Περού Περού τέσσερα χρόνια αργότερα, ή αλλιώς «Ο επιμένων νικά»

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Καθόλου μεγάλη, όσο πρέπει για να τη χορτάσουμε!
Καλό είναι οι στόχοι να εκπληρώνονται και να μην μένουν απωθημένα (το λέω για να το ακούσω κι εγώ). Χαίρομαι που το απολαύσατε το ταξίδι και μαζί σας το απολαύσαμε κι εμείς.
Και στα επόμενα (όπου κι αν είναι αυτά)!
Σ ευχαριστώ για όσα γράφεις, έτσι ακριβώς είναι, τ' απωθημένα δε κάνει να μένουν σε εκκρεμότητα, οτι κι αν αφορά αυτό πόσο μάλλον ταξίδια που πολλές φορές είναι πιο εύκολα απ' ότι φαίνονται! 😊


Σ'ευχαριστουμε για την ιστορία. Φαίνεται από τον τρόπο γραφής ο ενθουσιασμός σου και το απωθημένο που έφυγε.
Κι εγώ για την ανάγνωση και τις παρεμβάσεις σου. Ανταποδίδω, καλα ταξίδια με υγεία! 😊
Με την ινκα κόλα (κωλο) την πάτησα όπως εσύ
Μα είναι δυνατόν ν' αποθεωνουν αυτό το σίχαμα ζάχαρης με γεύση τσιχλοφουσκα; Επιεικώς απαράδεκτο, τσάμπα το πιασαρικο όνομα που του έδωσαν.
 
Μηνύματα
10
Likes
64
Πέρα από την ομορφιά τής περιγραφής, την μετάδοση τού ενθουσιασμού και τού αναμενόμενου αναστεναγμού που μου ερχόταν κατά την ανάγνωση τής πανέμορφης ιστορίας σου για το πότε θα πάω κι εγώ στο Περού, θα σταθώ και σε κάτι άλλο. Στο οργανωτικό κομμάτι και στο οικονομικό.

Για ένα τόσο μακρινό ταξίδι, φαίνεται ότι το οργανώσατε εξαιρετικά. Σίγουρα έχει έναν υψηλό βαθμό δυσκολίας να συντονίσεις εκ των προτέρων πτήσεις, δρομολόγια λεωφορείων, ανταποκρίσεις τρένων κτλ, φαίνεται όμως ότι τα καταφέρατε πολύ καλά.

Σχετικά με το συνολικό έξοδο του ταξιδιού τώρα. Αν αναλογιστεί κανείς το κόστος μιας τέτοιας εκδρομής από τουριστικό γραφείο, τα 1800€ που αναφέρεις, τα βρίσκω ελάχιστα. Προσωπικά, δεν περίμενα να αναφερθείς σε τέτοιο νούμερο. Το περίμενα αρκετά ακριβότερα για 10 μέρες. Συν φυσικά η ικανοποίηση ότι κανόνισες όλο αυτό το ταξίδι μόνος. Από μένα, μόνο συγχαρητήρια έχεις.

Κλείνοντας, θα πω ότι είναι πολύ εύκολο να λέμε εκ των υστέρων ότι θα μπορούσα να πάω εκεί κ να κάνω αυτό ή να μας λένε γιατί δεν πήγες εκεί και δεν είδες εκείνο αλλά όταν ζούμε το ταξίδι, το ζούμε όπως έρχεται. Και μην ξεχνάμε παραμέτρους που δεν προϋπολογίζονται. Όπως κούραση, αναποδιές, καιρός, φαγητό.

Εύχομαι να έχεις ξεκινήσει ήδη να προγραμματίζεις το επόμενο ταξίδι σου!

ΥΓ: Θα με ενδιέφερε, κάποια στιγμή που θα είχες χρόνο, να μπορούσες να γίνεις πιο αναλυτικός ως προς όλα αυτά που κανονίσατε από πού τα κλείσατε κτλ. Πιθανόν και κάποιες συμβουλές όσον αφορά τη διαδικασία. (Μάλλον ψάχνω τρόπο να συνεχίσεις την ιστορία)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Πέρα από την ομορφιά τής περιγραφής, την μετάδοση τού ενθουσιασμού και τού αναμενόμενου αναστεναγμού που μου ερχόταν κατά την ανάγνωση τής πανέμορφης ιστορίας σου
Αρχικά να σ' ευχαριστήσω για τα άκρως τιμητικά λόγια σου, μου δίνουν ιδιαίτερη χαρά! :)
Σχετικά με το συνολικό έξοδο του ταξιδιού τώρα. Αν αναλογιστεί κανείς το κόστος μιας τέτοιας εκδρομής από τουριστικό γραφείο, τα 1800€ που αναφέρεις, τα βρίσκω ελάχιστα.
Ελάχιστα δεν είναι σε καμία περίπτωση για δέκα μέρες, αν αναλογιστεί κανείς όμως όσα κάναμε είναι απλά ανεκτά. Ξαναλέω, δε μας κακοφάνηκε σαν έξοδο γιατί είχαμε κρατημένα τα χρήματα από τις επιστροφές της ακυρωμένης εκδρομής του 2020, αφιερωμένα αποκλειστικά στην εκδρομή αυτή, όποτε κι εάν γινόταν.
Προφανώς και στα τέσσερα χρόνια που μεσολάβησαν υπήρξαν στιγμές που χρειάστηκαν κι έξοδα στις ζωές μας που προέκυψαν ξαφνικά, ωστόσο αυτά τα χρήματα ήταν σα να μην υπήρχαν για εμάς, εμφανίστηκαν ξανά μόλις πάρθηκε η απόφαση να επιχειρήσουμε να κλείσουμε το Περού.
Επίσης να πω ότι δε μπορεί να υφίσταται σύγκριση με τουριστικό γραφείο, άλλου τύπου εκδρομή αυτή, άλλου η δική μας, είναι διαφορετικά τα δεδομένα κι έχουν να κάνουν απλά και μόνο με τις επιλογές του καθενός.
Το περίμενα αρκετά ακριβότερα για 10 μέρες. Συν φυσικά η ικανοποίηση ότι κανόνισες όλο αυτό το ταξίδι μόνος. Από μένα, μόνο συγχαρητήρια έχεις.
Και πάλι σ' ευχαριστώ, δεν υπάρχει αλήθεια μεγαλύτερη ικανοποίηση απ' αυτό, να σου βγαίνουν σχεδόν όλα όπως με κόπο σχεδιάζεις.;)
Και μην ξεχνάμε παραμέτρους που δεν προϋπολογίζονται. Όπως κούραση, αναποδιές, καιρός, φαγητό.
Είναι μια πραγματικότητα που οφείλει κανείς ν' ακολουθήσει και να μην επηρεαστεί από αναποδιές εφόσον τα οργανώνει όλα μόνος.
Εύχομαι να έχεις ξεκινήσει ήδη να προγραμματίζεις το επόμενο ταξίδι σου!
Προς το παρόν προέχουν άλλα πράγματα, φαντάζει πολύ μακρινό, άσε που τώρα είναι εποχή για κάποια «τελευταία» νησιά. :haha:
Βέβαια ο σοφός λαός λέει: Όσα δε φέρνει ο χρόνος, τα φέρνει η στιγμή...
να μπορούσες να γίνεις πιο αναλυτικός ως προς όλα αυτά που κανονίσατε από πού τα κλείσατε κτλ. Πιθανόν και κάποιες συμβουλές όσον αφορά τη διαδικασία.
Πέρα από αυτά που αναφέρω στο εισαγωγικό σημείωμα και στα κεφάλαια επιμέρους;
Θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Ευχαρίστως να βοηθήσω όπου μπορώ.
(Μάλλον ψάχνω τρόπο να συνεχίσεις την ιστορία)
Πίστεψε με, πολύ θα το ήθελα!
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
332
Likes
1.763
Απ'το πιο μικρό, ακριτικό νησί , μέχρι το Περού και κάθε προορισμό, σ'ακολουθουμε ,γιατί έχεις το ταλέντο να μας συμπαρασύρεις στα ταξίδια με τις ιστορίες σου! Σ'ευχαριστουμε και σου ευχόμαστε να είσαι πάντα καλά, να ταξιδεύεις και να μοιράζεσαι μαζί μας , όσα έχεις να μοιραστείς!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Απ'το πιο μικρό, ακριτικό νησί , μέχρι το Περού και κάθε προορισμό, σ'ακολουθουμε ,γιατί έχεις το ταλέντο να μας συμπαρασύρεις στα ταξίδια με τις ιστορίες σου! Σ'ευχαριστουμε και σου ευχόμαστε να είσαι πάντα καλά, να ταξιδεύεις και να μοιράζεσαι μαζί μας , όσα έχεις να μοιραστείς!!!
Είναι πολύ όμορφα όσα γράφεις και σ' ευχαριστώ γι' αυτό. 😊
Ανταποδίδω με τη σειρά μου, καλα ταξίδια να έχουμε με υγεία!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.882
Likes
12.768
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μπράβο @psilos3! Και για το ταξίδι και για την ιστορία που μας έγραψες.
Με το σταυρό ποτό στο χέρι παντού! 🍺🍸
Κάνε ένα στατιστικό πόσες φωτογραφίες περιέχουν αλκοόλ pls!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Μπράβο @psilos3! Και για το ταξίδι και για την ιστορία που μας έγραψες.
Με το σταυρό ποτό στο χέρι παντού! 🍺🍸
Ευχαριστώ για τα ωραία λόγια κι ανταποδίδω, καλά ταξίδια!

Μακάρι να είχα μέρες και να βάλω άλλα δέκα κεφάλαια σ' αυτή την ιστορία, δε περίμενα ότι θα μου βγει όταν ξεκινούσα να γράφω, ούτε ότι θα λάβω τόσο ωραία σχόλια και μηνύματα που πραγματικά με συγκίνησαν.

Κάνε ένα στατιστικό πόσες φωτογραφίες περιέχουν αλκοόλ pls!
55 μόλις, πταίσματα μπροστά στα περσινά της Νέας Ορλεάνης... :haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Εξαιρετικη ιστορία για την πιο ενδιαφέρουσα χωρα που εχω επισκεφτεί.
Μπραβο ψηλέ , πάντα τέτοια.
Ευχαριστώ @KIKI για τα πάντα ωραία σου λόγια και την ανάγνωση, ανταποδίδω, καλά ταξίδια να έχουμε να γράφουμε ιστορίες.

Όσο για το αν είναι και πόσο ενδιαφέρουσα χώρα το Περού, δεν έχω δει κανέναν που να γυρίζει και να υποστηρίζει το αντίθετο. Χαίρομαι που είμαι πλέον στην ίδια πλευρά. :)
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
7.030
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Επιπλέον επειδη δουλευω πολλες ωρες αυτή την εποχη ,δεν εχω χρόνο και ειχα αφήσει την ιστορία στη μέση. Χθες απογευμα που ειχα λίγες ωρες ρεπό τις περασα απολαυστικα διαβάζοντας την.
Πηγαμε σε ιδια μέρη ,φάγαμε και την ιδια βροχή στην επισκεψη στο Ματσου Πικτσου και ξύπνησαν πολλες αναμνήσεις.
Να είσαι καλά να ταξιδευεις και να μας τα περιγράφεις τόσο όμορφα και ζωντανά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Πηγαμε σε ιδια μέρη ,φάγαμε και την ιδια βροχή στην επισκεψη στο Ματσου Πικτσου και ξύπνησαν πολλες αναμνήσεις.
Να είσαι καλά να ταξιδευεις και να μας τα περιγράφεις τόσο όμορφα και ζωντανά.
Νομίζω ότι αυτό με τη βροχή και την ομίχλη το κάνουν επίτηδες, για να σου φαίνεται μετά πιο εντυπωσιακό! :haha: :haha:
Και πάλι σ' ευχαριστώ, χαίρομαι που σου έφερα στο προσκήνιο τόσο ωραίες αναμνήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom