Χιλή Πληροφορίες για road trip

renachania

Member
Μηνύματα
37
Likes
23
Καλησπέρα στην ομάδα! Θα ήθελα τη βοήθεια όσων έχουν πάει Χιλή , πέρα από τα βασικά μερη… Έχουμε σκοπό να ταξιδέψουμε τον Φεβρουάριο για πέντε βδομάδας περίπου! Θα νοικιάσουμε αμάξι αλλά επειδή είναι πολύ μεγάλη χώρα και αρκετά τα χιλιόμετρα ίσως κάνουμε και μία πτήση για να την χωρίσουμε… Αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε όμορφα χωριά στην ενδοχώρα, ψαροχώρια που αξίζει να επισκεφτούμε κ μερη που να παίζουν beach volley αν έχει πέσει κάτι στην αντίληψη σας… γιατί έχουμε κ αυτήν την καψούρα (εκτός από τα ταξίδια) όποτε θα θέλαμε να βρούμε ένα μέρος να αράξουμε στο τέλος που να μπορούμε να παίξουμε, να έχει την θάλασσα αλλά κ ντόπιους!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.566
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε όμορφα χωριά στην ενδοχώρα, ψαροχώρια που αξίζει να επισκεφτούμε κ μερη που να παίζουν beach volley αν έχει πέσει κάτι στην αντίληψη σας… γιατί έχουμε κ αυτήν την καψούρα (εκτός από τα ταξίδια) όποτε θα θέλαμε να βρούμε ένα μέρος να αράξουμε στο τέλος που να μπορούμε να παίξουμε, να έχει την θάλασσα αλλά κ ντόπιους!
Πολύ θα ήθελα να σου απαντήσει κάποιος σε αυτές τις ερωτήσεις, για να δω ποιες παραλίες της Χιλής είναι ιδανικές για χαλάρωση, να τις έχω υπ όψιν μου και εγώ.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
133
Likes
350
Καλησπέρα στην ομάδα! Θα ήθελα τη βοήθεια όσων έχουν πάει Χιλή , πέρα από τα βασικά μερη… Έχουμε σκοπό να ταξιδέψουμε τον Φεβρουάριο για πέντε βδομάδας περίπου! Θα νοικιάσουμε αμάξι αλλά επειδή είναι πολύ μεγάλη χώρα και αρκετά τα χιλιόμετρα ίσως κάνουμε και μία πτήση για να την χωρίσουμε… Αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε όμορφα χωριά στην ενδοχώρα, ψαροχώρια που αξίζει να επισκεφτούμε κ μερη που να παίζουν beach volley αν έχει πέσει κάτι στην αντίληψη σας… γιατί έχουμε κ αυτήν την καψούρα (εκτός από τα ταξίδια) όποτε θα θέλαμε να βρούμε ένα μέρος να αράξουμε στο τέλος που να μπορούμε να παίξουμε, να έχει την θάλασσα αλλά κ ντόπιους!
5εβδομαδες ειναι αρκετες να την γυρισετε ολη .Απο San pedro de Atacama μεχρι την παταγονια.
Λογικα για παραλιες θα κοιταξετε απο Σαντιαγο και πανω γνωστη ειναι η la serena αλλα στην περιοχη του βαλπαραισο ειναι στην σειρα 3 πολεις απο στασεις 10 λεπτα παραλιακα η μια απο την αλλη.
Con Con , Viña del
Mar,Reñaca νομιζω σε αυτα καπου θα βρειτε και ενα μπιτς βολευ και θα φατε empanadas con mariscos (θαλλασινα με γαριδες κτλ) νομιζω στο κον κον η Renñaca ειναι ενα μαγαζι στην παραλιακη που εχει empanadas της ωρας και γινετε μαχη για τραπεζι στην ουρα και ειναι μεγαλο μαγαζι πανω κατω εξω .
Στο βαλπαραισο θα πατε cerro alegre που ειναι ο ποιο τουριστικος λοφος αλλα και στο σπιτι του Νερουδα πανω απο την plazza de la victoria ειναι ο λοφος που λεγετε φλοριδα πατε και με τα ποδια απο την πλατεια απλα εχει πολυ ανηφορα.
Η viña del mar και η Reñaca ειναι το θερετρο των Χιλιανων με πολυτελεις πολυκατοικιες μπροστα στην παραλια και night club οταν θα πατε περισσοτερο θα ακουτε αργεντινικα παρα χιλιανα ,φευγουν απο Mendoza περνανε τος ανδεις και πανε για τα μπανια τους και τα ψωνια τους.
Σιγουρα θα βρειτε μπητς βολευ σε αυτα και εχει πολυ κοσμο και θα εχει και πολυ ζεστη να απολαυσετε την θαλασσα προσοση με τα κυματα ειναι ειρηνικος εκτος απο τους σερφιστες οι υπολοιποι μπαινουν στηνακρη βρεχουν το κορμι τους και βγαινουν δεν ενδυκνειετε για κολυμπι.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
133
Likes
350
Στον Βορρα αξιζει μονο το σαν πεντρο και εχετε την ευκαιρια να μπειτε βολοβια με μινι βαν που πανε σαλαρ ντε ουγιονι και να γυρισετε παλι πισω.Για roadtrip μεχρι ατακαμα θα ειναι κουραστικο θα βλεπετε μονο ερημο για ωρες με το λεοφωρειο το ειχα κανει 20 ωρες περιπου αρα παιρνεις αεροπλανο.
Στον νοτο αξιζει με αμαξι παταγωνια και βα περασετε πριν απο πουκον πουερτο βαρας και φυσικα isla de chiloe και απο Puerto montt αρχιζει η carretera austral που ισως το κανω φετος.
 

renachania

Member
Μηνύματα
37
Likes
23
Στον Βορρα αξιζει μονο το σαν πεντρο και εχετε την ευκαιρια να μπειτε βολοβια με μινι βαν που πανε σαλαρ ντε ουγιονι και να γυρισετε παλι πισω.Για roadtrip μεχρι ατακαμα θα ειναι κουραστικο θα βλεπετε μονο ερημο για ωρες με το λεοφωρειο το ειχα κανει 20 ωρες περιπου αρα παιρνεις αεροπλανο.
Στον νοτο αξιζει με αμαξι παταγωνια και βα περασετε πριν απο πουκον πουερτο βαρας και φυσικα isla de chiloe και απο Puerto montt αρχιζει η carretera austral που ισως το κανω φετος.
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! Κ εμείς τον βορρά σκεφτόμασταν να κάνουμε με αεροπλάνο, έχω δει κ το Iqueque,(δεν λέει τίποτα;;) κ μετά επιστροφή Σαντιάγκο κ ενοικίαση αυτοκινήτου για τον νότο! Πρέπει να έχει φαντάστηκα μέρη από εκεί… είδα στο χάρτη κ λίγο νότια από Βαλπαραΐσο το Santo Domingo, Cartagena, el Quisco κ μου φάνηκαν ενδιαφέρον, με ωραία κολπάκια για μπάνιο! Πηγές καθόλου από εκεί;
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
133
Likes
350
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! Κ εμείς τον βορρά σκεφτόμασταν να κάνουμε με αεροπλάνο, έχω δει κ το Iqueque,(δεν λέει τίποτα;;) κ μετά επιστροφή Σαντιάγκο κ ενοικίαση αυτοκινήτου για τον νότο! Πρέπει να έχει φαντάστηκα μέρη από εκεί… είδα στο χάρτη κ λίγο νότια από Βαλπαραΐσο το Santo Domingo, Cartagena, el Quisco κ μου φάνηκαν ενδιαφέρον, με ωραία κολπάκια για μπάνιο! Πηγές καθόλου από εκεί;
Iquique δεν εχω παει, στον βορρα περα απο σαν πεντρο στο πηγαινε με λεοφωρειο σταματησα Antofagasta εψαχνα για δωματιο 2-3 ωρες περπατουσα στη θαλασσα και σκεφτηκα να παρω το επομενο λεοφωρειο για σαν πεντρο μετα απο 2-3 μερες μου ειχε στειλει μια χιλιανη που ειχα γνωρισει και γυρισα σαντιαγο απο καλαμα αεροπορικως , μαλιστα πηγα σε ενα γραφειο στην πολη για εισιτηρια και μου λεει σε 1-2 ωρες εχει πτηση για σαντιαγο πηδαω σε ενα ταξι και γυρισα παλι κατω και μετα απο καποιες μερες πηρα πτηση για Αρικα μεσανυχτα κΙ το πρωι νωρις μπηκα με ενα τρενακι Περου.Τις πολεις που λες νοτια του Βαλοαραισο δεν τις εχω ξανακουσει (τα ονοματα θυμιζουν ξατο απο κολομβια κ αγιο δομιινικο) αλλα αφου θα παα προς τα κατω με αμαξι μπορεις να ανακαλυψεις πραματα, αλλα το πουκον και πουερτο βαρας ειναι τα ποιο γνωστα λιμνη ηφαιστειο κτλ. Αυτο που θα ηθελλα παταγωνια ειναι Caleta tortel ,punta area arenas ,torres del paine.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.110
Likes
1.946
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
προσοχη με τα κυματα ειναι ειρηνικος εκτος απο τους σερφιστες οι υπολοιποι μπαινουν στηνακρη βρεχουν το κορμι τους και βγαινουν δεν ενδυκνειετε για κολυμπι.
με ωραία κολπάκια για μπάνιο!

Πάρε μια εικόνα παραλίας στο Βαλπαραΐσο Φεβρουάριο μήνα. Μπήκα μόνο και μόνο για να λέω ότι έκανα μπάνιο στον Ειρηνικό!

βαλπαραισο.jpg
 

renachania

Member
Μηνύματα
37
Likes
23
Πάρε μια εικόνα παραλίας στο Βαλπαραΐσο Φεβρουάριο μήνα. Μπήκα μόνο και μόνο για να λέω ότι έκανα μπάνιο στον Ειρηνικό!

View attachment 471075
Ναι το έχω ξαναδεί το έργο…. Σαν τα παιδάκια εκεί που σκάει το κύμα ίσα ίσα βρεχόμαστε… κ ο Φεβρουάριος νομίζω είναι κ μήνας για σερφ 🤔
 

renachania

Member
Μηνύματα
37
Likes
23
Ρε παιδιά έχει ταξιδέψει κανείς Ιανουάριο-Φεβρουάριο στη Χιλή;;;;; Για τι θερμοκρασίες μιλάμε το βράδυ;;;; Έχει κρύο;;; Όχι στα βουνά προφανώς αλλά στο valparaiso πχ το βράδυ θέλει μπουφανακι;;; Γιατί βλέπω κάτι κατώτατες 12° κ έχω πάθει σοκ!!!!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.502
Likes
4.576
Ρε παιδιά έχει ταξιδέψει κανείς Ιανουάριο-Φεβρουάριο στη Χιλή;;;;; Για τι θερμοκρασίες μιλάμε το βράδυ;;;; Έχει κρύο;;; Όχι στα βουνά προφανώς αλλά στο valparaiso πχ το βράδυ θέλει μπουφανακι;;; Γιατί βλέπω κάτι κατώτατες 12° κ έχω πάθει σοκ!!!!
Ιανουάριος-Φεβρουάριος θεωρούνται καλοκαίρι, το βραδάκι σίγουρα δροσερά, αλλά δε νομίζω να έχει τόσο κρύο.
Υπάρχει περίπτωση να κοίταξες το Valparaiso στο Chicago?
 

renachania

Member
Μηνύματα
37
Likes
23
Ιανουάριος-Φεβρουάριος θεωρούνται καλοκαίρι, το βραδάκι σίγουρα δροσερά, αλλά δε νομίζω να έχει τόσο κρύο.
Υπάρχει περίπτωση να κοίταξες το Valparaiso στο Chicago?
Μπα γιατί κοίταξα κ άλλες πόλεις… φαντάζομαι ότι 12° πιάνει κάπου τα ξημερώματα… αλλά κ όταν πέφτει ο ήλιος το κόβω να έχει αρκετή δροσούλα! Κάτι σαν την βόρεια Ευρώπη το καλοκαίρι φαντάζομαι!
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
133
Likes
350
Μπα γιατί κοίταξα κ άλλες πόλεις… φαντάζομαι ότι 12° πιάνει κάπου τα ξημερώματα… αλλά κ όταν πέφτει ο ήλιος το κόβω να έχει αρκετή δροσούλα! Κάτι σαν την βόρεια Ευρώπη το καλοκαίρι φαντάζομαι!
Η κεντρικη Χιλη δλδ Σαντιαγο Βαλπο κτλ εχει μεσογειακο κλιμα , 4 εποχες, Γεναρη θα βαρεσει 35αρια και 40αρια Εγω ημουν ολο το γεναρη του 17 στο Βαλπαραισο οχι θαλλασα , στην Quillota , εσκαγε π τζιτζικας εκτος απο το Cachay που σημαινει το πιασα , θα ακους και το Sequia δλδ ξηρασια εχουνε μεγαλο θεμα με το νερο για ποτισμα κτλ.
Ολο το φλεβαρη ημουν Isla de chiloe εκει βροχερο το μερος σε 5 λεπτα ριχνει νερο με το τουλουμι και σε 10 λεπτα ξαστερια αυτο συμβαινει κατα την διαρκεια ολης της μερας.Ολο τον Απριλη που ημουν βαλπαραισο και Quillota μοιρασμενες οι μερες το βραδυ εκανε λιγο κρυο και τη μερα ζεστη γυρω στους 25
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
898.963
Μέλη
39.243
Νεότερο μέλος
Demi14

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom