Προτάσεις για βιβλία

fenia42

Member
Μηνύματα
3.975
Likes
15.586
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
2 βιβλία μου αλλάξαν τη ζωή : Ο βραχόκηπος του Καζαντζάκη και το δεύτερο φύλο της Σιμόν ντε Μπωβουάρ.

Πάντα έχω όρεξη να διαβάζω Καραγάτση
και από πιο πρόσφατα, μου άρεσαν τα εξής δυο :
Αθηνά , ευτυχώς που δε γεννήθηκα όμορφη " και " Γουόρις Ντίρι, το Λουλούδι της ερήμου "
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Να προτείνω κι εγώ το χρονογράφημα Στη Γέφυρα του Γαλατά του Χέιρτ Μακ που ολοκλήρωσα πρόσφατα ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΑ - Βιβλια, Κριτικές για βιβλία (Diavasame.gr). Ευκολοδιάβαστο, για όσους θέλουν να πάρουν μια ιδέα του πόσο αντίθετα κόσμους ενώνει αυτή η γέφυρα. Πολλές φορές με εξόργισε το πως ένας Βορειοευρωπαίος αντιμετωπίζει την πραγματικότητα της Μεσογείου αλλά γενικά το απόλαυσα.

2 βιβλία μου αλλάξαν τη ζωή : Ο βραχόκηπος του Καζαντζάκη και το δεύτερο φύλο της Σιμόν ντε Μπωβουάρ.
Τόσο συγκλονιστικό το Δεύτερο Φύλο, Φένια; Όλο είμαι έτοιμη να το αγοράσω αλλά ο όγκος του με αποτρέπει.
Προσωπικά, το βιβλίο που μου άλλαξε την οπτική στη ζωή είναι το Περί της Προέλευσης των Ειδών του Δαρβίνου.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πρίν λίγο καιρό διάβασα την Ιστορία του Έντγκαρ Σώτελ, αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας.
Πάντως σε όποινξ αρέσουν τα σκυλιά νομίζω θ'αρέσει και το βιβλίο...

- - - !
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.975
Likes
15.586
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τόσο συγκλονιστικό το Δεύτερο Φύλο, Φένια; Όλο είμαι έτοιμη να το αγοράσω αλλά ο όγκος του με αποτρέπει.
Προσωπικά, το βιβλίο που μου άλλαξε την οπτική στη ζωή είναι το Περί της Προέλευσης των Ειδών του Δαρβίνου.
έχουμε ίδια γούστα !
να το πάρεις :clap: ή δανείσου το από μια βιβλιοθήκη
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
χμμμ αμα αρχισω να μιλαω για βιβλια δεν θα τελειωσω ποτε..ειναι μεγαλυτερη αγαπη και απο ταξιδια για μενα (καμια σχεση οι βιβλιοθηκες μου με τα μερη που εχω επισκεφτει:bleh:)

οποτε θα ξεκινησω απο τα τελευταια που εχω διαβασει και μ'αρεσαν

(σημειωση:η μια μεγαλη μου αδυναμια ειναι η κλασικη λογοτεχνια και η αλλη η αστυνομικη;))

Το Καστρο του Κρονιν.Ιδιαιτερο βιβλιο αλλα τελικα πολυ ειλικρινες .Αν και λιτο, πολυ βαθυ και με αγγιξε. Γενικα ο Κρονιν μ'αρεσει πολυ.

Το γερακι της Μαλτας του Χαμετ. Αφου δεν καταφερα να δω την ταινια το καλοκαιρι:roll: διαβασα το βιβλιο , το οποιο και μ'αρεσε παρα πολυ.Ωραια πλοκη με αγωνια και πολυ νουαρ ατμοσφαιρα!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Έχει διαβάσει κανείς Ορχάν Παμούκ? Αν ναι ποιό, και ποια η άποψη σας? Τον προτείνετe? Κι από που να αρχίσω? Έχω available το My name is red, Instabul kai to Snow.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ξεκίνησα το Ιστανμπουλ αλλά το βαρέθηκα και το παράτησα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.916
Likes
52.113
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει διαβάσει κανείς Ορχάν Παμούκ? Αν ναι ποιό, και ποια η άποψη σας? Τον προτείνετe? Κι από που να αρχίσω? Έχω available το My name is red, Instabul kai to Snow.
Διάβασα το πρώτο από αυτά που έχεις. Δεν μου άρεσε. Το τελείωσα διότι δεν αφήνω ποτέ βιβλία στη μέση (εντάξει εκτός από του Γκουτιέρες που και οι πρώτες 70 σελίδες για να διαβαστούν χρειάζεται υπέρβαση υπομονής). Γούστα είναι αυτά, αλλά ενώ "τρέχει" από πλευράς ροής (μικρά κεφάλαια, εναλλαγή οπτικής γωνίας αφού μιλάει άλλος χαρακτήρας κάθε 4-5 σελίδες, προσπάθεια διατήρησης της αγωνίας, αστυνομικό είναι, τι διάολο μια περιέργεια για το ποιος είναι ο δολοφόνος θα την έχεις) σε γενικές γραμμές το βρήκα μέτριο: καμία ατμόσφαιρα, μέτρια πλοκή, ρηχό λεξιλόγιο, κακή μεταφορά στο ιστορικό πλαίσιο (δε με "έβαλε" στην εποχή) και γενικώς με κούρασε, πράγμα δύσκολο για εύπεπτο βιβλίο. Το βάζω εύκολα στο bottom-5 αυτών που διάβασα την περσινή χρονιά.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Έχει διαβάσει κανείς Ορχάν Παμούκ? Αν ναι ποιό, και ποια η άποψη σας? Τον προτείνετe? Κι από που να αρχίσω? Έχω available το My name is red, Instabul kai to Snow.

Εχω διαβασει την Καινουργια Ζωη, και μ'αρεσε αρκετα. Πολυ ιδιαιτερη και διαφορετικη γραφη. Απο τοτε εχω πολλα δικα του που θελω να διαβασω αλλα παντα βρισκεται καποιο αλλο και ολο το αμελω.

Παντως ειχα βρει εξαιρετικο το κειμενο που ειχε γραψει και διαβασει για την απονομη του Νομπελ που του εγινε (Η βαλιτσα του μπαμπα μου ή καπως έτσι...) και γενικα τον θεωρω ευφυη συγγραφεα. Τον ειδα και στο Μεγαρο που ηρθε να μιλησει και εχει και χιουμορ και ειναι και προσιτος...:)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ναι ε? και απο τα λεγόμενα, φαίνεται να ναι το καλύτερο του. Και τα έχω βρει όλα στα αγγλικά. Χμμμμμ...

θα την κάνω την προσπάθεια πάντως, μιας που είμαι φίλος του νουάρ. Αυτό, ή το χιόνι σκέφτομαι, που και να βαρεθώ, δεν μπορεί, πέντε πράγματα για το Ισλάμ θα τα μάθω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.010
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom