Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Τελικά ρε παιδιά, για ένα ταξίδι σε τριτοκοσμική χώρα, είναι ασφαλές να κινηθεί κάποιος μόνος του ή θα ήταν καλύτερο να κινηθεί κάτω από τις οργανωμένες κινήσεις κάποιου αξιόπιστου πρακτορείου; Σίγουρα μπορεί να γλιτώσεις ένα σημαντικό ποσό μόνος, αλλά πόσο ασφαλές είναι; Ειδικότερα για κάποιον που δεν έχει εμπειρία από μεγάλα ταξίδια δε θα ήταν προτιμότερο το πρακτορείο για αρχή; Θέλει αρκετή οργάνωση από όσο βλέπω η μοναχική περιπέτεια και άρα χρόνο για αναζήτηση...

Τί λέτε;
Αξιζει και πολυ μαλιστα να πας μονος σου!Θα σου πω το εξης:Εμεις πηγαμε Μαροκο το Νοεμβρη Δεκεμβρη,2 βδομαδες και χαλασαμε συνολο 680 ευρω (κατ ατομο) περιπου.Μεσα σε αυτα ηταν τρεις διανυκτερευσεις στο Λονδινο δυο στο Παρισι εισητηρια με easyjet,το εισητηριο του eurostar,ξενοδοχεια (hostel βασικα σε Λονδινο και Παρισι) ,φαγητο καθως και τα εισητηρια με τρενο στο Μαροκο.Τωρα αν σκεφτεις οτι τα περισσοτερα πρακτορεια το δινουν λιγοτερες μερες και η τιμη ξεκιναει απο τα 1000 ευρω μινιμουμ νομιζω οτι συμφερει.
Απλα παρε εναν Lonely Planet και ακολουθα οτι λεει χαμενος δεν βγαινεις παντως!
Απο ασφαλεια φυσικα και δεν υπαρχει προβλημα,τουλαχιστον στο Μαροκο.
 

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
Μόνος και πάλι μόνος....να πάς στο Μαρόκο..Η ιδέα είναι που σου φαίνεται δύσκολη. Στην πράξη του ταξιδιού θα τα αντιμετώπισεις όλα ευκολότερα. Εξάλλου το Μαρόκο είναι γεμάτο "αργόσχολους" που προσφέρονται να σε εξυπηρετήσουνε και να σου δώσουνε κατευθύνσεις με μικρά ανταλλάγματα. Έμεινα 10 μέρες και διέσχισα οδικώς το Μαρόκο από Ταγγέρη μέχρι Μαρακές και δεν μπόρω να πω ότι αντιμέτωπισα ιδιαίτερο πρόβλημα.
 

charota

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μόλις γύρισα...
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Γεια σε όλους!!
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο riad στο Μαρακές? Κατα προτίμηση κοντά στο κέντρο! Εχω ήδη κλείσει το riad dar one για 2 νύχτες κ ψάχνω κάποιο άλλο γι'άλλες 2 διανυκτερευσεις. Εχει μείνει κανείς στο dar one να μου πει τη γνώμη του?
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Διάβασε στην ιστορία του Traveller "couscous στο Μαρακές" . γράφει για το ριάντ που μείνανε τα καλύτερα
 

nefelim

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Eυχες και καλο απόγευμα σε όλους.Θα ηθελα παρακαλώ τη γνώμη σας για εκδρομή στο Μαρόκο την περίοδο του Απριλίου.Εμαθα οτι υπάρχουν βροχοπτώσεις.Ειναι αλήθεια;
:clap:
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Eυχες και καλο απόγευμα σε όλους.Θα ηθελα παρακαλώ τη γνώμη σας για εκδρομή στο Μαρόκο την περίοδο του Απριλίου.Εμαθα οτι υπάρχουν βροχοπτώσεις.Ειναι αλήθεια;
:clap:
Ευτυχώς και σύ, ούτε που το'ξερα αυτό... θα πάω 24/3 - 1/4...
 
Last edited by a moderator:

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Εξαρταται απο το ποσο βορεια η νοτια θα κινηθειτε. Στη Φεζ, ας πουμε, μπορει να βρεχει ενω στο Μαρακες να σκαει ο τζιτζικας. Ενα μπουφανακι δεν ειναι κακο- θα το φορατε απο δω αλλωστε.

ΥΓ Βρε νεφελιμ, λιγο μεγαλη δεν ειναι η γραμματοσειρα που διαλεξες;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
coccobill;153325 ΥΓ Βρε νεφελιμ said:
Πάλι μπουφανάκι...πω...τα ίδια με την Αίγυπτο έχω να τραβήξω, βάλε μπουφάν, βγάλε μπουφάν, κράτα μπουφάν, ξαναβάλε μπουφάν.
Α, ναι η γραμματοσειρά βοηθάει τους μύωπες σαν εμένα!! :haha:
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Την ίδια εποχή είχα πάει πριν 2 χρόνια, δεν είχε βρέξει ούτε μια μέρα. Ένα μπουφανάκι πάντως το θες όπως είπε κι ο coccobill.
 

nefelim

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Eυχαριστω για τις απαντήσεις σας...Καλο Σαββατοκυριακο σε όλους
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.149
Μέλη
38.989
Νεότερο μέλος
giota.charalampak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom