Πού είναι στον κόσμο;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Olomouc, Τσεχια , the holy trinity column
Ναιιιιιιι....
Είναι η στήλη της Αγίας τριάδας στην Όλομουτς. Στο background, το αστρονομικό ρολόι της πόλης, όπου τα μωσαικά της πρόσωψης του έχουν αλλαχτεί και αντί για αγίους απεικονίζει πλέον εργάτη και αγρότη.
Κι εδώ η στήλη στήθηκε εν μέρει και ως ένδειξη ευγνωμοσύνης για τη λήξη της επιδημίας πανώλης, αλλά και ώς ένδειξη τοπικού πατριωτισμού καθώς όλοι οι τεχνίτες και καλλιτέχνες που συνεργάστηκαν ήταν από την πόλη.
Η πολη σήμερα είναι περίπου όπως η Πράγα (και εξίσου όμορφη και ζωντανή, πλην όμως πολύ πιο μικρή), αλλά με λιγότερους τουρίστες.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ναιιιιιιι....
Είναι η στήλη της Αγίας τριάδας στην Όλομουτς. Στο background, το αστρονομικό ρολόι της πόλης, όπου τα μωσαικά της πρόσωψης του έχουν αλλαχτεί και αντί για αγίους απεικονίζει πλέον εργάτη και αγρότη.
Κι εδώ η στήλη στήθηκε εν μέρει και ως ένδειξη ευγνωμοσύνης για τη λήξη της επιδημίας πανώλης, αλλά και ώς ένδειξη τοπικού πατριωτισμού καθώς όλοι οι τεχνίτες και καλλιτέχνες που συνεργάστηκαν ήταν από την πόλη.
Η πολη σήμερα είναι περίπου όπως η Πράγα (και εξίσου όμορφη και ζωντανή, πλην όμως πολύ πιο μικρή), αλλά με λιγότερους τουρίστες.
δινω την σειρα μου σε καποιον αλλο γιατι ειμαι στην δουλεια και δεν εχω προσβαση σε φωτογραφιες:roll::roll:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Να βάλω λοιπόν εγώ μια πόλη που η στήλη που βλέπετε με μπέρδεψε στην αρχή με αυτή της φωτό του Taver. Που είναι λοιπόν;
 

Attachments

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μου θυμιζει το Trinity Column στο Linz της Αυστριας, αλλα επειδη ολο λαθος μαντευω, περιμενω επιβεβαιωση.
Κι όμως αυτό είναι. Λίντς της Αυστρίας. Οι πολίτες της πόλης ευγνωμονούντες γιατί γλύτωσαν από τα τρία κακα: Πανώλη, Πόλεμος, Πυρκαγιά
Μπράβο!! Δικό σου τώρα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Η πύλη του ΚάΙζερ στο Ρέγκεζμπουργκ της Βαυαρίας. Η γέφυρα πάνω στον Δούναβη. Τον Ιούλιο ήμουν εκεί
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Μπραβο!:clap: Ειναι οντως εκει, η πετρινη γεφυρα ειναι η παλιοτερη στην Γερμανια. Εζησα εκει εξι μηνες και ηταν τελεια! Σειρα σου τωρα!Μπερδεψε μας!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με μπερδεύει λίγο ο φακός.... Να πω Petit France, Στρασβούργο, Γαλλία?
Το παίρνω πίσω (κοίταξα τις φωτογραφίες μου που ακόμα περιμένουν εμφάνιση, no match). Γερνάω και ξεχνάω φαίνεται, πριν από 20 μέρες ήμουν εκεί και πάλι το μπέρδεψα...

Μάλλον έχει δίκιο ο dimosf.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.037
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom