Προτάσεις για βιβλία

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Λοιπόν, το διάβασα το “Neither here nor there” του Bill Bryson κι έχω να πω ότι ήταν καταπληκτική πρόταση (Δημήτρη-10900km σε ευχαριστώ πολύ!!)
Το προτείνω ανεπιφύλακτα!!! :D
Υπάρχει μεταφρασμένο ή είναι όπως το γράφεις;
Γιατί στα αγγλικά θα κάνω ίσα με...10 μέρες να το διαβάσω!!:rolleyes:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Υπάρχει μεταφρασμένο ή είναι όπως το γράφεις;
Γιατί στα αγγλικά θα κάνω ίσα με...10 μέρες να το διαβάσω!!:rolleyes:
Αντώνη μου δεν ξέρω αν υπάρχει μεταφρασμένο. Δεν ξέρω καν αν το βρίσκεις στα ελληνικά βιβλιοπωλεία...δεν το είχα ψάξει καθόλου, το παρήγγειλα κατευθείαν από το amazon και φυσικά είναι στα αγγλικά...
Έλα μωρέ τώρα..τι είναι 10 μερούλες?? Άσε που, πίστεψέ με, είναι τόσο καλό και διαβάζεται τόσο ευχάριστα, που δε θα σου πάρει τόσο πολύ :D
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντώνη μου δεν ξέρω αν υπάρχει μεταφρασμένο. Δεν ξέρω καν αν το βρίσκεις στα ελληνικά βιβλιοπωλεία...δεν το είχα ψάξει καθόλου, το παρήγγειλα κατευθείαν από το amazon και φυσικά είναι στα αγγλικά...
Έλα μωρέ τώρα..τι είναι 10 μερούλες?? Άσε που, πίστεψέ με, είναι τόσο καλό και διαβάζεται τόσο ευχάριστα, που δε θα σου πάρει τόσο πολύ :D
Υπέροχα!! Θα μπώ να διαβάσω πρώτα περι τίνος πρόκειται γιατί μπορεί να'χουμε διαφορετικά γούστα. Πρέπει όμως να εξασκήσω τ'αγγλικά μου, πάει ένας μήνας που επέστρεψα απο Ν.Υόρκη... :D
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Επειδή είμαι κάπως χαζός, είναι ενα βιβλίο ή 3 μαζί;
αχαχαχα..ένα είναι :haha:
[ame=http://www.amazon.co.uk/Neither-Here-Nor-There-Travels/dp/0552998060/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1295361015&sr=1-1]Neither Here, Nor There: Travels in Europe: Amazon.co.uk: Bill Bryson: Books
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
τι μου άρεσε απ' ότι θυμάμαι (καθώς το διάβασα πριν 12 χρόνια): δεν είναι όσο brutal όσο κάποια άλλα εκείνης της περιόδου και σε έκανε να νιώθεις άβολα ακόμα και σε στιγμές που δεν υπήρχε κάτι ξεκάθαρα απειλητικό. Τολμώ να πω (κι ας με λιθοβολήστε) ότι τα όνειρα του πρωταγωνιστή μου θύμιζαν Λάβκραφτ στο ρελαντί του. Εσένα γιατί δεν σου άρεσε?


Έχει διαβάσει κανείς το Χαστούκι του Τσιόλκα?
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Aναδημοσίευση από το Πανελλήνιο Φόρουμ Σχολικών Βιβλιοθηκών:

Στη Γιορτή: μια πανδαισία κειμένου εικόνας και μουσικής
Το έργο "Στη γιορτή' του Ελ Ρόι, είναι πραγματικά αυτό που γράφω στον τίτλο.
Ένα συντομο φιλοσοφικό-λογοτεχνικό κείμενο, ντυμένο με κατάλληλες εικόνες και συνοδευόμενο από μουσική.
Μια τελείως ιδιόρρυθμη από κάθε άποψη δουλειά νέων καλλιτεχνών.
Κυκλοφορεί σε έντυπη μορφή από τις γιαννιώτικες Εκδόσεις ΕΦΥΡΑ,
::[ Εκδόσεις ΕΦΥΡΑ | Αρχική σελίδα ]::
αλλά οι τρεις δημιουργοί του,
ο Βασίλης Κωστάκης, ο Ηλίας Κατσούρας και ο Γιάννης Καρακατσανίδης
αποφάσισαν να το διαθέσουν ελεύθερα στον εξαιρετικό ιστότοπο
Στη Γιορτή
Δε χρειάζεται να πω νομίζω περισσότερα,
Απολαύστε το!

Να προσθέσω φυσικά πως οι δημιουργοί του έχουν βάλει το χεράκι τους σε διάφορα έργα ανοικτής πρόσβασης ή ανοικτού κώδικα, όπως OLPC, wikipedia, P2P,
όσο δε για την ορχήστρα "Η Μπάντα του Πάνω Ορόφου (The Upstairs Band)"
JUMPING FISH - The Upstairs Band
τι να πω;
Απλά ακούστε την και... θα κολλήσετε
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
867
Να προτείνω και εγώ ένα..Μια και όλοι αγαπάμε τα ταξίδια, ένα βιβλίο για το ταξίδι στον τόπο και στο ...χρόνο..

"Ταξίδι στον αρχαίο κόσμο" του L. Casson, γιατί πολλές φορές αναρωτιόμουν πώς στο καλό ταξίδευαν στην αρχαιότητα με τόσα εμπόδια..

ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗΣ - Το ταξίδι στον αρχαίο κόσμο - Casson, Lionel - ΒΙΒΛΙΟ
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
τι μου άρεσε απ' ότι θυμάμαι (καθώς το διάβασα πριν 12 χρόνια): δεν είναι όσο brutal όσο κάποια άλλα εκείνης της περιόδου και σε έκανε να νιώθεις άβολα ακόμα και σε στιγμές που δεν υπήρχε κάτι ξεκάθαρα απειλητικό. Τολμώ να πω (κι ας με λιθοβολήστε) ότι τα όνειρα του πρωταγωνιστή μου θύμιζαν Λάβκραφτ στο ρελαντί του. Εσένα γιατί δεν σου άρεσε?


Έχει διαβάσει κανείς το Χαστούκι του Τσιόλκα?
Κα-τα-πλη-κτι-κό...!!! Τα λόγια είναι περιττά ...:clap:
Πήρε τοβραβείο της Βρετανικής Κοινοπολιτείας (2009) και υποψηφιότητα για το βραβείο Μπούκερ του 2010.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
και υποψηφιότητα για το βραβείο Μπούκερ του 2010.
Α! και μιας κι αναφέρεσαι στα Booker, εντελώς τυχαία βρήκα το "Βέρνον ο μικρός θεός" του DBC Pierre που το κέρδισε το 2003. έχω ακούσει τα καλύτερα και έχει πάρει σειρά για διάβασμα
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Α! και μιας κι αναφέρεσαι στα Booker, εντελώς τυχαία βρήκα το "Βέρνον ο μικρός θεός" του DBC Pierre που το κέρδισε το 2003. έχω ακούσει τα καλύτερα και έχει πάρει σειρά για διάβασμα
...δεν το ήξερα..θα τεθεί στα υπ' όψιν..!!!!:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.004
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom