Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Jim_Groovy

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να σας ενημερώσω για 2 διαθέσιμα αεροπορικά εισιτήρια που έχω για Ρώμη σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται διοτί εγώ δυστυχώς δεν θα μπορέσω να πάω. Πρόκειται για 2 εισιτήρια με επιστροφή (Αθήνα-Ρώμη) με easyjet και τα έχω αγοράσει 107ευρώ οι ημερομηνίες αναχώρησης και επιστροφής είναι 15 με 19 Μαρτιού 2011. Δεν έχω κλείσει ξενοδοχείο, ούτε extra αποσκευές περιλαμβάνονται στην τιμή εκτός των προσωπικών αποσκευών, αν και δεν πιστευω οτι θα χρειαστουν για 4 ημέρες καθώς η επιτρεπόμενη προσωπική αποσκευή της easyjet χωράει αρκετά (εξαρτάται και απο τον ταξιδιώτη και τις ανάγκες του βέβαια)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συνεχιζω εδω...

Επειδη ομως ειναι πολυ καλη τιμη κι απ' οτι ειδα οι τιμες για κοινες τις μερες πανε γυρω στο 300 για 2 ατομα, μπορει να βρεθει καποιος που να τα θελει. Και ξερω γω ισως να μοιραστειτε τα εξοδα για την αλλαγη. Εχω ας πουμε θα τα αγοραζα αν εμενα Αθηνα κι αν δεν ηταν Ρωμη και ηταν πχ Λονδινο.
Εχουμε και λεμε σου δινει καποιος π.χ. 140 ευρω +24ή 28 ειναι η αποσκευη; (ενα ζευγαρι με μια ειναι μια χαρα)= 165-170 ευρω, souper. Εσυ ξοδευεις 60 ευρω αρα παιρνεις πισω τα 80 απο αυτα που ξοδεψες και ειστε ολοι jet.
Ετσι θα γινει. Ακουω προτασεις.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Βρε tripakias τετοια ωρα με το ενα βλεφαρο μισοκλειστο και το αλλο θεοκλειστο που βρηκες την ορεξη για λογαριασμους? Πανω που πηγα να σκεφτω με μπερδεψες και εκλεισα εισιτηρια για Σαλαμινα.
Παντως νομιζω πως τα εισιτηρια της easy ειναι ονομαστικα και δεν μεταβιβαζονται, αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας γραψει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν ξέρω αν είναι κάποιο τελευταίο τρεντ αλλά η εμπορεία αχρησιμοποίητων αεροπορικών έχει αρχίσει και πολλαπλασιάζεται τελευταία στο φόρουμ... και η κερδοσκοπία πάνω στις τιμές των εισιτηρίων δε με βρίσκει σύμφωνο...
 

Jim_Groovy

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Εγώ πάντως είμαι σύμφωνος στη πρόταση αυτή και αν όποιος το διαλέξει δεν χρειαστεί extra αποσκευή θα γλυτώσει και τα extra έξοδα. Πιστεύω πως οι διαστάσεις χειραποσκευής που ορίζει η easyjet είναι ικανοποιητικές για διαμονή τεσσάρων ημερων
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μεταβιβαζονται, αλλα τωρα που το σκεφτομαι νομιζω οτι ειναι μεν 30 ευρω αλλα 30 ευρω για καθε πτηση. Δηλαδη 30 στο πηγαινε και 30 στο ελα οποτε 60 ευρω + 60 ευρω= 120 ευρω. Αρα και 140 να του δωσουν, τι κερδιζει ενα 20αρι. Τριχες. Αρα ο αγοραστης πρεπει να δωσει καμμια 200 ευρω για να υπαρχει οφελος να μπει ο φιλος στη διαδικασια πωλησης.
Οποτε:
Αγοραστης 200+30(χοντρικα για τη βαλιτσα)= 230 ευρω
Πωλητης 200-120=80 ευρω -107= -27 ευρω.

Με αυτο το deal μπορει να οφεληθει καποιος που θελει να παει εκεινες τις μερες τα εισιτηρια παιζουν γυρω στα 300 ευρω οποτε θα εχει ενα οφελος περιπου 50-70 ευρω (δεν ειναι ασχημο).
Και ο φιλος εδω θα χασει μονο 20-30 ευρω απο την αρχικη κρατηση.

Τι λετε; Καλο; Να το αφησω ετσι;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ πάντως είμαι σύμφωνος στη πρόταση αυτή και αν όποιος το διαλέξει δεν χρειαστεί extra αποσκευή θα γλυτώσει και τα extra έξοδα. Πιστεύω πως οι διαστάσεις χειραποσκευής που ορίζει η easyjet είναι ικανοποιητικές για διαμονή τεσσάρων ημερων

Κανε ενα check ποσο ειναι τα εξοδα για την αλλαγη ονοματος (ολα, και για τις 2 πτησεις και για τα 2 ατομα), γιατι δεν θυμαμαι. Να δεις πια απο τις 2 προτασεις να κρατησεις.
 

Jim_Groovy

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Απ' ότι διαβασα στο σχετικό topic αν αλλαξει το ονομα 30 ευρω το άτομο με την επιστροφή. Αλλά θα πάρω και αύριο στην easyjet για να το σιγουρέψω γιατι πήρα τώρα και ηταν κλειστά. Ευχαριστώ πολύ πάντως
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα... δεν πληρώνεις μόνο την αλλαγή ονόματος αλλά και την επιπλέον διαφορά στην τιμή του εισιτηρίου... διαβάστε τους όρους της Easyjet... προφανώς, ο όρος μπήκε ώστε να μην μπορούν κάποιοι να εξαφανίζουν σε μια στιγμή όλα τα φθηνά εισιτήρια και μετά να τα μοσχοπουλάνε κάνοντας αλλαγή ονόματος...

Names of passengers may be changed on payment of a "name change" fee (see tables below) per passenger, per journey up to one hour before the scheduled time of departure of that flight. In addition, if there is a difference between the original fare paid and the current fare available at the time the change is made, the customer will be required to pay any increase in fare since the original booking. No refund will be given if the new fare is lower.

(Πηγή Εasyjet.com)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτο μπορεις να το δεις αν μπεις στο λογαριασμο σου στη σελιδα της easy και δοκιμασεις να αλλαξεις το ονομα. Στο πρωτο κλικ θα σου βγαλει τη χρεωσει. Απλα μετα μην κανεις καμμια μαλακια και πατησεις επιβεβαιωση...
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.293
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα... δεν πληρώνεις μόνο την αλλαγή ονόματος αλλά και την επιπλέον διαφορά στην τιμή του εισιτηρίου... διαβάστε τους όρους της Easyjet... προφανώς, ο όρος μπήκε ώστε να μην μπορούν κάποιοι να εξαφανίζουν σε μια στιγμή όλα τα φθηνά εισιτήρια και μετά να τα μοσχοπουλάνε κάνοντας αλλαγή ονόματος...

Names of passengers may be changed on payment of a "name change" fee (see tables below) per passenger, per journey up to one hour before the scheduled time of departure of that flight. In addition, if there is a difference between the original fare paid and the current fare available at the time the change is made, the customer will be required to pay any increase in fare since the original booking. No refund will be given if the new fare is lower.

(Πηγή Εasyjet.com)
αφου ισχυει αυτη η λεπτομερεια τοτε δεν τιθεται θεμα αλλαγης.
παρoλαυτα ενημερωσε μας jim groovy, αν μιλησεις απευθειας με την easy jet.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε ναι, αμα ισχυει αυτο (που γιατι να μην ισχυει), δεν υπαρχει νοημα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.400
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom