Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.151
Likes
3.907
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Sassenach77 και @paefstra σας ευχαριστω πολύ και τις δύο!!
Διάβασα και τις πολύ όμορφες και καλογραμμένες ιστορίες σας!!!
Θα κινηθώ όπως περίπου η @paefstra μόνο με ΜΜΜ.
Δεν μου βγαίνει τρόπος να δω το Peles χωρίς διανυκτέρευση στη Σινάια, εκτός και εάν υπάρχει φύλαξη αποσκευών στο σταθμό των τρένων και το δω στο κατέβασμα προς Βουκουρέστι.

@taver σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα κατεβάσω την εφαρμογή BOLT. Είναι αξιόπιστη για να τη συνδέσω με την κάρτα και να πληρώνω από εκεί ή να πληρώνω με μετρητά επιτόπου;
 

Soiler

Member
Μηνύματα
41
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ
Καλησπέρα στην ομάδα.Συζηταμε για ταξιδακι στη Ρουμανία 16-20 Φλεβάρη 4 άτομα.Επειδη την χώρα δεν την ξέρω καθόλου θέλω να μου πείτε αν αξίζει να μείνουμε Βουκουρέστι η να πάμε σε άλλο μέρος να μείνουμε.Ολες οι προτάσεις δεκτες!!!

Σας ευχαριστώ
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.052
Likes
1.689
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ο κλασσικός ολιγοήμερος γύρος που κάνουν και τα ταξιδιωτικά γραφεία και έχει τα κυριότερα αξιοθέατα είναι Βουκουρέστι, Σιμπίου, Σιγκισοάρα, Μπρασόφ, Σινάια. Μια επιφύλαξη έχω για τον καιρό την εποχή που πάτε (τυχόν χιόνια και κλειστοί δρόμοι)
 

Evthe

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!
Θα πάμε Βουκουρέστι τέλη Μαίου, για δύο μέρες. Το Σάββατο σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε τα Καρπάθια Όρη και Κυριακή να δούμε το Βουκουρέστι. Να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ή να πάμε με οργανωμένο group από get your guide; Οι οργανωμένες εκδρομές επισκέπτονται το κάστρο του Δράκουλα & Peles και το Brasov. Τι προτείνετε εσείς;
Στο οργανωμένο δεν αγχώνεσαι με τους δρόμους και την οδήγηση αφού οδηγεί άλλος, όμως ακολουθείς πιστά το πρόγραμμά τους και δεν μπορείς να καθίσεις παραπάνω σε ένα μέρος που σου αρέσει...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
307
Likes
1.061
Επόμενο Ταξίδι
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
2 χρόνια σχεδόν το σκέφτομαι και ηρθε η ωρα να κανω και εγω ταξίδι στην Ρουμανια.
Εχουμε κλεισει αεροπορικά 31 Ιουλίου με 10 Αυγούστου και εκει θα νοικιάσομε αυτοκίνητο γιατι θα εχουμε και τα παιδια 14 και 16 ετών πλεον. 10 διανυκτερεύσεις λοιπον. Φτανουμε αργα το βραδυ και λεμε για να αποφυγουμε την πρωινη κινηση να παμε κατευθειασ Sinaia που ειναι τα όρια μας για εκεινη την ωρα (λογικα καπου στις 11:30μμ θα ξεκιμησουμε απο το Otopani) .
Το σκεφτομαι καπαως ετσι με τις διανυκτερευσεις
1η διανυκτέρευση SINAIA
2η -3η διανυκτέρευση BRASOV
4η διανυκτέρευση SIGISOARA
5η διανυκτέρευση CLUZ NAPOCA ή ΤΑRGU MURES
6η-7η διανυκτέρευση SIBIU
8η-10η διανυκτέρευση BUCHAREST
Δεν ξερω ποσο θα δυσκολευτουμε με τους δρόμους για αυτο θα προτιμισω να αλλαζω πολεις και οχι να κανω αυθημερον πολλα χιλιομετρα. Την Napoca και το Targu Mures τα σκεφτομαι ακομη.
Θα ηθελα να μου πειτε οι διανυκτερεσεις ειναι ΟΚ
Η κινηση στους δρομους το καλοκαιρι πως ειναι;
Ποια οχυρωμενη εκκλησια να δω οπωσδήποτε στις πολεις που θα παμε;
Υπαρχει καποιο εστιατοριο που θα μου προτεινατε να παω οπωσδηποτε σε αυτες τις πολεις;
Εχω διαβασει τις ιστοριες σας και εχω καταληξει σε βασικα πραγματα που πρέπει να δω.Οποια προταση κανετε σε σχεση με το προγραμμα και κατι να δω ειναι καλοδεχουμενη !!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.241
Likes
20.804
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
4η διανυκτέρευση SIGISOARA
Η Σιγκισοαρα είναι μικρή και βγαίνει σε ένα απόγευμα. Μπορείτε να το κάνετε σαν ημερήσια με διανυκτέρευση σε άλλη πόλη.

5η διανυκτέρευση CLUZ NAPOCA ή ΤΑRGU MURES
Κλουζ Ναποκα εννοείται! Είναι πιο ζωντανή πόλη, θα αρέσει περισσότερο στα παιδιά γιατί είναι φοιτητουπολη. Να κινηθείτε στη παλιά πόλη.

6η-7η διανυκτέρευση SIBIU
8η-10η διανυκτέρευση BUCHAREST
Απο Σιμπιου για Βουκουρέστι έχει ενδιαφέρον η λίμνη Μπαλεα και φαγητό στο Φαγκαρας στο Casa Terra.

Δεν ξερω ποσο θα δυσκολευτουμε με τους δρόμους για αυτο θα προτιμισω να αλλαζω πολεις και οχι να κανω αυθημερον πολλα χιλιομετρα.
Οι δρόμοι που συνδέουν τις πόλεις που αναφέρεις είναι όλοι παρα πολυ καλοί! Απο Οτοπενι για Μπρασοβ είναι ορεινή η διαδρομή (έχει στροφές) αλλά καλός δρόμος.

Θα ηθελα να μου πειτε οι διανυκτερεσεις ειναι ΟΚ
Σαν αποστάσεις, σε σχέση πάντα με την εποχή που θα πάτε είναι οκ. Απο κει και πέρα εξαρτάται τι θέλετε να δείτε κοντά στις πόλεις αυτές.


Η κινηση στους δρομους το καλοκαιρι πως ειναι;
Καλοκαίρι έχω κινηθεί σε ένα μέρος της διαδρομής που θα κάνετε, απο Μπρασοβ προς Φαγκαρας και μετά Μπαλεα, και δεν ειχα κάποιο πρόβλημα. Το καλοκαίρι έχει πολύ κίνηση προς Κωνσταντζα και Μαμαια.

Ποια οχυρωμενη εκκλησια να δω οπωσδήποτε στις πολεις που θα παμε;
Η πιο μεγάλη και εντυπωσιακή είναι αυτή στο Prejmer, που είναι κοντά στο Μπρασοβ. Απο Μπρασοβ για Σιγκισοαρα θα δείτε πάνω στο δρόμο σας την οχυρωμενη εκκλησια στο Saschiz, που είναι και η λιγότερο εντυπωσιακή κατά τη γνώμη μου. Κοντά στο Σιμπιου είναι αυτή στο Cisnadie.
Για τις υπόλοιπες πρέπει να λοξοδρομησεις και αυτό θέλει χρόνο. Παράδειγμα αυτή στο Biertan είναι πολύ όμορφη και είναι "κοντά" στη Σιγκισοαρα. Αν κάνετε τελικά διανυκτέρευση στη Σιγκισοαρα μπορείτε να τη συμπεριλάβετε.

Οποια προταση κανετε σε σχεση με το προγραμμα και κατι να δω ειναι καλοδεχουμενη !!
Δεν ξερω τα ενδιαφέροντα σας αλλά το κάστρο Corvin είναι πολύ καλύτερο απο το Bran και ο αρχαιολογικος χώρος Sarmizegetusa Regia είναι πολύ ιδιαίτερος! Και τα δύο είναι εκτός διαδρομών σας όμως :icon_redface:
 
Last edited:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
307
Likes
1.061
Επόμενο Ταξίδι
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Η Σιγκισοαρα είναι μικρή και βγαίνει σε ένα απόγευμα. Μπορείτε να το κάνετε σαν ημερήσια με διανυκτέρευση σε άλλη πόλη.


Κλουζ Ναποκα εννοείται! Είναι πιο ζωντανή πόλη, θα αρέσει περισσότερο στα παιδιά γιατί είναι φοιτητουπολη. Να κινηθείτε στη παλιά πόλη.


Απο Σιμπιου για Βουκουρέστι έχει ενδιαφέρον η λίμνη Μπαλεα και φαγητό στο Φαγκαρας στο Casa Terra.


Οι δρόμοι που συνδέουν τις πόλεις που αναφέρεις είναι όλοι παρα πολυ καλοί! Απο Οτοπενι για Μπρασοβ είναι ορεινή η διαδρομή (έχει στροφές) αλλά καλός δρόμος.


Σαν αποστάσεις, σε σχέση πάντα με την εποχή που θα πάτε είναι οκ. Απο κει και πέρα εξαρτάται τι θέλετε να δείτε κοντά στις πόλεις αυτές.



Καλοκαίρι έχω κινηθεί σε ένα μέρος της διαδρομής που θα κάνετε, απο Μπρασοβ προς Φαγκαρας και μετά Μπαλεα, και δεν ειχα κάποιο πρόβλημα. Το καλοκαίρι έχει πολύ κίνηση προς Κωνσταντζα και Μαμαια.


Η πιο μεγάλη και εντυπωσιακή είναι αυτή στο Prejmer, που είναι κοντά στο Μπρασοβ. Απο Μπρασοβ για Σιγκισοαρα θα δείτε πάνω στο δρόμο σας την οχυρωμενη εκκλησια στο Saschiz, που είναι και η λιγότερο εντυπωσιακή κατά τη γνώμη μου. Κοντά στο Σιμπιου είναι αυτή στο Cisnadie.
Για τις υπόλοιπες πρέπει να λοξοδρομησεις και αυτό θέλει χρόνο. Παράδειγμα αυτή στο Biertan είναι πολύ όμορφη και είναι "κοντά" στη Σιγκισοαρα. Αν κάνετε τελικά διανυκτέρευση στη Σιγκισοαρα μπορείτε να τη συμπεριλάβετε.


Δεν ξερω τα ενδιαφέροντα σας αλλά το κάστρο Corvin είναι πολύ καλύτερο απο το Bran και ο αρχαιολογικος χώρος Sarmizegetusa Regia είναι πολύ ιδιαίτερος! Και τα δύο είναι εκτός διαδρομών σας όμως :icon_redface:
Χίλια ευχαριστώ για τις τόσο αναλυτικές πληροφορίες.
Η Σιγκισοαρα είναι μικρή και βγαίνει σε ένα απόγευμα. Μπορείτε να το κάνετε σαν ημερήσια με διανυκτέρευση σε άλλη πόλη.


Κλουζ Ναποκα εννοείται! Είναι πιο ζωντανή πόλη, θα αρέσει περισσότερο στα παιδιά γιατί είναι φοιτητουπολη. Να κινηθείτε στη παλιά πόλη.


Απο Σιμπιου για Βουκουρέστι έχει ενδιαφέρον η λίμνη Μπαλεα και φαγητό στο Φαγκαρας στο Casa Terra.


Οι δρόμοι που συνδέουν τις πόλεις που αναφέρεις είναι όλοι παρα πολυ καλοί! Απο Οτοπενι για Μπρασοβ είναι ορεινή η διαδρομή (έχει στροφές) αλλά καλός δρόμος.


Σαν αποστάσεις, σε σχέση πάντα με την εποχή που θα πάτε είναι οκ. Απο κει και πέρα εξαρτάται τι θέλετε να δείτε κοντά στις πόλεις αυτές.



Καλοκαίρι έχω κινηθεί σε ένα μέρος της διαδρομής που θα κάνετε, απο Μπρασοβ προς Φαγκαρας και μετά Μπαλεα, και δεν ειχα κάποιο πρόβλημα. Το καλοκαίρι έχει πολύ κίνηση προς Κωνσταντζα και Μαμαια.


Η πιο μεγάλη και εντυπωσιακή είναι αυτή στο Prejmer, που είναι κοντά στο Μπρασοβ. Απο Μπρασοβ για Σιγκισοαρα θα δείτε πάνω στο δρόμο σας την οχυρωμενη εκκλησια στο Saschiz, που είναι και η λιγότερο εντυπωσιακή κατά τη γνώμη μου. Κοντά στο Σιμπιου είναι αυτή στο Cisnadie.
Για τις υπόλοιπες πρέπει να λοξοδρομησεις και αυτό θέλει χρόνο. Παράδειγμα αυτή στο Biertan είναι πολύ όμορφη και είναι "κοντά" στη Σιγκισοαρα. Αν κάνετε τελικά διανυκτέρευση στη Σιγκισοαρα μπορείτε να τη συμπεριλάβετε.


Δεν ξερω τα ενδιαφέροντα σας αλλά το κάστρο Corvin είναι πολύ καλύτερο απο το Bran και ο αρχαιολογικος χώρος Sarmizegetusa Regia είναι πολύ ιδιαίτερος! Και τα δύο είναι εκτός διαδρομών σας όμως :icon_redface:
Σε ευχαριστώ πολύ για τις τόσο αναλυτικές συμβουλές σου Τανια!! Το κάστρο Corvin δεν ήξερα ότι είναι τόσο όμορφο. Θα δω αν μπορώ να το συνδυάσω από κάποια πόλη που θα μένω. Στην εκκλησία θα παω που μου είπες αφού είναι κοντά και στο Μπρασοβ. Έχω δει ότι υπάρχει ενα μοναστήρι κοντά στο Μπρασοβ με υπόγειο καταρράκτη που λέω να δω . Γενικά μου αρέσει να λοξοδρομώ στις οδικές μου αλλά στη Ρουμανία με αυτα που διάβασα για τους δρόμους της με την κίνηση που έχουν και χωρις διαχωριστική με φοβίζουν λίγο . Είχαν πριν δυο χρόνια μια τραυματική εμπειρία όταν ξεκίνησα να παω από την πόλη Trobeta Turnu στην Σοφία . Δεν έχω δει περισσότερες νταλίκες στο δρόμο και πηγαίναμε βασανιστικά αργά :bash:
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.241
Likes
20.804
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχω δει ότι υπάρχει ενα μοναστήρι κοντά στο Μπρασοβ με υπόγειο καταρράκτη που λέω να δω .
Ποιο μοναστήρι είναι αυτό να το έχω στα υπ' οψιν και εγώ; Η Ρουμανία πάντως έχει όμορφα (αρχιτεκτονικά) μοναστήρια!

Γενικά μου αρέσει να λοξοδρομώ στις οδικές μου αλλά στη Ρουμανία με αυτα που διάβασα για τους δρόμους της με την κίνηση που έχουν και χωρις διαχωριστική με φοβίζουν λίγο .
Αν έχεις και μία αδερφή σαν την Έλενα να σου λέει συνέχεια οτι η Ρουμανία δεν έχει δρόμους, λογικό είναι! :haha:
Οι μεγαλύτερες πόλεις συνδέονται με καλούς δρόμους και στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι αυτοκινητόδρομοι. Αν όμως λοξοδρομήσεις θα βγεις σε επαρχιακούς δρόμους που κάποιοι είναι καλοί και κάποιοι όχι και τόσο καλοί... Επίσης να ξέρεις οτι αν πας στη λίμνη Μπαλέα ο δρόμος είναι ορεινός πάλι με στροφές. Πριν πάω Ρουμανία, τη πρώτη φορά, διάβαζα και εγώ σχόλια για χάλια δρόμους κτλ. Αν βγεις εκτός των κύριων οδών και ψάχνεις αξιοθέατα στου διαόλου το πάτερο τότε θα βρεις και τους κωλόδρομους της Ρουμανίας, γιατί υπάρχουν τέτοιοι αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις κύριες οδικές αρτηρίες. Έχω διανύσει πάνω απο 5000 χλμ στη χώρα και έχω δει απο αυτοκινητόδρομους μέχρι "ανύπαρκτους" δρόμους... Δεν σου ανέφερα καθόλου την οχυρωμένη εκκλησία στο Viscri γιατί ο δρόμος για να πας, τουλάχιστον το 2018 που είχα πάει εγώ, είναι απο τους χειρότερους δρόμους που είδα στην Ρουμανία! Επίσης πριν δύο χρόνια είδα μία φωτογραφία ενός χωριού που είχα επισκεφτεί, το οποίο δεν είχε καθόλου ασφάλτινους δρόμους, να έχει ασφαλτοστρωθεί. Τα πράγματα στη Ρουμανία βελτιώνονται με το πέρασμα του χρόνου, ευτυχώς για τους κατοίκους της!

Είχαν πριν δυο χρόνια μια τραυματική εμπειρία όταν ξεκίνησα να παω από την πόλη Trobeta Turnu στην Σοφία . Δεν έχω δει περισσότερες νταλίκες στο δρόμο και πηγαίναμε βασανιστικά αργά :bash:
Δεν ήξερες, δεν ρώταγες; Λογικό είναι, αφού το συνοριακό πέρασμα Καλαφάτ-Βίντιν είναι το μοναδικό που έχει καλή γέφυρα στον Δούναβη και τον χρησιμοποιούν όλα τα φορτηγά απο και προς την Σόφια! Παρόλα αυτά ο δρόμος απο Ορσόβα για Σόφια είναι επαρχιακός με μία λωρίδα ανα κατεύθυνση, οπότε τα φορτηγά που περνάνε απο εκεί, και είναι πολλά, σε πάνε καροτσάκι.... Την έχω κάνει και εγώ αυτή τη διαδρομή :)
Να ξέρεις οτι η διαδρομή Οτοπένι για Σινάια, που είναι ορεινός δρόμος με στροφές, έχει και φορτηγά. Αλλά καμία σχέση με αυτό που είδες στη Τρομπετα Τουρνου. Και ο δρόμος είναι καλύτερος και πιο φαρδύς σε πολλά σημεία, αλλά και τα φορτηγά είναι λιγότερα.

Να θυμάσαι και να τηρείτε ευλαβικά τις διαβάσεις στις κατοικημένες περιοχές!!! Οι πεζοί περνάνε χωρίς καν να κοιτάνε και θεωρούν δεδομένο οτι θα σταματήσουν τα αυτοκίνητα, που σταματάνε! Το τηρούνε ανελλιπώς! Καμία σχέση με Ελλάδα....
 
Last edited:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
307
Likes
1.061
Επόμενο Ταξίδι
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Η αδελφούλα δεν έκανε οδικώς το ταξίδι οποτε δεν βασίζομαι στη δικη της ενημέρωση. Εδώ μέσα αυτα που διαβάζω με τρόμαξαν .
Τον δρόμο από την Drobeta τον επιλέξαμε τυχαία γιατι θέλαμε να κάνουμε την παραδουνάβια διαδρομή από το φρούριο Golubac. Ε να αυτα γίνονται με τα λοξοδρομισματα… Από τη μια η ομορφιά της περιοχής και από την αλλη το υπέροχο Kapetan Misin Breg ( κάτι τέτοια μαγαζιά με ομορφη θέα και νόστιμα καλούδια πολύ θα ήθελα να βρω και στη Ρουμανία ) ήταν οι λόγοι που καταλήξαμε τυχαία να κοιμηθούμε στην Drobeta.
Για το μοναστήρι με τον καταρράκτη θα σου πω όταν δω τα σκονάκια μου γιατι τώρα είμαι στη Χαλκιδική .



Ποιο μοναστήρι είναι αυτό να το έχω στα υπ' οψιν και εγώ; Η Ρουμανία πάντως έχει όμορφα (αρχιτεκτονικά) μοναστήρια!


Αν έχεις και μία αδερφή σαν την Έλενα να σου λέει συνέχεια οτι η Ρουμανία δεν έχει δρόμους, λογικό είναι! :haha:
Οι μεγαλύτερες πόλεις συνδέονται με καλούς δρόμους και στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι αυτοκινητόδρομοι. Αν όμως λοξοδρομήσεις θα βγεις σε επαρχιακούς δρόμους που κάποιοι είναι καλοί και κάποιοι όχι και τόσο καλοί... Επίσης να ξέρεις οτι αν πας στη λίμνη Μπαλέα ο δρόμος είναι ορεινός πάλι με στροφές. Πριν πάω Ρουμανία, τη πρώτη φορά, διάβαζα και εγώ σχόλια για χάλια δρόμους κτλ. Αν βγεις εκτός των κύριων οδών και ψάχνεις αξιοθέατα στου διαόλου το πάτερο τότε θα βρεις και τους κωλόδρομους της Ρουμανίας, γιατί υπάρχουν τέτοιοι αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις κύριες οδικές αρτηρίες. Έχω διανύσει πάνω απο 5000 χλμ στη χώρα και έχω δει απο αυτοκινητόδρομους μέχρι "ανύπαρκτους" δρόμους... Δεν σου ανέφερα καθόλου την οχυρωμένη εκκλησία στο Viscri γιατί ο δρόμος για να πας, τουλάχιστον το 2018 που είχα πάει εγώ, είναι απο τους χειρότερους δρόμους που είδα στην Ρουμανία! Επίσης πριν δύο χρόνια είδα μία φωτογραφία ενός χωριού που είχα επισκεφτεί, το οποίο δεν είχε καθόλου ασφάλτινους δρόμους, να έχει ασφαλτοστρωθεί. Τα πράγματα στη Ρουμανία βελτιώνονται με το πέρασμα του χρόνου, ευτυχώς για τους κατοίκους της!


Δεν ήξερες, δεν ρώταγες; Λογικό είναι, αφού το συνοριακό πέρασμα Καλαφάτ-Βίντιν είναι το μοναδικό που έχει καλή γέφυρα στον Δούναβη και τον χρησιμοποιούν όλα τα φορτηγά απο και προς την Σόφια! Παρόλα αυτά ο δρόμος απο Ορσόβα για Σόφια είναι επαρχιακός με μία λωρίδα ανα κατεύθυνση, οπότε τα φορτηγά που περνάνε απο εκεί, και είναι πολλά, σε πάνε καροτσάκι.... Την έχω κάνει και εγώ αυτή τη διαδρομή :)
Να ξέρεις οτι η διαδρομή Οτοπένι για Σινάια, που είναι ορεινός δρόμος με στροφές, έχει και φορτηγά. Αλλά καμία σχέση με αυτό που είδες στη Τρομπετα Τουρνου. Και ο δρόμος είναι καλύτερος και πιο φαρδύς σε πολλά σημεία, αλλά και τα φορτηγά είναι λιγότερα.

Να θυμάσαι και να τηρείτε ευλαβικά τις διαβάσεις στις κατοικημένες περιοχές!!! Οι πεζοί περνάνε χωρίς καν να κοιτάνε και θεωρούν δεδομένο οτι θα σταματήσουν τα αυτοκίνητα, που σταματάνε! Το τηρούνε ανελλιπώς! Καμία σχέση με Ελλάδα....
Ποιο μοναστήρι είναι αυτό να το έχω στα υπ' οψιν και εγώ; Η Ρουμανία πάντως έχει όμορφα (αρχιτεκτονικά) μοναστήρια!


Αν έχεις και μία αδερφή σαν την Έλενα να σου λέει συνέχεια οτι η Ρουμανία δεν έχει δρόμους, λογικό είναι! :haha:
Οι μεγαλύτερες πόλεις συνδέονται με καλούς δρόμους και στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι αυτοκινητόδρομοι. Αν όμως λοξοδρομήσεις θα βγεις σε επαρχιακούς δρόμους που κάποιοι είναι καλοί και κάποιοι όχι και τόσο καλοί... Επίσης να ξέρεις οτι αν πας στη λίμνη Μπαλέα ο δρόμος είναι ορεινός πάλι με στροφές. Πριν πάω Ρουμανία, τη πρώτη φορά, διάβαζα και εγώ σχόλια για χάλια δρόμους κτλ. Αν βγεις εκτός των κύριων οδών και ψάχνεις αξιοθέατα στου διαόλου το πάτερο τότε θα βρεις και τους κωλόδρομους της Ρουμανίας, γιατί υπάρχουν τέτοιοι αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις κύριες οδικές αρτηρίες. Έχω διανύσει πάνω απο 5000 χλμ στη χώρα και έχω δει απο αυτοκινητόδρομους μέχρι "ανύπαρκτους" δρόμους... Δεν σου ανέφερα καθόλου την οχυρωμένη εκκλησία στο Viscri γιατί ο δρόμος για να πας, τουλάχιστον το 2018 που είχα πάει εγώ, είναι απο τους χειρότερους δρόμους που είδα στην Ρουμανία! Επίσης πριν δύο χρόνια είδα μία φωτογραφία ενός χωριού που είχα επισκεφτεί, το οποίο δεν είχε καθόλου ασφάλτινους δρόμους, να έχει ασφαλτοστρωθεί. Τα πράγματα στη Ρουμανία βελτιώνονται με το πέρασμα του χρόνου, ευτυχώς για τους κατοίκους της!


Δεν ήξερες, δεν ρώταγες; Λογικό είναι, αφού το συνοριακό πέρασμα Καλαφάτ-Βίντιν είναι το μοναδικό που έχει καλή γέφυρα στον Δούναβη και τον χρησιμοποιούν όλα τα φορτηγά απο και προς την Σόφια! Παρόλα αυτά ο δρόμος απο Ορσόβα για Σόφια είναι επαρχιακός με μία λωρίδα ανα κατεύθυνση, οπότε τα φορτηγά που περνάνε απο εκεί, και είναι πολλά, σε πάνε καροτσάκι.... Την έχω κάνει και εγώ αυτή τη διαδρομή :)
Να ξέρεις οτι η διαδρομή Οτοπένι για Σινάια, που είναι ορεινός δρόμος με στροφές, έχει και φορτηγά. Αλλά καμία σχέση με αυτό που είδες στη Τρομπετα Τουρνου. Και ο δρόμος είναι καλύτερος και πιο φαρδύς σε πολλά σημεία, αλλά και τα φορτηγά είναι λιγότερα.

Να θυμάσαι και να τηρείτε ευλαβικά τις διαβάσεις στις κατοικημένες περιοχές!!! Οι πεζοί περνάνε χωρίς καν να κοιτάνε και θεωρούν δεδομένο οτι θα σταματήσουν τα αυτοκίνητα, που σταματάνε! Το τηρούνε ανελλιπώς! Καμία σχέση με Ελλάδα....
Η αδελφούλα δεν έκανε οδικώς το ταξίδι οποτε δεν βασίζομαι στη δικη της ενημέρωση. Εδώ μέσα αυτα που διαβάζω με τρόμαξαν .
Τον δρόμο από την Trobeta τον επιλέξαμε τυχαία γιατι θέλαμε να κάνουμε την παραδουνάβια διαδρομή από το φρούριο Goluna
Ποιο μοναστήρι είναι αυτό να το έχω στα υπ' οψιν και εγώ; Η Ρουμανία πάντως έχει όμορφα (αρχιτεκτονικά) μοναστήρια!


Αν έχεις και μία αδερφή σαν την Έλενα να σου λέει συνέχεια οτι η Ρουμανία δεν έχει δρόμους, λογικό είναι! :haha:
Οι μεγαλύτερες πόλεις συνδέονται με καλούς δρόμους και στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι αυτοκινητόδρομοι. Αν όμως λοξοδρομήσεις θα βγεις σε επαρχιακούς δρόμους που κάποιοι είναι καλοί και κάποιοι όχι και τόσο καλοί... Επίσης να ξέρεις οτι αν πας στη λίμνη Μπαλέα ο δρόμος είναι ορεινός πάλι με στροφές. Πριν πάω Ρουμανία, τη πρώτη φορά, διάβαζα και εγώ σχόλια για χάλια δρόμους κτλ. Αν βγεις εκτός των κύριων οδών και ψάχνεις αξιοθέατα στου διαόλου το πάτερο τότε θα βρεις και τους κωλόδρομους της Ρουμανίας, γιατί υπάρχουν τέτοιοι αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις κύριες οδικές αρτηρίες. Έχω διανύσει πάνω απο 5000 χλμ στη χώρα και έχω δει απο αυτοκινητόδρομους μέχρι "ανύπαρκτους" δρόμους... Δεν σου ανέφερα καθόλου την οχυρωμένη εκκλησία στο Viscri γιατί ο δρόμος για να πας, τουλάχιστον το 2018 που είχα πάει εγώ, είναι απο τους χειρότερους δρόμους που είδα στην Ρουμανία! Επίσης πριν δύο χρόνια είδα μία φωτογραφία ενός χωριού που είχα επισκεφτεί, το οποίο δεν είχε καθόλου ασφάλτινους δρόμους, να έχει ασφαλτοστρωθεί. Τα πράγματα στη Ρουμανία βελτιώνονται με το πέρασμα του χρόνου, ευτυχώς για τους κατοίκους της!


Δεν ήξερες, δεν ρώταγες; Λογικό είναι, αφού το συνοριακό πέρασμα Καλαφάτ-Βίντιν είναι το μοναδικό που έχει καλή γέφυρα στον Δούναβη και τον χρησιμοποιούν όλα τα φορτηγά απο και προς την Σόφια! Παρόλα αυτά ο δρόμος απο Ορσόβα για Σόφια είναι επαρχιακός με μία λωρίδα ανα κατεύθυνση, οπότε τα φορτηγά που περνάνε απο εκεί, και είναι πολλά, σε πάνε καροτσάκι.... Την έχω κάνει και εγώ αυτή τη διαδρομή :)
Να ξέρεις οτι η διαδρομή Οτοπένι για Σινάια, που είναι ορεινός δρόμος με στροφές, έχει και φορτηγά. Αλλά καμία σχέση με αυτό που είδες στη Τρομπετα Τουρνου. Και ο δρόμος είναι καλύτερος και πιο φαρδύς σε πολλά σημεία, αλλά και τα φορτηγά είναι λιγότερα.

Να θυμάσαι και να τηρείτε ευλαβικά τις διαβάσεις στις κατοικημένες περιοχές!!! Οι πεζοί περνάνε χωρίς καν να κοιτάνε και θεωρούν δεδομένο οτι θα σταματήσουν τα αυτοκίνητα, που σταματάνε! Το τηρούνε ανελλιπώς! Καμία σχέση με Ελλάδα....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.241
Likes
20.804
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
( κάτι τέτοια μαγαζιά με ομορφη θέα και νόστιμα καλούδια πολύ θα ήθελα να βρω και στη Ρουμανία )
Δεν μπορώ να πω οτι με ενθουσιάζει η Ρουμανίκη κουζίνα, τουλάχιστον όχι όσο με ενθουσιάζει η επαρχία της, αλλά το Casa Terra στο Φαγκάρας, που σου έγραψα πιο πάνω είχε το καλύτερο φαγητό που έχω φάει στη χώρα και έχω φάει σε πολλά! Δεν έχει θέα, αλλά έχει ωραία ατμόσφαιρα και καλό φαγητό. Ελπίζω να μην έχει χαλάσει απο το 2018. Αν σας βολέψει στις διαδρομές σας να πάτε.

Για οτι άλλο θέλεις και μπορώ να βοηθήσω, πολύ ευχαρίστως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.347
Μηνύματα
889.559
Μέλη
39.024
Νεότερο μέλος
Filio Mav

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom