Ιταλία ΡΩΜΗ-ΣΙΕΝΑ-ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ

sigelman

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπερα σας,

Μεσα στον Απριλιο θα επισκεφτω την Ρωμη και πιο συγκεκριμενα μεσα σε μια μερα θελω να παρω τρενο και να επισκεφτω Σιεννα και Φλωρεντια αφου ειναι κοντα η μια στην αλλη.

Το ξερω οτι ειναι λιγο για μια μερα αλλα απλα θελω να παρω μια ιδεα των πολεων.

Θα ηθελα τις προτασεις σας.

Με ποια σειρα να τα παρω ;
Ποσες ωρες να μεινω στην καθε πολη ;
Nα παω Κυριακη ή Σαββατο ;

Σας ευχαριστω θερμα.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Φίλε μου συγνώμη, αλλά όπως τα λες και όπως τα θες, περισσότερα θα δεις με το GOOGLE EARTH, παρά θα προλάβεις να δεις με μονοήμερη επιτόπια επίσκεψη :)
Καλή τύχη πάντως και γουστάρω το κέφι σου.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Μην τρελαθούμε κιόλας! Απλά θα διαλέξεις μια πόλη για να δεις και δυο πράγματα, εκτός και αν θες να είσαι συνέχεια μέσα στο τρένο.
Στην περίπτωση σου μάλλον θα προτιμούσα τη μικρότερη και κοντινότερη στη Ρώμη Σιένα.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
373
ποσες μερες θα εισαι ρωμη ? παντως συμφωνω με τον προλαλισαντα, σιενα που ειναι μικρη και θα δεις το ιστορικο της κεντρο.
 

nana

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Σε μια μέρα δεν νομίζω να δείς και τις δύο πόλεις...θα σου πρότεινα να διαλέξεις μία για να ευχαριστηθείς την εκδρομή σου...η Σιένα είναι τρείς ώρες από την Ρώμη και τέσσερις η Φλωρεντία...διαλέγεις και παίρνεις!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Για να μην ανοιγω νεο τοπικ, ερωτηση: Φλωρεντια, στα μεσα του Οκτωβρη ειναι καλη εποχη να την επισκεφτει καποιος;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Πάντα είναι καλή εποχή για να επισκεφτεί κάποιος την Φλωρεντία... super εποχή για τρούφες... πες τα ρε ακατανόματε...
 

taxidemenos

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ν.ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ
και εγω συμφωνω με τους προλαλησαντες οτι ειναι λιγος ο χρονος σου.
μαλλον προτιμησε την Σιενα που ειναι πιο κοντα και ειναι και πιο μικρη και θα προλαβεις να δεις τα σπουδαιοτερα στον χρονο που διαθετεις. Παντως η γνωμη μου ειναι οτι στην περιοχη της Τοσκανης ειναι προτιμοτερο να ταξιδευεις με ι.χ για να πας και σε αλλες πολεις και χωρια οπως σαν τζιμινιανο - γκιαντι κ.λ.π καλο σου ταξιδι
 

katerinab

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ούτε εγώ θα διαφωνησω προλαλησαντες...καλύτερα να πας σε μία πόλη μικρή όπως η Σιένα κι αν μπορείς να πεταχτεις και San Gimignano. Η Φλωρεντια θέλει το χρόνο της!
Όσες φορές έχω πάει Φλωρεντία έχω κάτσει 3-4 μέρες και θέλω κι άλλο!
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Για να μην ανοίξω κι εγώ καινούριο θέμα. Σκέφτομαι να κάνω παρόμοιο ταξίδι.:D
Τέλος Σεπτέμβρη πάω Ιταλία αλλα ξεκινάω με πτήση για Μιλάνο (σε μία μέρα εκέι θα πάρω μία γεύση?:roll:) μετα Αλεσάντρια για δουλειά και σκέφτομαι τρένο για Ρώμη με μία διανυκτέρευση Σιένα κ δύο Φλωρεντία..κατα την κάθοδο. Πόσες μέρες λέτε εσείς ότι θα ήταν καλές? (1 βράδυ Σιένα, 2 Φλωρεντία και 3-4 Ρώμη..καλά είναι?..να τ' αφήσω?)

να πω ότι κατα βάση θέλω να πάω Ρώμη..οπότε για τα άλλα ας δω τα πολύ βασικά...ή οχι?!:shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.928
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom