήση τελικά στην Ελλάδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.349
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom