Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
παρακάμπτω τις βωμολοχίες και συνεχίζω μια και η λεξη αφορά και το θεμα. rione είναι όρος που χαρακτηρίζει "γειτονιές", συγκεκριμένες "περιοχές" της Ρώμης από το Μεσαίωνα. θα συμφωνήσω με τη fenia ότι ο όρος πρέπει να αποδίδεται ελεύθερα. .

A rione (pl. rioni) is an Italian term used since the Middle Ages to name the districts of Rome, according to the administrative divisions of that time. The word originates from the Latin word regio (pl. regiones, meaning region); during the Middle Ages the Latin word became rejones, from which rione comes.
Rioni of Rome - Wikipedia, the free encyclopedia
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
παρακάμπτω τις βωμολοχίες και συνεχίζω μια και η λεξη αφορά και το θεμα. rione είναι όρος που χαρακτηρίζει "γειτονιές", συγκεκριμένες "περιοχές" της Ρώμης από το Μεσαίωνα. θα συμφωνήσω με τη fenia ότι ο όρος πρέπει να αποδίδεται ελεύθερα. .

A rione (pl. rioni) is an Italian term used since the Middle Ages to name the districts of Rome, according to the administrative divisions of that time. The word originates from the Latin word regio (pl. regiones, meaning region); during the Middle Ages the Latin word became rejones, from which rione comes.
Rioni of Rome - Wikipedia, the free encyclopedia
Τι σχέση έχει το Regio με τη Vicinia? από που προέρχεται το Rione?
(θέλω να αγιάσω αλλά θα με στρίψει στο τέλος)
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.971
Likes
15.473
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν νομίζω να είναι ελεύθερη η μετάφραση είναι κανονικότατη. Δεν έχω λεξικό εδώ που είμαι αλλά το googletranslate έτσι το δίνει (μπες και δέστο). Αλλά αρκετά με τις παπαριές δεν θα μάθω στα γεράματα αλμπάνικα Ιταλικά.
παρακάμπτω τις βωμολοχίες και συνεχίζω μια και η λεξη αφορά και το θεμα. rione είναι όρος που χαρακτηρίζει "γειτονιές", συγκεκριμένες "περιοχές" της Ρώμης από το Μεσαίωνα. θα συμφωνήσω με τη fenia ότι ο όρος πρέπει να αποδίδεται ελεύθερα. .
Και οι δυο λέξεις είναι σωστές παίδες. Αυτό είναι το θέμα.
Τόσο η κατά λέξη μετάφραση (= περιοχή) όσο και οι πιο ελεύθερες μεταφράσεις ( γειτονιές κλπ) .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και οι δυο λέξεις είναι σωστές παίδες. Αυτό είναι το θέμα.
όχι δεν είναι αυτό το θέμα μόνο. είναι και να καταλαβαίνουμε ο ένας τον άλλο. στα ελληνικά τι εννούμε περιοχή? εγώ πάντως δεν λέω πάω στην περιοχή Κυψέλη. πάω στη γειτονιά, συνοικία ακόμα καλύτερα. ο όρος περιοχή είναι γενικός και ασαφής. συνοικία ίσως είναι ο καλύτερος.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Και οι δυο λέξεις είναι σωστές παίδες. Αυτό είναι το θέμα.
Τόσο η κατά λέξη μετάφραση (= περιοχή) όσο και οι πιο ελεύθερες μεταφράσεις ( γειτονιές κλπ) .
Τότε μήπως μπορείς να βγάλεις εσύ κανένα νόημα για την επίθεση με τον Μόντι και τους εξωγήινους? (άστο, αυτό ήταν μια ρητορική ερώτηση).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και οι δυο λέξεις είναι σωστές παίδες. Τόσο η κατά λέξη μετάφραση (= περιοχή) όσο και οι πιο ελεύθερες μεταφράσεις ( γειτονιές κλπ) .
επιμένω, ο όρος δεν αποδίδεται καθόλου σωστά πάντως με τη λέξη "περιοχή".
πώς θα μετέφραζες mercato rionale, biblioteca rionale, riunione rionale και ούτω καθεξής..? η σωστή λέξη πρέπει να είναι συνοικία. πιο κατάλληλη δεν μπορώ να βρω στην αναζήτηση.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.971
Likes
15.473
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
επιμένω, ο όρος δεν αποδίδεται καθόλου σωστά πάντως με τη λέξη "περιοχή".
πώς θα μετέφραζες mercato rionale, biblioteca rionale, riunione rionale και ούτω καθεξής..? η σωστή λέξη πρέπει να είναι συνοικία. πιο κατάλληλη δεν μπορώ να βρω στην αναζήτηση.
Εχει τοση σημασια πια ;;;;;;;;;;;;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εχει τοση σημασια πια ;;;;;;;;;;;;
έχει ενδιαφέρον. η περιοχή του Μόντι πάντως βρίσκεται στο Μιλάνο. αν και η καταγωγή του είναι από το Varese.
και το rione Monti στη Ρώμη ειναι γεμάτο μπαρ που λειτουργούν κανονικά. κάθε είδους.
ουδείς αλάνθαστος αγαπητή. αλλά το γνώθις σαυτον είναι ίδιον ελάχιστων εδώ.
 

gavros7

Member
Μηνύματα
37
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισια
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονια
Καλημέρα σας.... είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και έχω λογαριασμό εδώ και ένα χρόνο και σας παρακολουθώ:shock:!

Θα ήθελα τη βοηθεια σας για περιχές στη Ρωμη που είανικαλές να μείνουμε. Θα ππάμε 5 μερες απο 24 29 οκτωμβριου και αυτο που βασικά θέλω να δώ είναι τα αρχαία της πολής καθώς και λίγο τη ζωή της αμα προλάβω. Σκέφτομαι να ψαχνω κοντά σε μετρο γιατι γενικά και σε άλλες πολης εχω δεί οτι βοηθάει πολυ?

Ξέρει κανένας καθόλου απο περιοχές Ρώμης για να είμαι αν όχι κοντά σε μετρο σε κάποιο κοντινο σημείο?
οκτωμβριο πηγα ρωμη θα σου προτεινω να μεινεις στην πιατσα ρεπουμπλικα το μετρο διπλα παραδιπλα ο κεντρικος σταθμος με τα λεωφορεια και ποιο περα ο σταθμος τερμινι....οποιο ξενοδοχειο βρεις στην via nazionale ειναι το πολυ δυο-πεντε λεπτα για την πλατεια ....βασικα το μετρο βοηθαει για βατικανο εγω με λεωφορειο εκανα την δουλεια μου εμπαινα και σε 5-10 λεπτα ειμουν στο αξιοθεατο..οταν πας στο αεροδρομιο βγαλε μια καρτα roma pass 30 ευρω εχεις δωρεαν μεταφορικα για λεωφορεια-μετρο και δυο δωρεαν εισοδοι σε μουσειο αυτα οτι αλλο χρειαστεις πες μου να σε βοηθησω
 

gavros7

Member
Μηνύματα
37
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισια
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονια
θα συμφωνήσω κι εγω που εμεινα στο Hotel Champagne Palace, Rome. Champagne Palace Hotel Rome.
στην ιδια περιοχη termini και την νυχτα ηταν κλειστα ολα τα μαγαζια, ολα με ινδους, πακιστανους κλπ, οχι πως μας συνεβει κατι βεβαια, αλλα ηταν σαν την ομονοια....
μας βολεψε πολυ το λεωφορείο, ελαχιστα το μετρο (γενικα στην ρωμη) και πολυ η πεζοπορια....πολυ! περπατημα... αλλα ευχάριστο
σαν την ομονοια ηταν το τερμινι χαχαχαχαχα ελιωσα μαλλον θα εχεις να πας στην ομονοια χρονια.....στο τερμινι περασα και τρεις φορες μετα τα μεσανυχτα ασφαλεστατο και 500αρικο στο κουτελο να κολλησεις δεν σε πειραζει μυγα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
παιδια αυτο με το αλκοολ ισχυει και σε αλλες πολεις ή ειναι μονο για ρώμη??Εγω οταν ειχα παει καλοκαιρι παντως επιναν ολοι εξω το βραδυ και μου φαινεται πολυ περιεργο αυτο το μετρο.υπήρχαν και παρα πολλα ατομα που πολυλούσαν μπιρες στο χερι παρανομα. στις πλατειες και σε διαφορα μερη στο κεντρο , και το ειχα συνδιασει ετσι στο μυαλο μου, ρωμη με μπιρες στις πλατειες..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.337
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom