Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

fdara

Member
Μηνύματα
23
Likes
34
Κοιτάω προορισμο Ευρώπη τον Ιούλιο του 2025 και ενώ υπάρχει πτήση Aegean να πας με μιλια στις πτήσεις επιστροφής (και ενώ υπάρχει πτήση βάση προγράμματος) βγάζει πάντα error ότι και καλα δεν υπάρχουν διαθέσιμες εκείνη την ημερομηνία. Υπάρχει περίπτωση να ανοίξουν πτήσεις με μιλια αργότερα η εφοσον δεν υπαρχουν απο τωρα δεν θα υπάρξουν ποτε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Κοιταω προορισμο Ευρωπη τον Ιουλιο του 2025 και ενω υπαρχει πτηση Aegean να πας με μιλια στις πτησεις επιστροφης (και ενω υπαρχει πτηση βαση προγραμματος) βγαζει παντα error οτι και καλα δεν υπαρχουν διαθεσιμες. Υπαρχει περιπτωση να ανοιξουν πτησεις με μιλια αργοτερα η εφοσον δεν υπαρχουν απο τωρα δεν θα υπαρξουν ποτε;
Μπορει και ποτε, γιατι οι πτησεις "επιστροφης" για μας τον Ιουλιο ειναι οι πτησεις που οι ξενοι τουριστες αρπαζουν οσο και να κοστιζουν για να ερθουν Ελλαδα για διακοπες. Θα ηταν χαζη η Aegean να δινει δωρεαν εισιτηρια ενω μπορει να τα πουλησει ακριβα.
Σε αυτη την περιπτωση ειτε επιστρεφεις απο αλλη πολη με μιλια ειτε κλεινεις με αλλη εταιρεια η περιμενεις καμια προσφορα της Aegean για εκπτωση μεσα στο καταχειμωνο.
 

pan82

Member
Μηνύματα
716
Likes
908
Δυστυχώς σε μένα δεν έγινε το ίδιο, σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Δε παίζει αυτό το σενάριο, αν είναι με μίλια έχεις το δικαίωμα της δωρεάν αλλαγής στους όρους έκδοσης. Απλά θα τσακωθείς μαζί τούς όπως μου έχει συμβεί και μένα όταν βγάζει error στην αλλαγή και ακούς τη τυποποιημένη απάντηση ότι εμείς δε βλέπουμε κάποιο πρόβλημα να υπάρχει. Ζητάς το mail στέλνεις screenshot αναλυτικό και ξεχεστηριο και μετά με πήραν τηλέφωνο να μου ζητήσουν συγνώμη και ότι όντως έχει θέμα το σύστημα και μου έκαναν την αλλαγή τηλεφώνικα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.503
Likes
4.577
Δε παίζει αυτό το σενάριο, αν είναι με μίλια έχεις το δικαίωμα της δωρεάν αλλαγής στους όρους έκδοσης. Απλά θα τσακωθείς μαζί τούς όπως μου έχει συμβεί και μένα όταν βγάζει error στην αλλαγή και ακούς τη τυποποιημένη απάντηση ότι εμείς δε βλέπουμε κάποιο πρόβλημα να υπάρχει. Ζητάς το mail στέλνεις screenshot αναλυτικό και ξεχεστηριο και μετά με πήραν τηλέφωνο να μου ζητήσουν συγνώμη και ότι όντως έχει θέμα το σύστημα και μου έκαναν την αλλαγή τηλεφώνικα.
Είχα αντίστοιχο θέμα παλαιότερα και μου είχαν πει ότι δε μπορεί να πάει παραπάνω από 1 έτος από την ημερομηνία που έκανα την αρχική κράτηση. Δεν ξέρω αν το γράφει κάπου πάντως
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
1.708
Έχεις δοκιμάσει να κάνεις αλλαγή σε εισιτήρια με μίλια που κλείστηκαν για μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα; Δηλαδή, για παράδειγμα, τα εισιτήρια που έκλεισες από Αύγουστο για Ιούνιο να τα μεταθέσεις ας πούμε για Σεπτέμβριο; Ρωτώ γιατί μου προέκυψε πρόβλημα στην αλλαγή.
Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένη για να πάρεις ουσιαστική απάντηση και όχι γενικολογίες. Αναφέρεσαι σε εισιτήρια 12 μήνες μετά; Το πιθανότερο είναι να μην έχουν ανοίξει οι θέσεις ακόμα και να βγάζει error (αν και δεν αναφέρεις τι μήνυμα σου γράφει). Αντί για Ιούνιο δοκίμασε να τα μεταφέρεις νωρίτερα, λογικά θα βρεις διαθεσιμότητα. Αν τα εισιτήρια τα έκλεισες όταν ίσχυε προσφορά με μειωμένα μίλια, τότε η αλλαγή θα πρέπει να γίνει μέσω τηλεφωνικού κέντρου. Με πιο αναλυτικά στοιχεία, κάποιος θα μπορούσε να σε κατευθύνει, ενώ ισχύει ότι έγραψαν οι προλαλλήσαντες: Συνήθως η Aegean δίνει λύση.

Κοιτάω προορισμο Ευρώπη τον Ιούλιο του 2025 και ενώ υπάρχει πτήση Aegean να πας με μιλια στις πτήσεις επιστροφής (και ενώ υπάρχει πτήση βάση προγράμματος) βγάζει πάντα error ότι και καλα δεν υπάρχουν διαθέσιμες εκείνη την ημερομηνία. Υπάρχει περίπτωση να ανοίξουν πτήσεις με μιλια αργότερα η εφοσον δεν υπαρχουν απο τωρα δεν θα υπάρξουν ποτε;
Εξαρτάται την εταιρεία, πολλές δεν έχουν ανακοινώσει ακόμη το καλοκαιρινό τους πρόγραμμα για του χρόνου, οπότε εύλογα δεν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις, με αυτές. Α, επίσης κοίτα ξεχωριστά επιστροφή εφόσον έχει εξαντληθεί η διαθεσιμότητα της Aegean και το ένα σκέλος είναι με αυτήν.
 
Last edited:

pan82

Member
Μηνύματα
716
Likes
908
Είχα αντίστοιχο θέμα παλαιότερα και μου είχαν πει ότι δε μπορεί να πάει παραπάνω από 1 έτος από την ημερομηνία που έκανα την αρχική κράτηση. Δεν ξέρω αν το γράφει κάπου πάντως
H αλήθεια είναι κάπου το είχα διαβάσει στο φορουμ ότι σε κάποιον έδωσαν αυτή τη δικαιολογία αλλά είναι μύθος γιατί εισιτήρια με πρώτη εξαργύρωση μιλίων για Στοκχόλμη έκδοση 9/2022 για πτήση 05/2023 μετά από τρεις μεταφορές τελευταία φορά τα μετέφερα προχθές για το Δεκέμβρη του 2024. Άρα δύο χρόνια από την έκδοση και 18 μήνες περίπου από τη πρώτη προγραμματισμένη πτήση.

Αν τα εισιτήρια τα έκλεισες όταν ίσχυε προσφορά με μειωμένα μίλια, τότε η αλλαγή θα πρέπει να γίνει μέσω τηλεφωνικού κέντρου.
Ούτε αυτό ισχύει με βεβαιότητα γιατί είναι δεύτερη φορά που αλλάζω εισιτήρια με μειωμένα μίλια και γίνεται κανονικά η αλλαγή σου βγάζει τη διαφορά των μιλίων που πρέπει να δώσεις και στα αφαιρεί και αυτά. Το πρώτο ήταν αλλαγή πριν δυό χρόνια και τώρα πριν μια βδομάδα μετέφερα και τη Νάπολη που είχα βγάλει με την έκπτωση του Φλεβάρη για το Νοέμβρη. Τα μετέφερα για το νέο έτος και απλά με χρέωσε τα επιπλέον μίλια και τα αφαίρεσε από το λογαριασμό μου.

Το μόνο που δε γίνεται με σιγουριά είναι το αντίθετο να μεταφέρεις εισιτήρια που έχεις βγάλει με κανονικά μίλια σε περίοδο προσφοράς με μειωμένα μίλια εκεί στο κάνουν τηλεφωνικά μόνο.
 

katerina**

Member
Μηνύματα
16
Likes
15
Δε παίζει αυτό το σενάριο, αν είναι με μίλια έχεις το δικαίωμα της δωρεάν αλλαγής στους όρους έκδοσης. Απλά θα τσακωθείς μαζί τούς όπως μου έχει συμβεί και μένα όταν βγάζει error στην αλλαγή και ακούς τη τυποποιημένη απάντηση ότι εμείς δε βλέπουμε κάποιο πρόβλημα να υπάρχει. Ζητάς το mail στέλνεις screenshot αναλυτικό και ξεχεστηριο και μετά με πήραν τηλέφωνο να μου ζητήσουν συγνώμη και ότι όντως έχει θέμα το σύστημα και μου έκαναν την αλλαγή τηλεφώνικα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επειδή στόχος του φόρουμ είναι να βοηθούνται και άλλοι από τις εμπειρίες μας -παροτι αρκετοί το αντιμετωπίζουν ως προνομιακό πεδίο για να κουνάνε το δάχτυλο στους γύρω τους- θαπω κάτι που δεν γνώριζα και το έμαθα μέσα από αυτήν τη διαδικασία: αν έχεις κλείσει εισιτήρια με μίλια πχ από Μάιο για Σεπτέμβριο και θελήσεις να τα μεταφέρεις τον επόμενο Ιούνιο (δηλαδή περισσότερο από 12 μήνες μετά την ημερομηνία της αρχικής κράτησης) δεν γίνεται. Αυτή είναι η ενημέρωση που είχα από το τηλεφωνικό κέντρο της Aegean. Μετέφερα, λοιπόν, τα εισιτήρια σε προγενέστερη ημερομηνία, όμως πλέον δεν δέχεται άλλη αλλαγή (πάλι για προγενέστερη ημερομηνία). Ενδεχομένως να είναι και πάλι σφάλμα του συστήματος. Ευχαριστώ και πάλι για την καλή διάθεση.

Υγ: αυτό που αναφέρθηκε περί μη δυνατότητας αλλαγής εισιτηρίων που κλείστηκαν με προσφορά μειωμένων μιλίων δεν ισχύει, διότι έχω αλλάξει.
 

giannis228

Member
Μηνύματα
77
Likes
55
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επειδή στόχος του φόρουμ είναι να βοηθούνται και άλλοι από τις εμπειρίες μας -παροτι αρκετοί το αντιμετωπίζουν ως προνομιακό πεδίο για να κουνάνε το δάχτυλο στους γύρω τους- θαπω κάτι που δεν γνώριζα και το έμαθα μέσα από αυτήν τη διαδικασία: αν έχεις κλείσει εισιτήρια με μίλια πχ από Μάιο για Σεπτέμβριο και θελήσεις να τα μεταφέρεις τον επόμενο Ιούνιο (δηλαδή περισσότερο από 12 μήνες μετά την ημερομηνία της αρχικής κράτησης) δεν γίνεται. Αυτή είναι η ενημέρωση που είχα από το τηλεφωνικό κέντρο της Aegean. Μετέφερα, λοιπόν, τα εισιτήρια σε προγενέστερη ημερομηνία, όμως πλέον δεν δέχεται άλλη αλλαγή (πάλι για προγενέστερη ημερομηνία). Ενδεχομένως να είναι και πάλι σφάλμα του συστήματος. Ευχαριστώ και πάλι για την καλή διάθεση.

Υγ: αυτό που αναφέρθηκε περί μη δυνατότητας αλλαγής εισιτηρίων που κλείστηκαν με προσφορά μειωμένων μιλίων δεν ισχύει, διότι έχω αλλάξει.
Τα εισιτήρια που έχουν κλειστει με προσφορα αλλαζονται αλλα αν αλλαχτουν οταν εχει τελειωσει η προσφορα τοτε του σου παίρνει τα μίλια που ισχυουν για τη συγκεκριμενη πτηση πριν την προσφορα .
 

pan82

Member
Μηνύματα
716
Likes
908
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επειδή στόχος του φόρουμ είναι να βοηθούνται και άλλοι από τις εμπειρίες μας -παροτι αρκετοί το αντιμετωπίζουν ως προνομιακό πεδίο για να κουνάνε το δάχτυλο στους γύρω τους- θαπω κάτι που δεν γνώριζα και το έμαθα μέσα από αυτήν τη διαδικασία: αν έχεις κλείσει εισιτήρια με μίλια πχ από Μάιο για Σεπτέμβριο και θελήσεις να τα μεταφέρεις τον επόμενο Ιούνιο (δηλαδή περισσότερο από 12 μήνες μετά την ημερομηνία της αρχικής κράτησης) δεν γίνεται. Αυτή είναι η ενημέρωση που είχα από το τηλεφωνικό κέντρο της Aegean. Μετέφερα, λοιπόν, τα εισιτήρια σε προγενέστερη ημερομηνία, όμως πλέον δεν δέχεται άλλη αλλαγή (πάλι για προγενέστερη ημερομηνία). Ενδεχομένως να είναι και πάλι σφάλμα του συστήματος. Ευχαριστώ και πάλι για την καλή διάθεση.
Δυστυχώς το σύστημα της aegean είναι για κλάματα. Πχ πάλευα σχεδόν ένα μήνα τώρα να μεταφέρω το εισιτήριο της Στοκχόλμης που ανέφερα πιο πάνω (αρχική κράτηση 09/22) και έβγαζε συνεχώς error και προχθές το πήρε και κανονικά και το μετέφερα τελικά. Και το δεύτερο εισιτήριο για Νάπολη που είχα με μειωμένα μίλια πάλι ένα μήνα δεν έπαιζε το κατάφερα χθές. Το αστείο είναι ότι οπότε το προσπάθουσα σε έβγαζε κανονικά επέλεγες, σου έβγαζε να κάνεις πληρωμή μηδενική και εκεί όταν πατάτες ολοκλήρωση σε πέταγε με error, ενώ πιο παλιά πχ σε αντιστοιχα κολλήματα δε σου έβγαζε καν πτήσεις αλλαγής στην αναζήτηση. Δυστυχώς είναι πολύ προβληματικό. Και επειδή έτυχε μετά από πολλά χρόνια να βγάλω εισιτήριο με ryanair εντυπωσιάστηκα που είδα ότι με ένα κλίκ σου βγάζει να κάνεις αλλαγή όχι μόνο σε άλλη ημερομηνία αλλά και σε άλλη διαδρομή online και χωρίς έξοδα τηλεφωνικού και τέτοια χαζά, 45€ αλλαγή όλα μεσα
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
145
Likes
32
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επειδή στόχος του φόρουμ είναι να βοηθούνται και άλλοι από τις εμπειρίες μας -παροτι αρκετοί το αντιμετωπίζουν ως προνομιακό πεδίο για να κουνάνε το δάχτυλο στους γύρω τους- θαπω κάτι που δεν γνώριζα και το έμαθα μέσα από αυτήν τη διαδικασία: αν έχεις κλείσει εισιτήρια με μίλια πχ από Μάιο για Σεπτέμβριο και θελήσεις να τα μεταφέρεις τον επόμενο Ιούνιο (δηλαδή περισσότερο από 12 μήνες μετά την ημερομηνία της αρχικής κράτησης) δεν γίνεται. Αυτή είναι η ενημέρωση που είχα από το τηλεφωνικό κέντρο της Aegean. Μετέφερα, λοιπόν, τα εισιτήρια σε προγενέστερη ημερομηνία, όμως πλέον δεν δέχεται άλλη αλλαγή (πάλι για προγενέστερη ημερομηνία). Ενδεχομένως να είναι και πάλι σφάλμα του συστήματος. Ευχαριστώ και πάλι για την καλή διάθεση.

Υγ: αυτό που αναφέρθηκε περί μη δυνατότητας αλλαγής εισιτηρίων που κλείστηκαν με προσφορά μειωμένων μιλίων δεν ισχύει, διότι έχω αλλάξει.
Συμφωνώ απόλυτα. Προτείνω να κάνουμε και ένα πίνακα με όλες τις περιπτώσεις και να μπεί σταθερά για όλους. π.χ.
-------------------------------------
Περιπτώσεις που κλείνω με μίλια και τρόποι αγοράς/επιβράβευσης μιλίων.
Περίπτωση 1: κλείνω μέχρι και ένα χρόνο αρχικά. Μπορώ να κάνω μεταφορά εισητηρίου π.χ. 2 φορές μέσα πάντα στο περιθώριο του ενός χρόνου, Η αλλαγή γίνεται από το site και από το τηλεφωνικό κέντρο (801.... ατελώς?) και κάθε αλλαγή είναι δωρεάν. Χρεώνεσαι μόνο την διαφορά μιλίων που ισχύει εκείνη την περίοδο. Αν δεν έχει την περίοδο που θες κοίταξε σε διπλανή πόλη+άλλο μέσο π.χ. λεωφορείο/τρένο.
Περίπτωση 2...

Τρόποι απόκτησης μιλίων:
1. Αγορά έως 2000 μίλια
2. Από κάρτες
3. Από ΔΕΗ, προσφορές καταστημάτων π.χ. coffee island κ.λ.π.

Παρακαλώ όποιος θέλει να διαθέσει από το χρόνο του χωρίς ειρωνίες. Ευχαριστώ πολύ.
 

cacao

Member
Μηνύματα
77
Likes
91
Σε περίπτωση ακύρωσης award ticket παίρνεις πίσω τα μίλια κ χάνεις τους φόρους;Κάτι τέτοιο θυμάμαι από παλια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom