Προτάσεις για βιβλία

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Έχει διαβάσει κανείς Ορχάν Παμούκ? Αν ναι ποιό, και ποια η άποψη σας? Τον προτείνετe? Κι από που να αρχίσω? Έχω available το My name is red, Instabul kai to Snow.
Dorotija,
Ο Παμούκ είναι Τούρκος κι αυτό φαίνεται στη λογοτεχνία του, αν με καταλαβαίνεις. Δεν νομίζω ότι μπορεί να ξεπεράσει την καταγωγή του στο ύφος. Διάβασε το snow.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
να προτείνω κι εγώ ένα βιβλίο που διάβασα τελευταία και ήταν αρκετά καλό..
" Ο Ιδιωτικός βίος του Μάξουελ Σιμ" του Τζόναθαν Κόου
culture - Ο ιδιωτικός βίος του Μάξουελ Σιμ | www.athensvoice.gr
Ώστε, σου άρεσε; Θα έλεγες ότι είναι τόσο καλό όσο το ''what a carve-up!''?
Το οπισθόφυλλο με απογοήτευσε και δεν το αγόρασα.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Απόσπασμα από το τέταρτο τομο ("Αντίο κι ευχαριστώ για τα ψάρια") της πεντάτομης τριλογίας (!?) του Douglas Adams "Γυρίστε τον Γαλαξία με Ωτοστόπ"

Εισαγωγή: Εγγλέζος τύπος υποστηρίζει ότι τον ακολουθεί μια κατάρα σύμφωνα με την οποία όπου βρίσκεται, βρέχει. Του ετοιμάζουν κι ένα ρεπορτάζ στην τηλεόραση όπου ο ατζέντης του λέει τα παρακάτω:

"Ατζέντης- Φοβάμαι ότι δεν μπορώ να σχολιάσω το όνομα Θεός της Βροχής αυτή τη στιγμή, εμείς πάντως τον αποκαλούμε «Αυθόρμητο Παραιτιώδες Μετεωρολογικό Φαινόμενο».


Ρεπόρτερ- Μπορείτε να μας πείτε τι σημαίνει αυτό;


Α- Δεν είμαι απολύτως σίγουρος. Κοιτάξτε, ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Όταν βρίσκουμε κάτι που δεν καταλαβαίνουμε, προτιμάμε να του δίνουμε ένα όνομα που δεν θα το καταλαβαίνετε εσείς, και, αν είναι δυνατόν, δεν θα μπορείτε καν να το προφέρετε. Καταλαβαίνετε ότι, αν σαν αφήσουμε να τον φωνάζετε Θεό της Βροχής, αυτό υποδηλώνει πως εσείς ξέρετε κάτι που δεν ξέρουμε εμείς, πράγμα βέβαια απαράδεκτο. Όχι, πρώτα απ’ όλα πρέπει να δώσουμε στο φαινόμενο ένα όνομα που να το κατοχυρώνει σαν δικό μας, και μετά αρχίζουμε να αναζητούμε κάποιο τρόπο να αποδείξουμε ότι δεν είναι αυτό που λέτε εσείς, αλλά κάτι που λέμε εμείς. Αν τώρα αποδειχτεί τελικά πως είχατε δίκιο, δεν παύει να έχετε λάθος, γιατί έχουμε πάντα τη δυνατότητα να το ονομάσουμε… χμμ «Υπερκανονικό» - όχι παραφυσικό ή υπερφυσικό, γιατί αυτά νομίζετε ότι ξέρετε τι σημαίνουν, όχι, κάτι σαν «Υπερκανονικό Επαυξητικό Αγωγό Βροχοπτώσεως». Ίσως να προσθέσουμε κάπου ανάμεσα και ένα «Φαινομενικός», για να προστατευθούμε εμείς. Ακούς εκεί Θεός της Βροχής! Ποτέ στη ζωή μου δεν έχω ξανακούσει τέτοιες ανοησίες. Παραδέχομαι βέβαια ότι δεν θα επιδιώξω να πάω μαζί του διακοπές."


:haha::haha:
Η πενταλογία αποτελείτε από τα κάτωθι βιβλία:
"Γυρίστε τον Γαλαξία με Ωτοστόπ"
"Το Ρεστοράν στο τέλος του Σύμπαντος"
"Η Ζωή, το Σύμπαν και τα Πάντα"
"Αντίο, κι ευχαριστώ για τα ψάρια"
"Μάλλον ακίνδυνος"

Πολλά γέλια και ενίοτε, εξαιρετικός χειρισμός του λόγου
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.771
Likes
7.371
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Έχει διαβάσει κανείς Ορχάν Παμούκ? Αν ναι ποιό, και ποια η άποψη σας? Τον προτείνετe? Κι από που να αρχίσω? Έχω available το My name is red, Instabul kai to Snow.
τι μου θυμησες , εχω φαει ήττα με αυτον το συγγραφέα
εχω παρει βιβλιο του σε ταξιδι ,γιατι μου ελεγαν πόσο καλός ειναι .
και δεν μπορουσα να το διαβασω με τιποτα , πράγμα περιεργο γιατί διαβαζω σχεδον τα πάντα ακομα και οταν δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα .

αν αυτό γινοταν εδω λίγος ο καημος , αλλά σε ταξιδι !!
2 βιβλια ειχα και το ένα να μην μου αρεσει !!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.041
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εμενα επεσε στα χερια μου το "ζησε το ονειρο σου" με τον τυπακο που γυρισε τον κοσμο με ενα ποδηλατο...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Ώστε, σου άρεσε; Θα έλεγες ότι είναι τόσο καλό όσο το ''what a carve-up!''?
Το οπισθόφυλλο με απογοήτευσε και δεν το αγόρασα.
δεν έχω διαβάσει το άλλο για να μπορέσω να το συγκρίνω, πάντως το συγκεκριμένο μου άρεσε αρκετά..στο επίπεδο της "πλοκής" έχει κάποιες υπερβολές για να τονίσει κάποια πράγματα, αλλά ο λόγος του ρέει...το διάβασα πολύ ευχάριστα!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.975
Likes
15.586
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παντως εγώ αυτή την περίοδο διαβάζω τον Αρκτικό Κύκλο του Νταν Μπραουν, ποια είναι η γνώμη σας;
Εμένα με έχει κουράσει πολύ και το θεωρώ κακπέκτυπο της επιτυχίας των 2 προηγούμενων ( Κωδικας da Vinci & Illuminati )
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.916
Likes
52.113
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν νομίζω πως τα Illuminati και Κώδικας Ντα Βίντσι ήταν προηγούμενα, μάλλον επόμενα ήταν. Αν θυμάμαι καλά, το πρώτο ήταν το Ψηφιακό Οχυρό, μετά το Άγγελοι και Δαίμονες και ο Αρκτικός Κύκλος ήταν το τρίτο.

Το βρήκα πολύ γρήγορο (όλα γίνονται μέσα σε 24 ώρες, αν θυμάμαι καλά, ως συνήθως), το σενάριο ψιλο-ενδιαφέρον, βγαίνει σε μια μέρα με γρήγορο ρυθμό, ιδανικό αν θες να σκοτώσεις κάποιες ώρες χωρίς να μάθεις τίποτε. Είναι από αυτά που διαβάζει κανείς στη φυλακή ή το αεροπλάνο και λόγω ρυθμού "φεύγουν" γρήγορα. Δεν είναι το αγαπημένο μου είδος βιβλίου, αλλά δεν μπορώ να πω πως με κούρασε, αλλά συμφωνώ πως ήταν υποδεέστερο από τα άλλα δύο, που για παραμυθάκια περιπέτειας είναι μια χαρά.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.975
Likes
15.586
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν νομίζω πως τα Illuminati και Κώδικας Ντα Βίντσι ήταν προηγούμενα, μάλλον επόμενα ήταν. Αν θυμάμαι καλά, το πρώτο ήταν το Ψηφιακό Οχυρό, μετά το Άγγελοι και Δαίμονες και ο Αρκτικός Κύκλος ήταν το τρίτο.
Εχεις δίκαιο, μπερδεύτηκα με τη σειρά που τα διάβασα & που έγιναν ταινίες .
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Μετά την παράθεση του παραπάνω αποσπάσματος από τον Douglas Adams, θα ήθελα να «καταχραστώ» για άλλη μια φορά τον χώρο για να αντιγράψω άλλο ένα κομμάτι ενός βιβλίου που διαβάζω και το οποίο το θεώρησα άξιο δημοσίευσης εδώ. Πρόκειται για «Το τετράδιο» του Ζοζέ Σαραμάγκου, μια συλλογή κειμένων που έγραψε στο blog του έναν χρόνο περίπου πριν τον θάνατό του. Στο συγκεκριμένο κείμενο, ο Σαραμάγκου αναφέρεται σε μια ερώτηση που έθεσε ο οικονομολόγος και συγγραφέας, José Luis Sampedro σε μια τηλεοπτική του συνέντευξη:

«(…).Μας ρώτησε ο δάσκαλος, και αναρωτήθηκα ο ίδιος, πώς εξηγείται ότι εμφανίστηκαν τόσο γρήγορα τα χρήματα για να σωθούν οι τράπεζες και, χωρίς καλολογικά στοιχεία, αν τα χρήματα αυτά θα είχαν εμφανιστεί με την ίδια ταχύτητα αν είχαν ζητηθεί για να συντρέξουν σε κάποια έκτακτη ανάγκη στην Αφρική, ή για την καταπολέμηση του AIDS… Δεν χρειάστηκε να περιμένει πολύ για να διαισθανθεί την απάντηση. Την οικονομία μάλιστα, μπορούμε να τη σώσουμε, όχι όμως και το ανθρώπινο ον, αυτό που θα έπρεπε να έχει την απόλυτη προτεραιότητα, όποιο κι αν είναι, όπου και αν βρίσκεται»

Για τους "ισπανόφωνους" παραθέτω μια συνέντευξή του στην οποία ενδέχεται να λέγεται και αυτό που έγραψα
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Για όποιον ενδιαφέρεται για αστυνομικό μυθιστόρημα, αυτήν την εποχή διαβάζω ένα βιβλίο του Ίαν Ράνκιν (με με ήρωα τον επιθεωρητή Ρέμπους). Ο τίτλος του «Σκελετοί στο κελάρι». Μέχρι στιγμής μου φαίνεται ωραίο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.010
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom